Twoja Europa - Praca i Studia za granicą oraz Unia Europejska

Europejska Stolica Kultury - sprawdź loga polskich miast!

20.04.2009 [ 0 komentarzy ]
Kraków - piersze miasto w Polsce z tytułem Europejskiej Stolicy Kultury

Kraków - piersze miasto w Polsce z tytułem Europejskiej Stolicy Kultury
Źródło: stock.xchng

Do wyboru Europejskiej Stolicy Kultury w Polsce jeszcze daleko, jednak szum wokół wydarzenia, które może na długo zmienić wizerunek każdego miasta, nie milknie. Jedynym polskim miastem, które w przeszłości zostało wyróżnienie tym tytułem, był Kraków. Teraz czas na kolejną szansę - w 2016 roku jako Europejskie Stolicy Kultury zostanie wybrane jedno polskie i jedno hiszpańskie miasto. Kto startuje w tym wyścigu i co zyska?

W Polsce chęć do tytułu Europejskiej Stolicy Kultury wyraziły m.in.: Warszawa, Gdańsk, Lublin, Łódź, Poznań, Szczecin i Toruń. Niedawno do rywalizacji dołączyły Katowice. Wstępne eliminacje przeprowadzi jesienią Ministerstwo Kultury.
Na razie większość miast-pretendentów do tytułu, ograniczyło się jednak do opracowania projektu logo, które przedstawiamy poniżej:

TORUŃ


Autorem logo, które towarzyszyć będzie staraniom Torunia o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury jest Szymon Saliński, artysta grafik, absolwent Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.
torun2016plkandydat.jpg

WARSZAWA


Kolorystyka logo Warszawy jest zbliżona do kolorystyki wizerunku Syrenki. Kolory żółty i czerwony nawiązują do herbu i oficjalnych barw miasta, a niebieski - symbolizuje Wisłę.
esk_cz_syrenka_b_pl_1_1.jpg

SZCZECIN


Na ciekawy pomysł promocji idei Europejskiej Stolicy Kultury i Szczecina wpadła Rada Miasta. Szczecin promować będzie piosenka napisana i wykonana przez szczecińskiego aktora Krzysztofa "Czecziego" Czeczota.
- Piosenka Pana Czecziego to pierwsza odpowiedź na hasło Do your Art (oficjalne logo ESK2016) - powiedział Paweł Osuchowski, pełnomocnik prezydenta ds. Europejskiej Stolicy Kultury.
- "Wiara podobno przenosi góry, Szczecin - Europejską Stolicą Kultury" - te słowa piosenki, z pewnością pomogą Szczecinowi w walce o przyznanie naszemu miastu tego tytułu w 2016 roku - dodał Paweł Osuchowski. Miasto nie ma jeszcze zaprojektowanego logo.
Piosenki można posłuchać tutaj

GDAŃSK


Logo Gdańska zaprojektowała Monika Krause z Akademii Sztuk Pięknych. - Logo ma pokazać, że Gdańsk to miasto przyszłości z historią - mówi Krause. - Stąd nawiązanie do Unii Europejskiej (słoneczko) i historii (łódeczka).
esk.jpg


ŁÓDŹ


Na logo Łodzi złożyły się różnokolorowe elementy graficzne tworzące nazwę miasta. Pojawia się też liczba 2016. Jak twierdzi autor projektu Adam Brodzki, znak "odwołuje się do wielokulturowości miasta i był tworzony z myślą o promocji poza granicami Polski".
obrazek13.png


POZNAŃ


Stolica Wielkopolski odwołała się to tradycji - Poznań promował będzie poznański koziołek ułożony z elektronicznych pikseli. "Logo jest na tyle uniwersalne, by móc je odnieść do różnorodnych treści, jakie niesie za sobą projekt, a jednocześnie nawiązuje do symboli, które mają znaczenie dla poznaniaków, stąd koziołek i kolor niebieski" - tłumaczył Tomasz Hilt - prezes Agencji Man at Work odpowiedzialnej za grafikę.
poznan11.jpg


LUBLIN


Lublin to jedno z niewielu miast gdzie oprócz zaangażowania Urzędu Miasta, widać też inicjatywę samych mieszkańców - niektórzy z nich wzięli sprawę we własne ręce i zaczęli kręcić filmy promujące miasto. Przykład poniżej:

Logo promujące Lublin:
lublin.jpg


Stawką w rywalizacji o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury jest przede wszystkim prestiż i ogromna promocja regionu. Niebagatelne znaczenie ma też aspekt finansowy przedsięwzięcia - zwycięzca otrzymuje 1,5 miliona euro, a także zwrot 60% poniesionych wydatków na inwestycje....

