Neopoganie w Europie
16.07.2009 | Autor: Stefania Hrycyk | [ 9 komentarzy ] |
neopogaśki rytuał
Źródło: Wikimedia Commons
- Podobne tematy:
- Sen o Europie. Dlaczego uchodźcy uciekają z Turcji?
- Turcja: zniesiono zakaz noszenia chust w szkołach średnich
- Muzułmańska inwazja na Europę
- Cała Europa - inne artykuły:
- W walce ze współczesnym niewolnictwem
- Inny świat czy popkulturowa wioska?
- Dopuszczalna ilość alkoholu - jak bezpiecznie podróżować po Europie
Na terenie Europy Zachodniej systematycznie wzrasta zainteresowanie nowymi ruchami religijnymi określanymi zbiorczo jako neopogańskie. Stanowiąc najprężniej rozwijający się obecnie ruch religijny, neopogaństwo przywraca do łask dawne wierzenia i tradycje. Często mylnie kojarzony z satanizmem bądź traktowany z przymrużeniem oka, stanowi jedno z najbarwniejszych zjawisk we współczesnym świecie.
Współcześni druidzi i czarownice
Różnorodne ruchy neopogańskie łączą pewne elementy wspólne. Jest to przede wszystkim politeizm oraz kult przyrody. Często również pojawia się element wiary w bóstwo kobiece oraz praktykowanie magii. Głównymi nurtami we współczesnych ruchach neopogańskich są: Wicca, Asatru, Druidyzm oraz Rodzimowierstwo. W większości odwołują się one do europejskich przedchrześcijańskich wierzeń; i tak Asatru czerpie z tradycji ludów nordyckich, a Druidyzm z dziedzictwa starożytnych Celtów. Rodzimowierstwo jest próbą odtwarzania lokalnych kultów praktykowanych w średniowieczu w poszczególnych krajach Europy. Nastręcza to często wielu trudności ze względu na systematyczne niszczenie wszelkich źródeł historycznych w czasie akcji chrystianizacyjnej. Wicca jest natomiast współcześnie powstałym ruchem odwołującym się do różnych tradycji. Charakterystyczną cechą ruchu jest wiara w istnienie oraz praktykowanie magii.
Pogańskie odrodzenie
Zainteresowanie pogańskimi religiami pojawiło się w Europie w XIX wieku, głównie za sprawą romantyków przywołujących w swoich dziełach dawne wierzenia. Również rozwój idei nacjonalizmu przyczynił się do badania i rewitalizacji starożytnych religii. Szczególnie silnie miało to miejsce w przypadku Niemców czerpiących z wierzeń ludów nordyckich. Powoduje to, iż do dziś neopoganie kojarzeni są z faszyzmem.
Pomimo wielu złych skojarzeń, jakie wywołuje neopogaństwo, jest to niewątpliwie jedno z ciekawszych zjawisk religijnych i społecznych współczesnego świata. Stereotypowe postrzeganie zjawiska poprzez otoczkę zabobonu warto odrzucić dla poznania bogactwa i duchowej głębi odmiennych systemów wiary.
Źródło: www.taraka.pl
Rodzimowierca
2009-09-10, 20:16
Jako rodzimowierca stosunkowo często spotykam się ze stanowiskiem, wykazującym niezrozumienie podstawowych pojęć związanych z reprezentowanym przeze mnie systemem wyznaniowym. Potoczne, a przy tym niezbyt precyzyjne określenie "neopogaństwo" mylone jest (lub wręcz błędnie traktowane jako synonim) z "rodzimowierstwem". To drugie z kolei dość powszechnie, częściej łączone jest z polityką (zazwyczaj z poglądami skrajnie prawicowymi lub wręcz skrajnie nacjonalistycznymi), niż kojarzone z rzeczywistą wiarą... Czym tak naprawdę jednak jest neopogaństwo, tudzież rodzimowierstwo, a czym nie jest? W czym te dwa pojęcia wykazują podobieństwa, a w czym różnice? Na te pytania postaram się odpowiedzieć w niniejszym felietonie.
Pełna treść artykułu:
http://wolnemedia.net/?p=16581
[Edycja Redakcji - 10.09.2009]