Twoja Europa - Praca i Studia za granicą oraz Unia Europejska

Opinia Komisji Weneckiej dot. ustawy naprawczej autorstwa PiS

14.03.2016 Autor: Lena Cudna[ 0 komentarzy ]
Gmach Trybunału Konstytucyjnego.

Gmach Trybunału Konstytucyjnego.
Źródło: wikipedia.com/ Jurij

Wielka sala rozpraw Trybunału Konstytucyjnego

Wielka sala rozpraw Trybunału Konstytucyjnego
Źródło: wikipedia.com/ Adrian Grycuk

Prezes Trybunału Andrzej Rzepliński z Wojciechem Hermelińskim – sędzią TK i przewodniczącym Państwowej Komisji Wyborczej.

Prezes Trybunału Andrzej Rzepliński z Wojciechem Hermelińskim – sędzią TK i przewodniczącym Państwowej Komisji Wyborczej.
Źródło: wikipedia.com/ Adrian Grycuk

Komisja Wenecka w piątek po trwających 1,5 godziny obradach dotyczących praworządności w Polsce przyjęła opinię dotyczącą tzw. ustawy naprawczej autorstwa PiS ws. Trybunału Konstytucyjnego.

Najistotniejszym wnioskiem, który znalazł się w opinii Komisji Weneckiej jest to, że publikacja wyroku TK z 9 marca jest niezbędna, by znaleźć wyjście z trwającego kryzysu. Stwierdziła ona, że ustawa autorstwa PiS zagraża demokracji. W opinii znalazły się również rekomendacje dla zmian w polskiej konstytucji.

Poniżej zostały omówione najważniejsze punkty dokumentu.

Osłabienie demokracjiKomisja Wenecka stwierdziła, że ostatnie zmiany związane z Trybunałem Konstytucyjnym paraliżują jego wydajność, a to z kolei sprzeciwia się demokracji, prawom człowieka i zasadom praworządności. Podkreśliła ponadto, że doprowadzanie do nieskuteczności sądu konstytucyjnego jest niedopuszczalne. Znosi bowiem kluczowy mechanizm zapewniający, że potencjalne konflikty z europejskimi i międzynarodowymi normami i standardami mogą być rozwiązywane na poziomie krajowym, bez potrzeby uciekania się do europejskich czy innych dodatkowych sądów.

Oba rządy w Polsce działały niezgodne z konstytucją (obecny i poprzedni)Komisja negatywnie oceniła dodatkowy wybór dwóch sędziów TK przez Sejm poprzedniej kadencji oraz wybór trzech nowych sędziów Trybunału (w miejsce już poprawnie wybranych trzech) dokonany przez obecny Sejm.

Komisja wzywa polski parlament do znalezienia rozwiązania w tej sprawieW opinii Komisji Weneckiej podkreślono, że rozwiązanie konfliktu dotyczącego składu Trybunału Konstytucyjnego musi zostać znalezione. Komisja wezwała większość parlamentarną i opozycję do dołożenia wszelkich starań w celu znalezienia rozwiązania. Komisja zaleciła Polsce m.in. przeprowadzenie „pryncypialnej i zrównoważonej debaty” na temat reformy procedury i organizacji Trybunału Konstytucyjnego.

Rekomendacje dla zmian w konstytucjiKomisja stwierdziła, że w obecnej sytuacji w Polsce nie jest to najlepszy czas na zmiany w Konstytucji, jednak gdyby miało do nich dojść rekomenduje ona by Sejm wybierał sędziów TK kwalifikowaną większością 2/3 głosów. Drugim wariantem zaproponowanym przez Komisję jest to, aby kandydatów na sędziów Trybunału wskazywali przedstawiciele trzech władz: Prezydent RP, Sejm oraz władza ustawodawcza.

Poprawki do ustawy o Trybunale autorstwa PiS zagroziłyby funkcjonowaniu systemu demokratycznegoUznano, że zmian zawartych w nowelizacji nie można uzasadnić działaniem naprawczym wobec braku „pluralizmu” w składzie Trybunału Konstytucyjnego. Zdaniem Komisji zmiany te mogłyby doprowadzić do poważnego spowolnienia jego działania i sprawić, że stałby się nieskuteczny jako strażnik konstytucji.

Ostatnie orzeczenie TK powinno zostać opublikowaneZdaniem Komisji Weneckiej odmowa publikacji ostatniego orzeczenia TK byłaby nierozważna. To bezprecedensowe posunięcie jeszcze bardziej pogłębiłoby kryzys konstytucyjny wywołany wyborem sędziów jesienią 2015 r. i nowelizacją z 22 grudnia ub.r. „Nie tylko polska konstytucja, ale także europejskie standardy wymagają, by wyroki Trybunału Konstytucyjnego były szanowane” - stwierdza Komisja.

