Twoja Europa - Praca i Studia za granicą oraz Unia Europejska

Czy polskie i europejskie rolnictwo znajduje się w krytycznym momencie?

23.03.2015 Autor: Paulina Bogacz[ 0 komentarzy ]
W dobie konfliktu na Ukrainie, rolnicy borykają się z ogromnym problemem, jakim jest rosyjskie embargo na wytwarzane przez nich produkty.

W dobie konfliktu na Ukrainie, rolnicy borykają się z ogromnym problemem, jakim jest rosyjskie embargo na wytwarzane przez nich produkty.
Źródło: foter.com, autor: London looks

Konferencja w Jasionce k. Rzeszowa, organizowana przez Fundację Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej, to jedna z najważniejszych inicjatyw poświęconych tematyce rozwoju obszarów wiejskich.

Konferencja w Jasionce k. Rzeszowa, organizowana przez Fundację Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej, to jedna z najważniejszych inicjatyw poświęconych tematyce rozwoju obszarów wiejskich.
Źródło: www.efrwp.pl

Szansą na rozwój terenów wiejskich w Polsce, a co za tym idzie – alternatywą dla produkcji energii z tradycyjnych surowców, mogłaby być umiejętnie prowadzona polityka energetyczna państwa.

W dobie konfliktu na Ukrainie, rolnicy borykają się z ogromnym problemem, jakim jest rosyjskie embargo na wytwarzane przez nich produkty. W związku z tym domagają się rekompensat za poniesione straty. Wpływ na kondycję gospodarstw rolnych może mieć również umowa o wolnym handlu pomiędzy UE a USA. Czy europejskie rolnictwo na niej zyska, czy też straci?

O rzeczywistości i perspektywach stojących przed polską i europejską wsią, jak co roku dyskutują eksperci i przedstawiciele świata polityki w ramach konferencji Fundacji Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej w Jasionce k. Rzeszowa.

Negocjowana aktualnie umowa o wolnym handlu pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a państwami zrzeszonymi we Wspólnocie, budzi szereg wątpliwości. Z jednej strony, stanowi szansę na zwiększenie konkurencyjności europejskiej gospodarki oraz zwiększenie transoceanicznej wymiany handlowej. Jednak, z perspektywy rolników, może oznaczać napływ tańszej i gorszej jakościowo żywności z USA. Może to doprowadzić do obniżenia cen także polskich produktów,
a w efekcie – zmniejszyć dochody rolników.

Jednak możliwość pozyskania dodatkowego rynku zbytu oraz zwiększenia eksportu brzmią obiecująco, szczególnie teraz, gdy polskie rolnictwo boryka się z problemem nałożonego przez Rosję embarga na produkty rolne. W wyniku niemożności uzyskania z tego tytułu odpowiednich odszkodowań oraz braku krajowego systemu wsparcia rolników dotkniętych sankcjami, narastają niepokoje społeczne, w efekcie czego pojawiają się protesty.

– Tegoroczne spotkanie odbywa się w wyjątkowym okresie. Upłynęły zaledwie cztery miesiące od powołania nowej Komisji Europejskiej oraz dziewięć miesięcy od wyborów do Parlamentu Europejskiego. Harmonijna współpraca obu tych instytucji jest kluczowa. Jednocześnie, finalizowane są negocjacje umowy o wolnym handlu pomiędzy UE a USA (TTIP), która jest postrzegana zarówno jako wielka szansa, ale też, zwłaszcza przez środowiska rolników, jako zagrożenie
– mówi Marek Zagórski, Prezes Zarządu Fundacji EFRWP. – W tym samym czasie, europejskie rolnictwo dźwiga brzemię rosyjskiego embarga na produkty rolne, a polskie rolnictwo boryka się z protestami rolników. Wszystkie te wydarzenia skłaniają do dyskusji na temat aktualnej sytuacji polskiego i europejskiego rolnictwa – dodaje.

