Twoja Europa - Praca i Studia za granicą oraz Unia Europejska

We Francji z dronami jest na razie spokój

24.03.2015 Autor: Agnieszka Galezewska[ 0 komentarzy ]
Mija trzeci tydzień od ostatniego pojawienia się niezidentyfikowanych dronów nad Paryżem.

Mija trzeci tydzień od ostatniego pojawienia się niezidentyfikowanych dronów nad Paryżem.
Źródło: foter.com, autor: unten44

We Francji znacznie wzrósł popyt na drony rekreacyjno-sportowe

We Francji znacznie wzrósł popyt na drony rekreacyjno-sportowe
Źródło: foter.com, autor: Christopher.Michel

Mija trzeci tydzień od ostatniego pojawienia się niezidentyfikowanych dronów nad Paryżem. Zdaniem Francuzów to może być cisza przed kolejną burzą.

Ostatni raz zauważono latającego drona w sobotę 7 marca wieczorem, nad bazą wojskową w Seine-Port, niedaleko Paryża. Zdaniem burmistrza miasta, Vincent'a Paul'a -Petit to był siedemdziesiąty, tajemniczy bezzałogowiec, który pojawił nad Francją w przeciągu roku.


Drony osaczyły elektrowniePod koniec 2014 roku drony zostały zidentyfikowane w pobliżu kilkunastu elektrowni atomowych na obszarze całej Francji. Zdaniem ekspertów, to mogła być sprawka terrorystów, którzy wiedząc o słabej ochronie zużytego paliwa w basenach jądrowych, mogliby doprowadzić do jego eksplozji, poprzez nakierowanie na nie dronów z ładunkiem wybuchowym. W konsekwencji Francja zostałaby pozbawiona elektryczności.

W celu uniknięcia katastrofy, brytyjski specjalista ds. badan energii atomowej, Johne Large, kilka tygodni temu wezwał władze francuskie do zamknięcia elektrowni, przynajmniej tych najdłużej funkcjonujących.

Żandarmeria francuska również jest zdania, iż sprawcami całego zajścia mogli być terroryści. Jak twierdzą - to był niebezpieczny spisek, perfekcyjnie zorganizowana nocna prowokacja, do której użyto profesjonalnych maszyn z kamerą termowizyjną, służącą do ustalenia dokładnego rozmieszczenia reaktorów jądrowych.

O nielegalne puszczanie dronów nad elektrowniami atomowymi oskarżono organizację ekologiczną Greenpeace. Zarzuty te zostały szybko odrzucone.
Winnymi całego zajścia nie mogliby być małolaci. Nawet gdyby nie znali prawa regulującego użytkowania swoich latających zabawek, to na profesjonalny sprzęt oszacowany na 10 tysięcy euro raczej nie byłoby ich stać.

Pozostaje zatem przypuszczać, że pilotami dronów zidentyfikowanych w 2014 i na początku 2015 roku nad 16. elektrowniami francuskimi byli dżihadyści.

Francuskie prawo zakazuje wszelkich lotów nad elektrowniami atomowymi na obszarze 5 kilometrów wokół obiektu i na wysokości poniżej 1000 metrów. Za naruszenie przepisów grozi kara do jednego roku pozbawienia wolności i grzywna do 75 tysięcy euro.

Tajemnicze drony w Paryżu


Na początku 2015 roku bezzałogowce pojawiły się nad paryską rezydencją prezydenta Hollande'a. Nie zabrakło ich też nad kluczowymi budynkami infrastruktury społecznej i technicznej oraz nad najbardziej popularnymi obiektami turystycznymi. Mówi się, że użyte wtedy drony były tanimi i słabej jakości maszynami cywilnymi, które nie byłyby w stanie przenieść, ważących więcej niż 2 kg obciążeń.

To jednak nie oznacza, że słabej jakości dron cywilny nie mógłby przenosić ciężkich ładunków wybuchowych. Wystarczyłoby tylko wzmocnić jego konstrukcję kilkoma, dodatkowymi silnikami i wykonanymi z solidnego materiału skrzydłami. A tej klasy produktów w Internecie nie brakuje.

