Twoja Europa - Praca i Studia za granicą oraz Unia Europejska

Czy niestandardowe pomysły na rekrutację są najskuteczniejsze?

11.03.2015 Autor: Paulina Bogacz[ 0 komentarzy ]
W jaki sposób przeprowadzić rozmowę, aby wybrać odpowiednią osobę? Czy niestandardowe pomysły na sprawdzenie pracownika idą w parze ze skutecznością?

W jaki sposób przeprowadzić rozmowę, aby wybrać odpowiednią osobę? Czy niestandardowe pomysły na sprawdzenie pracownika idą w parze ze skutecznością?
Źródło: EACTIVE

Rekrutacja to ważna sprawa. Zarówno dla kandydatów, jak i dla pracodawców. Pytania o wykształcenie, doświadczenie zawodowe, posiadane kwalifikacje, dyskusja w języku obcym to już standard.

W jaki sposób przeprowadzić rozmowę, aby wybrać odpowiednią osobę? Czy niestandardowe pomysły na sprawdzenie pracownika idą w parze ze skutecznością?

Opowiadanie dowcipów, pytania sprawdzające kreatywność typu: “Proszę opisać siebie jako książkę” lub “Ile świateł ulicznych jest na Manhattanie?” są już normą. Rekruterzy dążą do opracowania coraz bardziej wymagających sposobów rekrutacji. Celem jest wybranie najlepszego kandydata.

Ogłoszenie o pracę, czyli wyróżnij się


Jednym z ważniejszych etapów rekrutacji jest ogłoszenie o pracę. To od niego zależy, czy kandydat prześle swoją aplikację. Powinno zawierać wszystkie niezbędne informacje oraz być po prostu atrakcyjne. W jaki sposób stworzyć atrakcyjną ofertę pracy?

Już na tym etapie pracodawca powinien podać wymagania, jakie powinien spełniać idealny kandydat. Nie zapominajmy również o dokładnym opisaniu stanowiska i zakresu obowiązków oraz wszelkich informacji na temat charakteru pracy. Atrakcyjna, nieszablonowa oferta sprawi, że na nasze ogłoszenie odpowie więcej osób. Już na tym etapie warto się wyróżnić. W efekcie więcej osób będzie kojarzyło ogłoszenie i chętnie dzieliło się nim ze swoimi znajomymi. Niektóre firmy stawiają na innowacyjne miejsca zamieszczania ogłoszeń. Sklepy meblowe ulotki na temat wakatów umieszczają na kartonach z meblami. Zdarza się, że korporacje rozdają absolwentom wyższych uczelni ołówki z długą gumką, chcąc przez to pokazać, że szukają osób twórczych, którzy lubią doprowadzać do perfekcji powierzone im projekty.

Znak zodiaku, logiczne myślenie czy pracowitość?


Kolejnym etapem, po wyselekcjonowaniu najlepszych CV, jest zaproszenie kandydatów na rozmowę kwalifikacyjną. Podczas jej trwania potencjalni pracownicy są poddawani różnym próbom. Można odnieść wrażenie, że rozmowa kwalifikacyjna, to wciąż za mało, bo w jaki sposób ocenić kwalifikacje podczas 45 minut? Z tego powodu firmy sięgają po przeróżne, niestandardowe sposoby. - Wszystko zależy od stanowiska, na które prowadzona jest rekrutacja. W niektórych przypadkach zadajemy głównie pytania sprawdzające logiczne myślenie kandydata oraz kreatywność. Wówczas nie przywiązujemy takiego znaczenia do CV, jakie zazwyczaj nadaje się podczas rekrutacji - mówi Michał Kliszczak, właściciel firmy EACTIVE wiemy jak.