Odsłon: 6310 | ranking >>


Komentarze Dodaj komentarz

Artykuł Europejska Stolica Kultury - sprawdź loga polskich miast! nie został jeszcze skomentowany - bądź pierwszy!


Powiadamiaj mnie o nowych wypowiedziach do tego artykułu

Nie chcesz przepisywać tych słów? Zarejestruj się! (lub Zaloguj)


* pole obowiązkowe

-
Dziennikarstwo obywatelskie - dołącz do redakcji

Wiadomości z Europy i UERSS Wiadomości z Europy

Inny świat czy popkulturowa wioska? Kultura Nowość Inny świat czy popkulturowa wioska?

Promocja Portugalii na Web Summit 2016 w Lizbonie

Wybory prezydenckie w USA - komentarze ekspertów

Komisja zaleca przedłużenie tymczasowych kontroli na granicach wewnętrznych

Sejm przyjął uchwałę w sprawie CETA

PiS nie poprze Donalda Tuska na drugą kadencję w Radzie Europejskiej

więcej wiadomości z Europy >>

-

Oferty pracy za granicąRSS z ofertami pracy za granicą

Oferty pracy za granicą - przycisk Dodaj ofertę pracy za granicą

Pracownik produkcji (k/m) - Wieszanie kur - Niemcy 02.11.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Haren(Ems)

Pracownik ogólnobudowlany (k/m) - Niemcy 02.11.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Lingen

Pracownik produkcji (k/m) - Dla par i singli! 27.11.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Haren(Ems)/Wietze

Pracownik produkcji (k/m) bez znajomości języka – również dla par! 17.11.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Bydgoszcz

zobacz wszystkie oferty pracy >>

-

Szkolenia i kursy unijneRSS wydarzenia w Europie

Szkolenia unijne - banner Dodaj ofertę szkolenia

zobacz wszystkie oferty szkoleń >>

-

Forum europejskie - dyskusje...

Ogłoszenia wszelkiehttp://www.rankinglokat.eu Rankinglokat.eu pisze: Polecam również świetną stronę z ubezpieczeniami OC http://www.tanieoc.net >> 19.07.2018 11:28     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkieMonter rusztowań z uprawieniami IPF Sp. z o.o pisze: IPF Group specjalizuje się w rekrutacji i organizacji zatrudnienia na rynku krajowym >> 30.04.2018 15:26     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkiePolska przychodnia w Londynie pisze: Polecam polską przychodnię w Londynie - Fast Medica, to zespół znanych >> 06.04.2018 09:10     Ogłoszenia wszelkie

Studia i nauka za granicąBezpłatna polska szkoła, dla dzieci przebywających za granicą. Wojtek Kyzik pisze: Ciekawy program! >> 02.03.2018 13:22     Studia i nauka za granicą

Ogłoszenia wszelkieProgram do magazynu Wojtek Kyzik pisze: A wygląda to cenowo? >> 02.03.2018 13:22     Ogłoszenia wszelkie

więcej grup dyskusyjnych >>

-

Ostatnio komentowane

W centrum Polski głośno o biotechnologii W centrum Polski głośno o biotechnologii ThkKjRzByNYwxVS: umCgLZBXrhD

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... DxjQGTthCcf: QpTFuVZatcghCr

Przeżył obóz pracy we Włoszech... Michal: Ja byłem w obozie Orta nova w 2001 roku zostawiłem tam wszystkie swoje rzeczy...

Naukowcy donoszą: dziura ozonowa... fsPNGlUtzTuxQMc: ycbljAQrOMnSU

-

Kalendarz wydarzeń RSS wydarzenia w Europie

więcej wydarzeń >>

-


Wszystkie

Wybierz kraj:

x
Cała Europa Unia Europejska Albania Andora Austria Belgia Białoruś Bośnia i Hercegowina Bułgaria Chorwacja Cypr Czarnogóra Czechy Dania Estonia Finlandia Francja Grecja Gruzja Hiszpania Holandia Irlandia Islandia Kazachstan Liechtenstein Litwa Łotwa Luksemburg Macedonia Malta Mołdawia Niemcy Norwegia Polska Portugalia Rosja Rumunia San Marino Serbia Słowacja Słowenia Szwajcaria Szwecja Turcja Ukraina Watykan Węgry Wielka Brytania Włochy