Drony nie mają prawa latać w pobliżu instytucji rządowych i pozarządowych, punktów strategicznych i innych skupisk ludności. W wyjątkowych sytuacjach na ich użycie należy uzyskać zgodę ministerstwa obrony narodowej i regionalnej dyrekcji lotnictwa cywilnego. Wykonywanie zdjęć i filmów jest możliwe tylko i wyłącznie na użytek własny, nie wkraczając w intymną sferę życia społecznego. W przeciwnym wypadku użytkownikowi drona grozi kara do roku więzienia oraz grzywna w wysokości 45 tysięcy euro.


Drony były i będą niezbędne


Obecnie, niemal w każdej dziedzinie życia drony są bardzo popularne. Wojsko i funkcjonariusze policji wykorzystują je w celach zwiadowczych.
Bezbłędnie sprawdziły się w namierzeniu terrorystów przez oddziały specjalne RAID i GING, podczas ostatnich krwawych ataków na Charlie Hebdo i Hyper Casher w Paryżu.

Od kilku lat drony (komercyjne) znajdują szerokie zastosowanie w rolnictwie, badaniach naukowych oraz w nieruchomościach.

Do przeprowadzania regularnej inspekcji stanu torów kolejowych zakupem dronów interesuje się francuski, państwowy przewoźnik kolejowy SNCF.
Poczta (La Poste) zamierza ich użyć do dostarczania przesyłek w miejscach trudno dostępnych, takich jak góry czy wyspy. Pierwsze próby zostały przeprowadzone przez jedną z filii poczty „Geo Post” i wypadły bardzo pozytywnie. 2-kilogramowe paczki zostały dostarczone do celu, bez żadnych zakłóceń.


Dron – zabawka


We Francji znacznie wzrósł popyt na drony rekreacyjno-sportowe. W ciągu ostatniego roku sprzedano ich około 500 tysięcy sztuk.

Używanie bezzałogowców jest dozwolone tylko w miejscach oddalonych od aglomeracji miejskich. Drona nie wolno stracić z oczu – można go puszczać na odległość maksymalnie 100 metrów i wysokość 150 metrów. Aeromaszyny nie mogą ważyć więcej niż 25 kg. O tych detalach prawnych użytkownicy dronów często zapominają, albo po prostu ... nie chcą pamiętać.

Francja szuka rozwiązań


Latające drony we Francji wywołały ogólną panikę „Musimy być czujni i ostrożni na każdym kroku” – przyznaje sprzedawca fast–foodów, pracujący pod Wieżą Eiffel'a.

W celu zminimalizowania zagrożenia terrorystycznego, eksperci są na etapie konstrukcji tzw. antydronów. Mają one służyć do wyłapywania nielegalnie latających maszyn (przy pomocy specjalnej sieci) i do weryfikacji istnienia ładunków wybuchowych oraz laserowych urządzeń naprowadzających. Pierwsze próby ich użytkowania sprawdziły się bezbłędnie.

Liczne poprawki w przepisach prawnych, dotyczących użytkowania dronów zostały zapowiedziane przez polityków, miedzy innymi ich obligatoryjna rejestracja.

Na dzień dzisiejszy sprawa tajemniczych dronów nieco ucichła. Oby to nie była zdradliwa cisza przed kolejną burzą!

Autor:
Agnieszka Gałęzewska


...

Odsłon: 2460 | ranking >>


Komentarze Dodaj komentarz

Artykuł We Francji z dronami jest na razie spokój nie został jeszcze skomentowany - bądź pierwszy!


