Twoja Europa - Praca i Studia za granicą oraz Unia Europejska

UE zwiększa wsparcie na rzecz zrównoważonego rozwoju w Ameryce Łacińskiej

12.06.2015 Autor: Paulina Bogacz[ 0 komentarzy ]
Federica Mogherini -  wysoki przedstawiciel Unii do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa

Federica Mogherini - wysoki przedstawiciel Unii do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa
Źródło: wikipedia.org, autor: US Department of State

Komisja Europejska zapowiedziała wczoraj przeznaczenie około 230 mln euro na wsparcie działań na rzecz zrównoważonego rozwoju w Ameryce Łacińskiej i na Karaibach.

Zaprezentowane wczoraj nowe projekty będą realizowane z uwzględnieniem postępów, jakie poczyniono w ostatnich latach w różnych częściach regionu oraz nowych wyzwań, które ostatnio się pojawiły.

Zapowiedź ta miała miejsce podczas szczytu UE-CELAC (Wspólnota Państw Ameryki Łacińskiej i Karaibów) odbywającego się w Brukseli w dniach 10–11 czerwca.

Z tej okazji wysoka przedstawiciel i wiceprzewodnicząca Komisji Federica Mogherini powiedziała: „Przyjmując ten nowy unijny pakiet współpracy, chcemy dalej wzmacniać i pogłębiać stosunki między UE a Ameryką Łacińską. W ramach tych nowych inicjatyw będziemy wspólnie działać na rzecz zwiększenia zrównoważonego rozwoju i wspierania bardziej sprzyjających włączeniu społecznemu dostatnich społeczeństw dla następnych pokoleń na obu naszych kontynentach”.

Neven Mimica, komisarz do spraw współpracy międzynarodowej i rozwoju, dodał: „Unia Europejska stara się wypracować nowy rodzaj współpracy, w którym uwzględnia się fakt, że Ameryka Łacińska i Karaiby w ostatniej dekadzie odnotowały bardzo pozytywny wzrost, a wyzwania w dziedzinie rozwoju mają obecnie inny charakter.”
Aby dostosować się do tej nowej rzeczywistości, UE ustanowiła instrument na rzecz międzynarodowej współpracy i partnerstwa. Instrument ten stanowić będzie wsparcie dla konsolidacji partnerskiego uczenia się państw w regionie Ameryki Łacińskiej i Karaibów oraz współpracy z nowymi darczyńcami w regionie. Dysponować będzie budżetem w wysokości 12 mln euro na pomoc w usprawnieniu planowania i wdrażania polityki publicznej mającej bezpośredni wpływ na ograniczanie ubóstwa.

