Twoja Europa - Praca i Studia za granicą oraz Unia Europejska

Samochodem do Rumunii

24.07.2009 Autor: Łukasz Ziółkowski[ 1 komentarz ]
Droga w Rumunii

Droga w Rumunii
Źródło: stock.xchng

Jeśli zastanawiasz się jak najlepiej dojechać samochodem do Rumunii, jakie obowiązują tam przepisy i czy rumuńskie drogi nadają się do jazdy, to odpowiedzi na te pytania znajdziesz w tym artykule.

Dwie drogi


Udając się do Rumunii najlepiej wybrać drogę przez Słowację i Węgry. Droga przez Ukrainę jest dłuższa i bardziej uciążliwa. Podróż może się wydłużyć zwłaszcza na granicy Polsko – Ukraińskiej, gdyż jest to zewnętrzna granica strefy Schengen. Wariant ten można polecić jedynie jako krajoznawczy, jeśli chcemy przed przyjazdem do Rumunii odwiedzić Ukrainę, lub gdy chcemy zwiedzać tylko rumuńską Bukowinę.

Przez Słowację


Jadąc z Polski w kierunku Słowacji należy kierować się na przejście graniczne w Korbielowie. W Słowacji jedziemy na Preszów – Koszyce. Trzeba pamiętać o wykupieniu winiety, uprawniającej do jazdy po autostradach, drogach ekspresowych i drogach I klasy (łączących większe miasta). Sprzedawane są one na przejściu i praktycznie każdej większej stacji benzynowej, zwłaszcza przy granicy. Cena wynosi 4.90 euro za 7 dni, 9,90 euro za 30 dni i 36,50 za rok. Z Koszyc kierujemy się dalej na południe drogą w kierunku na Miszkolc, do przejścia granicznego w Sena (słowacko-węgierskie) drogami E571 i E71. Przejazd przez Słowację nie powinien sprawić większego problemu, drogi są zwykle dobrej jakości. Jadąc przez Słowację należy pamiętać, że dozwolone prędkości dla samochodu osobowego to:
 • na terenie zabudowanym – 50 km/h,
 • poza terenem zabudowanym – 90 km/h
 • na autostradach i drogach ekspresowych poza terenem zabudowanym – 130 km/h,
 • na autostradach i drogach ekspresowych na terenie zabudowanym – 90 km/h.


Przez Węgry


Przekroczenie granicy między Słowacją a Węgrami to tylko formalność. Brak jakichkolwiek przeszkód i problemów. Na terenie Węgier udajemy się dalej drogą E71 do Miszkolca. Następnie kontynuujemy jazdę drogą E71 / M30 i dojeżdżamy do drogi M3 łączącej Budapeszt z Debreczynem, na który teraz się kierujemy. Z Debreczyna drogą numer 47 do Berettyoujfalau, dalej drogą 42 / E60 w kierunku Oradei przez przejście graniczne Armand – Bors (Węgry - Rumunia). Jesteśmy w Rumunii! Trasa z Krakowa do Oradei to około 500 km.
Natomiast jeśli podróż po Rumunii chcemy zacząć od okolic Satu Mare, należy z drogi M3 zjechać na drogę M35 (przez pewien czas drogi te biegną razem) i kierować się na Nyiregyhaza. Nie wjeżdżamy jednak do centrum tylko drogą 403 objeżdżamy miasto. Następnie kierujemy się drogami 41 i 49 aż do przejścia granicznego Csenger - Petea i drogą 19A, już na terenie Rumunii, do Satu Mare.
Chcąc jechać węgierskimi autostradami (oznaczone dużą literą M i cyfrą) należy pamiętać o wykupieniu winiety. Ceny dla samochodów osobowych:
na 4 dni - ok 40 zł, na 10 dni - ok. 65 zł, na miesiąc ok. 100 zł i na rok ponad 800 zł.
Ograniczenia prędkości na Węgrzech:
 • teren zabudowany – 50 km/h
 • poza terenem zabudowanym – 90 km/h
 • drogi dwupasmowe poza terenem zabudowanym – 110 km/h
 • autostrady – 130 km/h