Powiadamiaj mnie o nowych wypowiedziach do tego artykułu

Nie chcesz przepisywać tych słów? Zarejestruj się! (lub Zaloguj)


* pole obowiązkowe

-

Autor artykułu:

Agnieszka Galezewska Agnieszka Galezewska Wyślij wiadomość | Zaproś do znajomych
Więcej artykułów autora >>

- Dziennikarstwo obywatelskie - dołącz do redakcji

Wiadomości z Europy i UERSS Wiadomości z Europy

Inny świat czy popkulturowa wioska? Kultura Nowość Inny świat czy popkulturowa wioska?

Promocja Portugalii na Web Summit 2016 w Lizbonie

Wybory prezydenckie w USA - komentarze ekspertów

Komisja zaleca przedłużenie tymczasowych kontroli na granicach wewnętrznych

Sejm przyjął uchwałę w sprawie CETA

PiS nie poprze Donalda Tuska na drugą kadencję w Radzie Europejskiej

więcej wiadomości z Europy >>

-

Oferty pracy za granicąRSS z ofertami pracy za granicą

Oferty pracy za granicą - przycisk Dodaj ofertę pracy za granicą

Komisjonowanie (k/m) - Niemcy 26.06.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Północno-zachodnie Niemcy

Elektryk przemysłowy (k/m) - Niemcy 26.06.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Garrel

Operator wózka widłowego wysokiego składu (k/m) - Niemcy 26.06.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Lehrte

Pomocnik (k/m) - Praca dla studentów bez znajomości j. niemieckiego 26.06.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Meppen

zobacz wszystkie oferty pracy >>

-

Szkolenia i kursy unijneRSS wydarzenia w Europie

Szkolenia unijne - banner Dodaj ofertę szkolenia

zobacz wszystkie oferty szkoleń >>

-

Forum europejskie - dyskusje...

Ogłoszenia wszelkiehttp://www.rankinglokat.eu Rankinglokat.eu pisze: Polecam również świetną stronę z ubezpieczeniami OC http://www.tanieoc.net >> 19.07.2018 11:28     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkieMonter rusztowań z uprawieniami IPF Sp. z o.o pisze: IPF Group specjalizuje się w rekrutacji i organizacji zatrudnienia na rynku krajowym >> 30.04.2018 15:26     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkiePolska przychodnia w Londynie pisze: Polecam polską przychodnię w Londynie - Fast Medica, to zespół znanych >> 06.04.2018 09:10     Ogłoszenia wszelkie

Studia i nauka za granicąBezpłatna polska szkoła, dla dzieci przebywających za granicą. Wojtek Kyzik pisze: Ciekawy program! >> 02.03.2018 13:22     Studia i nauka za granicą

Ogłoszenia wszelkieProgram do magazynu Wojtek Kyzik pisze: A wygląda to cenowo? >> 02.03.2018 13:22     Ogłoszenia wszelkie

więcej grup dyskusyjnych >>

-

Ostatnio komentowane

W centrum Polski głośno o biotechnologii W centrum Polski głośno o biotechnologii gnGKeuElhI: nqOJGjBtK

Naukowcy donoszą: dziura ozonowa... XpDakwEfUB: PJDdRqBAbfixTl

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... qwexmjWoTvsDHN: iHnAkLygU

Praca w Szwecji - zapotrzebowanie... Skwierczyński Maciej: Witam serdecznie nazywam się Maciej Skwierczyński Jeśli oferta pracy w Szwecji...

-

Kalendarz wydarzeń RSS wydarzenia w Europie

więcej wydarzeń >>

-


Wszystkie

Wybierz kraj:

x
Cała Europa Unia Europejska Albania Andora Austria Belgia Białoruś Bośnia i Hercegowina Bułgaria Chorwacja Cypr Czarnogóra Czechy Dania Estonia Finlandia Francja Grecja Gruzja Hiszpania Holandia Irlandia Islandia Kazachstan Liechtenstein Litwa Łotwa Luksemburg Macedonia Malta Mołdawia Niemcy Norwegia Polska Portugalia Rosja Rumunia San Marino Serbia Słowacja Słowenia Szwajcaria Szwecja Turcja Ukraina Watykan Węgry Wielka Brytania Włochy