Twoja Europa - Praca i Studia za granicą oraz Unia Europejska

KE wzywa do odnowienia zobowiązań w zakresie oficjalnej pomocy rozwojowej

13.04.2015 Autor: Paulina Bogacz[ 0 komentarzy ]
Unijny komisarz ds. współpracy międzynarodowej i rozwoju Neven Mimica

Unijny komisarz ds. współpracy międzynarodowej i rozwoju Neven Mimica
Źródło: wikipedia.org, autor: Vlada Republike Hrvatske (wwwvladahr), from Croatia

Unia Europejska i jej państwa członkowskie utrzymały w 2014 r. swoją pozycję największego darczyńcy na świecie.

Jak odnotowano w zeszłorocznym sprawozdaniu dla Komitetu Pomocy Rozwojowej Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD/DAC) dostarczyły ponad połowę oficjalnej pomocy rozwojowej (ODA). Potwierdzają to dane opublikowane 8 kwietnia przez Organizację Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD).

Nowe dane wskazują, że wspólna oficjalna pomoc rozwojowa (przekazywana przez instytucje UE i państwa członkowskie) zwiększyła się do 58,2 mld euro (co stanowi wzrost o 2,4 proc. w stosunku do 2013 r.) – wzrastając drugi rok z rzędu i osiągając najwyższy dotychczas poziom nominalny. Wspólna oficjalna pomoc rozwojowa przekazywana przez UE stanowiła w 2014 r. 0,42 proc. unijnego dochodu narodowego brutto (DNB), co stanowiło nieznaczny spadek (- 0,0085 proc.) z 0,43 proc. w 2013 r. z uwagi na zmiany w sposobie obliczania DNB przez większość państw członkowskich. Była ona jednak znacznie wyższa niż w przypadku innych darczyńców OECD, których ODA wynosiła średnio 0,28 proc. DNB. Bez zmian w metodologii DNB, wspólna oficjalna pomoc rozwojowa przekazywana przez UE w 2014 r. osiągnęłaby 0,44 proc. DNB UE.

Unijny komisarz ds. współpracy międzynarodowej i rozwoju Neven Mimica dodał: Jestem dumny, że UE utrzymała swoje miejsce światowego czołowego darczyńcy w zakresie oficjalnej pomocy rozwojowej w ostatnich latach pomimo trudnej sytuacji gospodarczej. Nadal daleko nam jednak jeszcze do osiągnięcia naszych ambitnych celów.

Rok 2015 będzie miał zasadnicze znaczenie dla zrównoważonego rozwoju, a negocjacje w sprawie programu na okres po 2015 r. i finansowania rozwoju powinny się zakończyć. Jestem głęboko przekonany, że powinniśmy ponownie zobowiązać się do osiągnięcia celu 0,7 proc. jako kluczowego wkładu w zapewnienie ambitnych rezultatów negocjacji dotyczących okresu po 2015 r.


W 2005 r. UE i jej państwa członkowskie zobowiązały się do zwiększenia do 2015 r wspólnej oficjalnej pomocy rozwojowej do 0,7 proc. DNB UE. W czerwcu 2014 r. Rada Europejska potwierdziła, że kwestia ta pozostaje kluczowym priorytetem we wspieraniu realizacji milenijnych celów rozwoju ONZ. Pomimo realnego wzrostu unijnej ODA o prawie 50 proc. od 2002 r., UE nie uda się osiągnąć tego celu do końca 2015 r.

W 2014 r. 11 państw członkowskich zwiększyło, a 1 z nich utrzymało swoje poziomy ODA/DNB. Najwyższy wzrost w ODA/DNB odnotowano w Chorwacji (z 0,07 proc. na 0,11 proc.), Finlandii (z 0,54 proc. na 0,60 proc.), Niemczech (z 0,38 proc. na 0,41 proc.), Luksemburgu (z 1,0 proc. na 1,07 proc.), Rumunii (z 0,07 proc. na 0,10 proc.) i Szwecji (z 1,01 proc. na 1,10 proc.).

