Twoja Europa - Praca i Studia za granicą oraz Unia Europejska

Europejski Fundusz na rzecz Inwestycji Strategicznych gotowy do startu jesienią

30.07.2015 Autor: Paulina Bogacz[ 0 komentarzy ]
 Jyrki Katainen, wiceprzewodniczący Komisji ds. miejsc pracy, wzrostu, inwestycji i konkurencyjności

Jyrki Katainen, wiceprzewodniczący Komisji ds. miejsc pracy, wzrostu, inwestycji i konkurencyjności
Źródło: foter.com,

Komisja Europejska uzgodniła w zeszłym tygodniu ostatnie elementy, dzięki którym w najbliższym czasie nabiorą tempa inwestycje w gospodarkę realną w Unii Europejskiej.

Przyjęty pakiet środków pozwoli na uruchomienie Europejskiego Funduszu na rzecz Inwestycji Strategicznych (EFIS) wczesną jesienią 2015 r., zgodnie z ambitnym harmonogramem realizacji planu inwestycyjnego dla Europy przyjętym przez przewodniczącego Jeana-Claude’a Junckera.

Komisja Europejska opublikowała niedawno komunikat w sprawie roli krajowych banków prorozwojowych (KBP) we wspieraniu realizacji planu inwestycyjnego dla Europy. Jyrki Katainen, wiceprzewodniczący Komisji ds. miejsc pracy, wzrostu, inwestycji i konkurencyjności, powiedział przy tej okazji: „Krajowe banki prorozwojowe mają bardzo ważną rolę do odegrania z punktu widzenia powodzenia planu inwestycyjnego dla Europy. Już dziewięć państw członkowskich zadeklarowało wkład w plan inwestycyjny - zostanie on wniesiony za pośrednictwem banków prorozwojowych tych państw, które posiadają nieocenioną wiedzę fachową na temat lokalnej sytuacji. Europejski Bank Inwestycyjny już teraz ściśle z nimi współpracuje i mamy nadzieję, że zainspiruje to wiele następnych banków do podjęcia bardziej wytężonych wysiłków”.

Pierre Moscovici, unijny komisarz ds. gospodarczych i finansowych, podatków i ceł, stwierdził: „Synergia narzędzi unijnych i krajowych będzie miała zasadnicze znaczenie dla szybkiego wypełnienia luki inwestycyjnej, z którą borykają się nasze gospodarki. Jestem przekonany, że w realizacji tego celu zasadniczą rolę ma do odegrania dobrze zorganizowana sieć krajowych banków prorozwojowych, które będą uzupełniać działania Europejskiego Banku Inwestycyjnego”.

W komunikacie wyjaśniono, na czym będzie polegać rola krajowych banków prorozwojowych w przywróceniu właściwego poziomu inwestycji w Europie poprzez ich udział w inwestycjach prowadzonych w ramach EFIS. Komunikat zawiera jasne i praktyczne wskazówki na temat sposobu powoływania nowych KBP, uwzględniania współfinansowanych przez nie inwestycji w statystykach dotyczących deficytu budżetowego i długu publicznego w ramach paktu stabilności i rozwoju, traktowania krajowego współfinansowania projektów w kontekście unijnych przepisów o pomocy państwa oraz tego, jak KBP z poszczególnych państw członkowskich mogą łączyć siły współpracując z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym w celu tworzenia platform inwestycyjnych. Te bardzo potrzebne wskazówki ułatwią przedsiębiorstwom w całej Europie uzyskanie dostępu do finansowania ze środków EFIS, będącego filarem planu inwestycyjnego opiewającego łącznie na 315 mld euro.