"W obronie ładu konstytucyjnego"Po ogłoszeniu opinii Komisji Weneckiej odbył się marsz Komitetu Obrony Demokracji i partii Nowoczesna sprzed siedziby Trybunału Konstytucyjnego do Pałacu Prezydenckiego, idący pod hasłem "W obronie ładu konstytucyjnego". Wzięło w nim udział 50 tys. osób, w tym m.in. liderzy PO, Nowoczesnej oraz działacze KOD.
Sytuacji w Polsce przygląda się również Komisja Europejska, która wszczęła pierwszy etap procedury kontroli praworządności w Polsce, do dyskusji wróci po Wielkanocy.


...

Odsłon: 2001 | ranking >>


Komentarze Dodaj komentarz

Artykuł Opinia Komisji Weneckiej dot. ustawy naprawczej autorstwa PiS nie został jeszcze skomentowany - bądź pierwszy!


Powiadamiaj mnie o nowych wypowiedziach do tego artykułu

Nie chcesz przepisywać tych słów? Zarejestruj się! (lub Zaloguj)


* pole obowiązkowe

-

Autor artykułu:

Lena Cudna Lena Cudna Wyślij wiadomość | Zaproś do znajomych
Więcej artykułów autora >>

- Dziennikarstwo obywatelskie - dołącz do redakcji

Wiadomości z Europy i UERSS Wiadomości z Europy

Inny świat czy popkulturowa wioska? Kultura Nowość Inny świat czy popkulturowa wioska?

Promocja Portugalii na Web Summit 2016 w Lizbonie

Wybory prezydenckie w USA - komentarze ekspertów

Komisja zaleca przedłużenie tymczasowych kontroli na granicach wewnętrznych

Sejm przyjął uchwałę w sprawie CETA

PiS nie poprze Donalda Tuska na drugą kadencję w Radzie Europejskiej

więcej wiadomości z Europy >>

-

Oferty pracy za granicąRSS z ofertami pracy za granicą

Oferty pracy za granicą - przycisk Dodaj ofertę pracy za granicą

Pracownik produkcji (k/m) - okolice Rostocku 13.01.2021 Kraj: Niemcy Miasto: okolice Rostocku

Pracownik działu wysyłki (k/m) - Niemcy 13.01.2021 Kraj: Niemcy Miasto: okolice Halle an der Salle

Pracownik wylęgarni (k/m) - Niemcy 22.01.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Dohren

Pracownik produkcji (k/m) bez znajomości języka - również dla par! 15.01.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Haren(Ems)/Wietze

zobacz wszystkie oferty pracy >>

-

Szkolenia i kursy unijneRSS wydarzenia w Europie

Szkolenia unijne - banner Dodaj ofertę szkolenia

zobacz wszystkie oferty szkoleń >>

-

Forum europejskie - dyskusje...

Ogłoszenia wszelkiehttp://www.rankinglokat.eu Rankinglokat.eu pisze: Polecam również świetną stronę z ubezpieczeniami OC http://www.tanieoc.net >> 19.07.2018 11:28     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkieMonter rusztowań z uprawieniami IPF Sp. z o.o pisze: IPF Group specjalizuje się w rekrutacji i organizacji zatrudnienia na rynku krajowym >> 30.04.2018 15:26     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkiePolska przychodnia w Londynie pisze: Polecam polską przychodnię w Londynie - Fast Medica, to zespół znanych >> 06.04.2018 09:10     Ogłoszenia wszelkie

Studia i nauka za granicąBezpłatna polska szkoła, dla dzieci przebywających za granicą. Wojtek Kyzik pisze: Ciekawy program! >> 02.03.2018 13:22     Studia i nauka za granicą

Ogłoszenia wszelkieProgram do magazynu Wojtek Kyzik pisze: A wygląda to cenowo? >> 02.03.2018 13:22     Ogłoszenia wszelkie

więcej grup dyskusyjnych >>

-

Ostatnio komentowane

W centrum Polski głośno o biotechnologii W centrum Polski głośno o biotechnologii ruoSTnEFQ: SjmXYRoW

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... TsyvDknmHOf: bVoyTUsFv

Naukowcy donoszą: dziura ozonowa... RpWHFEimB: QSOUPuRb

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... zcKEJrTxj: bKJcnlhaSUryxME

-

Kalendarz wydarzeń RSS wydarzenia w Europie

więcej wydarzeń >>

-


Wszystkie

Wybierz kraj:

x
Cała Europa Unia Europejska Albania Andora Austria Belgia Białoruś Bośnia i Hercegowina Bułgaria Chorwacja Cypr Czarnogóra Czechy Dania Estonia Finlandia Francja Grecja Gruzja Hiszpania Holandia Irlandia Islandia Kazachstan Liechtenstein Litwa Łotwa Luksemburg Macedonia Malta Mołdawia Niemcy Norwegia Polska Portugalia Rosja Rumunia San Marino Serbia Słowacja Słowenia Szwajcaria Szwecja Turcja Ukraina Watykan Węgry Wielka Brytania Włochy