Cztery państwa członkowskie UE przekroczyły założenia ODA w wysokości 0,7 proc. DNB: Szwecja (1,10 proc.), Luksemburg (1,07 proc.), Dania (0,85 proc.) i Zjednoczone Królestwo (0,71 proc.).

Wskaźnik ODA/DNB odnotował spadek we Francji (z 0,41 proc. na 0,36 proc.), w Irlandii (z 0,46 proc. na 0,38 proc.), w Holandii (z 0,67 proc. na 0,64 proc.), w Portugalii (z 0,23 proc. na 0,19 proc.) i w Hiszpanii (z 0,17 proc. na 0,14 proc.) oraz w 11 innych państwach członkowskich UE.

W sumie 15 państw członkowskich zwiększyło swoją ODA nominalnie o 3,4 mld euro, podczas gdy spadek w 13 innych wyniósł 1,3 mld euro.

Kontekst


W 2005 r. państwa członkowskie UE zobowiązały się do zwiększenia oficjalnej pomocy rozwojowej do 0,7 proc. dochodu narodowego brutto (DNB) do 2010 r.i przyjęły także cel tymczasowy zwiększenie do roku 2015 oficjalnej pomocy rozwojowej do 0,56 proc. DNB. Żaden z innych darczyńców nie przyjął na siebie tak znaczących zobowiązań do zwiększenia pomocy.

W latach 2002–2010 wartość przekazywanej przez UE ODA wykazywała tendencję wzrostową. W 2013 r., po spadku w latach 2011 i 2012, wartość pomocy znów zaczęła rosnąć.

Zobowiązanie opiera się na celach indywidualnych na poziomie 0,7 proc. ODA/DNB w przypadku 15 państw, które były członkami UE przed 2004 r., oraz 0,33 proc. DNB dla państw członkowskich, które przystąpiły do UE później. Państwa, które osiągnęły już poziom 0,7 proc. DNB przekazywanego na ODA, zobowiązały się do kontynuacji wysiłków. Opublikowane w zeszłym tygodniu dane opierają się na wstępnych informacjach przekazanych przez państwa członkowskie Komisji Europejskiej i OECD.

Wspólna oficjalna pomoc rozwojowa UE obejmuje całkowite wydatki na ODA ponoszone przez 28 państw członkowskich UE oraz pomoc przekazywaną przez instytucje UE nie przypisaną poszczególnym państwom członkowskim (tj. zasoby własne Europejskiego Banku Inwestycyjnego).

Rok 2015 będzie rokiem decydującym, w którym przestaną obowiązywać milenijne cele rozwoju, cele te, które leżą u podstaw współpracy na rzecz rozwoju w ciągu ostatnich piętnastu lat zostaną zastąpione ramami eliminacji ubóstwa i zrównoważonego rozwoju na forum Zgromadzenia Ogólnego ONZ we wrześniu br. w Nowym Jorku.

Wcześniej społeczność międzynarodowa spotka się na trzeciej międzynarodowej konferencji w sprawie finansowania rozwoju, która odbędzie się w Addis Abebie w lipcu br. Oczekuje się, że konferencja określi możliwy sposób realizacji nowoproponowanych ram na okres po 2015 r.

...

Odsłon: 1889 | ranking >>


Komentarze Dodaj komentarz

Artykuł KE wzywa do odnowienia zobowiązań w zakresie oficjalnej pomocy rozwojowej nie został jeszcze skomentowany - bądź pierwszy!


Powiadamiaj mnie o nowych wypowiedziach do tego artykułu

Nie chcesz przepisywać tych słów? Zarejestruj się! (lub Zaloguj)


* pole obowiązkowe

-

Autor artykułu:

Paulina Bogacz Paulina Bogacz Redaktor TwojaEuropa.pl
Wyślij wiadomość | Zaproś do znajomych
Więcej artykułów autora >>

- Dziennikarstwo obywatelskie - dołącz do redakcji

Wiadomości z Europy i UERSS Wiadomości z Europy

Inny świat czy popkulturowa wioska? Kultura Nowość Inny świat czy popkulturowa wioska?