Inne decyzje podjęte w zeszłym tygodniu przez kolegium komisarzy dotyczyły:
  • porozumienia w sprawie metod współpracy między Komisją a EBI, którego zawarcie przewiduje rozporządzenie w sprawie Europejskiego Funduszu na rzecz Inwestycji Strategicznych. Przewodniczący Komisji Jean-Claude Juncker i wiceprzewodniczący Jyrki Katainen oraz prezes EBI Werner Hoyer podpisali w Brukseli porozumienie w sprawie EFIS;
  • zatwierdzenia projektów prefinansowanych, lub inaczej mówiąc „przechowywanych” przez EBI, które otrzymają wsparcie w postaci gwarancji ze środków EFIS. Zgodnie z konkluzjami Rady z grudnia 2014 r., w których zwrócono się do EBI o „rozpoczęcie działań z wykorzystaniem swych własnych środków finansowych, począwszy od stycznia 2015 r.”, bank ogłosił listę kilku projektów, które zostały zakwalifikowane do prefinansowania w kontekście planu inwestycyjnego dla Europy w okresie poprzedzającym przyjęcie rozporządzenia w sprawie EFIS. Wśród projektów, które mają otrzymać unijne gwarancje, są: projekt Copenhagen Infrastructure II / projekt z zakresu badań, rozwoju i innowacji Abengoa II / projekt dotyczący efektywności energetycznej budynków mieszkalnych / projekt badawczo rozwojowy Grifols Bioscience / budowa samowystarczalnej energetycznie celulozowni w Äänekoski w Finlandii / projekt dotyczący przesyłu i dystrybucji gazu Redexis / program modernizacji zakładów koncernu Arvedi / oraz program budowy ośrodków podstawowej opieki zdrowotnej w Irlandii;
  • powołania, we współpracy z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym (EBI), czterech członków rady kierowniczej EFIS. Powołane osoby to: Ambroise Fayolle, wiceprezes EBI odpowiedzialny za politykę innowacji; Maarten Verwey, odpowiedzialny za Służbę ds. Wspierania Reform Strukturalnych w Sekretariacie Generalnym Komisji Europejskiej; Gerassimos Thomas z DG ds. Energii w Komisji Europejskiej; oraz Irmfried Schwimann z DG ds. Konkurencji w Komisji Europejskiej. Na zastępców członków ze strony Komisji powołano następujące osoby: Benjamin Angel z DG ds. Gospodarczych i Finansowych; Nicholas Martyn z DG ds. Polityki Regionalnej; oraz Robert-Jan Smits z DG ds. Badań Naukowych i Innowacji;
  • ostatecznych ustaleń dotyczących uruchomienia Europejskiego Centrum Doradztwa Inwestycyjnego (ECDI). ECDI będzie wspierać rozwój i finansowanie projektów inwestycyjnych w UE poprzez zapewnienie pojedynczego punktu kontaktowego w zakresie doradztwa, stworzenie platformy wymiany wiedzy fachowej i koordynowanie dostępnego już obecnie wsparcia technicznego;
  • decyzji w sprawie zarządzania Europejskim Portalem Projektów Inwestycyjnych (EPPI) i jego głównych elementów. EPPI będzie publicznie dostępnym, bezpiecznym portalem internetowym, za pośrednictwem którego projektodawcy w UE poszukujący zewnętrznego finansowania będą mogli przedstawiać swoje projekty potencjalnym inwestorom;
  • aktu delegowanego w sprawie tabeli wskaźników, którą niezależny komitet inwestycyjny będzie się posługiwać przy podejmowaniu decyzji o tym, czy dany wniosek projektowy spełnia kryteria uzyskania wsparcia w postaci gwarancji UE (EFIS).

KontekstKryzys gospodarczy spowodował gwałtowny spadek poziomu inwestycji w całej Europie. Obecnie niezbędne są kolektywne, skoordynowane działania na szczeblu europejskim, które pozwolą odwrócić tę negatywną tendencję i przyniosą ożywienie gospodarcze w Europie. Komisja zaproponowała w związku z tym podejście oparte na trzech filarach. Są to: reformy strukturalne mające na celu skierowanie Europy na nową ścieżkę wzrostu; odpowiedzialność budżetowa, służąca należytemu zarządzaniu finansami publicznymi i umocnieniu stabilności finansowej oraz inwestycje, których zadaniem jest pobudzenie trwałego wzrostu. Plan inwestycyjny dla Europy jest głównym elementem tej strategii.

W dniu 28 maja 2015 r., zaledwie cztery i pół miesiąca od przyjęcia przez Komisję, w dniu 13 stycznia, wniosku ustawodawczego w tej materii, prawodawcy unijni osiągnęli porozumienie polityczne w sprawie rozporządzenia dotyczącego Europejskiego Funduszu na rzecz Inwestycji Strategicznych (EFIS). Państwa członkowskie jednomyślnie zatwierdziły je w dniu 10 marca, a Parlament Europejski przegłosował rozporządzenie na sesji plenarnej w dniu 24 czerwca, dzięki czemu EFIS może zgodnie z planem zacząć funkcjonować wczesną jesienią.

W lutym Niemcy ogłosiły, że za pośrednictwem banku KfW wniosą w plan inwestycyjny wkład w wysokości 8 mld euro. Również w lutym Hiszpania zadeklarowała wpłatę 1,5 mld euro za pośrednictwem Instituto de Crédito Oficial (ICO). W marcu z kolei Francja zapowiedziała, że wniesie 8 mld euro za pośrednictwem Caisse des Dépôts (CDC) i Bpifrance (BPI), a Włochy obiecały wpłatę 8 mld euro ze środków Cassa Depositi e Prestiti (CDP). W kwietniu Luksemburg zapowiedział, że wniesie 80 mln euro za pośrednictwem Société Nationale de Crédit et d’Investissement (SNCI), a Polska zadeklarowała, że przeznaczy na działania w ramach planu 8 mld euro ze środków Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK). W czerwcu Słowacja obiecała wnieść wkład w wysokości 400 mln euro za pośrednictwem swoich krajowych banków prorozwojowych: Slovenský Investičný Holding i Slovenská Záručná a Rozvojová Banka, a Bułgaria zadeklarowała wkład w wysokości 100 mln euro ze środków Bułgarskiego Banku Rozwoju. W dniu 16 lipca Zjednoczone Królestwo zapowiedziało, że przeznaczy 6 mld funtów (ok. 8,5 mld euro) na projekty korzystające z finansowania ze środków EFIS.

