Twoja Europa - Praca i Studia za granicą oraz Unia Europejska

Dolina Stubai – dla tych, co czekają na śnieg

29.09.2015 Autor: M B[ 0 komentarzy ]
Jazda na nartach w Dolinie Stubai

Jazda na nartach w Dolinie Stubai
Źródło: fot. Andre Schoenherr

Platforma widokowa Top of Tyrol na lodowcu Stubai

Platforma widokowa Top of Tyrol na lodowcu Stubai
Źródło: fot. Stubai Glacier

Snowpark na Schlick 2000

Snowpark na Schlick 2000
Źródło: fot. TVB Stubai Tirol

Zimowe wędrówki na tle gór

Zimowe wędrówki na tle gór
Źródło: fot. Andre Schoenherr

Nocna jazda na sankach

Nocna jazda na sankach
Źródło: fot. Andre Schoenherr

Choć do zimy jeszcze daleko, już w październiku można spełnić marzenie o śnieżnych stokach, wyjeżdżając do austriackiej Doliny Stubai. Sezon narciarski rozpoczął się tu już w piątek (25.09.)

Każdy z czterech ośrodków narciarskich Doliny Stubai oferuje świetnie przygotowane trasy narciarskie, bazujące na naturalnym śniegu. Każdy z nich ma też swój indywidualny charakter, wynikający z różnych możliwości spędzenia wolnego czasu. Na liście atrakcji znajduje się m.in. snowpark, naturalne tory saneczkowe, jazda ratrakiem oraz spektakularne pokazy narciarskie. Dodajmy do tego zimowe szlaki turystyczne, trasy do narciarstwa biegowego oraz kilka lodowisk w samej dolinie – a otrzymamy miejsce, w którym nie sposób się nudzić. Rodziny z dziećmi ucieszy informacja, że pociechy do lat 10 mogą bezpłatnie korzystać z wyciągów.

Gwarancja śniegu na największym lodowcu w AustriiLodowiec Stubai imponuje swoją wielkością (jest największym regionem tego typu w Austrii), obecnością śniegu od października do czerwca oraz różnorodnością terenu. Jak przystało na prawdziwe „Królestwo śniegu” są tu szerokie nartostrady o kilku poziomach trudności (od niebieskich po czarne), krótkie i długie szlaki narciarskie (trasa Wilde Grub’n ma aż 10 km) oraz nowoczesne kolejki górskie (w tym 8-osobowa kolejka krzesełkowa Rotadel z podgrzewaną kanapą).
Dzieci mogą nauczyć się jazdy na nartach w szkółce BIG Family Ski Camp (stacja Gamsgarten), która zapewnia całodniowa opiekę, a następnie wypróbować swoich umiejętności na torze przeszkód BIG Family Fun Slope (przy kolejce Eisjoch II) lub BIG Family Boardercross (przy Murmelebahn). Ciekawą atrakcją dla maluchów jest przejażdżka ratrakiem.
Na podwyższony poziom adrenaliny mogą liczyć ci, którzy wybiorą się do snowparku Moreboards Stubai Zoo (są tam 4 trasy o różnym poziomie trudności), zjadą najbardziej stromą nartostradą na lodowcu – Daunhill (o nachyleniu stoku sięgającym nawet 60%) lub wybiorą się w trasy freeride’owe proponowane przez Powder Department.
Poza tym warto wjechać kolejką na Schaufelspitze, po to, by z platformy widokowej Top of Tyrol (otwarta cały rok) podziwiać imponującą panoramę gór, a na Eisgrat odwiedzić jaskinię lodową ze ścieżką edukacyjną przedstawiającą fenomen lodowców.
Ośrodek ma też dobrze rozwiniętą infrastrukturę gastronomiczną: 5 restauracji samoobsługowych oraz 2 restauracje serwujące dania z karty. Na szczególną uwagę zasługuje Schaufelspitz, który już czwarty rok z kolei utrzymał status najwyżej położonej restauracji w Alpach (2 900 m n.p.m.) wyróżnionej przez przewodnik Gault Millau prestiżowym odznaczeniem toczka kucharskiego.

Obecnie przy lodowcu Stubai trwają prace nad nowoczesną kolejką gondolową 3S Eisgratbahn, która zastąpi dotychczasową linię. W ciągu godziny będzie mogła przewieźć ponad 3 tysiące osób na wysokość 2 900 m n.p.m. Powstanie nowa, dolna stacja kolejki, a górna i pośrednia zostaną odnowione. Prace budowlane nie wpłyną na działanie dotychczasowej kolejki Eisgrat, która zostanie zamknięta dopiero po 2 kwietnia 2016 r. W tym czasie będzie działać kolejka Gamsgarten, umożliwiając dostęp do wszystkich tras na lodowcu Stubai. Inwestycja ma zostać ukończona pod koniec października 2016 r.

