Twoja Europa - Praca i Studia za granicą oraz Unia Europejska

Kosztowne przesyłki w UE

28.12.2015 Autor: Paulina Bogacz[ 1 komentarz ]
Elżbieta Bieńkowska, komisarz ds. rynku wewnętrznego, przemysłu, przedsiębiorczości i MŚP

Elżbieta Bieńkowska, komisarz ds. rynku wewnętrznego, przemysłu, przedsiębiorczości i MŚP
Źródło: wikipedia.org, autor: Adam Nurkiewicz

Jedną z największych przeszkód rozwoju e-handlu w UE są wysokie koszty dostaw transgranicznych – wynika z opublikowanych właśnie wyników badań i konsultacji dotyczących cen przesyłek.

Obecnie 44 proc. klientów kupuje online w swoim kraju, zaś tylko 15 proc. zagranicą. - Wysokie ceny dostaw zniechęcają do sprzedaży lub zakupów z innych państw członkowskich. Potencjał e-handlu nie jest wykorzystywany – mówi wiceprzewodniczący KE Andrus Ansip.

Prawie 4 mld paczek rocznie jest zamawianych online i dostarczanych na terenie Unii Europejskiej. Jednak potencjał e-handlu jest dużo większy. Badania przeprowadzone przez Uniwersytet w Saint-Louis wykazały, że ceny dla paczek zagranicznych są prawie pięć razy wyższe od cen ich krajowych odpowiedników. Wyniki konsultacji społecznych przeprowadzonych przez KE potwierdzają, że głównym powodem powstrzymywania się od zamówień transgranicznych przez konsumentów i detalistów są wysokie koszty dostaw. Gdyby konsumenci w UE mogli wybierać z pełnej gamy towarów i usług online, mogliby zaoszczędzić nawet ponad 11 mld euro rocznie. Obecnie 44 proc. konsumentów kupuje online w swoim kraju a tylko 15 proc. zamawia produkty z innego państwa członkowskiego UE. Jak określono w strategii jednolitego rynku cyfrowego, Komisja planuje wprowadzić wysyłki paczek transgranicznych w bardziej przystępnych cenach oraz uruchomić wiosną 2016 r. środki, które mają zwiększyć przejrzystość cen, a także wprowadzić nadzór regulacyjny nad transgranicznym rynkiem przesyłek.

Wiceprzewodniczący KE Andrus Ansip ds. jednolitego rynku cyfrowego, powiedział: - Dzisiaj dostawa produktu kupionego online w innym państwie członkowskim jest droższa niż wysyłka na terenie kraju, niezależnie od odległości. Dodatkowo, wysokie ceny i niesprawność dostaw zagranicznych paczek, zniechęcają ludzi do sprzedaży lub zakupów z innych państw członkowskich. Oznacza to, że potencjał e-handlu nie jest wykorzystywany pełnym wymiarze. Teraz musimy mieć pewność, że może się on rozwijać na płaszczyźnie całej UE, spełniając przy tym możliwie jak najszybciej założenia jednolitego rynku cyfrowego.

Elżbieta Bieńkowska, komisarz ds. rynku wewnętrznego, przemysłu, przedsiębiorczości i MŚP, dodała: - Naszym celem jest, aby transporty paczek transgranicznych odbywały się bez przeszkód i w bardziej przystępnych cenach zarówno dla klientów indywidualnych jak i małych oraz średnich przedsiębiorstw - nie poprzez regulację cen lub ustalanie pułapów cenowych, ale poprzez zwiększenie przejrzystości i konkurencji.

Wyniki badań ekonometrycznych przeprowadzonych przez Uniwersytet w Saint-Louis potwierdzają tę tezę. Badania wykazały, że ceny przesyłek transgranicznych są niemal pięć razy wyższe od cen przesyłek krajowych. Wbrew temu, co moglibyśmy sądzić, wyższe koszty mają niewiele wspólnego z cenami dostaw w kraju docelowym, ponieważ nie ma widocznego związku między kosztem rzeczywistym a ceną dostawy.

