Twoja Europa - Praca i Studia za granicą oraz Unia Europejska

Wakacje na Ukrainie

20.07.2009 Autor: Marta Banaś[ 0 komentarzy ]
Ławra Pieczerska w Kijowie

Ławra Pieczerska w Kijowie
Źródło: Wikimedia Commons

Teatr Opery i Baletu w Odessie

Teatr Opery i Baletu w Odessie
Źródło: Wikimedia Commons

Wakacje na Ukrainie - Jałta

Wakacje na Ukrainie - Jałta
Źródło: Wikimedia Commons

Planując wakacje na Ukrainie warto się zastanowić, czy skorzystać z usług biura turystycznego, czy też może samemu zaplanować wyjazd. Poniżej krótki poradnik dla tych którzy zdecydowali się zwiedzać Ukrainę samochodem, na własną rękę i według własnego pomysłu.

Miejsca, które warto zobaczyć


Chcąc wybrać się samemu na Ukrainę, musimy być przygotowani na różnego rodzaju niedogodności. Nie powinna nas jednak zrażać słabo rozwinięta baza turystyczna i procedury, którym trzeba się poddać przy przekraczaniu granicy. Ukraina, to kraj który intryguje i oczarowuje swoimi wyjątkowymi miejscami i otwartością mieszkańców. Poniżej najważniejsze i najpiękniejsze miejsca, które trzeba uwzględnić, przy planowaniu wycieczki. Oczywiście, nie sposób zwiedzić ich wszystkich, podczas jednego wyjazdu. Warto więc się dobrze zastanowić nad tymi miejscami, które najbardziej chcielibyśmy zobaczyć, bo jest ich naprawdę dużo:
 • Lwów i Ziemia Lwowska (Olesko, Żółkiew, Mościska);
 • Kijów ze swoimi licznymi zabytkami architektury, wpisanymi na listę światowego dziedzictwa UNESCO;
 • Charków (znajduje się tu Polski Cmentarz Wojskowy Piatichatki- miejsce spoczynku blisko 4 tys. oficerów Wojska Polskiego zamordowanych w 1940 roku przez NKWD);
 • Dniepropietrowsk (znany z przemysłu zbrojeniowego i produkcji rakiet kosmicznych;
 • Odessa- młode, bo tylko dwustuletnie miasto na południu Ukrainy o niezwykłym, kosmopolitycznym klimacie;
 • a na deser, piękny Półwysep Krymski, na którym warto odwiedzić Symferopol (stolicę Krymu) Eupatorię, Bakczysaraj, Sewastopol, Jałtę, a także na wschodzie Krymu Sudak i Teodozję.
Każdy zainteresowany wyjazdem na Ukrainę powinien sam zapoznać się ze specyfiką danych miejsc i na tej podstawie zaplanować wycieczkę, tak aby jak najbardziej spełniła jego oczekiwania.

Na granicy,czyli przepisy wjazdowe i celne


Obywatele RP przekraczają granicę na podstawie ważnego paszportu, bez konieczności posiadania wizy wjazdowej. Na granicy turyści otrzymują tzw. dokument migracyjny (rejestracyjny) który zniósł obowiązek meldunkowy. Na podstawie tego dokumentu można przebywać na terytorium Ukrainy do 90 dni. Dokument migracyjny trzeba zachować, aż do wyjazdu z Ukrainy, gdyż w przypadku jego zgubienia służba graniczna może domagać się zapłacenia kary (nawet powyżej 100 UAH- czyli powyżej 40 zł). Jeżeli planujemy pozostać dłużej, należy ubiegać się o pobyt czasowy, czy też wizę pobytową.
Ważną informacją dla zmotoryzowanych turystów jest fakt, że samochód na Ukrainie można użytkować 60, nie 90 dni. Jeśli chodzi o przepisy celne, obcokrajowcy mogą wieźć na Ukrainę nie więcej niż 15 000 USD. Do 3000 USD wystarczy deklaracja ustna, jeżeli suma którą wwozimy przekracza tę kwotę konieczna jest pisemna deklaracja celna. Wywieźć z Ukrainy można nie więcej niż 10 000 USD. I tu podobnie do 3000 wystarczy deklaracja ustna, powyżej limitu konieczna jest już pisemna. Tak samo jak z dolarami, należy postępować z hrywnami. Z tym że, przy wwozie kwoty powyżej 3000 hrywien należy przedstawić dokument, że pieniądze te były poprzednio wywiezione z Ukrainy. Euro nie jest na Ukrainie zbyt popularną walutą. Dlatego wybierając się tam lepiej posługiwać się hrywnami i dolarami. W przypadku konfiskaty towarów na granicy, należy żądać okazania prawnej podstawy takiego działania oraz pokwitowania za zajęte do kontroli celnej rzeczy.