W niektórych firmach kandydaci zapraszani są na tzw. dzień próbny, podczas którego wykonują normalną pracę. Dzięki temu pracodawcy mogą sprawdzić, czy się nie zniechęcają, jak szybko się uczą, na jakim poziomie znajdują się ich zdolności adaptacyjne i czy dobrze radzą sobie ze stresem. Takie rzucenie potencjalnego pracownika na głęboką wodę mówi o wiele więcej niż zadanie pytania, w jaki sposób radzi sobie w sytuacjach kryzysowych. - To jedna z metod, którą stosujemy. Oczywiście, płacimy kandydatom za przepracowane u nas dni próbne - wyjaśnia Michał Kliszczak, właściciel firmy EACTIVE wiemy jak (https://www.eactive.pl/). Dodaje przy tym, że niezależnie od stanowiska, pożądaną cechą jest przede wszystkim pracowitość.

Wiele firm stawia również na takie rozwiązania jak gra rekrutacyjna. Kandydat ma za zadanie wykreować postać i za jej pomocą wykonać wyznaczone zadania. Dzięki temu można zbadać, czy myśli nieszablonowo oraz czy jest dobrym copywriterem.

Inną, coraz bardziej powszechną metodą jest Logical room. Potencjalny kandydat, kierując się zdolnościami logicznego myślenia, musi znaleźć rozwiązanie określonego zadania. Zdarza się, że przez pewien czas jest zamknięty w pokoju. Musi zatem, podążając za wskazówkami, znaleźć klucz do wyjścia.

Olbrzymie koncerny na potrzeby rekrutacji decydują się zatrudnić astrologa, a nawet wróżkę. Mają oni określić, czy dana osoba pasuje do zespołu i nadaje się na konkretne stanowisko. W Polsce nielegalne jest badanie kandydata wariografem, jednak zdarzają się i takie przypadki.

Metody rekrutacji zależą jednak od pracodawcy oraz specyfiki stanowiska, które ma zostać obsadzone. Warto tutaj podkreślić, że nie warto przesadzać z nietypowymi pomysłami, ponieważ można tym zniechęcić do siebie kandydatów. W efekcie firma może zyskać złą opinię. - Jesteśmy otwarci na niestandardowe metody rekrutacji, jednak uważamy, że trzeba podejść do nich z głową. Ważne jest dostosowanie sposobu do oczekiwań wobec kandydata. Nie przekraczamy granic, ponieważ to może zniechęcać do naszej firmy - zaznacza Michał Kliszczak z EACTIVE wiemy jak.

Czego się spodziewać na świecie?


Młodzi ludzie często szukają pracy nie tylko w kraju, lecz również za granicą. Powinni pamiętać o tym, że każde państwo ma określone wymogi, dotyczące procesu rekrutacyjnego. Dla przykładu w Austrii posiadanie nałogów może stanąć na przeszkodzie do zatrudnienia. Jeśli ktoś po rozmowie rekrutacyjnej zaproponuje zapalenie papierosa, bezpieczniej jest odmówić. To może być test.
Nie bądźmy zaskoczeni, jeśli w Szwajcarii padnie pytanie o rodzinę i posiadanie dzieci. Z kolei we Francji rekruter nie może zweryfikować danych zawartych w dokumentach aplikacyjnych. Prawo nakazuje, by wierzyć kandydatom na słowo.

W Wielkiej Brytanii musimy pamiętać o wzięciu dowodu tożsamości na rozmowę o pracę. Taki jest wymóg. Nie rozmawiajmy również o wynagrodzeniu, ponieważ to może nas zdyskwalifikować. Wysokość wynagrodzenia podawana jest w ogłoszeniu o pracę i nie podlega negocjacji.

Niezależnie od tego, czy rekrutacja przebiega w kraju czy za jego granicami, nie ma jednej, dobrej recepty na pomyślne jej przejście. Najlepiej po prostu być sobą i szczerze odpowiadać na pytania lub rozwiązywać przewidziane zadania. Nie udawajmy kogoś innego, nie wpadajmy w panikę, a wszystko powinno przejść po naszej myśli. Wiele firm stawia na osobowość, chęć uczenia się i rozwoju oraz pracowitość. Jeśli posiadamy te cechy, powinniśmy być spokojni.


...

Odsłon: 5276 | ranking >>


Komentarze Dodaj komentarz

Artykuł Czy niestandardowe pomysły na rekrutację są najskuteczniejsze? nie został jeszcze skomentowany - bądź pierwszy!


