Podsumowanie 15. Letniej Szkoły Wyszehradzkiej
27.07.2016 | Autor: Paulina Bogacz | [ 0 komentarzy ] |
multiCOOltural party
Źródło: www.visegradsummerschool.org
Warsztaty prowadzone przez Felixa Kaputu, pochodzącego z Kongo pisarza, naukowca, literaturoznawcę i działacza społecznego, stypendystę programu ICORN
Źródło: www.visegradsummerschool.org
Kilka dni temu zakończyła się Jubileuszowa - 15. edycja Letniej Szkoły Wyszehradzkiej.
Źródło: www.visegradsummerschool.org
- Wybierasz się do Polski?
- Zarezerwuj hotel w Polsce
- Wynajmij samochód w Polsce
- Podobne tematy:
- Startuje 13. Letnia Szkoła Wyszehradzka
- Rekrutacja do 13. Letniej Szkoły Wyszehradzkiej rozpoczęta
- Rekrutacja do Letniej Szkoły Wyszehradzkiej rozpoczęta
- Polska - inne artykuły:
- Zintegrowany System Kwalifikacji – ZSK
- Chcesz pracować w reklamie? Aplikuj do programu Dentsu Innovation Camp
- Tłumaczenia w biznesie – zlecić agencji czy zatrudnić tłumacza?
Rozmowy o przyszłości Europy, eksperci i wybitni goście - a także wyścigi smoczych łodzi i poznawanie kultur krajów Europy Środkowej i Wschodniej. Po raz 15. w Willi Decjusza odbyła się Letnia Szkoła Wyszehradzka.
Gośćmi 15. edycji Letniej Szkoły Wyszehradzkiej byli między innymi: Borys Tarasyuk - ukraiński dyplomata i parlamentarzysta, Magdaléna Vášáryová - była ambasadorka Czechosłowacji w Austrii i Słowacji w Polsce i dyplomatka, Beata Jaczewska – dyrektor wykonawcza Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego, Luděk Niedermayer – czeski ekonomista i parlamentarzysta, Andrea Petö – profesor na Wydziale Gender Studies w Central European University w Budapeszcie, Jan Piekło – dyrektor Fundacji PAUCI, przedstawiciele konsulatów krajów Grupy Wyszehradzkiej oraz Ministerstwa Spraw Zagranicznych.
W ramach odświeżonej formuły Szkoły, której słowami kluczowymi są “kreatywność, innowacja, synergia”, dużą część projektu zajmowały warsztaty - z zakresu tworzenia startupów (prowadzone przez dr Aleksandrę Przegalińską z Akademii Leona Kozmińskiego w Warszawie), zarządzania projektami w kulturze (prowadzone przez Łucję Piekarską-Duraj, dr etnologii na Uniwersytecie Jagiellońskim), a także literatury i dziennikarstwa - prowadzone przez Felixa Kaputu, pochodzącego z Kongo pisarza, naukowca, literaturoznawcę i działacza społecznego, stypendystę programu ICORN (Międzynarodowej Sieci Miast Uchodźstwa) w Krakowie.
Podczas uroczystości zakończenia Szkoły studenci zaprezentowali projekty, które rozwijali w czasie pracy warsztatowej. I tak były to na przykład inicjatywy kulturalne zainspirowane wartościami takimi jak: “prawda” - program edukacyjny dla studentów dotyczący odbioru informacji medialnych; “wolność” - projekt zachęcający młodych Romów do dążenia do ambitnych celów w życiu; biznesowe - trójwymiarowy druk książek, kuchnie publiczne współprowadzone z uchodźcami czy badawcze - jak wpływ aplikacji mobilnej na odbiór muzeum sztuki współczesnej.
Oprócz wycieczek tematycznych po Krakowie, zwiedzania połączonego z poznawaniem historii Małopolski studenci wzięli także udział w wyścigu smoczych łodzi, tradycyjnym “multiCOOltural party” i obchodach 15-lecia polsko-niemieckiego Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy. Uroczystości związane z jubileuszem Szkoły uświetnił koncert oraz projekcja oskarowego filmu “Syn Szawła” wraz ze spotkaniem z dyrektorem artystycznym produkcji Laszlo Rajkiem.
Historia Letniej Szkoły Wyszehradzkiej
- Letnia Szkoła Wyszehradzka realizowana corocznie od 2002 r. w otwartej formule V4+ została uznana za projekt flagowy V4 i zamieszczonej na Mapie Wydarzeń Wyszehradzkich przez Międzynarodowy Fundusz Wyszehradzki.
- Unikalna inicjatywa edukacyjna w skali makroregionu adresowaną do studentów i absolwentów szkół wyższych oraz młodych menedżerów z krajów Europy Środkowej, Wschodniej i Południowo-Wschodniej. Ponad 600 absolwentów z ponad 20 krajów.
- Rozpoznawalność i poziom Szkoły potwierdza liczba aplikujących kandydatów (w 2015 r. ponad 450 zgłoszeń z 23 krajów, 10 kandydatów na jedno miejsce).
- Przyznanie prestiżowej Międzynarodowej Nagrody Wyszehradzkiej przez czterech ministrów kultury krajów Grupy Wyszehradzkiej (2012) w uznaniu wyjątkowości i osiągnięć programu.
- Przez kolejne edycje szkoły gościliśmy grono wybitnych ekspertów: Andrej Bán, Ol’ga Gyárfášová, Michal Hvorecký (Słowacja), András Forgách, Anna Lengyel, Tamás Pál (Węgry), Aleksander Kaczorowski, Adam Rotfeld, Andrzej Stasiuk (Pol-ska), Václav Burian, Martin Ehl, Alexander Vondra (Czechy), Mykola Ryabchuk (Ukraina), Stanislav Shushkevich (Białoruś), Timothy Garton Ash, Norman Davies (W. Brytania), Milena Dragicević-Sesić (Serbia), Uni Wikan (Norwegia).