Dodatkowo, kwestią wciąż nieuregulowaną, a niezwykle istotną w perspektywie rozwoju polskiej wsi, pozostaje polityka energetyczna. Na uwagę zasługuje w szczególności możliwość wykorzystania potencjału polskich obszarów wiejskich w ramach odnawialnych źródeł energii (OZE). Energetyka prosumencka oraz wykorzystanie OZE mogłyby stanowić krok w stronę realnego uniezależnienia energetycznego od zagranicznych dostawców energii.

Nad wspomnianymi zagadnieniami pochylili się przedstawiciele świata polityki i nauki oraz reprezentanci struktur wspólnotowych w ramach corocznej konferencji w Jasionce k/Rzeszowa, której pomysłodawcą i organizatorem jest Fundacja Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej.

O wyzwaniach dla polskiego rolnictwa dyskutowali m.in.: prof. Jerzy Buzek – były Przewodniczący Parlamentu Europejskiego, Marek Sawicki – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Danuta Hübner – Przewodnicząca Komisji Spraw Konstytucyjnych Parlamentu Europejskiego, Czesław Siekierski – Przewodniczący Komisji Rolnictwa Parlamentu Europejskiego, Péter Gál – Zastępca Sekretarza Stanu ds. Chronionych Oznaczeń Geograficznych/Pochodzenia w Ministerstwie Rolnictwa Węgier oraz Marie Donelly– Dyrektor ds. Odnawialnych Źródeł Energii, Badań i Innowacji, Efektywności Energetycznej w Dyrekcji Generalnej ds. Energii.

Coroczna konferencja w Jasionce jest elementem obchodów rocznicy śmierci śp. Józefa Ślisza – zasłużonego lidera niezależnego ruchu ludowego, późniejszego wicemarszałka Senatu RP.


Konferencja w Jasionce k. Rzeszowa:


Konferencja w Jasionce k. Rzeszowa, organizowana przez Fundację Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej, to jedna z najważniejszych inicjatyw poświęconych tematyce rozwoju obszarów wiejskich. Konferencja jest okazją do wymiany poglądów na temat perspektyw stojących przed polską wsią, a tematyka sesji i poszczególnych debat co roku obejmuje najważniejsze kwestii dotyczące mieszkańców obszarów wiejskich. Ideą konferencji w Jasionce, która odbywa się cyklicznie od 2011 roku, jest również wypracowanie rozwiązań dla zagadnień istotnych z punktu widzenia rozwoju rolnictwa w Polsce, a także w Unii Europejskiej. Co roku w inicjatywie uczestniczą znane osobistości ze świata polityki i nauki, a także przedstawiciele Unii Europejskiej i społeczności międzynarodowej.

O EFRWP:Fundacja Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej jest organizacją pozarządową, działającą na rzecz rozwoju polskiej wsi. Od 25 lat pomaga zmieniać jej wizerunek oraz aktywnie wspiera rozwój społeczno-gospodarczy lokalnych społeczności na terenach wiejskich. Działania EFRWP skupiają się przede wszystkim na wspieraniu inwestycji z zakresu infrastruktury technicznej i rozwoju lokalnych przedsiębiorstw oraz działaniach społecznych i edukacyjnych skierowanych do osób zamieszkujących obszary wiejskie. Do jednego z najważniejszych zadań Fundacji należy wspieranie oświaty na terenach wiejskich. Od samego początku istnienia EFRWP aktywnie działa na rzecz edukacji oraz wyrównywania szans dzieci i młodzieży, zamieszkujących wsie i małe miasta....

Odsłon: 2637 | ranking >>


Komentarze Dodaj komentarz

Artykuł Czy polskie i europejskie rolnictwo znajduje się w krytycznym momencie? nie został jeszcze skomentowany - bądź pierwszy!