Dobra mapa to podstawa


Podróżowanie po Ukrainie samochodem nie jest łatwe. Wymaga bowiem dobrej znajomości miejscowych dróg. Ukraina mocno kuleje jeśli chodzi o oznakowanie tras. Kiepskie oznakowanie ulic w miastach znacznie utrudnia poruszanie się po nich. Niezbędny jest dlatego porządny atlas drogowy i przewodniki po miejscowościach, do których się udajemy. Stan dróg także pozostawia wiele do życzenia. Częstym widokiem są duże dziury i fatalna nawierzchnia. Warsztatów drogowych jest zaś jak na lekarstwo. Plusem ukraińskich dróg jest jednak to, że są w miarę szerokie i nie brak przy nich stacji benzynowych. W razie samochodowej stłuczki koniecznie należy wezwać milicję drogową i nie opuszczać miejsca zdarzenia (nie zmieniać położenia aut, nie zjeżdżać na pobocze). W momencie gdy obcokrajowiec zostaje uznany winnym wypadku, milicja zatrzymuje prawo jazdy i wydaje w zamian tymczasowe prawo jazdy, na którym możemy poruszać się jedynie po terenie Ukrainy. Warto także dogadać się z poszkodowanym aby uniknąć niepotrzebnych w sądzie rozpraw. Kierowców wybierających się na wakacje może ucieszyć fakt, że Ukraina honoruje Zieloną Kartę.

Inne przydatne informacje


Noclegi: Zamawiając noclegi, należy sugerować się sprawdzonymi już ofertami. Jeżeli takich nie znamy to zawsze należy pytać, czy jest ciepła woda i toaleta. Sposobem na tani i w miarę wygodny nocleg to skorzystanie z kwater prywatnych. Nocleg taki może kosztować od kilkunastu do kilkudziesięciu hrywien. Hoteli w większych miastach co prawda nie brakuje, to jednak są one bardzo drogie. Noc w takim miejscu może kosztować od 300 do ponad 1000 hrn. W czasie sezonu turystycznego można nocować także w akademikach, cena takiego noclegu nie przekracza zazwyczaj 30 hrn.
Co zabrać: Wybierając nocleg poza obszarem wielkich miast, należy pamiętać o zaopatrzeniu się w środki czystości, przybory toaletowe, ręczniki. Toalet publicznych w miastach jest bardzo mało i są odpłatne (od 50 kopiejek do 1 UAH). Oprócz wygodnej odzieży i obuwia, koniecznie trzeba zabrać latarkę. Przyda się ona turystom zapuszczającym się na prowincję, czy w miastach na nieoświetlonych głównych ulicach i w zaułkach starych dzielnic (przede wszystkim Eupatorii i Bakczysaraju), tym bardziej, że na ulicach wystają niczym nieosłonięte studzienki głębokie na kilka metrów.
Warto również, zaopatrzyć się w śpiwór, gdyż nie wszystkie kwatery ( szczególnie te tańsze) są wyposażone w kołdry. No i nie należy zapominać o dobrze wyposażonej apteczce. Oprócz zwykłych leków przeciwbólowych powinno się także „uzbroić” w węgiel medyczny i inne środki które pomogłyby nam w problemach z układem pokarmowym. Dobrze zaopatrzona apteczka uchroni nas przed zbędnym korzystaniem z usług medycznych, których standard nie jest za wysoki. Można jednak dla własnego spokoju wykupić na granicy ubezpieczenie zdrowotne, chociaż niezależnie od obowiązkowego ubezpieczenia za wszystkie usługi nie związane bezpośrednio z ratowaniem naszego życia trzeba zapłacić.

Więcej informacji na temat cen wyżywienia i noclegów na Ukrainie można znaleźć w tych artykułach:
Kuchnia ukraińska - ceny i restauracje w Kijowie
Noclegi w Kijowie - hotele i kwatery

Przydatne numery
nr kierunkowy:
 • stacjonarny 00 380
 • komórkowy + 380
 • milicja 02
 • pogotowie ratunkowe 03
 • straż pożarna 01
 • pomoc drogowa 03 22 27 01 12
 • pomoc drogowa dla posiadaczy książeczki Międzynarodowej Pomocy Samochodowej 27 21 12

Konsulat Generalny Rzeczypospolitej Polskiej we Lwowie
79011 Lwów, ul. Iwana Franki 110
Tel. (380322) 97 08 61 до 64, 97 08 64
Faks (380322) 76 09 74
konsulat@mail.lviv.ua
www.lwowkg.polemb.net

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Kijowie
01034 Kijów, ul. Jarosławiw Wał 12
Tel: (38044) 230-07-00, 230-07-03
Faks: (38044) 270-63-36
ambasada@polska.com.ua
www.kijow.polemb.net


...

