Twoja Europa - Praca i Studia za granicą oraz Unia Europejska

Przepis na udany wypoczynek: przyjaciele, lakalne doznania i bezpieczeństwo

25.01.2016 Autor: Paulina Bogacz[ 2 komentarze ]
Wyniki badania Chorwackiej Wspólnoty Turystycznej opisują różne typy wczasowiczów, ich preferencje i zwyczaje w Polsce i 10 innych krajach.

Wyniki badania Chorwackiej Wspólnoty Turystycznej opisują różne typy wczasowiczów, ich preferencje i zwyczaje w Polsce i 10 innych krajach.
Źródło: croatia.hr

Wyniki badania Chorwackiej Wspólnoty Turystycznej opisują różne typy wczasowiczów, ich preferencje i zwyczaje w Polsce i 10 innych krajach.

Chorwacka Wspólnota Turystyczna opublikowała wyniki badania na temat idealnych wakacji, zrealizowanego na próbie 11,000 wczasowiczów z 11 krajów. Badanie pokazało, że przepis na idealnie wakacje to połączenie osób, z którymi się podróżuje oraz gościnności ze strony lokalnych mieszkańców. Każdy z tych dwóch czynników wskazało 84% respondentów. Jednak jeszcze ważniejsze okazało się bezpieczeństwo podczas wypoczynku, na które postawiło aż 85% badanych. Wysoki poziom bezpieczeństwa i słynący z gościnności lokalni mieszkańcy sprawiają, że to właśnie Chorwacja jest idealnym kierunkiem podróży dla każdego, kto pragnie być ciepło przyjęty i nie odczuwać lęku związanego z potencjalnymi zagrożeniami. Kraj ten znalazł się w top 10 destynacjach wskazanych przez podróżnych z 11 krajów, a pozytywnie ocenia ją aż 82% odwiedzających.
Badania pozwoliło na lepsze przyjrzenie się osobom, które wybierają się w podróż i wyłonienie siedmiu rodzajów wczasowiczów, biorąc pod uwagę ich preferencje składające się na idealny wypoczynek.
Poniżej prezentujemy typy wczasowiczów, które zostały wyłonione na podstawie badania przedstawicieli 11 nacji, w tym Polski.

Typy wczasowiczów:Autentyczny – to typ wczasowicza, który pragnie poczuć miejscowy klimat, doświadczając lokalnych atrakcji, próbując regionalnej kuchni czy poznając miejscowe zwyczaje. Podczas podróży najbardziej ceni przyjaznych mieszkańców (85%). Według badania, to właśnie Włosi są bardziej skłonni zawierać nowe przyjaźnie podczas wyjazdu (41% Włochów w porównaniu do średnio 27% respondentów z innych badanych krajów). Z kolei Włosi i Niemcy stawiają na lokalne doświadczenia podczas wypoczynku bardziej, niż przedstawiciele innych badanych nacji. W Chorwacji lokalne doznania na pewno docenią odwiedzając miasto Varazdin i region Baranja.

Głowa rodziny – uwielbia spędzać czas z rodziną. Ważne dla niego jest, by wszyscy członkowie rodziny dobrze się bawili, a przede wszystkim czuli bezpiecznie w kraju, w którym wypoczywają (najważniejszy czynnik podróży dla 92%). Osoby podróżujące z rodziną najbardziej cenią sobie właśnie Chorwację (84%), ze względu na fakt, że jest ona bezpieczna. Najczęściej wybierają też wypoczynek w porze letniej (44%) i spędzają czas na świeżym powietrzu, najlepiej na plaży (43%). Badanie wykazało też, że Polacy i Norwegowie są bardziej skłonni podróżować z rodziną niż inne badane nacje. Idealnym miejscem na wypoczynek w Chorwacji jest miasto Poreč i Zadar z pięknymi plażami, krystalicznie czystym morzem i parkami wodnymi, gwarantującymi świetną zabawę dla całej rodziny!