Powiadamiaj mnie o nowych wypowiedziach do tego artykułu

Nie chcesz przepisywać tych słów? Zarejestruj się! (lub Zaloguj)


* pole obowiązkowe

-

Autor artykułu:

Paulina Bogacz Paulina Bogacz Redaktor TwojaEuropa.pl
Wyślij wiadomość | Zaproś do znajomych
Więcej artykułów autora >>

- Dziennikarstwo obywatelskie - dołącz do redakcji

Wiadomości z Europy i UERSS Wiadomości z Europy

Inny świat czy popkulturowa wioska? Kultura Nowość Inny świat czy popkulturowa wioska?

Promocja Portugalii na Web Summit 2016 w Lizbonie

Wybory prezydenckie w USA - komentarze ekspertów

Komisja zaleca przedłużenie tymczasowych kontroli na granicach wewnętrznych

Sejm przyjął uchwałę w sprawie CETA

PiS nie poprze Donalda Tuska na drugą kadencję w Radzie Europejskiej

więcej wiadomości z Europy >>

-

Oferty pracy za granicąRSS z ofertami pracy za granicą

Oferty pracy za granicą - przycisk Dodaj ofertę pracy za granicą

Pracownik produkcji (k/m) - Dla par i singli! 31.07.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Haren(Ems)/Wietze

Stolarz / Monter, praca w Niemczech 11.08.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Lüdinghausen

Pracownik produkcji (k/m) - Wieszanie kur - Niemcy 06.08.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Haren(Ems)

Fizjoterapeuta 01.08.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Burg Saksonia Anhalt

zobacz wszystkie oferty pracy >>

-

Szkolenia i kursy unijneRSS wydarzenia w Europie

Szkolenia unijne - banner Dodaj ofertę szkolenia

zobacz wszystkie oferty szkoleń >>

-

Forum europejskie - dyskusje...

Ogłoszenia wszelkiehttp://www.rankinglokat.eu Rankinglokat.eu pisze: Polecam również świetną stronę z ubezpieczeniami OC http://www.tanieoc.net >> 19.07.2018 11:28     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkieMonter rusztowań z uprawieniami IPF Sp. z o.o pisze: IPF Group specjalizuje się w rekrutacji i organizacji zatrudnienia na rynku krajowym >> 30.04.2018 15:26     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkiePolska przychodnia w Londynie pisze: Polecam polską przychodnię w Londynie - Fast Medica, to zespół znanych >> 06.04.2018 09:10     Ogłoszenia wszelkie

Studia i nauka za granicąBezpłatna polska szkoła, dla dzieci przebywających za granicą. Wojtek Kyzik pisze: Ciekawy program! >> 02.03.2018 13:22     Studia i nauka za granicą

Ogłoszenia wszelkieProgram do magazynu Wojtek Kyzik pisze: A wygląda to cenowo? >> 02.03.2018 13:22     Ogłoszenia wszelkie

więcej grup dyskusyjnych >>

-

Ostatnio komentowane

W centrum Polski głośno o biotechnologii W centrum Polski głośno o biotechnologii gnGKeuElhI: nqOJGjBtK

Naukowcy donoszą: dziura ozonowa... XpDakwEfUB: PJDdRqBAbfixTl

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... qwexmjWoTvsDHN: iHnAkLygU

Praca w Szwecji - zapotrzebowanie... Skwierczyński Maciej: Witam serdecznie nazywam się Maciej Skwierczyński Jeśli oferta pracy w Szwecji...

-

Kalendarz wydarzeń RSS wydarzenia w Europie

więcej wydarzeń >>

-


Wszystkie

Wybierz kraj:

x
Cała Europa Unia Europejska Albania Andora Austria Belgia Białoruś Bośnia i Hercegowina Bułgaria Chorwacja Cypr Czarnogóra Czechy Dania Estonia Finlandia Francja Grecja Gruzja Hiszpania Holandia Irlandia Islandia Kazachstan Liechtenstein Litwa Łotwa Luksemburg Macedonia Malta Mołdawia Niemcy Norwegia Polska Portugalia Rosja Rumunia San Marino Serbia Słowacja Słowenia Szwajcaria Szwecja Turcja Ukraina Watykan Węgry Wielka Brytania Włochy