Twoja Europa - Praca i Studia za granicą oraz Unia Europejska

Średniowieczne festiwale w Portugalii

15.07.2016 Autor: M B[ 0 komentarzy ]
Średniowieczny jarmark Feira Medieval w Silves

Średniowieczny jarmark Feira Medieval w Silves
Źródło: fot. Algarve Tourism

Średniowieczny jarmark Mercado Medieval w Obidos

Średniowieczny jarmark Mercado Medieval w Obidos
Źródło: fot. CM Obidos

 Turniej rycerski na Mercado Medieval w Obidos

Turniej rycerski na Mercado Medieval w Obidos
Źródło: fot. CM Obidos

Viagem Medieval em Terra de Santa Maria

Viagem Medieval em Terra de Santa Maria
Źródło: fot. Medieval Journey Organization

Dni Średniowiecza (Dias Medievais) w Castro Marim

Dni Średniowiecza (Dias Medievais) w Castro Marim
Źródło: fot. CM de Castro Marim

W Portugalii znajduje się sporo interesujących, doskonale zachowanych zamków, które od czasu do czasu ponownie zaludniają się dzielnymi rycerzami, pięknymi damami oraz rozweselającymi tłum kuglarzami i trubadurami.

Średniowieczny jarmark Mercado Medieval w Óbidos – 14 lipca – 7 sierpnia


www.mercadomedievalobidos.pt
Óbidos, z potężnymi murami obronnymi otaczającymi miasteczko, brukowanymi uliczkami oraz dobrze zachowanym zamkiem Castelo de Óbidos, zaliczonym niegdyś do siedmiu cudów Portugalii, jest idealnym miejscem na historyczny festiwal Mercado Medieval. U stóp zamku co roku powstaje średniowieczna osada, po której przechadzają się postacie z tamtej epoki: rycerze, damy, mieszczanie, wędrowni ministrele, żonglerzy ogniem i błaźni. Podczas festiwalu codziennie odbywają się turnieje rycerskie (konne walki na lance, pojedynki na miecze), występy trup teatralnych i zespołów muzyki dawnej, a uliczki Óbidos przemierzają historyczne pochody (m.in. arabska karawana). Na terenie zamku można zobaczyć pokaz tańców dawnych, zawody łucznicze, popisy z ogniem, jak również wziąć udział w treningu walki rycerskiej oraz w warsztatach garncarstwa (w obozowisku Maurów).
Kilkanaście tawern oferuje rozmaite, dawne oraz regionalne przysmaki, m.in. przepiórkę, pieczone prosię, jagnięcinę, pożywną „zupę z kamienia” Sopa da Pedra z fasolką i boczkiem, „zieloną zupę” Caldo Verde z jarmużem, chlebowe Migas, miód pitny, portugalski likier winny Jeropiga oraz lokalny napitek – wiśniówkę Ginjinha, podawaną w czekoladowych czarkach. Nie zabraknie też tradycyjnej, portugalskiej potrawy z dorsza, czyli Bacalhau, a na deser – słodkiego ryżu na mleku Arroz Doce. Chętni mogą wypożyczyć stroje i wziąć udział w średniowiecznej kolacji (koszt 38 euro, w tym wstęp na festiwal, wynajem kostiumu, kolacja, możliwość obejrzenia turnieju z trybuny oraz bezpłatny wstęp jednego dziecka do 5 lat). Co ciekawe, na potrzeby festiwalu wykuto specjalną monetę Torreão, która będzie można płacić w tawernach oraz na straganach (kurs: 1 Torreão =1 euro).
Jarmark będzie czynny od czwartku do niedzieli. Bilet wstępu kosztuje 7 euro, ale dla osób przebranych w średniowieczny strój (można wynająć go na miejscu) – 5 euro. Dzieci poniżej 12 lat wchodzą bezpłatnie.
Video z zeszłorocznego festiwalu: https://youtu.be/Q1ETjVc0BEM.
Warto przespacerować się wzdłuż murów obronnych Óbidos i spojrzeć z góry na miasteczko i okolicę. Chętni mogą przenocować w historycznym hotelu Pousada Castelo Óbidos, mieszczącym się w zamku, by jeszcze bardziej wczuć się w ówczesne realia. Tym łatwiej że, pokoje nazwane są imionami królów i królowych, którzy tu niegdyś mieszkali.

