Europejski Fundusz na rzecz Inwestycji Strategicznych gotowy do startu jesienią
30.07.2015 | Autor: Paulina Bogacz | [ 0 komentarzy ] |
Jyrki Katainen, wiceprzewodniczący Komisji ds. miejsc pracy, wzrostu, inwestycji i konkurencyjności
Źródło: foter.com,
- Chcesz pozyskać fundusze unijne?
- Złóż zapytanie ofertowe! >>
- Podobne tematy:
- Komisja zaleca przedłużenie tymczasowych kontroli na granicach wewnętrznych
- KE: postępowanie wyjaśniające ws. podatku od sprzedaży detalicznej w Polsce
- Tablica wyników dla rynków konsumenckich 2016
- Unia Europejska - inne artykuły:
- Wydatki na reklamę w Polsce i w innych krajach europejskich
- Czwarta edycja Konkursu Lingwistycznego „Tłumacze na start”
- Sejm przyjął uchwałę w sprawie CETA
Komisja Europejska uzgodniła w zeszłym tygodniu ostatnie elementy, dzięki którym w najbliższym czasie nabiorą tempa inwestycje w gospodarkę realną w Unii Europejskiej.
Komisja Europejska opublikowała niedawno komunikat w sprawie roli krajowych banków prorozwojowych (KBP) we wspieraniu realizacji planu inwestycyjnego dla Europy. Jyrki Katainen, wiceprzewodniczący Komisji ds. miejsc pracy, wzrostu, inwestycji i konkurencyjności, powiedział przy tej okazji: „Krajowe banki prorozwojowe mają bardzo ważną rolę do odegrania z punktu widzenia powodzenia planu inwestycyjnego dla Europy. Już dziewięć państw członkowskich zadeklarowało wkład w plan inwestycyjny - zostanie on wniesiony za pośrednictwem banków prorozwojowych tych państw, które posiadają nieocenioną wiedzę fachową na temat lokalnej sytuacji. Europejski Bank Inwestycyjny już teraz ściśle z nimi współpracuje i mamy nadzieję, że zainspiruje to wiele następnych banków do podjęcia bardziej wytężonych wysiłków”.
Pierre Moscovici, unijny komisarz ds. gospodarczych i finansowych, podatków i ceł, stwierdził: „Synergia narzędzi unijnych i krajowych będzie miała zasadnicze znaczenie dla szybkiego wypełnienia luki inwestycyjnej, z którą borykają się nasze gospodarki. Jestem przekonany, że w realizacji tego celu zasadniczą rolę ma do odegrania dobrze zorganizowana sieć krajowych banków prorozwojowych, które będą uzupełniać działania Europejskiego Banku Inwestycyjnego”.
W komunikacie wyjaśniono, na czym będzie polegać rola krajowych banków prorozwojowych w przywróceniu właściwego poziomu inwestycji w Europie poprzez ich udział w inwestycjach prowadzonych w ramach EFIS. Komunikat zawiera jasne i praktyczne wskazówki na temat sposobu powoływania nowych KBP, uwzględniania współfinansowanych przez nie inwestycji w statystykach dotyczących deficytu budżetowego i długu publicznego w ramach paktu stabilności i rozwoju, traktowania krajowego współfinansowania projektów w kontekście unijnych przepisów o pomocy państwa oraz tego, jak KBP z poszczególnych państw członkowskich mogą łączyć siły współpracując z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym w celu tworzenia platform inwestycyjnych. Te bardzo potrzebne wskazówki ułatwią przedsiębiorstwom w całej Europie uzyskanie dostępu do finansowania ze środków EFIS, będącego filarem planu inwestycyjnego opiewającego łącznie na 315 mld euro.
