Twoja Europa - Praca i Studia za granicą oraz Unia Europejska

Problem wielkiej wagi – o nadwadze i otyłości w Europie i na świecie

20.03.2015 Autor: Tanja Sznuk[ 2 komentarze ]
 Jak podaje Światowy Indeks Bezpieczeństwa Żywnościowego z powodu nadwagi cierpi aż 20,75 proc. Europejczyków.

Jak podaje Światowy Indeks Bezpieczeństwa Żywnościowego z powodu nadwagi cierpi aż 20,75 proc. Europejczyków.
Źródło: foter.com, autor: Tobyotter

Istnieje jeden problem, który łączy zarówno kraje rozwinięte, jak i rozwijające się. Problem, z którym nie jest w stanie skutecznie walczyć żaden kraj. Tym problemem jest otyłość.

Istnieje jeden problem, który łączy zarówno kraje rozwinięte, jak i rozwijające się. Problem, z którym nie jest w stanie skutecznie walczyć żaden kraj. Problem, który dotyka dorosłych i dzieci, mężczyzn i kobiety, dobrze wykształconych i niewystarczająco wyedukowanych. Tym problemem, który skutecznie opanowuje coraz większy procent Europejczyków jest otyłość. I choć media konsekwentnie promują sylwetki szczupłe, a często wręcz wychudzone, w rzeczywistości członkowie naszych rodzin, współpracownicy i sąsiedzi zmagają się z nadwagą. A o tym, jak poważny jest ten problem świadczy fakt, że rocznie z powodu otyłości umiera aż 3 miliony osób!

Naukowcy z Instytutu Ewaluacji i Metryki Zdrowotnej Uniwersytetu Stanu Waszyngton wzięli pod lupę 188 krajów. Dane, które zebrali niezbicie dowodzą, że przez ostatnie trzy dekady z problemem nie poradził sobie żaden kraj, a odsetek ludzi z nadwagą i otyłością ani razu przez ten czas nie odnotował spadku, a wręcz systematycznie rośnie.


Nadwaga i otyłość na świecie



BMI, czyli wskaźnik masy ciała można obliczyć dzieląc masę ciała przez wzrost podniesiony do kwadratu. BMI większe niż 25 oznacza nadwagę, a jeśli wynik przekracza 30, wtedy mamy do czynienia z otyłością. Obecnie na świecie 671 mln ludzi cierpi z powodu otyłości, a prawie półtora miliarda (1,429 mld) ma nadwagę! Aż 13 proc. z tej liczby pochodzi ze Stanów Zjednoczonych! Inne kraje, z których pochodzi najwięcej otyłych ludzi, to między innymi: Chiny, Indie, Rosja, Brazylia, Meksyk, Egipt, Niemcy, Pakistan i Indonezja. Mimo że wśród wymienionych krajów w tym niechlubnym zestawieniu Europa ma niewielką reprezentację, to jednak nasz kontynent wcale nie jest wolny od problemu.

Nadwaga i otyłość w Europie



Jak podaje Światowy Indeks Bezpieczeństwa Żywnościowego z powodu nadwagi cierpi aż 20,75 proc. Europejczyków. Najgorzej w zestawieniu wypadają Czesi z wynikiem 28,7 proc., kiepski wynik mają także Rosjanie (24,9 proc.), Słowacy (24,6 proc.) i Białorusini (23,4 proc.). W najbliższym sąsiedztwie Polski najlepiej wypadają Ukraińcy (20,1 proc.), jednak i im daleko do czołówki najszczuplejszych Europejczyków.

Najmniej otyłych Europejczyków mieszka w Szwajcarii, bo zaledwie 14,9 proc. Dobry wynik mają również Francuzi – 15,6 proc. oraz Duńczycy i Holendrzy z taką samą notą – 16,2 proc.

