Serbia przystąpiła do deklaracji barcelońskiej: będzie walczyć z gruźlicą
23.09.2015 | Autor: Agnieszka Kwapisz | [ 0 komentarzy ] |
Pomimo powszechnej i skutecznej immunizacji, gruźlica nadal jest jedną z najgroźniejszych chorób zakaźnych
Źródło: https://commons.wikimedia.org, autor:Jan R from de
- Wybierasz się do Serbii?
- Zarezerwuj hotel w Serbii
- Wynajmij samochód w Serbii
Serbia dołączyła do globalnej inicjatywy na rzecz usprawnienia walki z gruźlicą. Deklaracje z Barcelony podpisał Minister Zdrowia Republiki Serbskiej, Zlatan Lončar i wysłannik parlamentu Dušan Milisavljević.
Jednocząca inicjatywa
Minister Lončar wskazał, że w ubiegłym roku w Serbii odnotowano ok. 1000 nowych zakażeń. Ministerstwo chce uwrażliwić społeczeństwo poprzez uświadomienie, że Serbia ani Europa nie są jeszcze wolne od gruźlicy. "To jest najlepszy sposób, aby podnieść świadomość i zaangażowanie wszystkich zainteresowanych, także tych, którzy diagnozują i leczą oraz producentów leków, by ich praca była na najwyższym poziomie i byśmy wreszcie mogli zadać ostateczny cios tej chorobie”, powiedział Lončar. Zaznaczył też, że podpisanie deklaracji nie jest sprawą polityczną, ale kwestią dobra przyszłych pokoleń. „Dopóki nie wyeliminujemy gruźlicy, będziemy mieć poważne problemy”, dodał minister.
Deklaracja z Barcelony to inicjatywa europosła Nicka Herberta i Ministra Zdrowia Republiki Południowej Afryki. Do tej pory podpisało ją 580 delegatów z 92 krajów. Jest to pierwsza taka inicjatywa, w której politycy różnych krajów jednoczą się w walce z bardzo poważną chorobą. Dusan Milisavljević powiedział, że jest bardzo zadowolony, że Minister Zdrowia poprał tę inicjatywę. Według niego, jest ona dowodem na dojrzałość obywateli oraz okazją, by zwrócić się do międzynarodowego przemysłu farmaceutycznego z prośbą o usprawnienie prac nad ostatecznym rozwiązaniem problemu gruźlicy. Dodał, ze pomysł, by ministrowie i parlamentarzyści z ponad stu krajów zaangażowali się w inicjatywę, jest wyjątkowo udany.
W Europie tysiąc nowych chorych dziennie
Gruźlica nadal zbiera w świecie śmiertelne żniwo, pochłaniając ok. półtora miliona ofiar rocznie. Według danych z 2014 roku, w 53 krajach europejskich codziennie diagnozuje się ok. 1000 nowych przypadków tej choroby. Choć liczba zakażeń rokrocznie nieco spada, przewiduje się, że do 2050 roku nie da się wyeliminować problemu. Szacuje się, ze na lekoodporną postać gruźlicy cierpi w Europie ok. 76 000 ludzi, przy czym ponad połowa z nich nie ma prawidłowego rozpoznania, a 1/3 jest leczona nieskutecznie. Wśród wszystkich chorób zakaźnych, gruźlica zajmuje drugie miejsce (po AIDS) pod względem liczebności przypadków śmiertelnych.