Twoja Europa - Praca i Studia za granicą oraz Unia Europejska

Taizé- Duchowa odnowa dla każdego chrześcijanina

21.07.2009 Autor: Marta Banaś[ 1 komentarz ]
Taizé

Taizé
Źródło: Wikimedia Commons

Kościół Pojednania w Taizé

Kościół Pojednania w Taizé
Źródło: Wikimedia Commons

Modlitewne spotkanie w kościele

Modlitewne spotkanie w kościele
Źródło: Wikimedia Commons

Na rekolekcje do ekumenicznej wspólnoty z Taizé, małej wioski położonej w Burgundii można przyjeżdżać o każdej porze roku. Jednak najwięcej pielgrzymów odwiedza tę francuską wioskę latem. Tydzień spędzony w Taize to czas wyciszenia, modlitwy i refleksji nad istotą chrześcijaństwa.

Początki Wspólnoty


Założycielem ekumenicznej Wspólnoty Taizé był brat Roger. W 1940 roku opuścił Szwajcarię, aby zamieszkać we Francji - rodzinnym kraju matki. W czasie II Wojny Światowej za cel postawił sobie nieść pomoc ludziom którzy tego potrzebują. Za pożyczone pieniądze brat Roger kupił w Taizé stary dom wraz z przyległościami, który stał się schronieniem dla wojennych uchodźców. Jesienią 1942 roku uprzedzono brata, że działalność Jego i siostry( która Mu pomagała) została odkryta. Rodzeństwo musiało natychmiast opuścić Taizé. Brat Roger wrócił tam dopiero w 1944 roku. W ciągu następnych kilku lat do Wspólnoty przyłączali się kolejni młodzi mężczyźni.

Miejsce chwalone przez papieża


W Wielkanoc 1949 roku siedmiu z nich wspólnie zobowiązało się na zawsze do zachowywania celibatu, życia wspólnotowego i do życia w prostocie. Na dzień dzisiejszy Wspólnota liczy ponad stu braci. Miejsce słynie z tego, że odwiedzają je zwierzchnicy Kościołów chrześcijańskich z całej Europy. Jan Paweł II, który odwiedził Wspólnotę w 1986 roku powiedział : „Do Taizé przybywa się jak do źródła.”
Brat Roger, założyciel Wspólnoty zmarł 16 sierpnia 2005 roku. Został zabity podczas wieczornej modlitwy, przez niezrównoważoną psychicznie, 36-letnia Rumunkę, która nagle, zaatakowała Go, zadając mu liczne ciosy nożem. Następcą brata Rogera i przeorem Wspólnoty został wyznaczony przez niego za życia, brat Alois.

Fenomen Taizé leży w ekumenizmie


Dzisiaj do Wspólnoty należy ponad stu braci. Znajdziemy wśród nich katolików i ewangelików. Bracia pochodzą z 30 krajów. Już samo istnienie takiej Wspólnoty jest znakiem pojednania pomiędzy chrześcijanami różnych wyznań. Bracia utrzymują się z pracy własnych rąk. Nie przyjmują darowizn, a ich rodzinne spadki Wspólnota przeznacza na pomoc potrzebującym.
Fraternie to małe wspólnoty braci z Taizé, które zostały założone przez nich w najuboższych regionach świata - Azji, Afryce i Ameryce Łacińskiej. Bracia prowadzą swoją działalność w trudnych warunkach, dając ludziom biednym, umierającym, porzuconym, czy doświadczającym tragedii świadectwo miłości.
Największą jednak popularnością cieszą się spotkania rekolekcyjne w Taizé. Liczba odwiedzających to wyjątkowe miejsce z roku na rok rośnie. Coraz więcej ludzi różnych wyznań religii chrześcijańskiej, ze wszystkich stron świata przybywa, aby wziąć udział w tygodniowych spotkaniach.

Pieśni z Taizé


Każdy dzień tygodnia rekolekcyjnego jest zaplanowany. Zgromadzeni w Taizé pielgrzymi uczestniczą we wspólnych modlitwach trzy razy dziennie. Ważnym , jeśli nie najważniejszym elementem modlitwy jest śpiew. Śpiewy są niewątpliwie najbardziej rozpoznawalnym owocem istnienia Wspólnoty. To co charakteryzuje pieśni z Taizé to ich prosty, często jednozdaniowy tekst, będący cytatem z Biblii lub tradycji kościołów. Sama melodia zaś skłania do refleksji i wewnętrznego wyciszenia się. Zdecydowana większość śpiewów z Taizé to ostinata i kanony. Utwory te mogą być wykonywane zarówno przez niewielkie grupy, jaki i przez chór z pełną instrumentalizacją i partiami solistów.
Rekolekcje oprócz duchowych przeżyć, dostarczają także wiele radości, gdyż są okazją do poznania wielu wspaniałych ludzi z Europy i świata.

Europejskie Spotkania Młodych


Co roku (od 1978 roku), na przełomie starego i nowego roku, Wspólnota organizuje, za każdym razem w innym kraju Europy, modlitewne spotkania ekumeniczne nazywane „Pielgrzymką Pokoju przez Ziemię.” Młodzież zostaje przyjęta przez parafie i kwaterowana jest u rodzin goszczących lub w obiektach publicznych takich jak np. szkoły. Modlitwy, a także obiad i kolacja mają miejsce najczęściej w wielkich halach wystawowych zaadaptowanych specjalnie na tę okazję. Uczestnicy, na czas spotkania mogą wybrać jedną z czterech grup: uczestnictwo w życiu parafii; uczestnictwo w życiu parafii połączone z pomocą w ekipie pracy; uczestnictwo w życiu parafii połączone ze śpiewaniem w chórze; przeżywanie poranków w ciszy z wprowadzeniem biblijnym. Porządek dnia jest natomiast podobny do zwyczajnego porządku dnia w Taizé.
W Polsce obyły się już trzy Europejskie Spotkania Młodzieży. We Wrocławiu (1989, 1995) i Warszawie (1999). Spotkania te także w tym roku obędą się w Polsce , tym razem jednak w Poznaniu.

