Twoja Europa - Praca i Studia za granicą oraz Unia Europejska

Neopoganie w Europie

16.07.2009 Autor: Stefania Hrycyk[ 9 komentarzy ]
neopogaśki rytuał

neopogaśki rytuał
Źródło: Wikimedia Commons

Na terenie Europy Zachodniej systematycznie wzrasta zainteresowanie nowymi ruchami religijnymi określanymi zbiorczo jako neopogańskie. Stanowiąc najprężniej rozwijający się obecnie ruch religijny, neopogaństwo przywraca do łask dawne wierzenia i tradycje. Często mylnie kojarzony z satanizmem bądź traktowany z przymrużeniem oka, stanowi jedno z najbarwniejszych zjawisk we współczesnym świecie.

Neopogaństwo to określenie używane do opisania współczesnych ruchów filozoficzno-religijnych opierających się na starodawnych wierzeniach pierwotnych ludów przedchrześcijańskich. Ta ogólna charakterystyka skrywa w sobie cały szereg praktyk i wyznań kultywowanych na terenie Europy i Stanów Zjednoczonych. Poprzez negatywne rozumienie pojęcia „poganin” zwykło się rozumieć człowieka nieprzyjmującego wiary chrześcijańskiej, upraszczając tym samym bogactwo pierwotnych wyznań. Tymczasem we współczesnej Europie istnieją dziesiątki tysięcy mniej lub bardziej sformalizowanych organizacji skupiających wyznawców różnych religii pogańskich. Dokładna liczba wyznawców jest trudna do określenia ze względu zarówno na brak nadrzędnej organizacji zrzeszającej pogan, jak i mnogość różnych wyznań. Według szacunków szkockiej Federacji Pogan na terenie samej Wielkiej Brytanii żyje ok. 40 tysięcy osób określających się jako wyznawców jednego z neopogańskich kultów.


Współcześni druidzi i czarownice


Różnorodne ruchy neopogańskie łączą pewne elementy wspólne. Jest to przede wszystkim politeizm oraz kult przyrody. Często również pojawia się element wiary w bóstwo kobiece oraz praktykowanie magii. Głównymi nurtami we współczesnych ruchach neopogańskich są: Wicca, Asatru, Druidyzm oraz Rodzimowierstwo. W większości odwołują się one do europejskich przedchrześcijańskich wierzeń; i tak Asatru czerpie z tradycji ludów nordyckich, a Druidyzm z dziedzictwa starożytnych Celtów. Rodzimowierstwo jest próbą odtwarzania lokalnych kultów praktykowanych w średniowieczu w poszczególnych krajach Europy. Nastręcza to często wielu trudności ze względu na systematyczne niszczenie wszelkich źródeł historycznych w czasie akcji chrystianizacyjnej. Wicca jest natomiast współcześnie powstałym ruchem odwołującym się do różnych tradycji. Charakterystyczną cechą ruchu jest wiara w istnienie oraz praktykowanie magii.

Pogańskie odrodzenie


Zainteresowanie pogańskimi religiami pojawiło się w Europie w XIX wieku, głównie za sprawą romantyków przywołujących w swoich dziełach dawne wierzenia. Również rozwój idei nacjonalizmu przyczynił się do badania i rewitalizacji starożytnych religii. Szczególnie silnie miało to miejsce w przypadku Niemców czerpiących z wierzeń ludów nordyckich. Powoduje to, iż do dziś neopoganie kojarzeni są z faszyzmem.
Pomimo wielu złych skojarzeń, jakie wywołuje neopogaństwo, jest to niewątpliwie jedno z ciekawszych zjawisk religijnych i społecznych współczesnego świata. Stereotypowe postrzeganie zjawiska poprzez otoczkę zabobonu warto odrzucić dla poznania bogactwa i duchowej głębi odmiennych systemów wiary.

Źródło: www.taraka.pl


...

Odsłon: 4688 | ranking >>


Komentarze: 9 Dodaj komentarz

Komentarze do artykułu Neopoganie w Europie:

Komentarz

Rodzimowierca

2009-09-10, 20:16

Jako rodzimowierca stosunkowo często spotykam się ze stanowiskiem, wykazującym niezrozumienie podstawowych pojęć związanych z reprezentowanym przeze mnie systemem wyznaniowym. Potoczne, a przy tym niezbyt precyzyjne określenie "neopogaństwo" mylone jest (lub wręcz błędnie traktowane jako synonim) z "rodzimowierstwem". To drugie z kolei dość powszechnie, częściej łączone jest z polityką (zazwyczaj z poglądami skrajnie prawicowymi lub wręcz skrajnie nacjonalistycznymi), niż kojarzone z rzeczywistą wiarą... Czym tak naprawdę jednak jest neopogaństwo, tudzież rodzimowierstwo, a czym nie jest? W czym te dwa pojęcia wykazują podobieństwa, a w czym różnice? Na te pytania postaram się odpowiedzieć w niniejszym felietonie.

