Twoja Europa - Praca i Studia za granicą oraz Unia Europejska

Nieudany eksperyment polityki oszczędności

22.07.2015 Autor: Jakub Reichert[ 0 komentarzy ]
Premier Grecji w latach 2009-2011, George Papandreou.

Premier Grecji w latach 2009-2011, George Papandreou.
Źródło: foter.com, autor: Πρωθυπουργός της Ελλάδας

Próby unikania ideologii i wskazywania wyłącznie na liczby są ideologią samą w sobie. Są brakiem demokracji. O nadziei w beznadziei.

Pytania


Jak wygląda stan demokracji dziś? Czy widać jej ślady w polityce oszczędności narzuconej na Grecję? W czym tkwi spór między Unią Europejską a Grecją? Czy „myślenie technokratyczne” może prowadzić do upośledzenia „myślenia ekonomicznego”? Co można zrobić, aby uratować europejską solidarność?

"Demokracja"


Dwa lata temu na jednym z paneli dyskusyjnych TED-a, Idei Wartych Rozprzestrzeniania, został zaproszony premier Grecji w latach 2009-2011, George Papandreou. Miał wypowiedzieć się na temat demokracji w Europie. Zaczął ostro, bo od pytania „dlaczego nasza demokracja nie działa?”. I od razu rzucił odpowiedź: „bo wyrzuciliśmy was z podejmowanych działań, które uznawaliśmy za demokratyczne”. Aby coś z tego zrozumieć, trzeba cofnąć się o parę setek lat.
W antycznej Grecji demokracja była niesamowitym odkryciem, które pozwalało na kształtowanie wspólnego losu. Ustrój ten był gwarancją wyzwolenia z niewolnictwa dogmatom i podległości tym, którzy będąc u władzy, chcą – w naturalny dla nich sposób – pomnażać swoje bogactwo i zwiększać swą siłę. Tak demokrację postrzegano wtedy, kiedy powstawała. A jak wygląda ona dzisiaj?

By ocenić stan obecnej demokracji, Papandreou przywołuje spotkanie liderów państw członkowskich Unii Europejskiej w Brukseli w kwietniu 2010 roku. Aby uspokoić niespokojną sytuację w Grecji, potrzeba było dość dużo czasu na znalezienie odpowiednich rozwiązań podczas trudnych i żmudnych negocjacji. Dziesięć minut przed godziną czternastą kilku zniecierpliwionych przywódców nagle zabrało głos. „Musimy dojść do porozumienia. Mamy dziesięć minut”. Okazało się, że za dziesięć minut ma miejsce otwarcie giełdy w Japonii. Oczywiście decyzję podjęto w kilka minut potem. Rynki są przecież potężne.

Ewaluacji dzisiejszej demokracji można dokonać też biorąc pod uwagę proponowane rozwiązania w czasie greckiego kryzysu. Patrząc na obecną politykę Unii Europejskiej i forsowanie polityki oszczędności, trudno mieć nadzieję, że sytuacja Grecji się poprawi. Czy wieczne zaciskanie pasa pozwoli na wzrost gospodarczy, zmniejszenie bezrobocia i zachęcenie zagranicznych firm do inwestowania w tym kraju? Jak wytłumaczyć nieustanne podejmowanie tych samych kroków, kiedy 40 procent dzieci żyje w ubóstwie, współczynnik umieralności niemowląt jest znacznie wyższy niż kiedyś i bezrobocie wśród młodych ludzi zbliża się do 50 procent? Jakie owoce można zebrać teraz, po przyzwoleniu na realizację tej polityki i reformach, które miały poruszyć grecką gospodarkę i pozwolić państwu spłacić dług? Dług, który oscyluje w granicach 175 procent produktu krajowego brutto.

Skoro demokracja to wolność od wszelkich niezweryfikowanych sądów, czy wypowiedzi czołowych polityków na temat Greków nie powodują zaostrzenia konfliktu i oślepienia na to, co bez stereotypów moglibyśmy zobaczyć? Jak potraktować wypowiedzi kanclerz Angeli Merkel o leniwych Grekach oraz słowa premier Ewy Kopacz o śródziemnomorskim życiu ponad stan? Tańczący Zorbę, spowolnieni, leżący na plażach i odpoczywający nieustannie w barach Grecy – to oni są problemem.
Poza tym jak ocenić hasła Unii Europejskiej, ich wcielenie w życie i świadomość historyczną? Pięciu czołowych ekonomistów, wśród nich Thomas Picketty, w niedawno opublikowanym otwartym liście przypomniało o sposobie tworzenia Unii Europejskiej. Intelektualiści wspomnieli o tym, że w latach pięćdziesiątych ubiegłego wieku Europę budowano na fundamencie przebaczenia i wymazania przeszłych długów, co pozwoliło Niemcom na ich wkład w budowaniu powojennego pokoju i dobrobytu. Wtedy potrafiono dostrzec rozwiązanie ludzkie/społeczne/polityczne/demokratyczne, które jest o wiele ważniejsze niż wykalkulowane na zimno liczby ekonomistów.

Technokraci kontra ideolodzy?


Slavoj Zizek w swoim eseju na temat negocjacji Unii Europejskiej z Grecją mówi, że nieumiejętność dojścia do konsensusu tkwi w innej mentalności. Eurogrupa upiera się przy technokratycznej administracji; używa liczb. Grecja natomiast proponuje rozwiązanie polityczne lub ideologiczne; używa słów, często (zbyt?) ogólnych. Mając świadomość historyczną, nietrudno odgadnąć, który sposób myślenia jest bliższy ideałowi demokracji.