Powiadamiaj mnie o nowych wypowiedziach do tego artykułu

Nie chcesz przepisywać tych słów? Zarejestruj się! (lub Zaloguj)


* pole obowiązkowe

-

Autor artykułu:

Paulina Bogacz Paulina Bogacz Redaktor TwojaEuropa.pl
Wyślij wiadomość | Zaproś do znajomych
Więcej artykułów autora >>

- Dziennikarstwo obywatelskie - dołącz do redakcji

Wiadomości z Europy i UERSS Wiadomości z Europy

Inny świat czy popkulturowa wioska? Kultura Nowość Inny świat czy popkulturowa wioska?

Promocja Portugalii na Web Summit 2016 w Lizbonie

Wybory prezydenckie w USA - komentarze ekspertów

Komisja zaleca przedłużenie tymczasowych kontroli na granicach wewnętrznych

Sejm przyjął uchwałę w sprawie CETA

PiS nie poprze Donalda Tuska na drugą kadencję w Radzie Europejskiej

więcej wiadomości z Europy >>

-

Oferty pracy za granicąRSS z ofertami pracy za granicą

Oferty pracy za granicą - przycisk Dodaj ofertę pracy za granicą

Operator wózka widłowego (k/m) - Niemcy 13.01.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Bad Sobernheim

Pracownik wylęgarni (k/m) - Niemcy 13.01.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Dohren

Operator wózka widłowego (k/m) - Niemcy 22.01.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Bad Sobernheim

Pracownik działu wysyłki (k/m) - Niemcy 13.01.2021 Kraj: Niemcy Miasto: okolice Halle an der Salle

zobacz wszystkie oferty pracy >>

-

Szkolenia i kursy unijneRSS wydarzenia w Europie

Szkolenia unijne - banner Dodaj ofertę szkolenia

zobacz wszystkie oferty szkoleń >>

-

Forum europejskie - dyskusje...

Ogłoszenia wszelkiehttp://www.rankinglokat.eu Rankinglokat.eu pisze: Polecam również świetną stronę z ubezpieczeniami OC http://www.tanieoc.net >> 19.07.2018 11:28     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkieMonter rusztowań z uprawieniami IPF Sp. z o.o pisze: IPF Group specjalizuje się w rekrutacji i organizacji zatrudnienia na rynku krajowym >> 30.04.2018 15:26     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkiePolska przychodnia w Londynie pisze: Polecam polską przychodnię w Londynie - Fast Medica, to zespół znanych >> 06.04.2018 09:10     Ogłoszenia wszelkie

Studia i nauka za granicąBezpłatna polska szkoła, dla dzieci przebywających za granicą. Wojtek Kyzik pisze: Ciekawy program! >> 02.03.2018 13:22     Studia i nauka za granicą

Ogłoszenia wszelkieProgram do magazynu Wojtek Kyzik pisze: A wygląda to cenowo? >> 02.03.2018 13:22     Ogłoszenia wszelkie

więcej grup dyskusyjnych >>

-

Ostatnio komentowane

W centrum Polski głośno o biotechnologii W centrum Polski głośno o biotechnologii ruoSTnEFQ: SjmXYRoW

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... TsyvDknmHOf: bVoyTUsFv

Naukowcy donoszą: dziura ozonowa... RpWHFEimB: QSOUPuRb

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... zcKEJrTxj: bKJcnlhaSUryxME

-

Kalendarz wydarzeń RSS wydarzenia w Europie

więcej wydarzeń >>

-


Wszystkie

Wybierz kraj:

x
Cała Europa Unia Europejska Albania Andora Austria Belgia Białoruś Bośnia i Hercegowina Bułgaria Chorwacja Cypr Czarnogóra Czechy Dania Estonia Finlandia Francja Grecja Gruzja Hiszpania Holandia Irlandia Islandia Kazachstan Liechtenstein Litwa Łotwa Luksemburg Macedonia Malta Mołdawia Niemcy Norwegia Polska Portugalia Rosja Rumunia San Marino Serbia Słowacja Słowenia Szwajcaria Szwecja Turcja Ukraina Watykan Węgry Wielka Brytania Włochy