Łowca przygód – częściej jest mężczyzną (57%) niż kobietą i docenia wypoczynek na świeżym powietrzu – na plaży, w wodzie czy innym ciekawym miejscu. Kocha przyrodę, a wyjazd wakacyjny to dla niego ucieczka od codziennej rutyny. Podczas wyjazdu aktywnie poszukuje przygód i adrenaliny (priorytet dla 85%). Według badania, mieszkańcy Norwegii najlepiej pasują do tego typu wczasowiczów spośród badanych nacji. W tym kontekście nie dziwi fakt, że Norwegowie dużo mniej przejmują się tym, że znajdą się w miejscu, gdzie nikt ich nie rozumie (33%) niż podróżnicy z innych krajów (20%). Riwiera Paklenica i Omiś w Chorwacji, znane z wielu atrakcji takich jak rafting, wspinaczka czy jazda rowerem, z pewnością zadowolą łowców przygód.

Romantyk – częściej jest kobietą (55%), a wypoczynek z odpowiednią osobą traktuje jako najważniejszy czynniki podróży (89%), podobnie jak bezpieczeństwo (88%). Ponad połowa (51%) wybiera romantyczne zakątki, bądź odpowiednio odosobnione, co pozwala jeszcze bardziej cieszyć się z wypoczynku. Badanie pokazało, że Austriacy, Szwajcarzy i Szwedzi to więksi romantyczni podróżniczy niż inne badane nacje. Gorące wakacyjne emocje studzą lekko Szwedzi, którzy wolą wypoczywać zimą niż podczas słonecznego lata. W Chorwacji romantyków z pewnością urzeknie przepiękny Rovinj i naturalne Jeziora Plitvickie.

Uzależniony od kultury – dotyczy w tym samym stopniu kobiet co mężczyzn (po 50%). Kochają sztukę, kulturę i historię. Najchętniej spęcza czas zwiedzając muzeum, albo na zorganizowanej wycieczce (52%). Zaledwie 6% z nich zdecydowałby się na wypoczynek w okresie zimowym, większość wybrałaby inne pory roku. Doświadczanie nowych wrażeń jest ważne dla 85% podróżujących, odznaczających się zamiłowaniem do kultury. Według badania Holendrzy i Brytyjczycy częściej stawiają na kulturę podczas podróży niż inne przebadane nacje. Jeżeli do Chorwacji to musi być niepowtarzalny Dubrownik i Zagrzeb!

Plażowicz – marzy głównie o słońcu, palmach i plaży. Dla tego typu podróżnika najważniejszy do zabrania w podróż jest… kostium kąpielowy (64%), jego walizkę dopełnia ręcznik plażowy, krem do opalania i japonki. Dla 93% z nich najważniejszym czynnikiem podróży jest oczywiście odpowiednia pogoda. Prawie połowa podróżników, nastawionych na wypoczynek na plaży (47%) wybrałaby się w podróż podczas lata, niż w inne porze roku, spędzając wolny czas właśnie na plaży (75%). Chorwacja posiadająca aż 5,385 km wybrzeża (6. miejsce w Europie i 20. na świecie), jest rajem dla miłośników plaż – np. Zlatni Rat na wyspie Brac czy Saharun na wyspie Dugi Otok.

Młody bóg – jeżeli wypoczynek to w lecie (39%) i raczej nie w zimie (6%). Dla młodych ludzi, nie skrępowanych jeszcze żadnymi zobowiązaniami, jednym z najważniejszych czynników udanego wyjazdu jest odpowiednie towarzystwo (9 na 10 badanych), jak również wypoczynek na wybrzeżu (85%). W dzień poszukują atrakcji, a w nocy gorących imprez. Ich towarzyszem podróży musi być smartfon. Spośród badanych, mieszkańcy Francji częściej oceniają siebie jako imprezowiczów niż inne nacje, które wzięły udział w badaniu. Nie dziwi więc fakt, że to właśnie Francuzi częściej pakują do walizek imprezowe ciuchy (26%) niż przedstawiciele pozostałych 10 krajów (średnio 12%), takich jak Włochy, Wielka Brytania czy Niemcy. Odwiedzając Chorwację młodzi na pewno docenią liczne festiwale muzyczne, które odbywają się tu przez wiele miesięcy, jak również imprezowy Split, z którego można udać się na wiele wysp, m.in. Hvar.