Dla wszystkich zainteresowanych wyjazdem do Taize, lub na Europejskie Spotkania Młodzieży polecam polską stronę Wspólnoty www.taize.fr/pl. Można tu znaleźć informacje na temat kosztów rekolekcji (niewielkich zresztą, bo od 4- 7 euro na dzień), warunków pobytu i możliwości dojazdu.


...

Odsłon: 6479 | ranking >>


Komentarze: 1 Dodaj komentarz

Komentarze do artykułu Taizé- Duchowa odnowa dla każdego chrześcijanina:

Komentarz

Mariusz Karaś |

2009-07-23, 21:09

Moi znajomi co roku wyjeżdżają na obchody Nowego Roku + Sylwester z Taize. Wracają zawsze zadowoleni, z nowymi doświadczeniami i znajomościami - spotykają ludzi z całej Europy i później utrzymują z nimi kontakt. Warto pojechać.Powiadamiaj mnie o nowych wypowiedziach do tego artykułu

Nie chcesz przepisywać tych słów? Zarejestruj się! (lub Zaloguj)


* pole obowiązkowe

-

Autor artykułu:

Marta Banaś Marta Banaś Wyślij wiadomość | Zaproś do znajomych
Więcej artykułów autora >>

- Dziennikarstwo obywatelskie - dołącz do redakcji

Wiadomości z Europy i UERSS Wiadomości z Europy

Inny świat czy popkulturowa wioska? Kultura Nowość Inny świat czy popkulturowa wioska?

Promocja Portugalii na Web Summit 2016 w Lizbonie

Wybory prezydenckie w USA - komentarze ekspertów

Komisja zaleca przedłużenie tymczasowych kontroli na granicach wewnętrznych

Sejm przyjął uchwałę w sprawie CETA

PiS nie poprze Donalda Tuska na drugą kadencję w Radzie Europejskiej

więcej wiadomości z Europy >>

-

Oferty pracy za granicąRSS z ofertami pracy za granicą

Oferty pracy za granicą - przycisk Dodaj ofertę pracy za granicą

Fizjoterapeuta 02.09.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Poczdam

Fizjoterapeuta 08.09.2020 Kraj: Niemcy Miasto: WILHELMSHAVEN

Pracownik produkcji (k/m) - Wieszanie kur - Niemcy 03.09.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Haren(Ems)

Brukarz (k/m) - Niemcy 22.09.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Emsland

zobacz wszystkie oferty pracy >>

-

Szkolenia i kursy unijneRSS wydarzenia w Europie

Szkolenia unijne - banner Dodaj ofertę szkolenia

zobacz wszystkie oferty szkoleń >>

-

Forum europejskie - dyskusje...

Ogłoszenia wszelkiehttp://www.rankinglokat.eu Rankinglokat.eu pisze: Polecam również świetną stronę z ubezpieczeniami OC http://www.tanieoc.net >> 19.07.2018 11:28     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkieMonter rusztowań z uprawieniami IPF Sp. z o.o pisze: IPF Group specjalizuje się w rekrutacji i organizacji zatrudnienia na rynku krajowym >> 30.04.2018 15:26     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkiePolska przychodnia w Londynie pisze: Polecam polską przychodnię w Londynie - Fast Medica, to zespół znanych >> 06.04.2018 09:10     Ogłoszenia wszelkie

Studia i nauka za granicąBezpłatna polska szkoła, dla dzieci przebywających za granicą. Wojtek Kyzik pisze: Ciekawy program! >> 02.03.2018 13:22     Studia i nauka za granicą

Ogłoszenia wszelkieProgram do magazynu Wojtek Kyzik pisze: A wygląda to cenowo? >> 02.03.2018 13:22     Ogłoszenia wszelkie

więcej grup dyskusyjnych >>

-

Ostatnio komentowane

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi regulacjami... WHO będzie debatować nad dokładniejszymi regulacjami... dUClvtXuJyf: yLGHwPZk

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... xaTXMZgRFBdnkY: lfKGDypV

Naukowcy donoszą: dziura ozonowa... Klhcryzo: PAJacekgpnRqI

Naukowcy donoszą: dziura ozonowa... OzqtaHMgNsEcypln: EAzOBcTRLUMoYPb

-

Kalendarz wydarzeń RSS wydarzenia w Europie

więcej wydarzeń >>

-


Wszystkie

Wybierz kraj:

x
Cała Europa Unia Europejska Albania Andora Austria Belgia Białoruś Bośnia i Hercegowina Bułgaria Chorwacja Cypr Czarnogóra Czechy Dania Estonia Finlandia Francja Grecja Gruzja Hiszpania Holandia Irlandia Islandia Kazachstan Liechtenstein Litwa Łotwa Luksemburg Macedonia Malta Mołdawia Niemcy Norwegia Polska Portugalia Rosja Rumunia San Marino Serbia Słowacja Słowenia Szwajcaria Szwecja Turcja Ukraina Watykan Węgry Wielka Brytania Włochy