Część podpisanych wczoraj nowych projektów dotyczy problemów konkretnych państw:
  • Boliwia – w ciągu ostatnich 20 lat Boliwia otrzymała ponad pół miliarda euro i jest największym odbiorcą unijnej współpracy w Ameryce Łacińskiej, przy czym osiąga niezwykle dobre wyniki. Podpisano trzy nowe programy: jeden na rzecz zwalczania niedozwolonych środków odurzających (60 mln euro), który wspierać będzie wdrażanie planu działania przeciw nielegalnemu handlowi narkotykami oraz ograniczanie upraw koki z poszanowaniem praw człowieka i dialogu społecznego; drugi w celu zwiększenia dostępności wody pitnej i urządzeń sanitarnych na obszarach podmiejskich, przy jednoczesnym zwiększeniu odporności na negatywne skutki zmiany klimatu (12 mln euro); oraz trzeci mający na celu poprawę gospodarowania wodami w dorzeczach oraz ograniczenie braków wody, zanieczyszczenia wody i ryzyka powodzi (17 mln euro). Nadrzędnym celem jest zapewnienie ponad 200 tys. ludzi dostępu do wody i podstawowej infrastruktury sanitarnej.
  • Kolumbia – program o wartości blisko 21 mln euro będzie miał na celu przezwyciężenie społecznych i gospodarczych trudności regionów zmarginalizowanych i dotkniętych konfliktami. Będzie on wsparciem dla lokalnego zrównoważonego rozwoju w obszarach oddalonych. Oczekuje się, że program sprzyjać będzie możliwościom generowania dochodów dla blisko 2 tys. rodzin wiejskich i poprawie warunków życia około 3 tys. rdzennych i afro-kolumbijskich rodzin żyjących w parkach narodowych, w których występują wszelkiego rodzaju konflikty społeczne i środowiskowe. Działanie to stanowić będzie pierwszy podstawowy element unijnego wsparcia na rzecz kolumbijskiego procesu pokojowego. W ostatnim dziesięcioleciu w ramach współpracy UE zainwestowała ponad 150 mln euro w proces pokojowy w Kolumbii.
  • Honduras – podpisany zostanie program w dziedzinie bezpieczeństwa żywnościowego (30 mln euro) mający na celu poprawę warunków życia 15 tys. wiejskich gospodarstw domowych w jednym z najbardziej narażonych obszarów kraju przez budowanie zrównoważonych systemów rolniczych, które umożliwią zwiększenie produkcji żywności przy jednoczesnym wspieraniu edukacji i żywienia. Podpisany zostanie również inny program (o wartości 11,6 mln euro), który wspierać będzie godne warunki pracy i możliwości zatrudnienia dla młodych ludzi w Hondurasie. Trzeci projekt (przy wkładzie UE w postaci dotacji w wysokości 10 mln euro) skupiać się będzie na rekultywacji, modernizacji i poprawie bezpieczeństwa ruchu drogowego jednej z najważniejszych dróg tego kraju, zapewniając w ten sposób najuboższym i znajdującym się w najtrudniejszej sytuacji regionom Hondurasu lepszy dostęp do usług społecznych i zwiększone możliwości handlu.
Pozostałe zapowiedziane wczoraj projekty mają zasięg regionalny, w szczególności program „Coffee Rust” dla Ameryki Centralnej (15 mln euro). Nazwa programu, tak zwana „rdza kawy”, oznacza chorobę liści, która dotknęła około 50 proc. plantacji kawy w regionie i jest dużym utrudnieniem dla małych producentów i ich rodzin. Oczekuje się, że program przyczyni się do poprawy warunków życia 330 tys. rodzin producentów kawy oraz 6 tys. rodzinnych gospodarstw rolnych w wybranych obszarach produkcji kawy w Ameryce Centralnej i Republice Dominikańskiej.

Wymiar regionalny, tym razem adresowany do regionu Ameryki Łacińskiej, ma także zapowiedziana wczoraj przez UE nowa pomoc finansowa w wysokości 32 mln euro na rzecz projektu EUROsociAL+ w dziedzinie spójności społecznej na kolejne cztery lata oraz 10 mln euro na rzecz programu COPOLAD w celu wspierania walki z narkotykami. Jest to dodatkowa pomoc, uzupełniająca regionalny program orientacyjny dla Karaibów.

Wszystkie te programy (230 mln euro) wraz z programami zapowiedzianymi przedwczoraj w kontekście szczytu biznesowego UE–CELAC, dotyczącymi inwestycji i wsparcia dla biznesu (118 mln euro) oraz ogłoszoną również wczoraj regionalną pulą środków finansowych dla Karaibów (346 mln euro) stanowią łączny pakiet wsparcia Unii Europejskiej dla Ameryki Łacińskiej i Karaibów opiewający na blisko 700 mln euro.

Ponadto UE podpisała dwa protokoły ustaleń w sprawie współpracy międzynarodowej z Chile i Urugwajem. Głównym celem tych protokołów jest promowanie i wspieranie stosunków w dziedzinie współpracy międzynarodowej z tymi dwoma państwami oraz wspólne działania na rzecz ograniczania ubóstwa.

...

Odsłon: 2130 | ranking >>


Komentarze Dodaj komentarz

Artykuł UE zwiększa wsparcie na rzecz zrównoważonego rozwoju w Ameryce Łacińskiej nie został jeszcze skomentowany - bądź pierwszy!


