Nadia Sawczenko prowadzi strajk głodowy
27.04.2015 | Autor: Monika Węgrzynowicz | [ 1 komentarz ] |
Nadia Sawczenko od czerwca 2014 r. jest przetrzymywana przez Rosjan.
Źródło: UTR NEWS
Nadia Sawczenko w areszcie.
Źródło: UTR NEWS
- Wybierasz się do Rosji?
- Zarezerwuj hotel w Rosji
- Wynajmij samochód w Rosji
- Podobne tematy:
- Ratyfikacja umowy stowarzyszeniowej UE – Ukraina
- Mordercza walka Sawczenko: 83 dzień głodówki
- „Giwi” - przywódca rebeliantów na Ukrainie
- Cała Europa - inne artykuły:
- W walce ze współczesnym niewolnictwem
- Inny świat czy popkulturowa wioska?
- Dopuszczalna ilość alkoholu - jak bezpiecznie podróżować po Europie
Nadia Sawczenko rozpoczęła w piątek kolejną głodówkę. Ukraińska działaczka od czerwca 2014 r. jest przetrzymywana przez rosyjskie służby za „przyczynienie się do śmierci dwóch rosyjskich dziennikarzy”.
To nie jest jej pierwsza głodówkowa zapowiedź. W połowie grudnia 2014 r. rozpoczęła strajk głodowy, który zakończył się przymusowym pobieraniem kroplówki. W jej obronie postawili się twórcy petycji do prezydenta Rosji Władimira Putina, opublikowanej na stronie Nowej Gaziety 9 lutego br. Jednak starania opozycyjnych liberałów rosyjskiej gazety były bezowocne.
Ukrainka wystąpiła z szeregów
Nadia Sawczenko jest ukraińską wojskową i porucznik, wielokrotnie nagradzaną m.in. Orderem za Odwagę III stopnia oraz Złotą Gwiazdą Bohatera Ukrainy. Jako studentka swoich sił próbowała w dziennikarstwie, ale nie było to jej prawdziwą motywacją. Albowiem studia przerwała i zdecydowała się przystąpić ochotniczo do wojska, z którym już związała się na stałe. Sawczenko była strzelcem na misji w Iraku, pozostając jedyną ukraińską kobietą w szeregach jej narodu. Służyła w 3. Pułku Lotniczym w Brodach, jako komandos wykonywała działania specjalne, obsługiwała też śmigłowce bojowe. Po zajęciu Donbasu przez Rosjan, Ukrainka zgłosiła się jako ochotnik w batalionie „Ajdar”. W czerwcu 2014 r. trafiła do niewoli rebeliantów po oskarżeniu jej o przyczynienie się do śmierci dwóch rosyjskich dziennikarzy. Wywieziono ją do Rosji, gdzie poddano obserwacjom psychiatrów. Obrońcy Sawczenko zaskarżyli jej aresztowanie do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, który wezwał rosyjski rząd do przedstawienia informacji dotyczących powodów zatrzymania Sawczenko oraz jej stanu zdrowia. Świat zachodni utrzymuje wersję niewinności ukraińskiej bohaterki, której sytuacja jest przedmiotem dyskusji przywódców krajów Unii Europejskiej i Stanów Zjednoczonych. Prezydent Barack Obama utrzymuje, że uwolnienie Sawczenko wciąż znajduje się na liście warunków koniecznych do spełnienia by odwołać sankcje naniesione na Rosję.
adsenior
2015-04-27, 21:59
Wzięła przykład z Boniego i prowadzi "rotacyjny strajk głodowy"!!!