Czechy - formalności przy zatrudnieniu, własna działalność
22.07.2009 | Autor: Anna Maria Sierpińska | [ 0 komentarzy ] |
Banknoty 1000 CZK
Źródło: stock.xchng
- Wybierasz się do Czech?
- Zarezerwuj hotel w Czechach
- Wynajmij samochód w Czechach
- Podobne tematy:
- Hiszpania: 22% procent młodych pracuje dorywczo
- Języki wschodnioeuropejskie pomogą w karierze
- Języki skandynawskie – trudne, ale opłacalne
- Czechy - inne artykuły:
- Miloš Zeman: „UE w przyszłości wstąpi do Rosji”
- „Poezjomat”, czyli literatura na spacerze
- Dlaczego Czesi boją się polskiej żywności?
Warto podkreślić, że procedura założenia działalności gospodarczej w Czechach jest o wiele łatwiejsza niż w Polsce. Natomiast czescy pracodawcy bardzo cenią sobie polskich pracowników. Zanim, jednak podejmiemy decyzję o wyjeździe do Republiki Czeskiej, powinniśmy zorientować się o warunkach pracy, aby uniknąć niespodzianek.
Formalności przy zatrudnieniu
Obywatele krajów Unii Europejskiej przebywający w Czechach nie muszą posiadać pozwolenia na pobyt. Przekraczając granice Republiki Czeskiej należy tylko wylegitymować się dowodem osobistym lub paszportem. Jednak w przypadku, gdy nasz pobyt w tym kraju trwać ma dłużej niż 3 miesiące np. w związku z zatrudnieniem, prowadzeniem działalności gospodarczej, studiami lub inną działalnością możemy (nie ma obowiązku) wystąpić o przyznanie pobytu czasowego lub stałego. Pozwolenia udziela właściwy dla miejsca pobytu oddział policji dla cudzoziemców (Služba cizinecké a pohraniční policie). W komisariacie należy wypełnić formularz, który jest dostępny na stronie internetowej: www.mvcr.cz. Poza tym do formularza należy dołączyć:
- dokument tożsamości;
- dokument potwierdzający cel pobytu w Republice Czeskiej;
- 1 fotografię;
- dokument o ubezpieczeniu zdrowotnym (z wyjątkiem, gdy osoba aplikująca podejmuje prace w Czechach lub działalność gospodarczą);
- dokument potwierdzający, że osoba aplikująca posiada zakwaterowanie.
Czechy wstępując do UE nie wprowadziły ograniczeń w dostępie do rynku pracy. Toteż, aby podjąć pracę w Republice Czeskiej należy posiadać tylko dokumenty tożsamości. Jedynym wymogiem dla obywateli polskich zamierzających pracować w Czechach jest posiadanie odpowiednich środków finansowych. Poza tym pracodawca zatrudniający obcokrajowca musi zawiadomić o tym właściwy Urząd Pracy - przed rozpoczęciem pracy przez pracownika, a także poinformować o zakończeniu zatrudnienia, najpóźniej w ciągu 10 dni od zakończenia współpracy.
Własna działalność gospodarcza
Założenie firmy w Czechach jest mniej skomplikowane niż w Polsce. Osoba fizyczna posiadająca miejsce zamieszkania lub osoba prawna z siedzibą poza terytorium Republiki Czeskiej może prowadzić działalność gospodarczą na tych samych warunkach i w tym samym zakresie co osoba czeska (za osobę czeską uważa się osobę fizyczną z miejscem zamieszkania lub osobę prawną z siedzibą na terytorium Republiki Czeskiej), o ile Kodeks handlowy, ustawa o działalności gospodarczej oraz odrębne ustawy normujące taką działalność nie stanowią inaczej. Ważna jest, aby spełniać ogólne warunki do wykonywania działalności gospodarczej tzn.:
- mieć ukończony 18 roku życia;
- posiadać zdolność do czynności prawnych;
- posiadać zaświadczenie o niekaralności z Krajowego Rejestru Karnego.
Przeczytaj więcej na ten temat w artykułach:
Praca w Czechach - podatki, ubezpieczenie społeczne
Praca w Czechach - umowa o pracę, urlop, wynagrodzenie