Podróż w czasy średniowiecza w Santa Maria da Feira – 27 lipca – 7 sierpnia


www.viagemmedieval.com
Podczas 12 dni festiwalu Viagem Medieval em Terra de Santa Maria w miasteczku Santa Maria da Feira (region Porto e Norte) będzie można odbyć niezapomnianą podróż w czasie. To jedna z największych średniowiecznych inscenizacji w Europie, zarówno pod względem obszaru, na którym się odbywa (na zamku Castelo de Santa Maria da Feira, starym mieście i w ich okolicy), jak i pod względem liczby uczestników i widzów (ponad 600 tysięcy osób). To już dwudziesta, jubileuszowa edycja tej imprezy. Festiwal przedstawia ważne wydarzenia z historii regionu i Portugalii (co roku inne), za każdym razem imponując rozmachem i wiernością ówczesnym realiom. Tematem najbliższego wydarzenia będzie panowanie portugalskiego króla Dionizego I, nazwanego przez organizatorów „Plantatorem statków”. Przydomek nawiązuje do jego rozkazu, by zalesić brzeg Atlantyku, co miało chronić pobliskie pola uprawne od kłopotliwego dla rolników zasypywania przez wydmy. Część z tych drzew stało się później budulcem statków, które wyruszały na dalekie wyprawy.
Podczas festiwalu Viagem Medieval na starym mieście pojawi się średniowieczny jarmark z rozmaitymi straganami i wyrobami rzemieślników, a na ulicach akrobaci, muzycy, żonglerze i połykacze ognia będą popisywać się swoimi umiejętnościami. Nie zabraknie również walk rycerskich ani dawnych potraw. Chętni będą mogli wynająć kostium nawiązujący do czasów średniowiecza.
Bilet wstępu na cały festiwal (w formie pamiątkowej opaski na rękę) kosztuje 7 euro. Dzieci do wysokości 1,3 m wchodzą za darmo.
Video z zeszłorocznego festiwalu: https://youtu.be/X4oce3nGmXk oraz https://youtu.be/t0TSsH_l9Ro.


Średniowieczny jarmark Feira Medieval w Silves – 12 - 21 sierpnia


Za czasów podboju Półwyspu Iberyjskiego przez Maurów, miasteczko Silves (wówczas nazywane Xelb/ Xilb) znajdowało się w arabskich rękach i pełniło rolę stolicy prowincji Algarve. W trakcie chrześcijańskiej rekonkwisty zostało jednak odbite przez portugalskiego króla Sancho I, co upamiętnia jego pomnik stojący dumnie przed bramą zamku Castelo de Silves. Średniowieczny jarmark Feira Medieval nawiązuje właśnie do tego okresu, kiedy to świat arabski i chrześcijański przenikały się wzajemnie. Zatem na kilka dni ulice miasteczka opanowują postacie z odległej przeszłości: żonglerzy i akrobaci, egzotyczne tancerki i grajkowie, zaklinacze węży, kupcy zachwalający swoje towary, a także szlachetni rycerze i waleczni Maurowie. Na turystów czekają konne turnieje, pojedynki, a także doskonałe, regionalne potrawy. Ci, którzy będą chcieli jeszcze bardziej wczuć się w klimat tamtych czasów, będą mogli wypożyczyć stylizowane stroje dla siebie i dziecka. Dobrą pamiątką z wydarzenia może być festiwalowa moneta xilb, nawiązującą do dawnej, arabskiej nazwy miasta Silves.
Dzienny bilet wstępu kosztuje 2 euro, a wraz z wstępem na turniej konny – 5 euro.
Video z zeszłorocznego jarmarku: https://youtu.be/6MJxhp327FI.
Przy okazji można zajrzeć do górującego nad miasteczkiem, mauretańskiego zamku Castelo de Silves, będącego imponującym przykładem ówczesnej architektury militarnej (bilet normalny – 2,80 euro, ulgowy – 1,40 euro). Grube mury, 11 wież, ogromna cysterna aliijbe, zaopatrująca w wodę, oraz daleki widok na okolicę tłumaczą dlaczego zdobycie zamku nie było łatwym zadaniem. Pasjonaci historii mogą rozważyć jeszcze odwiedziny w muzeum Museu Municipal de Arqueologia de Silves (bilet normalny – 2,1 euro, ulgowy – 1,05 euro), gdzie znajduje się ekspozycja nawiązująca m.in. do czasów Rzymian i Maurów.

Dni Średniowiecza w Castro Marim – 24 – 28 sierpnia


http://diasmedievais.cm-castromarim.pt
Przez 5 kolejnych dni niewielka miejscowość Castro Marim (w Algarve, tuż przy granicy z Hiszpanią) i jej zamek, jak dawniej będą gościć króli i królowe, rycerzy w lśniącej zbroi, piękne damy, ulicznych kuglarzy i zręcznych rzemieślników. Podczas festiwalu Dias Medievais odbędzie się uroczysty pochód przez miasto, turnieje rycerskie, pokazy tańca dworskiego i dawnego rzemiosła oraz inscenizacje sytuacji z ówczesnego życia codziennego. Na tutejszych straganach będzie można kupić, jak w średniowieczu, suszone owoce, egzotyczne przyprawy, świeże i suszone ryby, płacąc lokalną monetą – reais. Chętni mogą wziąć udział w średniowiecznej, wieczornej uczcie Banquete Medieval, odbywającej się na zamku przy świetle pochodni i subtelnej grze na gitarze (koszt 30 euro, w tym wstęp na festiwal, do zamku, fortu Forte de São Sebastião oraz upominek). Wszystko to pozwoli przeżyć niezapomnianą podróż w czasie, wprost do barwnego okresu średniowiecznej Portugalii.
Video z zeszłorocznego festiwalu: https://youtu.be/znKw4Rfi_wM....