Cena przesyłki standardowej dwukilogramowej paczki bez żadnych dodatkowych funkcji, takich jak np. śledzenie przesyłki czy skrócenie czasu dostawy, może być bardzo wysoka w jednym kierunku i rozsądna w innym.

Jako przykład mogą posłużyć Polska i Słowacja. Te kraje są sąsiadami, a cena małej przesyłki wysłanej z jednego kraju do drugiego różni się znacznie w stosunku do cen przesyłek krajowych:
 • Cena krajowa w Polsce: 2,58 EUR
 • Cena krajowa na Słowacji: 4,00 EUR
 • Cena przesyłki z Polski na Słowację: 8,20 EUR
 • Cena przesyłki ze Słowacji do Polski: 18,50 EUR
Podobnie duże różnice można zauważyć przy porównaniu cen w Polsce i na Węgrzech oraz między tymi krajami:
 • Cena krajowa w Polsce: 2,58 EUR
 • Cena krajowa na Węgrzech: 3,87 EUR
 • Cena przesyłki z Polski do Węgier: 14,53 EUR
 • Cena przesyłki z Węgier do Polski: 24,21 EUR
Można również zauważyć ogromne różnice przy wysyłaniu paczek z dwóch państw o podobnych charakterystykach do tego samego kraju. Na przykład, Belgia i Holandia to kraje sąsiedzkie, w których cena krajowej przesyłki wynosi mniej niż 7 EUR. Jednakże, wysyłając dwukilogramową paczkę z Belgii do Hiszpanii zapłacilibyśmy 26,10 EUR, a wysyłając tę samą paczkę z Holandii jedynie 13 EUR. Zapłacilibyśmy również dużo więcej, jeśli chcielibyśmy odesłać tę samą paczkę z Hiszpanii (32,74 EUR), mimo że wysyłka na terenie Hiszpanii kosztuje tylko 8,58 EUR.
 • Cena krajowa w Belgii: 6,50 EUR
 • Cena krajowa w Holandii: 6,95 EUR
 • Cena krajowa w Hiszpanii: 8,58 EUR
 • Cena przesyłki z Belgii do Hiszpanii: 26,10 EUR
 • Cena przesyłki z Holandii do Hiszpanii: 13,00 EUR
 • Cena przesyłki z Hiszpanii do Belgii lub Holandii: 32,74 EUR
Wysokie ceny dostaw przesyłek transgranicznych są prawdziwym problemem. Są jedną z największych przeszkód dla kupujących i sprzedających online. Obniżka cen została uznana na najskuteczniejszy sposób na zwiększenie wartości zakupów elektronicznych. Według badań, wielu konsumentów rozważało zakup online, ale rezygnowało z niego ze względu na wysokie ceny dostawy transgranicznej. Wyniki konsultacji społecznych potwierdziły wnioski z badań Eurobarometru nt. e-handlu opublikowane w maju 2015 r.

Komisja dąży do poprawy sytuacji i skupia się na poprawie nadzoru regulacyjnego oraz zapewnienia przejrzystości, jeśli chodzi o proces dostarczania paczek na terenie UE. Komisja zamierza zaproponować ukierunkowane środki dotyczące tych niedociągnięć na wiosnę 2016 r.

...

Odsłon: 1545 | ranking >>


Komentarze: 1 Dodaj komentarz

Komentarze do artykułu Kosztowne przesyłki w UE:

Komentarz

Frank Etheridge | Kocham muzykę alternatywną i

2016-01-20, 10:20

Nawet w obrębie samej Polski przesyłki są bardzo drogiePowiadamiaj mnie o nowych wypowiedziach do tego artykułu

Nie chcesz przepisywać tych słów? Zarejestruj się! (lub Zaloguj)


* pole obowiązkowe

-

Autor artykułu:

Paulina Bogacz Paulina Bogacz Redaktor TwojaEuropa.pl
Wyślij wiadomość | Zaproś do znajomych
Więcej artykułów autora >>

- Dziennikarstwo obywatelskie - dołącz do redakcji

Wiadomości z Europy i UERSS Wiadomości z Europy

Inny świat czy popkulturowa wioska? Kultura Nowość Inny świat czy popkulturowa wioska?