Powiadamiaj mnie o nowych wypowiedziach do tego artykułu

Nie chcesz przepisywać tych słów? Zarejestruj się! (lub Zaloguj)


* pole obowiązkowe

-

Autor artykułu:

Paulina Bogacz Paulina Bogacz Redaktor TwojaEuropa.pl
Wyślij wiadomość | Zaproś do znajomych
Więcej artykułów autora >>

- Dziennikarstwo obywatelskie - dołącz do redakcji

Wiadomości z Europy i UERSS Wiadomości z Europy

Inny świat czy popkulturowa wioska? Kultura Nowość Inny świat czy popkulturowa wioska?

Promocja Portugalii na Web Summit 2016 w Lizbonie

Wybory prezydenckie w USA - komentarze ekspertów

Komisja zaleca przedłużenie tymczasowych kontroli na granicach wewnętrznych

Sejm przyjął uchwałę w sprawie CETA

PiS nie poprze Donalda Tuska na drugą kadencję w Radzie Europejskiej

więcej wiadomości z Europy >>

-

Oferty pracy za granicąRSS z ofertami pracy za granicą

Oferty pracy za granicą - przycisk Dodaj ofertę pracy za granicą

Elektryk przemysłowy (k/m) – Niemcy 20.05.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Garrel

Stolarz meblowy- bezpłatne zakwaterowanie 31.05.2020 Kraj: Austria Miasto: Salzburg

Pracownik (k/m) – mycie skrzynek pod ciśnieniem 20.05.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Dohren

Brukarz (k/m) - Niemcy 20.05.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Emsland

zobacz wszystkie oferty pracy >>

-

Szkolenia i kursy unijneRSS wydarzenia w Europie

Szkolenia unijne - banner Dodaj ofertę szkolenia

zobacz wszystkie oferty szkoleń >>

-

Forum europejskie - dyskusje...

Ogłoszenia wszelkiehttp://www.rankinglokat.eu Rankinglokat.eu pisze: Polecam również świetną stronę z ubezpieczeniami OC http://www.tanieoc.net >> 19.07.2018 11:28     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkieMonter rusztowań z uprawieniami IPF Sp. z o.o pisze: IPF Group specjalizuje się w rekrutacji i organizacji zatrudnienia na rynku krajowym >> 30.04.2018 15:26     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkiePolska przychodnia w Londynie pisze: Polecam polską przychodnię w Londynie - Fast Medica, to zespół znanych >> 06.04.2018 09:10     Ogłoszenia wszelkie

Studia i nauka za granicąBezpłatna polska szkoła, dla dzieci przebywających za granicą. Wojtek Kyzik pisze: Ciekawy program! >> 02.03.2018 13:22     Studia i nauka za granicą

Ogłoszenia wszelkieProgram do magazynu Wojtek Kyzik pisze: A wygląda to cenowo? >> 02.03.2018 13:22     Ogłoszenia wszelkie

więcej grup dyskusyjnych >>

-

Ostatnio komentowane

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi regulacjami... WHO będzie debatować nad dokładniejszymi regulacjami... vBczZwAsebUjyE: oraOPQFWxZgk

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... OUGNsiQZTgWIqb: TFEabRJUklQwP

Naukowcy donoszą: dziura ozonowa... VjJoABdfG: IyJFbokiNCYrHtn

Naukowcy donoszą: dziura ozonowa... vjYAVCfRTXsaglK: mVOqshUtGRW

-

Kalendarz wydarzeń RSS wydarzenia w Europie

więcej wydarzeń >>

-


Wszystkie

Wybierz kraj:

x
Cała Europa Unia Europejska Albania Andora Austria Belgia Białoruś Bośnia i Hercegowina Bułgaria Chorwacja Cypr Czarnogóra Czechy Dania Estonia Finlandia Francja Grecja Gruzja Hiszpania Holandia Irlandia Islandia Kazachstan Liechtenstein Litwa Łotwa Luksemburg Macedonia Malta Mołdawia Niemcy Norwegia Polska Portugalia Rosja Rumunia San Marino Serbia Słowacja Słowenia Szwajcaria Szwecja Turcja Ukraina Watykan Węgry Wielka Brytania Włochy