Pełna treść artykułu:
http://wolnemedia.net/?p=16581
[Edycja Redakcji - 10.09.2009]


Komentarz

Łukasz Matuszewski | Wydawca TwojaEuropa.pl

2009-09-10, 22:14

Usunęliśmy wklejony felieton, dając linka do niego. Prosimy nie wklejać pełnych artykułów w komentarzu, nie do tego on służy.

Zachęcamy do zarejestrowania konta w portalu i publikacji artykułu o Rodzimowiercach w Europie, ich historii, pochodzeniu, przekonaniach itd. Artykuł musi mieć jednak nawiązanie do tematyki portalu, czyli Europy.


Komentarz

Kulka

2009-09-22, 22:56

Witam.

Ja również utożsamiam się z religiami pogańskimi. Głownie rodzimowierstwem słowiańskim i wicca. Kładę wielki nacisk na rozwój wewnętrzny. Spędzanie czasu w lesie czy na łąkach na obserwacji przyrody to dla mnie wielkie przeżycie duchowe. Szanuję każde życie tak samo. Współczesne pogaństwo są to religie bardzo łagodne, dlatego boli mnie niewiedza ludzi, którzy nieraz jawnie mnie obrażają. Sądzę, że bardzo pożytecznym zjawiskiem byłaby możliwość organizowania festiwali, na których poganie mogliby się jawnie spotykać i wymieniać wiedzą, a osoby spoza kręgu miałyby możliwość poznać tą religię bliżej. Tak jakby "dotknąć, poczuć" a nie tylko oglądać przez szybę :) Sądzę, że pogłębiłoby to tylko więź ze swoimi ziemiami i praprzodkami i zwalczyło strach i niechęć do pogan:)

Może warto pomyśleć o takiej inicjatywie?
Pozdrawiam


Komentarz

NeoP

2010-09-09, 11:13

Taka inicjatywa jest już organizowana: http://spis2011.org/


Komentarz

Imię Kowalski

2011-05-29, 10:05

Na terenie Europy Zachodniej systematycznie wzrasta zainteresowanie nowymi ruchami religijnymi określanymi zbiorczo jako neopogańskie.\\\"-Nowe pogaństwo w Europie?XD Nie kompromitujcie się.Pogaństwo to 40 tysięcy lat tradycji.Rdzenna kultura i obyczaj to nie żadna nowość tylko korzenie i tożsamość.Kto tego nie rozumie zapewne jest wychowany na egzotycznych religiach semitów i antypogańskiej,nienawistnej,oszczerczej propagandzie.Zły to ptak co własne gniazdo kala.


Komentarz

Imię Kowalski

2011-05-29, 10:08

dla poznania bogactwa i duchowej głębi odmiennych systemów wiary."-Odmiennych dla kogo?Pogaństwo jest odmienne dla tych którzy go niszczą i chcą zastąpić swoim,egzotycznym wynalazkiem wzorowanym na pogaństwie.


Komentarz

Imię Kowalski

2011-05-29, 10:12

Często również pojawia się element wiary w bóstwo kobiece oraz praktykowanie magii."-Proszę mi wymienić CHOCIAŻ JEDNĄ RELIGIĘ/SYSTEM w którym nie praktykuje się magii.Niedziela,kk,msza-magia ceremonialna w najczystszej postaci.Co z tego że katolicy oficjalnie magi nie uznają skoro ją stosują?Nie mają pojęcia czym ona jest i dlatego wygadują bzdury.


Komentarz

Imię Kowalski

2011-05-29, 10:24

Pogaństwo to korzenie Europy,tak było jest i będzie bez względu na to czy to się żydom podoba czy nie.Historii nie zmienią chociaż próbują ale coraz gorzej im to wychodzi bo świadomość w Europie wzrasta.Z tego można się tylko cieszyć.