Schlick 2000 – towarzysko i nieformalnieOśrodek narciarski Schlick 2000 (wjazd z Fulpmes) znany jest przed wszystkim jako miejsce towarzyskich spotkań, a to dzięki wyjątkowo dużej liczbie przytulnych schronisk, restauracji i barów. Oprócz tej oczywistej zalety ma także wiele innych. Są tu szerokie stoki narciarskie o różnym poziomie trudności, 3-kilometrowa trasa zjazdowa do doliny, dwa snowparki: Stubaipark Schlick 2000 (przy trasie nr 2) oraz Free Nature Park u stóp pasma górskiego Kalkkögel (przy trasie 1b), a także propozycje tras dla freeridowców, narciarzy biegowych i fanów zimowych wędrówek. Dodatkowo, przy górnej stacji kolejki Kreuzjoch znajduje się miejsce startu dla paralotniarzy. Wieczorami w Schlick 2000 odbywają się widowiskowe pokazy narciarskie „Night of Colours”, podczas których można podziwiać popisy instruktorów szkół narciarskich oraz pokazy ogni sztucznych.
Osoby, które lubią rywalizację, mogą sprawdzić szybkość swojego zjazdu przy punkcie speed check ulokowanym na czerwonej trasie nr 2, natomiast ilość metrów pokonanych przewyższeń pokaże im usługa Skiline (wykres można otrzymać na stronie www.skiline.cc lub w terminalu przy dolnej stacji kolejki po wpisaniu numeru karnetu).
Wjazd na Sennjoch i tamtejsze trasy zjazdowe umożliwia nowoczesna, 6-osobowa kolejka krzesełkowa Zirmachbahn, z podgrzewaną kanapą i błękitną osłoną od wiatru.
Szkółka narciarska BIG Family Schlick 2000 Ski Centre z przedszkolem BIG Ron's Kinderland oraz żłobek (przy stacji pośredniej Froneben) zapewniają dzieciom odpowiednią opiekę, dostosowaną do wieku malucha.

Serles – zimowe wycieczki na tle górNa samym początku Doliny Stubai znajduje się mały, ale interesujący ośrodek Serles (wjazd z Mieders) szczególnie popularny wśród amatorów zimowych wędrówek i spacerów na rakietach śnieżnych. Wokół szczytu Jöchl wiedzie kilka pieszych szlaków, które można przebyć w czasie od 20 min. do 3 godzin. Jeden z nich prowadzi do Maria Waldrast, jednego z najwyżej położonych klasztorów w Europie, z pięknym widokiem na okolice i gospodą chwaloną za smaczne dania i duże porcje.
Ze względu na łagodne stoki, Serles jest dobrym miejscem na naukę lub odświeżenie umiejętności jazdy na nartach. Są tu cztery trasy zjazdowe, w tym jedna do doliny. Dzięki nowej inwestycji – ogromnemu zbiornikowi wodnemu o pojemności 50,000 m3 – od najbliższej zimy ośrodek będzie mógł zapewnić dobre warunki śniegowe przez cały sezon.
Rodziny z dziećmi mogą skorzystać z 4 saneczkarskich tras zjazdowych oraz oślej łączki w Mieders (przy dolnej stacji kolejki).

Elfer – saneczkowe szaleństwoOśrodek Elfer przy Neustift jak magnes przyciąga miłośników sanek. Są tu dwa najdłuższe w dolinie tory saneczkowe – zjazd do Neustift (6,6 km długości) oraz do Pinnistal (prawie 8 km), oba oświetlone nocą w poniedziałki, środy i piątki. Szczególnie romantycznie – ze światłem nastrojowych lamp naftowych – wygląda trasa Pinnistal. Bezpieczeństwo tych naturalnych torów saneczkowych gwarantuje certyfikat przyznawany przez region Tyrolu. Sanki można wynająć przy dolnej stacji kolejki na Elfer (za 5 EUR na dzień). Dodatkowym ułatwieniem, zwłaszcza dla rodzin z dziećmi, jest tzw. „saneczkowe safari”, czyli wjazd (wraz z sankami) ze schroniska Issenangeralm do bacówki Pinnisalm (codziennie o godz. 12). Nowością w Elfer są muldy na trasie zjazdowej, na których można ćwiczyć zakręty. Co więcej, w styczniu 2016 r. w ośrodku zorganizowany zostanie pierwszy festiwal saneczkarski w dolinie.
...