Problem nadwagi i otyłości dotyka również dzieci i młodzieży. Podczas interpretowania danych naukowcy odkryli, że więcej otyłych mieszkańców przed dwudziestym rokiem życia znajduje się w krajach rozwiniętych, niż tych dopiero się rozwijających. Walka z nadwagą dzieci i młodzieży to jedno z największych wyzwań obecnie panujących rządów. Jednak tylko nieliczne państwa postawiły na faktycznie skuteczne rozwiązania. Wśród nich znajdują się Holandia, Szwecja i Norwegia, którzy mogą się poszczycić najszczuplejszą młodzieżą na kontynencie.

Problem w Polsce



Jeśli chodzi o wynik Polaków, to jest on wyższy od europejskiej średniej o ponad 2,5 proc. W naszym wypadku mowa jest bowiem o 23,2 proc. społeczeństwa. Jakie są perspektywy na dalsze lata? Czy Polacy schudną?

Nikogo nie powinno dziwić, że najbardziej martwią otyłe dzieci. Dlatego, w myśl powiedzenia „czym skorupka za młodu nasiąknie...”, w ostatnich latach wystartowały programy, które mają na celu zachęcić dzieci do prowadzenia zdrowego stylu życia. Wiele szkół dołączyło do akcji „WF z klasą”, która zachęca do uczestnictwa w zajęciach. Coraz częściej też sklepiki szkolne mają do zaoferowania zdrowe menu. Z placówek oświatowych znikają gazowane napoje i chipsy.

A dorośli? Kolorowe magazyny pełne są nowych diet, które mają zrewolucjonizować dotychczasowe odchudzanie. Niestety, po pewnym czasie okazuje się, że kolejna dieta schodzi na czarną listę, bo na przykład niebezpiecznie wpływa na wątrobę, nerki czy serce. Dodatkowo, zachwalane diety często nie dostarczają organizmowi potrzebnych witamin i składników mineralnych, więc odchudzający się wyglądają na chorych i zmęczonych. Ale to nie wszystko, najgorsze, że nawet jeżeli dotrwamy do końca diety i osiągniemy wymarzoną wagę, to zazwyczaj już po miesiącu lub dwóch „nadrobimy” wyrzeczenia. Efekt jo-jo to prawdziwa zmora tych, którzy próbowali zrzucić brzuszek.

Jednak mimo pojawiających się doniesieniach o „cudownych rozwiązaniach” widać postęp w edukacji żywieniowej. Dużo mówi się dzisiaj o optymalnych dietach, co chwilę przychodzi moda na nowe aktywności fizyczne (zumba, pole dance, joga, cardio), jednak najtrudniej wytrwać w postanowieniach. Aby schudnąć zdrowo i skutecznie potrzebna jest zmiana nawyków. Wtedy, bez większych wyrzeczeń, w przeciągu dłuższego okresu czasu, można osiągnąć wymarzoną wagę, a co najważniejsze, także ją utrzymać! Ale czy Polacy są gotowi na nowy styl życia? Oby! Bo na razie tyjemy na potęgę, a w ślad za nami najmłodsze pokolenie.

Konsultacja & materiały: Wygodnadieta.pl

...

Odsłon: 3068 | ranking >>


Komentarze: 2 Dodaj komentarz

Komentarze do artykułu Problem wielkiej wagi – o nadwadze i otyłości w Europie i na świecie :

Komentarz

chuderlaczek

2015-05-19, 08:04

Kraj ma walczyć? w swiecie, gdzie MC zostawia w krajach duze pieniadze nie nalezy liczyc na kraj, tylko samemu przestac chodzic do tych "restauracji".


Komentarz

Edward Sullivan | Witam wszystkich! Lubię teatr...

2016-01-13, 08:30

Dane są przerażające, ale sami zainteresowani mogą winić tylko siebie.