Promocja Portugalii na Web Summit 2016 w Lizbonie

Wybory prezydenckie w USA - komentarze ekspertów

Komisja zaleca przedłużenie tymczasowych kontroli na granicach wewnętrznych

Sejm przyjął uchwałę w sprawie CETA

PiS nie poprze Donalda Tuska na drugą kadencję w Radzie Europejskiej

więcej wiadomości z Europy >>

-

Oferty pracy za granicąRSS z ofertami pracy za granicą

Oferty pracy za granicą - przycisk Dodaj ofertę pracy za granicą

Pomocnik (k/m) - Praca dla studentów bez znajomości j. niemieckiego 26.06.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Meppen

Komisjonowanie (k/m) - Niemcy 26.06.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Północno-zachodnie Niemcy

Operator wózka widłowego wysokiego składu (k/m) - Niemcy 26.06.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Lehrte

Elektryk przemysłowy (k/m) - Niemcy 26.06.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Garrel

zobacz wszystkie oferty pracy >>

-

Szkolenia i kursy unijneRSS wydarzenia w Europie

Szkolenia unijne - banner Dodaj ofertę szkolenia

zobacz wszystkie oferty szkoleń >>

-

Forum europejskie - dyskusje...

Ogłoszenia wszelkiehttp://www.rankinglokat.eu Rankinglokat.eu pisze: Polecam również świetną stronę z ubezpieczeniami OC http://www.tanieoc.net >> 19.07.2018 11:28     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkieMonter rusztowań z uprawieniami IPF Sp. z o.o pisze: IPF Group specjalizuje się w rekrutacji i organizacji zatrudnienia na rynku krajowym >> 30.04.2018 15:26     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkiePolska przychodnia w Londynie pisze: Polecam polską przychodnię w Londynie - Fast Medica, to zespół znanych >> 06.04.2018 09:10     Ogłoszenia wszelkie

Studia i nauka za granicąBezpłatna polska szkoła, dla dzieci przebywających za granicą. Wojtek Kyzik pisze: Ciekawy program! >> 02.03.2018 13:22     Studia i nauka za granicą

Ogłoszenia wszelkieProgram do magazynu Wojtek Kyzik pisze: A wygląda to cenowo? >> 02.03.2018 13:22     Ogłoszenia wszelkie

więcej grup dyskusyjnych >>

-

Ostatnio komentowane

W centrum Polski głośno o biotechnologii W centrum Polski głośno o biotechnologii gnGKeuElhI: nqOJGjBtK

Naukowcy donoszą: dziura ozonowa... XpDakwEfUB: PJDdRqBAbfixTl

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... qwexmjWoTvsDHN: iHnAkLygU

Praca w Szwecji - zapotrzebowanie... Skwierczyński Maciej: Witam serdecznie nazywam się Maciej Skwierczyński Jeśli oferta pracy w Szwecji...

-

Kalendarz wydarzeń RSS wydarzenia w Europie

więcej wydarzeń >>

-


Wszystkie

Wybierz kraj:

x
Cała Europa Unia Europejska Albania Andora Austria Belgia Białoruś Bośnia i Hercegowina Bułgaria Chorwacja Cypr Czarnogóra Czechy Dania Estonia Finlandia Francja Grecja Gruzja Hiszpania Holandia Irlandia Islandia Kazachstan Liechtenstein Litwa Łotwa Luksemburg Macedonia Malta Mołdawia Niemcy Norwegia Polska Portugalia Rosja Rumunia San Marino Serbia Słowacja Słowenia Szwajcaria Szwecja Turcja Ukraina Watykan Węgry Wielka Brytania Włochy