Demokracja


W demokracji rzeczą najistotniejszą jest bezpośrednia władza ludzi. Nie rynków, nie parlamentu, nie elit, nie liczb, nie instytucji, ale ludzi. Były premier Grecji proponuje eksperyment światowej demokracji, który miałby zostać przeprowadzony w Europie. Stworzenie agory europejskiej, w której wszyscy mogą wspólnie pracować i wymieniać się doświadczeniami. Danie każdemu mieszkańcowi Europy możliwości głosowania na prezydenta naszego kontynentu. Rozpisanie kontynentalnego referendum w ważnych i kontrowersyjnych sprawach. Nadawanie nie narodowego, ale europejskiego obywatelstwa. Gdzie panuje zrozumienie i wiara w wartość, jaką jest prawdziwa demokracja, tam nie ma wykluczenia i ksenofobii. I nie ma tam też fałszywego „chcemy, żebyście zostali z nami”, pod którym kryje się narzucanie upokarzających warunków, które trzeba spełnić.

...

Odsłon: 3776 | ranking >>


Komentarze Dodaj komentarz

Artykuł Nieudany eksperyment polityki oszczędności nie został jeszcze skomentowany - bądź pierwszy!


Powiadamiaj mnie o nowych wypowiedziach do tego artykułu

Nie chcesz przepisywać tych słów? Zarejestruj się! (lub Zaloguj)


* pole obowiązkowe

-

Autor artykułu:

Jakub Reichert Jakub Reichert Entuzjasta języków, nutelli,...
Wyślij wiadomość | Zaproś do znajomych
Więcej artykułów autora >>

- Dziennikarstwo obywatelskie - dołącz do redakcji

Wiadomości z Europy i UERSS Wiadomości z Europy

Inny świat czy popkulturowa wioska? Kultura Nowość Inny świat czy popkulturowa wioska?

Promocja Portugalii na Web Summit 2016 w Lizbonie

Wybory prezydenckie w USA - komentarze ekspertów

Komisja zaleca przedłużenie tymczasowych kontroli na granicach wewnętrznych

Sejm przyjął uchwałę w sprawie CETA

PiS nie poprze Donalda Tuska na drugą kadencję w Radzie Europejskiej

więcej wiadomości z Europy >>

-

Oferty pracy za granicąRSS z ofertami pracy za granicą

Oferty pracy za granicą - przycisk Dodaj ofertę pracy za granicą

Koordynator (k/m) z j. niemieckim 22.07.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Wietze

Pracownik (k/m) ds. wprowadzania danych - wsparcie działu HR 15.07.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Lingen (Ems)

Pracownik magazynu (k/m) - bez znajomości języka niem. - nawet do 13 € brutto/h! 15.07.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Haren(Ems)

Monter Stoisk/Monter Mebli 21.07.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Aschheim

zobacz wszystkie oferty pracy >>

-

Szkolenia i kursy unijneRSS wydarzenia w Europie

Szkolenia unijne - banner Dodaj ofertę szkolenia

zobacz wszystkie oferty szkoleń >>

-

Forum europejskie - dyskusje...

Ogłoszenia wszelkiehttp://www.rankinglokat.eu Rankinglokat.eu pisze: Polecam również świetną stronę z ubezpieczeniami OC http://www.tanieoc.net >> 19.07.2018 11:28     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkieMonter rusztowań z uprawieniami IPF Sp. z o.o pisze: IPF Group specjalizuje się w rekrutacji i organizacji zatrudnienia na rynku krajowym >> 30.04.2018 15:26     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkiePolska przychodnia w Londynie pisze: Polecam polską przychodnię w Londynie - Fast Medica, to zespół znanych >> 06.04.2018 09:10     Ogłoszenia wszelkie

Studia i nauka za granicąBezpłatna polska szkoła, dla dzieci przebywających za granicą. Wojtek Kyzik pisze: Ciekawy program! >> 02.03.2018 13:22     Studia i nauka za granicą

Ogłoszenia wszelkieProgram do magazynu Wojtek Kyzik pisze: A wygląda to cenowo? >> 02.03.2018 13:22     Ogłoszenia wszelkie

więcej grup dyskusyjnych >>

-

Ostatnio komentowane

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi regulacjami... WHO będzie debatować nad dokładniejszymi regulacjami... JiVoNUyCjvLABIhl: glVJjwTtpmbGnkcS

Naukowcy donoszą: dziura ozonowa... aAufpnJFmsVxWZX: hAlSnGKktWqbTJ

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... vbQNazOX: zfoKWTJE

W centrum Polski głośno o biotechnologii... coxSUeHCL: KfGNFYVqMX

-

Kalendarz wydarzeń RSS wydarzenia w Europie

więcej wydarzeń >>

-


Wszystkie

Wybierz kraj:

x
Cała Europa Unia Europejska Albania Andora Austria Belgia Białoruś Bośnia i Hercegowina Bułgaria Chorwacja Cypr Czarnogóra Czechy Dania Estonia Finlandia Francja Grecja Gruzja Hiszpania Holandia Irlandia Islandia Kazachstan Liechtenstein Litwa Łotwa Luksemburg Macedonia Malta Mołdawia Niemcy Norwegia Polska Portugalia Rosja Rumunia San Marino Serbia Słowacja Słowenia Szwajcaria Szwecja Turcja Ukraina Watykan Węgry Wielka Brytania Włochy