Drogi w Rumunii czyli im dalej w las tym gorzej


Stan rumuńskich dróg pozostawia często wiele do życzenia, ale nie jest aż tak straszny jak się go maluje. Wszystko zależy od tego, jakimi drogami zamierzamy się poruszać.
Jedyna rumuńska autostrada łączy Bukareszt z Pitesti. Drogi krajowe oznaczone są samą cyfrą, bądź cyfrą i literą, namalowanymi na czerwonej tabliczce. Natomiast drogi międzynarodowe oznaczone są literą E i numerem, namalowanymi na zielonym polu.
Drogi międzynarodowe i główne drogi krajowe są zwykle w dobrym stanie. Problem zaczyna się, kiedy chcemy z nich zjechać i odwiedzić zakątki kraju. Asfalt pozostawia tu wiele do życzenia, zwłaszcza na drogach górskich, gdzie po zimie tworzą się duże dziury, które nie zawsze są łatane.
Należy też pamiętać, że część rumuńskich dróg to drogi bite. Przejazd w suchy, letni dzień nie powinien nastręczyć problemów. Kłopoty mogą się pojawić z nastaniem deszczów, wtedy droga robi się śliska i nieprzyjemna.
Co ciekawe, zwykle lepiej jest jechać przez miasto niż korzystać z obwodnic, które często są kiepskim stanie, rozjeżdżone przez tiry.
Na koniec trzeba jednak podkreślić, że stan rumuńskich dróg z roku na rok jest coraz lepszy.

To musisz wiedzieć


Wjeżdżając samochodem do Rumunii trzeba kupić tzw. rovinietę. Obowiązek ich posiadania dotyczy wszystkich dróg. Winieta dla samochodu osobowego kosztuje 3 euro za trzy dni, 7 euro za 30 dni i 28 euro za rok. Można je kupić na poczcie lub stacjach benzynowych, np. w sieciach Petrom czy Rompetrol.
Wraz z wejściem Rumunii do Unii Europejskiej obywatele Polski mogą wjeżdżać do tego kraju na podstawie ważnego dowodu osobistego lub paszportu.

Przepisy drogowe w Rumunii


Nie jest wymagane międzynarodowe prawo jazdy, wystarczy polskie. Nie ma także obowiązku posiadania zielonej karty, trzeba natomiast mieć ważne ubezpieczenie OC i NW. Warto pamiętać, że dozwolona zawartość alkoholu we krwi kierującego pojazdem wynosi 0,00 promila!

Dozwolone prędkości w Rumunii to:
 • w terenie zabudowanym – 50 km/h
 • na drogach ekspresowych – 120 km/h
 • na pozostałych drogach – 90 km/h,
Oznaczenia na mapach:
 • soseaua nationala, drum national – droga krajowa
 • drum judetean – droga wojewódzka
 • drum asfaltat – wąska droga asfaltowa
 • drum nepovat major – główna droga nieasfaltowa
Ceny paliw w Rumunii:
 • benzyna 95 – ok. 0,9 euro
 • benzyna 98 – ok. 1 euro
 • diesel – ok. 0,85 euro
 • gaz – ok. 0,43 euro

Źródła:
przewodnik wydawnictwa Bezdroża „Rumunia. Mozaika w żywych kolorach”
www.podroze.auto-swiat.pl
www.pzmtravel.com.pl
www.consul-romania.pl


...

