Stosunki UE – Rosja. Co dalej?
30.03.2016 | Autor: Lena Cudna | [ 0 komentarzy ] |
Władimir Putin poinformował, że rosyjskie embargo na import żywności z Zachodu zostanie przedłużone o rok
Źródło: wikipedia.com / Пресс-служба Президента России
„To nie Rosja była inicjatorką, ale w tym przypadku, jako że reżim sankcji został przedłużony, będziemy działać na zasadzie wzajemności” - tłumaczył rzecznik prezydenta Władimira Putina Dmitrij Pieskow.
Źródło: wikipedia.com / Пресс-служба Президента России
Zakazem importu zostały objęte takie artykuły jak: mięso, ryby, owoce morza produkty mleczne, warzywa, owoce i orzechy.
Źródło: wikipedia.com / Scott Bauer, USDA
- Chcesz pozyskać fundusze unijne?
- Złóż zapytanie ofertowe! >>
- Podobne tematy:
- Funt słabnie, londyńskie akcje drożeją, a co dalej?
- DAX: Brexit raczej zdołuje, niż wspomoże niemiecki indeks
- Wspólne oświadczenie przedstawicieli UE w sprawie Brexitu
- Unia Europejska - inne artykuły:
- Wydatki na reklamę w Polsce i w innych krajach europejskich
- Komisja zaleca przedłużenie tymczasowych kontroli na granicach wewnętrznych
- Czwarta edycja Konkursu Lingwistycznego „Tłumacze na start”
9 marca UE przedłużyła obowiązywanie sankcji nałożonych na Rosję, a ta odpowiedziała przedłużeniem embarga o rok. Co dalej z tym konfliktem?
Unijne sankcje na Rosję
UE nałożyła sankcję na Rosję po tym jak ta zajęła Krym. W lipcu 2014 sankcje zaostrzono: "Rada Europejska zgodziła się na rozszerzenie restrykcji, w celu objęcia nimi spółek, w tym z Federacji Rosyjskiej, które materialnie bądź finansowo wspierają działania, podważające albo zagrażające suwerenności, integralności terytorialnej i niepodległości Ukrainy".
Rosja odpowiedziała embargiem
W odwecie 7 sierpnia 2014 r. Rosja nałożyła embargo na produkty pochodzące z państw Unii Europejskiej, USA, Australii, Norwegii i Kanady. Zakazem importu zostały objęte takie artykuły jak: mięso, ryby, owoce morza produkty mleczne, warzywa, owoce i orzechy. Była to odpowiedź dla krajów, które nałożyły lub przyczyniły się do nałożenia na Rosję sankcji ekonomicznych, w związku z jej rolą w konflikcie ukraińskim.
Restrykcje przedłużone
9 marca 2016 r. ambasadorowie państw UE podjęli decyzję o tym, że restrykcje wobec Rosji mają obowiązywać przynajmniej do 15 września 2016 r. Czarny spis pomniejszono o trzy osoby, które zmarły w ostatnim czasie. 146 osób i 37 podmiotów ma zakaz wjazdu do UE. 37 firmom i organizacjom zamrożono aktywa. Sankcje obejmują rosyjskich polityków, wojskowych oraz ukraińskich separatystów, odpowiedzialnych za podważanie suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy.
Rosja nie angażuje się w rozmowy o zniesieniu embarga
„Prezydent Rosji Władimir Putin nie angażuje się w rozmowy z szefem Komisji Europejskiej w sprawie zniesienia embarga na unijne produkty rolne, a do tanga trzeba dwojga” - powiedział komisarz Unii Europejskiej ds. rolnictwa Phil Hogan. Stwierdził, że trzeba szukać kolejnych rynków, alternatywą w przyszłości mają być państwa Dalekiego Wschodu. „Komisja Europejska jest otwarta na negocjacje, kiedy tylko Rosjanie będą dostępni” - zadeklarował.
Rosja przedłuża embargo
Władimir Putin poinformował, że rosyjskie embargo na import żywności z Zachodu zostanie przedłużone o rok. Decyzja wchodzi w życie 24 czerwca. Kreml uważa sankcje unijne za bezpodstawne i niezgodne z prawem. „To nie Rosja była inicjatorką, ale w tym przypadku, jako że reżim sankcji został przedłużony, będziemy działać na zasadzie wzajemności” - tłumaczył rzecznik prezydenta Władimira Putina Dmitrij Pieskow.
Co dalej?
Nadziei na porozumienie na razie nie ma. Stosunki obustronne komplikuje dodatkowo fakt, że Rosja aktywnie lobbuje za wyjściem Wielkiej Brytanii z UE. W jej interesie nie jest zjednoczona Europa, tylko rozbita. Dlatego wykorzystuje wszystkie kanały propagandowe, aby doprowadzić do Brexitu. "Independent" ostrzega przed polityką prowadzoną przez Rosję, która ma dwa zasadnicze cele "po pierwsze zakończyć ekspansję Unii Europejskiej", a po drugie "Putin chce, by licząca 500 mln mieszkańców Unia Europejska, przy której Rosja i jej 143 mln obywateli jest karłem, uległa dezintegracji".