Twoja Europa - Praca i Studia za granicą oraz Unia Europejska

Polskie firmy z grantami z Instrumentu dla MŚP w ramach Horyzontu 2020

07.04.2015 Autor: Paulina Bogacz[ 0 komentarzy ]
Dziewięć firm z Polski uzyskało dofinansowanie w grudniowym rozdaniu Instrumentu dla MŚP

Dziewięć firm z Polski uzyskało dofinansowanie w grudniowym rozdaniu Instrumentu dla MŚP
Źródło: foter.com, autor: Images_of_Money

Dziewięć firm z Polski uzyskało dofinansowanie w grudniowym rozdaniu Instrumentu dla MŚP. To jak dotąd najbardziej udana dla polskich przedsiębiorstw edycja programu. Ale do liderów rankingu wciąż nam daleko.

Czołówka rankingu od kilku rozdań pozostaje niezmienna - w obu fazach programu najwięcej grantów zdobyły firmy z Hiszpanii, Włoch, Wielkiej Brytanii i Niemiec. Dofinansowania z fazy 2 po raz pierwszy otrzymały Norwegia, Austria, Grecja i Portugalia. Z dziewięciu polskich firm, które uzyskały dotacje, siedem otrzyma dofinansowanie w fazie 1 Instrumentu MŚP, a dwie - w fazie 2.

“Polskie firmy wyciągają wnioski z poprzednich, mniej udanych dla siebie edycji i osiągają coraz lepsze wyniki w Instrumencie” – mówi Alicja Grzegorzek, ekspert od programów brukselskich z międzynarodowej grupy doradczej Ateknea Solutions. – W porównaniu z liderami rankingu, liczba grantów uzyskanych przez polskie przedsiębiorstwa nie jest jeszcze imponująca, jednak kierunek rozwoju jest jak najbardziej słuszny. Sfinansowane projekty z Polski są innowacjami na skalę europejską”.

Faza 1: Rozdano 13 mln euro na studium wykonalności


W grudniowym rozdaniu fazy 1 małe i średnie przedsiębiorstwa zgłosiły 2363 wnioski o dofinansowanie, z czego zaledwie 320 uzyskało minimalną liczbę punktów wymaganą do zakwalifikowania się na listę rankingową. 259 projektów z najwyższymi wynikami otrzymało dofinansowanie w wysokości 50 tys. euro każdy, co łącznie daje kwotę 13 mln euro przekazanych dotacji.
W tej edycji Fazy 1 Instrumentu wzięło udział 131 polskich firm - 7 z nich otrzymało dotację, ale tylko 4 występują jako koordynatorzy projektu. Pozostałe 3 uczestniczą w konsorcjach jako partner. Jednym z koordynatorów jest firma Jakusz Sp.zo.o. z Kościerzyny, która zgłosiła projekt w temacie "Kosmos".

“Jesteśmy bardzo zadowoleni, że Komisja Europejska doceniła nasz projekt. Pracujemy nad bezpieczną i mobilną produkcją wysoko stężonego nadtlenku wodoru, który może być używany jako ekologiczny materiał pędny do silników rakiet kosmicznych.” – mówi Bartosz Jakusz Dyrektor Działu Kosmicznego z firmy Jakusz z Kościerzyny– “Jeszcze kilka lat temu myśl, że polskie MŚP może z sukcesem rywalizować z międzynarodowymi firmami w tematyce kosmicznej wydawała się abstrakcyjna, dzisiaj jest rzeczywistością. Innym firmom mogę doradzić, że równie ważny jak innowacyjny pomysł jest starannie przygotowany wniosek”.

Faza 2: Ponad 117 milionów euro na innowacyjne projekty


W grudniowym rozdaniu fazy 2 Komisja Europejska otrzymała 629 wniosków. Do listy rankingowej zakwalifikowano 180 projektów, z czego 74 z największą liczbą punktów otrzymało dofinansowanie. Aż 106 innowacyjnych projektów również kwalifikowało się do dofinansowania, jednak, ze względu na ograniczony budżet, grantu nie otrzymało.

Największe sukcesy w tej fazie osiągnęły firmy z Wielkiej Brytanii (14,5 mln euro, 15 firm), Niemiec (13,4 mln euro, 11 firm), Holandii (13,7 mln euro, 7 firm), Hiszpanii (12,9 mln euro, 13 firm) i Francji (10,7 mln euro, 6 firm). Łącznie w fazie 2 Komisja Europejska przekazała ponad 117 milionów euro dotacji.

Z Polski wnioski zgłosiło 31 przedsiębiorstw. Dofinansowanie otrzymały dwa przedsiębiorstwa. Firma Neel z Warszawy jest jedynym polskim koordynatorem w fazie 2. Projekt SafeTrain, który pozyskał dofinansowanie w temacie "Transport", jest realizowany przez Neel we współpracy z partnerem z Norwegii, firmą Wavetrain.

“Jesteśmy bardzo dumni i zadowoleni, że udało nam się znaleźć w gronie firm z dofinansowaniem z fazy 2. Projekt, nad którym pracujemy, wykorzystuje innowacyjną technologię do odstraszania zwierząt z torów kolejowych, przyczyniając się do zwiększenia bezpieczeństwa i ochrony zwierząt na kolei.” – mówi Marek Stolarski, prezes firmy NEEL, która pozyskała na projekt prawie 1.4 mln euro grantu. – “Pracując nad przygotowaniem wniosku dużym wsparciem była pomoc doświadczonych ekspertów, co pozwoliło sprawnie i w profesjonalny sposób przejść cały proces, skoordynować współpracę z naszym zagranicznym partnerem oraz zminimalizować ryzyka związane z popełnieniem błędów wpływających na powodzenie projektu.”