Odsłon: 33050 | ranking >>


Komentarze: 1 Dodaj komentarz

Komentarze do artykułu Samochodem do Rumunii:

Komentarz

gosc

2010-05-03, 17:18

Hejka sprawdzcie jeszcze tą stronke
samochodemporumunii.prv.plPowiadamiaj mnie o nowych wypowiedziach do tego artykułu

Nie chcesz przepisywać tych słów? Zarejestruj się! (lub Zaloguj)


* pole obowiązkowe

-

Autor artykułu:

Łukasz Ziółkowski Łukasz Ziółkowski Wyślij wiadomość | Zaproś do znajomych
Więcej artykułów autora >>

- Dziennikarstwo obywatelskie - dołącz do redakcji

Wiadomości z Europy i UERSS Wiadomości z Europy

Inny świat czy popkulturowa wioska? Kultura Nowość Inny świat czy popkulturowa wioska?

Promocja Portugalii na Web Summit 2016 w Lizbonie

Wybory prezydenckie w USA - komentarze ekspertów

Komisja zaleca przedłużenie tymczasowych kontroli na granicach wewnętrznych

Sejm przyjął uchwałę w sprawie CETA

PiS nie poprze Donalda Tuska na drugą kadencję w Radzie Europejskiej

więcej wiadomości z Europy >>

-

Oferty pracy za granicąRSS z ofertami pracy za granicą

Oferty pracy za granicą - przycisk Dodaj ofertę pracy za granicą

Fizjoterapeuta 14.05.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Donauwörth

Lakiernik proszkowy (k/m) - Niemcy 20.05.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Vreden

Fizjoterapeuta 23.05.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Bielefeld

Brukarz (k/m) - Niemcy 20.05.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Emsland

zobacz wszystkie oferty pracy >>

-

Szkolenia i kursy unijneRSS wydarzenia w Europie

Szkolenia unijne - banner Dodaj ofertę szkolenia

zobacz wszystkie oferty szkoleń >>

-

Forum europejskie - dyskusje...

Ogłoszenia wszelkiehttp://www.rankinglokat.eu Rankinglokat.eu pisze: Polecam również świetną stronę z ubezpieczeniami OC http://www.tanieoc.net >> 19.07.2018 11:28     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkieMonter rusztowań z uprawieniami IPF Sp. z o.o pisze: IPF Group specjalizuje się w rekrutacji i organizacji zatrudnienia na rynku krajowym >> 30.04.2018 15:26     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkiePolska przychodnia w Londynie pisze: Polecam polską przychodnię w Londynie - Fast Medica, to zespół znanych >> 06.04.2018 09:10     Ogłoszenia wszelkie

Studia i nauka za granicąBezpłatna polska szkoła, dla dzieci przebywających za granicą. Wojtek Kyzik pisze: Ciekawy program! >> 02.03.2018 13:22     Studia i nauka za granicą

Ogłoszenia wszelkieProgram do magazynu Wojtek Kyzik pisze: A wygląda to cenowo? >> 02.03.2018 13:22     Ogłoszenia wszelkie

więcej grup dyskusyjnych >>

-

Ostatnio komentowane

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi regulacjami... WHO będzie debatować nad dokładniejszymi regulacjami... vBczZwAsebUjyE: oraOPQFWxZgk

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... OUGNsiQZTgWIqb: TFEabRJUklQwP

Naukowcy donoszą: dziura ozonowa... VjJoABdfG: IyJFbokiNCYrHtn

Naukowcy donoszą: dziura ozonowa... vjYAVCfRTXsaglK: mVOqshUtGRW

-

Kalendarz wydarzeń RSS wydarzenia w Europie

więcej wydarzeń >>

-


Wszystkie

Wybierz kraj:

x
Cała Europa Unia Europejska Albania Andora Austria Belgia Białoruś Bośnia i Hercegowina Bułgaria Chorwacja Cypr Czarnogóra Czechy Dania Estonia Finlandia Francja Grecja Gruzja Hiszpania Holandia Irlandia Islandia Kazachstan Liechtenstein Litwa Łotwa Luksemburg Macedonia Malta Mołdawia Niemcy Norwegia Polska Portugalia Rosja Rumunia San Marino Serbia Słowacja Słowenia Szwajcaria Szwecja Turcja Ukraina Watykan Węgry Wielka Brytania Włochy