PROW 2014-2020. Dotacje dla młodych rolników na modernizację gospodarstw rolnych
04.10.2016 | Autor: Michał Kaźmierczak | [ 1 komentarz ] |
Dofinansowania dla rolników to szansa na zakup nowoczesnego sprzętu i maszyn rolniczych
Źródło: Pixabay/tpsdave
- Wybierasz się do Polski?
- Zarezerwuj hotel w Polsce
- Wynajmij samochód w Polsce
- Chcesz pozyskać fundusze unijne?
- Złóż zapytanie ofertowe! >>
Jesteś rolnikiem. Zastanawiasz się jak zdobyć dofinansowanie unijne?
Restrukturyzacja rolnictwa. Przykłady dobrych praktyk modernizacyjnych
Odwiedzając czeską lub węgierską prowincję ujrzymy zapierające dech w piesiach obrazy. Majestatyczne widoki, których z pewnością pozazdrościłby nawet największy sceptyk. Nie chodzi tu bynajmniej o urokliwe krajobrazy malowane pędzlem najwybitniejszego artysty, lecz o coś zdecydowanie bardziej oczywistego. Coś czego brakuje na naszej ojczystej ziemi, choć to całkiem realna perspektywa, która powoli staje się rzeczywistością. Mowa tu niewątpliwie o dogłębnej restrukturyzacji rolnictwa, a co za tym idzie wykorzystaniu zaawansowanych technik upraw i chowu zwierząt, zakupie nowoczesnego wyposażenia pomieszczeń gospodarskich oraz wysokowydajnych maszyn rolniczych. Taki jest właśnie archetyp wysokowydajnego gospodarstwa na miarę XXI wieku, ku zaskoczeniu wielu, tak często spotykany u naszych partnerów z Grupy Wyszehradzkiej. Dlaczego więc nie włączyć tej pięknej perspektywy do naszych polskich realiów?
Niedoceniona przewaga konkurencyjna polskiej wsi
Polskie rolnictwo dysponuje ogromnym potencjałem, który w kilku kluczowych aspektach bije na głowę wysokorozwinięte kraje Unii Europejskiej. Posiadamy największą ogólną powierzchnię gruntów rolnych, co przekłada się bezpośrednio na wielokierunkowość produkcji. Znajdujemy się w czołówce odnośnie do możliwości ekstensywnie prowadzonej produkcji rolnej, w której nie stosuje się sztucznych środków wspomagających uprawy. Stąd właśnie polska ekologiczna i zdrowa żywność najwyższej jakości. Jak mało kto troszczymy się o środowisko naturalne (rolnictwo ekologiczne), dlatego szczycimy się jednym z najwyższych wskaźników zachowania różnorodności biologicznej. Jednym słowem posiadamy silną, lecz niedocenioną kartę przetargową do walki z zachodnią konkurencją na rynku rolnym. Nie mamy się zatem czego wstydzić. Wyjdźmy wreszcie z cienia.
Restrukturyzacja rolnictwa w ramach PROW 2014-2020
Wyobraź sobie, że skorzystałeś z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Twoje gospodarstwo jest teraz w pełni zautomatyzowane. W garażu pręży muskuły niezawodny sprzęt rolniczy, łatwy i zarazem przyjemny w obsłudze. Nowoczesne wyposażenie gospodarstwa rolnego przekłada się na ciągły wzrost wydajności hodowli zwierząt, a obfite plony oznaczają wysokie zyski oraz podkreślają efektywność Twojej produkcji. A to wszystko dzięki… Tobie. To Ty mistrzowsko skorzystałeś z szansy, którą podarował Ci PROW 2014-2020. Złożyłeś przecież wnioski o dofinansowania unijne dla rolników. Polak potrafi!
Dotacje dla młodych rolników
Program Rozwoju Obszarów Wiejskich to szansa na rozwój szczególnie dla młodych rolników. Koncepcja podzielona została na 15 działań, do których zalicza się, m.in. usługi doradcze, inwestycje w środki trwałe (m.in. modernizacja gospodarstw rolnych), przywracanie potencjału produkcji rolnej zniszczonego w wyniku klęsk żywiołowych i katastrof, rozwój gospodarstw i działalności gospodarczej (w tym restrukturyzacja małych gospodarstw rolnych, premie na rozpoczęcie działalności pozarolniczej oraz rozwój usług rolniczych), czyli szeroko pojęte procesy wzmacniania rozwoju i zwiększenia konkurencyjności polskiego rolnictwa. W strategii rozwoju pojawił się także dodatkowy wymiar wsparcia dla młodych rolników. Co to oznacza w praktyce?
Premie dla młodych rolników (potocznie „program młody rolnik”) to środki przeznaczone na inwestycje w działalność rolniczą lub w przygotowanie do sprzedaży wytwarzanych w gospodarstwie produktów rolnych. Wsparcie dla młodych rolników przyznawane jest osobom, które nie ukończyły 40 roku życia oraz posiadają odpowiednie kwalifikacje zawodowe, wynikające z wykształcenia lub stażu pracy w rolnictwie. O dofinansowanie dla młodych rolników może starać się rolnik, który stał się właścicielem, jest wieczystym użytkownikiem lub dzierżawi ziemię rolną z zasobów Agencji Nieruchomości Rolnych albo jednostki samorządu terytorialnego. Kolejny wymóg dotyczy minimalnej powierzchni użytków rolnych, która musi równać się średniej krajowej (10,49 ha), a w przypadku gospodarstw położonych w województwie o średniej niższej niż krajowa – średniej wojewódzkiej. Ponadto wielkość ekonomiczna gospodarstwa nie może być mniejsza niż 13 tys. euro i nie większa niż 150 tys. euro.
Wnioski o dofinansowanie dla młodego rolnika należy składać osobiście, przez upoważnioną osobę lub za pośrednictwem poczty do powiatowych biur Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARMiR). Złóż wniosek, a przekonasz się, że naprawdę warto starać się o środki na modernizację gospodarstwa rolnego.
Modernizacja gospodarstwa rolnego? Zainwestuj w nowoczesne narzędzia i sprzęt rolniczy
Wreszcie przekonałeś się, że modernizacja gospodarstwa rolnego to wielka szansa na rozwój dla Ciebie! Udało Ci się uzyskać dotacje unijne dla rolników i szukasz niezawodnego sprzętu lub narzędzi? A może pragniesz unowocześnić wyposażenie chlewni oraz innych pomieszczeń gospodarskich? Potrzebujesz akcesoriów do maszyn rolniczych? Zainwestuj w sprawdzone rozwiązania. Internetowy sklep rolniczy http://www.rolnet.pl/ to bogata gama artykułów, urządzeń i akcesoriów hodowlanych oraz artykułów zootechnicznych dla rolników, hodowców oraz plantatorów. Proponujemy produkty najwyższej jakości od renomowanych producentów i ceny przystępne dla każdego.
Zaskoczony?
Kasia Wiureska |
2018-10-02, 10:23
w koncu cos i dla rolnikow