...

Odsłon: 2716 | ranking >>


Komentarze Dodaj komentarz

Artykuł Europejski Fundusz na rzecz Inwestycji Strategicznych gotowy do startu jesienią nie został jeszcze skomentowany - bądź pierwszy!


Powiadamiaj mnie o nowych wypowiedziach do tego artykułu

Nie chcesz przepisywać tych słów? Zarejestruj się! (lub Zaloguj)


* pole obowiązkowe

-

Autor artykułu:

Paulina Bogacz Paulina Bogacz Redaktor TwojaEuropa.pl
Wyślij wiadomość | Zaproś do znajomych
Więcej artykułów autora >>

- Dziennikarstwo obywatelskie - dołącz do redakcji

Wiadomości z Europy i UERSS Wiadomości z Europy

Inny świat czy popkulturowa wioska? Kultura Nowość Inny świat czy popkulturowa wioska?

Promocja Portugalii na Web Summit 2016 w Lizbonie

Wybory prezydenckie w USA - komentarze ekspertów

Komisja zaleca przedłużenie tymczasowych kontroli na granicach wewnętrznych

Sejm przyjął uchwałę w sprawie CETA

PiS nie poprze Donalda Tuska na drugą kadencję w Radzie Europejskiej

więcej wiadomości z Europy >>

-

Oferty pracy za granicąRSS z ofertami pracy za granicą

Oferty pracy za granicą - przycisk Dodaj ofertę pracy za granicą

Pracownik wylęgarni (k/m) - Niemcy 21.12.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Dohren

Pracownik działu wysyłki (k/m) - Niemcy 13.01.2021 Kraj: Niemcy Miasto: okolice Halle an der Salle

Komisjoner/Pracownik magazynu (k/m) - okolice Berlina - bez znajomości języka! 13.01.2021 Kraj: Niemcy Miasto: okolice Berlina

Pracownik produkcji (k/m) - bez znajomości języka - Niemcy 07.01.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Rostock

zobacz wszystkie oferty pracy >>

-

Szkolenia i kursy unijneRSS wydarzenia w Europie

Szkolenia unijne - banner Dodaj ofertę szkolenia

zobacz wszystkie oferty szkoleń >>

-

Forum europejskie - dyskusje...

Ogłoszenia wszelkiehttp://www.rankinglokat.eu Rankinglokat.eu pisze: Polecam również świetną stronę z ubezpieczeniami OC http://www.tanieoc.net >> 19.07.2018 11:28     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkieMonter rusztowań z uprawieniami IPF Sp. z o.o pisze: IPF Group specjalizuje się w rekrutacji i organizacji zatrudnienia na rynku krajowym >> 30.04.2018 15:26     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkiePolska przychodnia w Londynie pisze: Polecam polską przychodnię w Londynie - Fast Medica, to zespół znanych >> 06.04.2018 09:10     Ogłoszenia wszelkie

Studia i nauka za granicąBezpłatna polska szkoła, dla dzieci przebywających za granicą. Wojtek Kyzik pisze: Ciekawy program! >> 02.03.2018 13:22     Studia i nauka za granicą

Ogłoszenia wszelkieProgram do magazynu Wojtek Kyzik pisze: A wygląda to cenowo? >> 02.03.2018 13:22     Ogłoszenia wszelkie

więcej grup dyskusyjnych >>

-

Ostatnio komentowane

Naukowcy donoszą: dziura ozonowa się zasklepia! Naukowcy donoszą: dziura ozonowa się zasklepia! RpWHFEimB: QSOUPuRb

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... zcKEJrTxj: bKJcnlhaSUryxME

W centrum Polski głośno o biotechnologii... fbeSQKgnDsy: qeQZTcruCgAPRGH

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... wQqegFXKPzdf: hVybWjsNLzOSGJ

-

Kalendarz wydarzeń RSS wydarzenia w Europie

więcej wydarzeń >>

-


Wszystkie

Wybierz kraj:

x
Cała Europa Unia Europejska Albania Andora Austria Belgia Białoruś Bośnia i Hercegowina Bułgaria Chorwacja Cypr Czarnogóra Czechy Dania Estonia Finlandia Francja Grecja Gruzja Hiszpania Holandia Irlandia Islandia Kazachstan Liechtenstein Litwa Łotwa Luksemburg Macedonia Malta Mołdawia Niemcy Norwegia Polska Portugalia Rosja Rumunia San Marino Serbia Słowacja Słowenia Szwajcaria Szwecja Turcja Ukraina Watykan Węgry Wielka Brytania Włochy