Udany wypoczynek w Chorwacji


Chorwacja jest ceniona przez każdego, kto wybierze ją na miejsce swojego wypoczynku, nie ważne jakim typem wczasowicza jest i czego szuka w docelowym miejscu podróży. Kraj ten oferuje wyjątkowy, zróżnicowany pakiet doznań, w którym każdy znajdzie coś dla siebie. Aż 82% badanych osób, które odwiedziły Chorwację mają o niej pozytywną opinię, przyznając jej 8 na 10 punktów w skali satysfakcji. Znając zamiłowanie Polaków do tego kraju, nie dziwi fakt, że to właśnie Polacy przyznali jej najwyższe noty (aż 93%!).

Chorwacka przyroda, kuchnia i dziedzictwo historyczne sprawiają, że kraj ten jest idealną propozycją dla każdego, kto kocha morze, lokalne przysmaki, kulturalne szlaki i aktywny wypoczynek. Zarówno poszukiwacze przygód jak i miłośnicy leniwego wypoczynku na plaży czy miłośnicy wyjazdów familijnych znajdą tu coś dla siebie. Podczas gdy kąpiele słoneczne są ważne dla 73% badanych, aktywne spędzanie czasu podczas wyjazdu jest także ważne dla wielu podróżników – 54% z nich uwielbia nurkowanie, prawie połowa łowienie ryb (49%), żeglowanie (47%) i jazdę rowerem (49%), a lekko ponad połowa wybiera camping (52%). Austriacy wydają się najbardziej świadomą nacją jeżeli chodzi o możliwości spędzania wolnego czasu w Chorwacji. Brytyjczycy częściej wybierają jazdę konną (40% versus średnia 29%). Z kolei Holendrzy są bardziej skłonni jechać na camping (67%) niż przedstawiciele innych badanych narodów (średnio 52%).

A czym wyróżniają się Polacy na tle innych, badanych narodów? Dużo większą wagę przykładają do pogody. Podczas wyjazdu musi być słonecznie, dlatego najczęściej wybierają się w podróż latem. Pragną tym samym uwolnić się od codzienności i przebywać na świeżym powietrzu. Częściej poszukują nowych, ekscytujących miejsc, równocześnie pilnując ponoszonych wydatków. Spośród osób, które już były w Chorwacji, Polacy oceniają ten kraj znacznie wyżej niż inne nacje i częściej biorą go pod uwagę planując wypoczynek, niż inne badane kraje.

Chorwacja to idealna destynacja dla wszystkich, z każdego zakątka świata, w każdym wieku i o różnych zainteresowaniach. Nieważne czy dotyczy to letnich czy zimowych wojaży, długiego rodzinnego urlopu czy spontanicznego wypadu na weekend ze znajomymi. Chorwacja oferuje pakiet doznań, wyśmienitą kuchnię, wiele rozrywek i niezapomniane chwile.
Zdjęcia obrazujące typy wczasowiczów można pobrać klikając w link: http://we.tl/MrJXh6jOmK.

O badaniu


Badanie zostało przeprowadzone w okresie 1 – 15 lipca 2015 roku przez niezależny ośrodek badawczy Reputation Leaders, na próbie 11,000 osób dorosłych, powyżej 18. roku życia. Badanie zostało zrealizowane metodą ankiet internetowych na 11 rynkach – w Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych, Austrii, Niemczech, Szwajcarii, Polsce, Holandii, Francji, Szwecji, Norwegii i Włoszech. W badaniu wzięto pod uwagę reprezentatywną grupę respondentów dla danego rynku, zarówno pod względem wieku, płci jak i miejsca zamieszkania.


...

Odsłon: 1895 | ranking >>


Komentarze: 2 Dodaj komentarz

Komentarze do artykułu Przepis na udany wypoczynek: przyjaciele, lakalne doznania i bezpieczeństwo:

Komentarz

Helen Miller | Piszę do Was z miasta Radom,

2016-01-28, 11:10

Bardzo fajna infografika i bardzo trafne ujęcie wczasowiczów :)


Komentarz

Elizabeth Etheridge | Wchodząc na mój profil znajdujecie

2016-02-08, 11:51

I pomyśleć, że jeszcze nigdy nie byłam w Chorwacji...Powiadamiaj mnie o nowych wypowiedziach do tego artykułu

Nie chcesz przepisywać tych słów? Zarejestruj się! (lub Zaloguj)


* pole obowiązkowe

-

Autor artykułu:

Paulina Bogacz Paulina Bogacz Redaktor TwojaEuropa.pl
Wyślij wiadomość | Zaproś do znajomych
Więcej artykułów autora >>

- Dziennikarstwo obywatelskie - dołącz do redakcji

Wiadomości z Europy i UERSS Wiadomości z Europy

Inny świat czy popkulturowa wioska? Kultura Nowość Inny świat czy popkulturowa wioska?