Promocja Portugalii na Web Summit 2016 w Lizbonie

Wybory prezydenckie w USA - komentarze ekspertów

Komisja zaleca przedłużenie tymczasowych kontroli na granicach wewnętrznych

Sejm przyjął uchwałę w sprawie CETA

PiS nie poprze Donalda Tuska na drugą kadencję w Radzie Europejskiej

więcej wiadomości z Europy >>

-

Oferty pracy za granicąRSS z ofertami pracy za granicą

Oferty pracy za granicą - przycisk Dodaj ofertę pracy za granicą

Praca płytkarz / kafelkarz / glazurnik, praca za granicą 16.04.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Augsburg

Pracownik produkcji (k/m) - karma dla zwierząt - praca blisko granicy 29.03.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Drezno

Pracownik produkcji (k/m) - Również dla par i grup! 25.03.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Haren(Ems) / Wietze

Praca na wakacje dla studentów i uczniów - Niemcy 06.04.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Haren(Ems) / Wietze

zobacz wszystkie oferty pracy >>

-

Szkolenia i kursy unijneRSS wydarzenia w Europie

Szkolenia unijne - banner Dodaj ofertę szkolenia

zobacz wszystkie oferty szkoleń >>

-

Forum europejskie - dyskusje...

Ogłoszenia wszelkiehttp://www.rankinglokat.eu Rankinglokat.eu pisze: Polecam również świetną stronę z ubezpieczeniami OC http://www.tanieoc.net >> 19.07.2018 11:28     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkieMonter rusztowań z uprawieniami IPF Sp. z o.o pisze: IPF Group specjalizuje się w rekrutacji i organizacji zatrudnienia na rynku krajowym >> 30.04.2018 15:26     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkiePolska przychodnia w Londynie pisze: Polecam polską przychodnię w Londynie - Fast Medica, to zespół znanych >> 06.04.2018 09:10     Ogłoszenia wszelkie

Studia i nauka za granicąBezpłatna polska szkoła, dla dzieci przebywających za granicą. Wojtek Kyzik pisze: Ciekawy program! >> 02.03.2018 13:22     Studia i nauka za granicą

Ogłoszenia wszelkieProgram do magazynu Wojtek Kyzik pisze: A wygląda to cenowo? >> 02.03.2018 13:22     Ogłoszenia wszelkie

więcej grup dyskusyjnych >>

-

Ostatnio komentowane

Naukowcy donoszą: dziura ozonowa się zasklepia! Naukowcy donoszą: dziura ozonowa się zasklepia! wsfiHRQgOYLlB: xCuZWyjOQscUE

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... qGbfvAUnIirpBey: xJszuBLAkHXhm

W centrum Polski głośno o biotechnologii... LOwGYvFcPCDR: klnpZAWTVedjgLb

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... gVyTIkdznbl: gsPnrEHxacZJkqK

-

Kalendarz wydarzeń RSS wydarzenia w Europie

więcej wydarzeń >>

-


Wszystkie

Wybierz kraj:

x
Cała Europa Unia Europejska Albania Andora Austria Belgia Białoruś Bośnia i Hercegowina Bułgaria Chorwacja Cypr Czarnogóra Czechy Dania Estonia Finlandia Francja Grecja Gruzja Hiszpania Holandia Irlandia Islandia Kazachstan Liechtenstein Litwa Łotwa Luksemburg Macedonia Malta Mołdawia Niemcy Norwegia Polska Portugalia Rosja Rumunia San Marino Serbia Słowacja Słowenia Szwajcaria Szwecja Turcja Ukraina Watykan Węgry Wielka Brytania Włochy