Projekt Polska 3.0 a rzeka Odra - powrót żeglowności
01.10.2015 | Autor: Anita Błasik-Krok | [ 0 komentarzy ] |
Premier Jerzy Buzek przyznał, że projekty tak duże, jak połączenie rzek Odra – Dunaj – Łaba oraz przywrócenie żeglowności Odry, są możliwe tylko poprzez politykę klastrową
Źródło: wikipedia.org, autor: Marian Siedlaczek
- Wybierasz się do Polski?
- Zarezerwuj hotel w Polsce
- Wynajmij samochód w Polsce
- Chcesz pozyskać fundusze unijne?
- Złóż zapytanie ofertowe! >>
- Podobne tematy:
- Roaming w UE - kiedy zniknie?
- I Światowy Kongres Klastrów - Cluster World Congress
- Miss Supranational 2014
- Polska - inne artykuły:
- Zintegrowany System Kwalifikacji – ZSK
- Chcesz pracować w reklamie? Aplikuj do programu Dentsu Innovation Camp
- Tłumaczenia w biznesie – zlecić agencji czy zatrudnić tłumacza?
Polska 3.0 jest największym projektem Komisji Europejskiej, którego celem jest połączenie Dunaj - Odra - Łaba. Profesor Jerzy Buzek zauważył, iż: „Klastry są jedyną szansą dla tego przedsięwzięcia”.
Przedstawiciele Ogólnopolskiego Klastra Innowacyjnych Przedsiębiorstw, na czele z Panem Bogdanem Węgrzynkiem, parokrotnie spotykali się z Panem Premierem Jerzym Buzkiem. Premier Jerzy Buzek przyznał, że projekty tak duże, jak połączenie rzek Odra – Dunaj – Łaba oraz przywrócenie żeglowności Odry, są możliwe tylko poprzez politykę klastrową. To właśnie potężne systemy kooperacyjne jak Ogólnopolski Klaster Innowacyjnych Przedsiębiorstw (jeden z inicjatorów projektu Polska 3.0) mają szansę na zrealizowanie tak skomplikowanego przedsięwzięcia. Pan Bogdan Węgrzynek, prezes klastra OKIP intensywnie pracuje wraz z zespołem nad projektem Polska 3.0 w paru regionach Polski.
W trakcie Wschodniego Kongresu Gospodarczego, który odbył się w Białymstoku w dniach 24 – 25 września br., profesor Buzek spotkał się z Panią Angeliką Jarosławską, koordynatorem projektu Polska 3.0 i członkiem zarządu klastra OKIP oraz Markiem Niemczykiem, prezesem Stowarzyszenia Podatników w Polsce. Spotkanie, w trakcie którego poruszane zostały istotne kwestie współpracy klastrowej w kluczowych dla polskiej gospodarki projektach, jak i również samej idei klasteringu, rejestrowały obecne na Kongresie stacje telewizyjne. Kwestia niezbędnej w Polsce współpracy klastrowej przewijała się często podczas trwania Kongresu. W trakcie gali otwarcia Kongresu Wicepremier Minister Gospodarki Janusz Piechociński podkreślił, iż - „trzeba myśleć o gospodarce jutra, o przemyśle i o polityce klastrowej (…), powinniśmy tworzyć i kontynuować klastry dla rozwoju branż innowacyjnych. Dziś produktem, którego najbardziej nam brakuje jest zaufanie, a to fundament współpracy klastrowej.”
Premier Jerzy Buzek w swym oficjalnym przemówieniu, otwierającym drugi dzień Kongresu także podkreślił niezbędność współpracy klastrowej i jej rolę w rozwoju regionów.
Ogólnopolski Klaster Innowacyjnych Przedsiębiorstw
Ogólnopolski Klaster Innowacyjnych Przedsiębiorstw – inicjator projektu, jest jedną z największych organizacji klastrowych w kraju. Projekt Polska 3.0 zbiera rzesze zwolenników, skutkując przyłączaniem się do niego zarówno przedsiębiorstw, jak również naukowców oraz ekspertów, którzy świadomi są jak ważny jest ten projekt dla rozwoju polskiej gospodarki, a dotychczasowy brak skuteczności w realizacji takich przedsięwzięć, który liczymy już w dziesiątkach lat, wynikał z fragmentaryzacji pojedynczych interesów. OKIP pragnie scalić wszystkie części w całość dając szansę na realne wykonanie projektu.
Niestety, jeden z podprojektów, dotyczący Odry, drugiej względem długości rzeki w Polsce, która jest olbrzymią szansą transportową dla kraju, jest wielkim krokiem wstecz. Powodem tego jest podpisana umowa polsko-niemiecka, z kwietnia br., zakładająca, iż wzdłuż granicy przebiegu Odry, pomiędzy Polską a Niemcami, będzie maksymalnie III klasa żeglowności. Oznacza to, że statki dopuszczone do żeglugi nie mogą przekraczać 1000 ton, skutkując tym samym ograniczeniami dla transportu towarów.
OKIP ma nadzieję, że projekt Polska 3.0 będzie odpowiedzią na negatywne kroki podejmowane w kierunku wykorzystania naszego skarbu narodowego – rzeki Odry, której dorzecza zajmują prawie 40% powierzchni kraju.