Twoja Europa - Praca i Studia za granicą oraz Unia Europejska

Czy ewentualny Brexit zahamuje falę migracji i przeprowadzek?

16.07.2016 Autor: Londyńczyk [ 0 komentarzy ]
Jak na razie wyniki referendum nie wpłynęły znacząco na polskich przedsiębiorców

Jak na razie wyniki referendum nie wpłynęły znacząco na polskich przedsiębiorców
Źródło: https://en.wikipedia.org/wiki/User:Diliff

Wyniki referendum w Wielkiej Brytanii, jak na razie nie wywołały bardziej negatywnych skutków niż kolor czerwony na giełdach krajów Europy. Jednak wyniki referendum zmuszają brytyjskich polityków do konkretnych działań.

Do dymisji podał się David Cameron, natomiast eksperci zastanawiają się, czy ewentualny Brexit pogorszy sytuację Polaków mieszkających w Anglii - póki co zdania są podzielone. Przypominamy, że według różnych szacunków, na wyspy udało się ponad 500 tysięcy Polaków.

Różne wersje obrotu wydarzeńWedług raportu Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych (PISM) Brexit dla naszego kraju będzie miał negatywne skutki. W jeszcze gorszej sytuacji mieliby się znaleźć Polacy zamieszkujący wyspy, którzy zmuszeni by byli do powrotu do Polski.

Nasz kraj musiałby być gotowy na ponowne przyjęcie blisko 400 tysięcy osób, co wiązałoby się ze sporym obciążeniem dla budżetu państwa, a także znacznym zwiększeniem bezrobocia - przeczytać można w raporcie (pism.pl/Publikacje/Raporty_PISM/Relacje-Unia-Europejska-Wielka-Brytania-po-ewentualnym-brexicie). Szacunki mówiące o 400 tysiącach osób pochodzą z brytyjskich danych (osoby, którym wydany został numer NIN), ponieważ właśnie tyle osób w latach 2012-2015 składało wniosek o wydanie stosownego numeru. Brytyjskie prawo dotyczące imigracji przewiduje, iż dopiero po okresie 5 lat legalnego pobytu na wyspach, można ubiegać się o kartę stałego pobytu. Osoby, które mają krótszy staż zwyczajnie zmuszone by zostały do opuszczenia kraju.

Jest to jednak skrajna sytuacja, gdy Wielka Brytania zdecyduje się opuścić Unię w całości, łącznie z Europejskim Obszarem Gospodarczym. Już teraz mówi się o półśrodkach, a więc rozwiązaniach połowicznych. Dodatkowo mowa tu również o długofalowym procesie, rozłożonym na wiele lat, o ile Wielka Brytania zdecyduje się faktycznie na wyjście z Unii.

Czy z Brexitem wiążą się również pozytywne następstwa?Twórcy raportu zauważają, że ewentualny powrót rodaków do kraju wiązać się będzie z napływem dobrze wykwalifikowanej kadry. Częściowo złagodzony by został problem demograficzny, a także utrudniona przyszła emigracja, z którą wiązałoby się znacznie więcej procedur formalnych. Oznaczało by to, że więcej rodaków zostawało by w kraju, co mogło by w rozruszać naszą gospodarkę. Należałoby jednak nie zmarnować tego potencjału, o ile dojdzie do rozwoju takiego scenariusza, na to się jednak nie zanosi.

Brexit - proces rozłożony w czasieJuż teraz zauważa się, że będzie to proces rozłożony w czasie i nie nastąpi od razu. Część obcokrajowców, nie tylko Polaków, poważnie rozważa złożenie wniosków o przyznanie obywatelstwa oraz o wydanie paszportów, aby w wypadku wyjścia z Unii Wielkiej Brytanii, móc swobodnie podróżować pomiędzy oboma krajami.

Mieszkańcy Wysp Brytyjskich negatywnie oceniają politykę prowadzoną przez swój kraj, za zbyt szybkie otwarcie rynku pracy dla obcokrajowców, przez co czują się mniej komfortowo w swoim państwie. Ewentualny Brexit ma zahamować proces napływu imigrantów. Część ekspertów jest jednak sceptyczna czy taki proces da się zatrzymać, ze względu na to, że mamy do czynienia z krajem wysoko rozwiniętym, o chłonnej i elastycznej gospodarce. Dodatkowo mało możliwe jest całkowite cofnięcie obecnie panujących swobód dotyczących przepływu kapitału i ludzi.