Odsłon: 2023 | ranking >>


Komentarze Dodaj komentarz

Artykuł Średniowieczne festiwale w Portugalii nie został jeszcze skomentowany - bądź pierwszy!


Powiadamiaj mnie o nowych wypowiedziach do tego artykułu

Nie chcesz przepisywać tych słów? Zarejestruj się! (lub Zaloguj)


* pole obowiązkowe

-

Autor artykułu:

M B M B Wyślij wiadomość | Zaproś do znajomych
Więcej artykułów autora >>

- Dziennikarstwo obywatelskie - dołącz do redakcji

Wiadomości z Europy i UERSS Wiadomości z Europy

Inny świat czy popkulturowa wioska? Kultura Nowość Inny świat czy popkulturowa wioska?

Promocja Portugalii na Web Summit 2016 w Lizbonie

Wybory prezydenckie w USA - komentarze ekspertów

Komisja zaleca przedłużenie tymczasowych kontroli na granicach wewnętrznych

Sejm przyjął uchwałę w sprawie CETA

PiS nie poprze Donalda Tuska na drugą kadencję w Radzie Europejskiej

więcej wiadomości z Europy >>

-

Oferty pracy za granicąRSS z ofertami pracy za granicą

Oferty pracy za granicą - przycisk Dodaj ofertę pracy za granicą

Fizjoterapeuta 26.05.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Berlin

Stolarz budowlany (k/m) - montaż okien i drzwi 20.05.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Północno-zachodnie Niemcy

Praca dla studentów i uczniów – Niemcy 20.05.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Haren(Ems)/Wietze

Fizjoterapeuta 23.05.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Bielefeld

zobacz wszystkie oferty pracy >>

-

Szkolenia i kursy unijneRSS wydarzenia w Europie

Szkolenia unijne - banner Dodaj ofertę szkolenia

zobacz wszystkie oferty szkoleń >>

-

Forum europejskie - dyskusje...

Ogłoszenia wszelkiehttp://www.rankinglokat.eu Rankinglokat.eu pisze: Polecam również świetną stronę z ubezpieczeniami OC http://www.tanieoc.net >> 19.07.2018 11:28     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkieMonter rusztowań z uprawieniami IPF Sp. z o.o pisze: IPF Group specjalizuje się w rekrutacji i organizacji zatrudnienia na rynku krajowym >> 30.04.2018 15:26     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkiePolska przychodnia w Londynie pisze: Polecam polską przychodnię w Londynie - Fast Medica, to zespół znanych >> 06.04.2018 09:10     Ogłoszenia wszelkie

Studia i nauka za granicąBezpłatna polska szkoła, dla dzieci przebywających za granicą. Wojtek Kyzik pisze: Ciekawy program! >> 02.03.2018 13:22     Studia i nauka za granicą

Ogłoszenia wszelkieProgram do magazynu Wojtek Kyzik pisze: A wygląda to cenowo? >> 02.03.2018 13:22     Ogłoszenia wszelkie

więcej grup dyskusyjnych >>

-

Ostatnio komentowane

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi regulacjami... WHO będzie debatować nad dokładniejszymi regulacjami... vBczZwAsebUjyE: oraOPQFWxZgk

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... OUGNsiQZTgWIqb: TFEabRJUklQwP

Naukowcy donoszą: dziura ozonowa... VjJoABdfG: IyJFbokiNCYrHtn

Naukowcy donoszą: dziura ozonowa... vjYAVCfRTXsaglK: mVOqshUtGRW

-

Kalendarz wydarzeń RSS wydarzenia w Europie

więcej wydarzeń >>

-


Wszystkie

Wybierz kraj:

x
Cała Europa Unia Europejska Albania Andora Austria Belgia Białoruś Bośnia i Hercegowina Bułgaria Chorwacja Cypr Czarnogóra Czechy Dania Estonia Finlandia Francja Grecja Gruzja Hiszpania Holandia Irlandia Islandia Kazachstan Liechtenstein Litwa Łotwa Luksemburg Macedonia Malta Mołdawia Niemcy Norwegia Polska Portugalia Rosja Rumunia San Marino Serbia Słowacja Słowenia Szwajcaria Szwecja Turcja Ukraina Watykan Węgry Wielka Brytania Włochy