Promocja Portugalii na Web Summit 2016 w Lizbonie

Wybory prezydenckie w USA - komentarze ekspertów

Komisja zaleca przedłużenie tymczasowych kontroli na granicach wewnętrznych

Sejm przyjął uchwałę w sprawie CETA

PiS nie poprze Donalda Tuska na drugą kadencję w Radzie Europejskiej

więcej wiadomości z Europy >>

-

Oferty pracy za granicąRSS z ofertami pracy za granicą

Oferty pracy za granicą - przycisk Dodaj ofertę pracy za granicą

Fizjoterapeuta 17.11.2019 Kraj: Niemcy Miasto: Dillingen

Fizjoterapeuta 11.11.2019 Kraj: Niemcy Miasto: Ulm

Fizjoterapeuta 24.11.2019 Kraj: Niemcy Miasto: Hannover

Fizjoterapeuta 07.12.2019 Kraj: Niemcy Miasto: Kolonia

zobacz wszystkie oferty pracy >>

-

Szkolenia i kursy unijneRSS wydarzenia w Europie

Szkolenia unijne - banner Dodaj ofertę szkolenia

zobacz wszystkie oferty szkoleń >>

-

Forum europejskie - dyskusje...

Ogłoszenia wszelkiehttp://www.rankinglokat.eu Rankinglokat.eu pisze: Polecam również świetną stronę z ubezpieczeniami OC http://www.tanieoc.net >> 19.07.2018 11:28     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkieMonter rusztowań z uprawieniami IPF Sp. z o.o pisze: IPF Group specjalizuje się w rekrutacji i organizacji zatrudnienia na rynku krajowym >> 30.04.2018 15:26     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkiePolska przychodnia w Londynie pisze: Polecam polską przychodnię w Londynie - Fast Medica, to zespół znanych >> 06.04.2018 09:10     Ogłoszenia wszelkie

Studia i nauka za granicąBezpłatna polska szkoła, dla dzieci przebywających za granicą. Wojtek Kyzik pisze: Ciekawy program! >> 02.03.2018 13:22     Studia i nauka za granicą

Ogłoszenia wszelkieProgram do magazynu Wojtek Kyzik pisze: A wygląda to cenowo? >> 02.03.2018 13:22     Ogłoszenia wszelkie

więcej grup dyskusyjnych >>

-

Ostatnio komentowane

Nie zdałeś prawa jazdy w Polsce? Jedź na Ukrainę... Nie zdałeś prawa jazdy w Polsce? Jedź na Ukrainę... Marek : Jeśli chcecie uzyskać legalny dokument ,zapraszam do kontaktu firma011@protonmail.com Tylko...

W centrum Polski głośno o biotechnologii... jLVHlqkDO: vcQzuxXGV

W centrum Polski głośno o biotechnologii... dGpPRMZeNKAw: iNFlGJnDtfX

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... CSKOhYxQrW: evKQMpwd

-

Kalendarz wydarzeń RSS wydarzenia w Europie

więcej wydarzeń >>

-


Wszystkie

Wybierz kraj:

x
Cała Europa Unia Europejska Albania Andora Austria Belgia Białoruś Bośnia i Hercegowina Bułgaria Chorwacja Cypr Czarnogóra Czechy Dania Estonia Finlandia Francja Grecja Gruzja Hiszpania Holandia Irlandia Islandia Kazachstan Liechtenstein Litwa Łotwa Luksemburg Macedonia Malta Mołdawia Niemcy Norwegia Polska Portugalia Rosja Rumunia San Marino Serbia Słowacja Słowenia Szwajcaria Szwecja Turcja Ukraina Watykan Węgry Wielka Brytania Włochy