Inne decyzje podjęte w zeszłym tygodniu przez kolegium komisarzy dotyczyły:
- porozumienia w sprawie metod współpracy między Komisją a EBI, którego zawarcie przewiduje rozporządzenie w sprawie Europejskiego Funduszu na rzecz Inwestycji Strategicznych. Przewodniczący Komisji Jean-Claude Juncker i wiceprzewodniczący Jyrki Katainen oraz prezes EBI Werner Hoyer podpisali w Brukseli porozumienie w sprawie EFIS;
- zatwierdzenia projektów prefinansowanych, lub inaczej mówiąc „przechowywanych” przez EBI, które otrzymają wsparcie w postaci gwarancji ze środków EFIS. Zgodnie z konkluzjami Rady z grudnia 2014 r., w których zwrócono się do EBI o „rozpoczęcie działań z wykorzystaniem swych własnych środków finansowych, począwszy od stycznia 2015 r.”, bank ogłosił listę kilku projektów, które zostały zakwalifikowane do prefinansowania w kontekście planu inwestycyjnego dla Europy w okresie poprzedzającym przyjęcie rozporządzenia w sprawie EFIS. Wśród projektów, które mają otrzymać unijne gwarancje, są: projekt Copenhagen Infrastructure II / projekt z zakresu badań, rozwoju i innowacji Abengoa II / projekt dotyczący efektywności energetycznej budynków mieszkalnych / projekt badawczo rozwojowy Grifols Bioscience / budowa samowystarczalnej energetycznie celulozowni w Äänekoski w Finlandii / projekt dotyczący przesyłu i dystrybucji gazu Redexis / program modernizacji zakładów koncernu Arvedi / oraz program budowy ośrodków podstawowej opieki zdrowotnej w Irlandii;
- powołania, we współpracy z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym (EBI), czterech członków rady kierowniczej EFIS. Powołane osoby to: Ambroise Fayolle, wiceprezes EBI odpowiedzialny za politykę innowacji; Maarten Verwey, odpowiedzialny za Służbę ds. Wspierania Reform Strukturalnych w Sekretariacie Generalnym Komisji Europejskiej; Gerassimos Thomas z DG ds. Energii w Komisji Europejskiej; oraz Irmfried Schwimann z DG ds. Konkurencji w Komisji Europejskiej. Na zastępców członków ze strony Komisji powołano następujące osoby: Benjamin Angel z DG ds. Gospodarczych i Finansowych; Nicholas Martyn z DG ds. Polityki Regionalnej; oraz Robert-Jan Smits z DG ds. Badań Naukowych i Innowacji;
- ostatecznych ustaleń dotyczących uruchomienia Europejskiego Centrum Doradztwa Inwestycyjnego (ECDI). ECDI będzie wspierać rozwój i finansowanie projektów inwestycyjnych w UE poprzez zapewnienie pojedynczego punktu kontaktowego w zakresie doradztwa, stworzenie platformy wymiany wiedzy fachowej i koordynowanie dostępnego już obecnie wsparcia technicznego;
- decyzji w sprawie zarządzania Europejskim Portalem Projektów Inwestycyjnych (EPPI) i jego głównych elementów. EPPI będzie publicznie dostępnym, bezpiecznym portalem internetowym, za pośrednictwem którego projektodawcy w UE poszukujący zewnętrznego finansowania będą mogli przedstawiać swoje projekty potencjalnym inwestorom;
- aktu delegowanego w sprawie tabeli wskaźników, którą niezależny komitet inwestycyjny będzie się posługiwać przy podejmowaniu decyzji o tym, czy dany wniosek projektowy spełnia kryteria uzyskania wsparcia w postaci gwarancji UE (EFIS).
Kontekst
Kryzys gospodarczy spowodował gwałtowny spadek poziomu inwestycji w całej Europie. Obecnie niezbędne są kolektywne, skoordynowane działania na szczeblu europejskim, które pozwolą odwrócić tę negatywną tendencję i przyniosą ożywienie gospodarcze w Europie. Komisja zaproponowała w związku z tym podejście oparte na trzech filarach. Są to: reformy strukturalne mające na celu skierowanie Europy na nową ścieżkę wzrostu; odpowiedzialność budżetowa, służąca należytemu zarządzaniu finansami publicznymi i umocnieniu stabilności finansowej oraz inwestycje, których zadaniem jest pobudzenie trwałego wzrostu. Plan inwestycyjny dla Europy jest głównym elementem tej strategii.
W dniu 28 maja 2015 r., zaledwie cztery i pół miesiąca od przyjęcia przez Komisję, w dniu 13 stycznia, wniosku ustawodawczego w tej materii, prawodawcy unijni osiągnęli porozumienie polityczne w sprawie rozporządzenia dotyczącego Europejskiego Funduszu na rzecz Inwestycji Strategicznych (EFIS). Państwa członkowskie jednomyślnie zatwierdziły je w dniu 10 marca, a Parlament Europejski przegłosował rozporządzenie na sesji plenarnej w dniu 24 czerwca, dzięki czemu EFIS może zgodnie z planem zacząć funkcjonować wczesną jesienią.
W lutym Niemcy ogłosiły, że za pośrednictwem banku KfW wniosą w plan inwestycyjny wkład w wysokości 8 mld euro. Również w lutym Hiszpania zadeklarowała wpłatę 1,5 mld euro za pośrednictwem Instituto de Crédito Oficial (ICO). W marcu z kolei Francja zapowiedziała, że wniesie 8 mld euro za pośrednictwem Caisse des Dépôts (CDC) i Bpifrance (BPI), a Włochy obiecały wpłatę 8 mld euro ze środków Cassa Depositi e Prestiti (CDP). W kwietniu Luksemburg zapowiedział, że wniesie 80 mln euro za pośrednictwem Société Nationale de Crédit et d’Investissement (SNCI), a Polska zadeklarowała, że przeznaczy na działania w ramach planu 8 mld euro ze środków Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK). W czerwcu Słowacja obiecała wnieść wkład w wysokości 400 mln euro za pośrednictwem swoich krajowych banków prorozwojowych: Slovenský Investičný Holding i Slovenská Záručná a Rozvojová Banka, a Bułgaria zadeklarowała wkład w wysokości 100 mln euro ze środków Bułgarskiego Banku Rozwoju. W dniu 16 lipca Zjednoczone Królestwo zapowiedziało, że przeznaczy 6 mld funtów (ok. 8,5 mld euro) na projekty korzystające z finansowania ze środków EFIS.