Syryjskie dzieci dostaną mleko z UE
08.04.2016 | Autor: Lena Cudna | [ 0 komentarzy ] |
14 marca ministrowie rolnictwa UE zwrócili się do Komisji Europejskiej, żeby podjęła szybkie działania w celu złagodzenia [b]trudnej sytuacji na rynku mleka[/b].
Źródło: wikipedia.org/ Daniel Schwen
- Chcesz pozyskać fundusze unijne?
- Złóż zapytanie ofertowe! >>
- Podobne tematy:
- PE poparł zmiany ws. wymiany informacji podatkowych
- Strefa wolnego handlu: UE wznawia rozmowy z Mercosurem
- Stosunki UE – Rosja. Co dalej?
- Unia Europejska - inne artykuły:
- Wydatki na reklamę w Polsce i w innych krajach europejskich
- Komisja zaleca przedłużenie tymczasowych kontroli na granicach wewnętrznych
- Czwarta edycja Konkursu Lingwistycznego „Tłumacze na start”
Komisja Europejska przyjęła program, dzięki któremu 350 tys. dzieci w Syrii będzie dostawało mleko z UE. Jest to pomysł na wsparcie dla rolników, którzy zmagają się z trudnościami na rynku unijnych producentów nabiału.
Pomoc dla uchodźców i rolników
Unijny komisarz ds. pomocy humanitarnej i zarządzania kryzysowego Christos Stylianides powiedział: "Ten nowy program pomoże setkom tysięcy syryjskich dzieci. Musimy być zaangażowani w pomoc najbardziej bezbronnym ofiarom konfliktu". Jak podkreślił unijny komisarz ds. rolnictwa Phil Hogan, program nie tylko wspiera farmerów, ale również odpowiada na wyzwania związane z kryzysem uchodźczym.
Ministrowie rolnictwa UE domagali się zmian
14 marca ministrowie rolnictwa UE zwrócili się do Komisji Europejskiej, żeby podjęła szybkie działania w celu złagodzenia trudnej sytuacji na rynku mleka. Odbyło się posiedzenie, a wnioski z niego zostały złożone na ręce Phila Hogana, unijnego komisarza ds. rolnictwa.
Ministrowie nalegali, aby KE:
- kontynuowała inicjatywę dyplomatyczną w celu ustalenia nowych rynków państw trzecich dla eksportu produktów rolnych z UE
- zintensyfikowała starania w zakresie uregulowania wymiany handlowej między UE a Rosją, w ścisłej współpracy z Prezydencją Rady, zwłaszcza w celu ułatwienia wznowienia wymiany handlowej produktami objętymi zakazem SPS.
- zapewniła, że interesy producentów europejskich są odpowiednio chronione podczas nadchodzących negocjacji dotyczących umów o wolnym handlu, włączając w to TTIP i Mercosur, zwłaszcza w przypadku wrażliwych sektorów UE.
- rozważyła możliwość przyznania przez Państwa Członkowskie tymczasowego wsparcia w wysokości 15 tys. euro na rolnika rocznie oraz dokonała przeglądu pułapu de minimis, z myślą o podwyższeniu go z 15 tys euro do 30 tys. euro.
Inne zaproponowane rozwiązania
Pozostałe rozwiązania kryzysu w branży mleczarskiej jakie zaproponowano to m.in.: umożliwienie organizacjom producenckim czy spółdzielniom na ograniczony czas zawieranie dobrowolnych porozumień dotyczących produkcji i dostaw oraz zwiększenie limitów interwencyjnego skupu odtłuszczonego mleka w proszku (ze 109 tys. ton do 218) oraz masła (z 60 tys. ton do 100).