Firmy, którym nie powiodło się w rozdaniach w 2014 roku, mogą ponownie zgłaszać swój wniosek w kolejnych edycjach - w tej samej lub poprawionej formie. O pomoc w ocenie wniosku można zwrócić się do Krajowego Punktu Kontaktowego odpowiedzialnego za program Horyzont 2020 lub do firm doradczych, wyspecjalizowanych w pozyskiwaniu tego typu dofinansowań.


Opracowano na podstawie materiałów Komisji Europejskiej:
https://ec.europa.eu/easme/en/news/sme-instrument-13-million-feasibility-studies-phase-1
https://ec.europa.eu/easme/en/news/sme-instrument-1176-million-innovation-activities-and-business-plans-phase-2


...

Odsłon: 2484 | ranking >>


Komentarze Dodaj komentarz

Artykuł Polskie firmy z grantami z Instrumentu dla MŚP w ramach Horyzontu 2020 nie został jeszcze skomentowany - bądź pierwszy!


Powiadamiaj mnie o nowych wypowiedziach do tego artykułu

Nie chcesz przepisywać tych słów? Zarejestruj się! (lub Zaloguj)


* pole obowiązkowe

-

Autor artykułu:

Paulina Bogacz Paulina Bogacz Redaktor TwojaEuropa.pl
Wyślij wiadomość | Zaproś do znajomych
Więcej artykułów autora >>

- Dziennikarstwo obywatelskie - dołącz do redakcji

Wiadomości z Europy i UERSS Wiadomości z Europy

Inny świat czy popkulturowa wioska? Kultura Nowość Inny świat czy popkulturowa wioska?

Promocja Portugalii na Web Summit 2016 w Lizbonie

Wybory prezydenckie w USA - komentarze ekspertów

Komisja zaleca przedłużenie tymczasowych kontroli na granicach wewnętrznych

Sejm przyjął uchwałę w sprawie CETA

PiS nie poprze Donalda Tuska na drugą kadencję w Radzie Europejskiej

więcej wiadomości z Europy >>

-

Oferty pracy za granicąRSS z ofertami pracy za granicą

Oferty pracy za granicą - przycisk Dodaj ofertę pracy za granicą

Pracownik wylęgarni (k/m) - Niemcy 21.12.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Dohren

Pracownik działu wysyłki (k/m) - Niemcy 21.12.2020 Kraj: Niemcy Miasto: okolice Halle an der Salle

Komisjoner (k/m) – Ibbenbüren / Emsdetten – Niemcy 13.01.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Ibbenbüren / Emsdetten

Pracownik produkcji (k/m) - bez znajomości języka - Niemcy 07.01.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Rostock

zobacz wszystkie oferty pracy >>

-

Szkolenia i kursy unijneRSS wydarzenia w Europie

Szkolenia unijne - banner Dodaj ofertę szkolenia

zobacz wszystkie oferty szkoleń >>

-

Forum europejskie - dyskusje...

Ogłoszenia wszelkiehttp://www.rankinglokat.eu Rankinglokat.eu pisze: Polecam również świetną stronę z ubezpieczeniami OC http://www.tanieoc.net >> 19.07.2018 11:28     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkieMonter rusztowań z uprawieniami IPF Sp. z o.o pisze: IPF Group specjalizuje się w rekrutacji i organizacji zatrudnienia na rynku krajowym >> 30.04.2018 15:26     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkiePolska przychodnia w Londynie pisze: Polecam polską przychodnię w Londynie - Fast Medica, to zespół znanych >> 06.04.2018 09:10     Ogłoszenia wszelkie

Studia i nauka za granicąBezpłatna polska szkoła, dla dzieci przebywających za granicą. Wojtek Kyzik pisze: Ciekawy program! >> 02.03.2018 13:22     Studia i nauka za granicą

Ogłoszenia wszelkieProgram do magazynu Wojtek Kyzik pisze: A wygląda to cenowo? >> 02.03.2018 13:22     Ogłoszenia wszelkie

więcej grup dyskusyjnych >>

-

Ostatnio komentowane

Naukowcy donoszą: dziura ozonowa się zasklepia! Naukowcy donoszą: dziura ozonowa się zasklepia! RpWHFEimB: QSOUPuRb

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... zcKEJrTxj: bKJcnlhaSUryxME

W centrum Polski głośno o biotechnologii... fbeSQKgnDsy: qeQZTcruCgAPRGH

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... wQqegFXKPzdf: hVybWjsNLzOSGJ

-

Kalendarz wydarzeń RSS wydarzenia w Europie

więcej wydarzeń >>

-


Wszystkie

Wybierz kraj:

x
Cała Europa Unia Europejska Albania Andora Austria Belgia Białoruś Bośnia i Hercegowina Bułgaria Chorwacja Cypr Czarnogóra Czechy Dania Estonia Finlandia Francja Grecja Gruzja Hiszpania Holandia Irlandia Islandia Kazachstan Liechtenstein Litwa Łotwa Luksemburg Macedonia Malta Mołdawia Niemcy Norwegia Polska Portugalia Rosja Rumunia San Marino Serbia Słowacja Słowenia Szwajcaria Szwecja Turcja Ukraina Watykan Węgry Wielka Brytania Włochy