Odsłon: 1942 | ranking >>


Komentarze Dodaj komentarz

Artykuł Dolina Stubai – dla tych, co czekają na śnieg nie został jeszcze skomentowany - bądź pierwszy!


Powiadamiaj mnie o nowych wypowiedziach do tego artykułu

Nie chcesz przepisywać tych słów? Zarejestruj się! (lub Zaloguj)


* pole obowiązkowe

-

Autor artykułu:

M B M B Wyślij wiadomość | Zaproś do znajomych
Więcej artykułów autora >>

- Dziennikarstwo obywatelskie - dołącz do redakcji

Wiadomości z Europy i UERSS Wiadomości z Europy

Inny świat czy popkulturowa wioska? Kultura Nowość Inny świat czy popkulturowa wioska?

Promocja Portugalii na Web Summit 2016 w Lizbonie

Wybory prezydenckie w USA - komentarze ekspertów

Komisja zaleca przedłużenie tymczasowych kontroli na granicach wewnętrznych

Sejm przyjął uchwałę w sprawie CETA

PiS nie poprze Donalda Tuska na drugą kadencję w Radzie Europejskiej

więcej wiadomości z Europy >>

-

Oferty pracy za granicąRSS z ofertami pracy za granicą

Oferty pracy za granicą - przycisk Dodaj ofertę pracy za granicą

Pracownik produkcji (k/m) - Dla par i singli! 01.10.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Haren(Ems)/Wietze

Pracownik ogólnobudowlany (k/m) - Niemcy 08.10.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Lingen

Pracownik produkcji (k/m) - Niemcy - Praca dla studentów 01.10.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Haren(Ems)/Wietze

Pracownik produkcji (k/m) - Wieszanie kur - Niemcy 08.10.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Haren(Ems)

zobacz wszystkie oferty pracy >>

-

Szkolenia i kursy unijneRSS wydarzenia w Europie

Szkolenia unijne - banner Dodaj ofertę szkolenia

zobacz wszystkie oferty szkoleń >>

-

Forum europejskie - dyskusje...

Ogłoszenia wszelkiehttp://www.rankinglokat.eu Rankinglokat.eu pisze: Polecam również świetną stronę z ubezpieczeniami OC http://www.tanieoc.net >> 19.07.2018 11:28     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkieMonter rusztowań z uprawieniami IPF Sp. z o.o pisze: IPF Group specjalizuje się w rekrutacji i organizacji zatrudnienia na rynku krajowym >> 30.04.2018 15:26     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkiePolska przychodnia w Londynie pisze: Polecam polską przychodnię w Londynie - Fast Medica, to zespół znanych >> 06.04.2018 09:10     Ogłoszenia wszelkie

Studia i nauka za granicąBezpłatna polska szkoła, dla dzieci przebywających za granicą. Wojtek Kyzik pisze: Ciekawy program! >> 02.03.2018 13:22     Studia i nauka za granicą

Ogłoszenia wszelkieProgram do magazynu Wojtek Kyzik pisze: A wygląda to cenowo? >> 02.03.2018 13:22     Ogłoszenia wszelkie

więcej grup dyskusyjnych >>

-

Ostatnio komentowane

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi regulacjami... WHO będzie debatować nad dokładniejszymi regulacjami... ArQGjvFP: EakJyUcLgqeBSz

Naukowcy donoszą: dziura ozonowa... QBRfkwdbHMyDOim: NTamhvjGzIQdZ

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... dUClvtXuJyf: yLGHwPZk

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... xaTXMZgRFBdnkY: lfKGDypV

-

Kalendarz wydarzeń RSS wydarzenia w Europie

więcej wydarzeń >>

-


Wszystkie

Wybierz kraj:

x
Cała Europa Unia Europejska Albania Andora Austria Belgia Białoruś Bośnia i Hercegowina Bułgaria Chorwacja Cypr Czarnogóra Czechy Dania Estonia Finlandia Francja Grecja Gruzja Hiszpania Holandia Irlandia Islandia Kazachstan Liechtenstein Litwa Łotwa Luksemburg Macedonia Malta Mołdawia Niemcy Norwegia Polska Portugalia Rosja Rumunia San Marino Serbia Słowacja Słowenia Szwajcaria Szwecja Turcja Ukraina Watykan Węgry Wielka Brytania Włochy