Odsłon: 15925 | ranking >>


Komentarze Dodaj komentarz

Artykuł Wakacje na Ukrainie nie został jeszcze skomentowany - bądź pierwszy!


Powiadamiaj mnie o nowych wypowiedziach do tego artykułu

Nie chcesz przepisywać tych słów? Zarejestruj się! (lub Zaloguj)


* pole obowiązkowe

-

Autor artykułu:

Marta Banaś Marta Banaś Wyślij wiadomość | Zaproś do znajomych
Więcej artykułów autora >>

- Dziennikarstwo obywatelskie - dołącz do redakcji

Wiadomości z Europy i UERSS Wiadomości z Europy

Inny świat czy popkulturowa wioska? Kultura Nowość Inny świat czy popkulturowa wioska?

Promocja Portugalii na Web Summit 2016 w Lizbonie

Wybory prezydenckie w USA - komentarze ekspertów

Komisja zaleca przedłużenie tymczasowych kontroli na granicach wewnętrznych

Sejm przyjął uchwałę w sprawie CETA

PiS nie poprze Donalda Tuska na drugą kadencję w Radzie Europejskiej

więcej wiadomości z Europy >>

-

Oferty pracy za granicąRSS z ofertami pracy za granicą

Oferty pracy za granicą - przycisk Dodaj ofertę pracy za granicą

Fizjoterapeuta 31.01.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Aitrang

Fizjoterapeuta 21.02.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Berlin

Fizjoterapeuta 08.02.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Zossen

Kierowca C+E/ rozwożenie napojów do klientów 17.02.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Landshut

zobacz wszystkie oferty pracy >>

-

Szkolenia i kursy unijneRSS wydarzenia w Europie

Szkolenia unijne - banner Dodaj ofertę szkolenia

zobacz wszystkie oferty szkoleń >>

-

Forum europejskie - dyskusje...

Ogłoszenia wszelkiehttp://www.rankinglokat.eu Rankinglokat.eu pisze: Polecam również świetną stronę z ubezpieczeniami OC http://www.tanieoc.net >> 19.07.2018 11:28     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkieMonter rusztowań z uprawieniami IPF Sp. z o.o pisze: IPF Group specjalizuje się w rekrutacji i organizacji zatrudnienia na rynku krajowym >> 30.04.2018 15:26     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkiePolska przychodnia w Londynie pisze: Polecam polską przychodnię w Londynie - Fast Medica, to zespół znanych >> 06.04.2018 09:10     Ogłoszenia wszelkie

Studia i nauka za granicąBezpłatna polska szkoła, dla dzieci przebywających za granicą. Wojtek Kyzik pisze: Ciekawy program! >> 02.03.2018 13:22     Studia i nauka za granicą

Ogłoszenia wszelkieProgram do magazynu Wojtek Kyzik pisze: A wygląda to cenowo? >> 02.03.2018 13:22     Ogłoszenia wszelkie

więcej grup dyskusyjnych >>

-

Ostatnio komentowane

Kawa po wiedeńsku - niepowtarzalny smak Austrii Kawa po wiedeńsku - niepowtarzalny smak Austrii Alex: Bardzo satysfakcjonujący przepis. Do tej pory korzystałem głównie z tego najczęściej...

Potrawy świąteczne w Niemczech Kacper: Super jutro robie na niemieckim wigilie z przyjaciółmi i beka z ludzi którzy...

Nie zdałeś prawa jazdy w Polsce?... Marek : Jeśli chcecie uzyskać legalny dokument ,zapraszam do kontaktu firma011@protonmail.com Tylko...

W centrum Polski głośno o biotechnologii... jLVHlqkDO: vcQzuxXGV

-

Kalendarz wydarzeń RSS wydarzenia w Europie

więcej wydarzeń >>

-


Wszystkie

Wybierz kraj:

x
Cała Europa Unia Europejska Albania Andora Austria Belgia Białoruś Bośnia i Hercegowina Bułgaria Chorwacja Cypr Czarnogóra Czechy Dania Estonia Finlandia Francja Grecja Gruzja Hiszpania Holandia Irlandia Islandia Kazachstan Liechtenstein Litwa Łotwa Luksemburg Macedonia Malta Mołdawia Niemcy Norwegia Polska Portugalia Rosja Rumunia San Marino Serbia Słowacja Słowenia Szwajcaria Szwecja Turcja Ukraina Watykan Węgry Wielka Brytania Włochy