Powiadamiaj mnie o nowych wypowiedziach do tego artykułu

Nie chcesz przepisywać tych słów? Zarejestruj się! (lub Zaloguj)


* pole obowiązkowe

-

Autor artykułu:

Tanja Sznuk Tanja Sznuk Wyślij wiadomość | Zaproś do znajomych
Więcej artykułów autora >>

- Dziennikarstwo obywatelskie - dołącz do redakcji

Wiadomości z Europy i UERSS Wiadomości z Europy

Inny świat czy popkulturowa wioska? Kultura Nowość Inny świat czy popkulturowa wioska?

Promocja Portugalii na Web Summit 2016 w Lizbonie

Wybory prezydenckie w USA - komentarze ekspertów

Komisja zaleca przedłużenie tymczasowych kontroli na granicach wewnętrznych

Sejm przyjął uchwałę w sprawie CETA

PiS nie poprze Donalda Tuska na drugą kadencję w Radzie Europejskiej

więcej wiadomości z Europy >>

-

Oferty pracy za granicąRSS z ofertami pracy za granicą

Oferty pracy za granicą - przycisk Dodaj ofertę pracy za granicą

Operator wózka widłowego (K/M) w 06536 Südharz 23.10.2020 Kraj: Niemcy

Komisjoner/Pracownik magazynu (k/m) - Niemcy 08.10.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Haren(Ems)

Pracownik produkcji (k/m) - Dla par i singli! 08.10.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Haren(Ems)/Wietze

Pracownik produkcji (k/m) - Niemcy - Praca dla studentów 08.10.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Haren(Ems)/Wietze

zobacz wszystkie oferty pracy >>

-

Szkolenia i kursy unijneRSS wydarzenia w Europie

Szkolenia unijne - banner Dodaj ofertę szkolenia

zobacz wszystkie oferty szkoleń >>

-

Forum europejskie - dyskusje...

Ogłoszenia wszelkiehttp://www.rankinglokat.eu Rankinglokat.eu pisze: Polecam również świetną stronę z ubezpieczeniami OC http://www.tanieoc.net >> 19.07.2018 11:28     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkieMonter rusztowań z uprawieniami IPF Sp. z o.o pisze: IPF Group specjalizuje się w rekrutacji i organizacji zatrudnienia na rynku krajowym >> 30.04.2018 15:26     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkiePolska przychodnia w Londynie pisze: Polecam polską przychodnię w Londynie - Fast Medica, to zespół znanych >> 06.04.2018 09:10     Ogłoszenia wszelkie

Studia i nauka za granicąBezpłatna polska szkoła, dla dzieci przebywających za granicą. Wojtek Kyzik pisze: Ciekawy program! >> 02.03.2018 13:22     Studia i nauka za granicą

Ogłoszenia wszelkieProgram do magazynu Wojtek Kyzik pisze: A wygląda to cenowo? >> 02.03.2018 13:22     Ogłoszenia wszelkie

więcej grup dyskusyjnych >>

-

Ostatnio komentowane

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi regulacjami... WHO będzie debatować nad dokładniejszymi regulacjami... ArQGjvFP: EakJyUcLgqeBSz

Naukowcy donoszą: dziura ozonowa... QBRfkwdbHMyDOim: NTamhvjGzIQdZ

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... dUClvtXuJyf: yLGHwPZk

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... xaTXMZgRFBdnkY: lfKGDypV

-

Kalendarz wydarzeń RSS wydarzenia w Europie

więcej wydarzeń >>

-


Wszystkie

Wybierz kraj:

x
Cała Europa Unia Europejska Albania Andora Austria Belgia Białoruś Bośnia i Hercegowina Bułgaria Chorwacja Cypr Czarnogóra Czechy Dania Estonia Finlandia Francja Grecja Gruzja Hiszpania Holandia Irlandia Islandia Kazachstan Liechtenstein Litwa Łotwa Luksemburg Macedonia Malta Mołdawia Niemcy Norwegia Polska Portugalia Rosja Rumunia San Marino Serbia Słowacja Słowenia Szwajcaria Szwecja Turcja Ukraina Watykan Węgry Wielka Brytania Włochy