Komentarz

rodzimowierca35

2012-03-20, 01:21

Dobrze, że tak się dzieje. Sława i Chwała dawnym, rodzimym Bogom, w szczególności Bogom ludów europejskich (nie tylko indoeuropejskich, także ugrofińskich i innych). Oby Ich mądrość zawsze nam towarzyszyła.Powiadamiaj mnie o nowych wypowiedziach do tego artykułu

Nie chcesz przepisywać tych słów? Zarejestruj się! (lub Zaloguj)


* pole obowiązkowe

-

Autor artykułu:

Stefania Hrycyk Stefania Hrycyk Wyślij wiadomość | Zaproś do znajomych
Więcej artykułów autora >>

- Dziennikarstwo obywatelskie - dołącz do redakcji

Wiadomości z Europy i UERSS Wiadomości z Europy

Inny świat czy popkulturowa wioska? Kultura Nowość Inny świat czy popkulturowa wioska?

Promocja Portugalii na Web Summit 2016 w Lizbonie

Wybory prezydenckie w USA - komentarze ekspertów

Komisja zaleca przedłużenie tymczasowych kontroli na granicach wewnętrznych

Sejm przyjął uchwałę w sprawie CETA

PiS nie poprze Donalda Tuska na drugą kadencję w Radzie Europejskiej

więcej wiadomości z Europy >>

-

Oferty pracy za granicąRSS z ofertami pracy za granicą

Oferty pracy za granicą - przycisk Dodaj ofertę pracy za granicą

Pracownik magazynu (k/m) obsługa zwrotów ubrań - 12,98 € 02.03.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Ibbenbüren

Pracownik (k/m) ds. wprowadzania danych - wsparcie działu księgowości 16.02.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Haren(Ems)

Sprzątanie (k/m) - Praca od zaraz! 22.02.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Haren/Meppen/Ibbenbüren

Pracownik (k/m) - mycie skrzynek pod ciśnieniem 16.02.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Dohren

zobacz wszystkie oferty pracy >>

-

Szkolenia i kursy unijneRSS wydarzenia w Europie

Szkolenia unijne - banner Dodaj ofertę szkolenia

zobacz wszystkie oferty szkoleń >>

-

Forum europejskie - dyskusje...

Ogłoszenia wszelkiehttp://www.rankinglokat.eu Rankinglokat.eu pisze: Polecam również świetną stronę z ubezpieczeniami OC http://www.tanieoc.net >> 19.07.2018 11:28     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkieMonter rusztowań z uprawieniami IPF Sp. z o.o pisze: IPF Group specjalizuje się w rekrutacji i organizacji zatrudnienia na rynku krajowym >> 30.04.2018 15:26     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkiePolska przychodnia w Londynie pisze: Polecam polską przychodnię w Londynie - Fast Medica, to zespół znanych >> 06.04.2018 09:10     Ogłoszenia wszelkie

Studia i nauka za granicąBezpłatna polska szkoła, dla dzieci przebywających za granicą. Wojtek Kyzik pisze: Ciekawy program! >> 02.03.2018 13:22     Studia i nauka za granicą

Ogłoszenia wszelkieProgram do magazynu Wojtek Kyzik pisze: A wygląda to cenowo? >> 02.03.2018 13:22     Ogłoszenia wszelkie

więcej grup dyskusyjnych >>

-

Ostatnio komentowane

Naukowcy donoszą: dziura ozonowa się zasklepia! Naukowcy donoszą: dziura ozonowa się zasklepia! QlyIWAnZq: dpEnAUiG

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... YtkwIeXsyLixlEG: nmcuTSiwWv

W centrum Polski głośno o biotechnologii... ruoSTnEFQ: SjmXYRoW

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... TsyvDknmHOf: bVoyTUsFv

-

Kalendarz wydarzeń RSS wydarzenia w Europie

więcej wydarzeń >>

-


Wszystkie

Wybierz kraj:

x
Cała Europa Unia Europejska Albania Andora Austria Belgia Białoruś Bośnia i Hercegowina Bułgaria Chorwacja Cypr Czarnogóra Czechy Dania Estonia Finlandia Francja Grecja Gruzja Hiszpania Holandia Irlandia Islandia Kazachstan Liechtenstein Litwa Łotwa Luksemburg Macedonia Malta Mołdawia Niemcy Norwegia Polska Portugalia Rosja Rumunia San Marino Serbia Słowacja Słowenia Szwajcaria Szwecja Turcja Ukraina Watykan Węgry Wielka Brytania Włochy