Czy liczba przeprowadzek na Wyspy uległa zmianie?Jak na razie przedsiębiorcy zajmujący się organizacją przeprowadzek do Anglii nie zauważyli znaczącego wpływu Brexitu na przyjmowane zlecenia. Jak na razie nie podjęto żadnych kluczowych i wiążących decyzji, mimo to przedsiębiorcy obawiają się dalszej przyszłości. Bardzo możliwe jest, że Polacy wybiorą inny kraj, do pracy zarobkowej.

...

Odsłon: 1986 | ranking >>


Komentarze Dodaj komentarz

Artykuł Czy ewentualny Brexit zahamuje falę migracji i przeprowadzek? nie został jeszcze skomentowany - bądź pierwszy!


Powiadamiaj mnie o nowych wypowiedziach do tego artykułu

Nie chcesz przepisywać tych słów? Zarejestruj się! (lub Zaloguj)


* pole obowiązkowe

-

Autor artykułu:

Londyńczyk Londyńczyk Zajmujemy się organizacją przeprowadzek
Wyślij wiadomość | Zaproś do znajomych
Więcej artykułów autora >>

- Dziennikarstwo obywatelskie - dołącz do redakcji

Wiadomości z Europy i UERSS Wiadomości z Europy

Inny świat czy popkulturowa wioska? Kultura Nowość Inny świat czy popkulturowa wioska?

Promocja Portugalii na Web Summit 2016 w Lizbonie

Wybory prezydenckie w USA - komentarze ekspertów

Komisja zaleca przedłużenie tymczasowych kontroli na granicach wewnętrznych

Sejm przyjął uchwałę w sprawie CETA

PiS nie poprze Donalda Tuska na drugą kadencję w Radzie Europejskiej

więcej wiadomości z Europy >>

-

Oferty pracy za granicąRSS z ofertami pracy za granicą

Oferty pracy za granicą - przycisk Dodaj ofertę pracy za granicą

Praca na ferie dla studentów i uczniów - Niemcy 13.01.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Haren(Ems)/Wietze

Pracownik wylęgarni (k/m) - Niemcy 26.01.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Dohren

Pracownik działu wysyłki (k/m) - Niemcy 13.01.2021 Kraj: Niemcy Miasto: okolice Halle an der Salle

Pracownik produkcji (k/m) bez znajomości języka - również dla par! 15.01.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Haren(Ems)/Wietze

zobacz wszystkie oferty pracy >>

-

Szkolenia i kursy unijneRSS wydarzenia w Europie

Szkolenia unijne - banner Dodaj ofertę szkolenia

zobacz wszystkie oferty szkoleń >>

-

Forum europejskie - dyskusje...

Ogłoszenia wszelkiehttp://www.rankinglokat.eu Rankinglokat.eu pisze: Polecam również świetną stronę z ubezpieczeniami OC http://www.tanieoc.net >> 19.07.2018 11:28     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkieMonter rusztowań z uprawieniami IPF Sp. z o.o pisze: IPF Group specjalizuje się w rekrutacji i organizacji zatrudnienia na rynku krajowym >> 30.04.2018 15:26     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkiePolska przychodnia w Londynie pisze: Polecam polską przychodnię w Londynie - Fast Medica, to zespół znanych >> 06.04.2018 09:10     Ogłoszenia wszelkie

Studia i nauka za granicąBezpłatna polska szkoła, dla dzieci przebywających za granicą. Wojtek Kyzik pisze: Ciekawy program! >> 02.03.2018 13:22     Studia i nauka za granicą

Ogłoszenia wszelkieProgram do magazynu Wojtek Kyzik pisze: A wygląda to cenowo? >> 02.03.2018 13:22     Ogłoszenia wszelkie

więcej grup dyskusyjnych >>

-

Ostatnio komentowane

W centrum Polski głośno o biotechnologii W centrum Polski głośno o biotechnologii ruoSTnEFQ: SjmXYRoW

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... TsyvDknmHOf: bVoyTUsFv

Naukowcy donoszą: dziura ozonowa... RpWHFEimB: QSOUPuRb

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... zcKEJrTxj: bKJcnlhaSUryxME

-

Kalendarz wydarzeń RSS wydarzenia w Europie

więcej wydarzeń >>

-


Wszystkie

Wybierz kraj:

x
Cała Europa Unia Europejska Albania Andora Austria Belgia Białoruś Bośnia i Hercegowina Bułgaria Chorwacja Cypr Czarnogóra Czechy Dania Estonia Finlandia Francja Grecja Gruzja Hiszpania Holandia Irlandia Islandia Kazachstan Liechtenstein Litwa Łotwa Luksemburg Macedonia Malta Mołdawia Niemcy Norwegia Polska Portugalia Rosja Rumunia San Marino Serbia Słowacja Słowenia Szwajcaria Szwecja Turcja Ukraina Watykan Węgry Wielka Brytania Włochy