Twoja Europa - Praca i Studia za granicą oraz Unia Europejska

Ziarno Prawdy, Bogowie, Carte Blanche – świeży oddech w polskim kinie?

16.02.2015 Autor: Katarzyna Sawicka[ 0 komentarzy ]
Borys Lankosz

Borys Lankosz
Źródło: pl.wikipedia.org

Tomasz Kot

Tomasz Kot
Źródło: wikipedia.org, autor: Mati0611987

Dorota Masłowska

Dorota Masłowska
Źródło: wikipedia.org, autor: Mariusz Kubik, http://www.mariuszkubik.pl

Bezkompromisowy chirurg-kardiolog, zmagający się z tajemnicą nauczyciel oraz arogancki i butny prokurator sądowy, zyskali już zaufanie polskiego widza. Kto następny?

Ziarno prawdy


Jest taki fragment Ziarna Prawdy Borysa Lankosza (Rewers, Ekipa), w którym jeden z bohaterów wygłasza prowokacyjną maksymę: "Pokaż mi swój nóż, a powiem ci kim jesteś." Bez obaw, seans filmowy pozostanie nienaruszony, bowiem scena ta pojawia się już w zwiastunie. Jest jednak ona kwintesencją charakteru fabuły filmu, ponieważ łączy w sobie kilka istotnych czynników finalnej pracy Lankosza i autora pierwowzoru książkowego - Zygmunta Białoszewskiego. Scena ta, co widać i słychać, nie jest utrzymana w poważnym tonie a dodaje nawet sporo kokieterii. Jest ironiczna i pikantna – jak cały film, który prawdopodobnie z tego powodu oceniany jest na bardzo dobry!

Historia kryminalna nie jest zbyt skomplikowana. I dobrze. Zabójca w zasadzie wyjawia się dość wcześnie i dzięki temu można skupić uwagę przede wszystkim na bohaterach, a w szczególności osobliwej relacji duetu Więckiewicz – Trela. Można co więcej, faktycznie poczuć atmosferę towarzyszącą śledztwu, którą snuje mglista przestrzeń małego miasta z burzliwą przeszłością. Rasowy kryminalny thriller, a Lankosz ten sam, co w Rewersie.


Bogowie


Bogowie Łukasza Palkowskiego także nie opiewają patosem. Pomimo przejmującej historii, bohater filmu, profesor kardiochirurgii Zbigniew Religa (w tej roli doskonały Tomasz Kot ), choć zasłużenie stawiany na piedestale, nie tworzy własnego portretu herosa bez skazy. Jego czyny pokazane są faktycznie, a sam bohater jako człowiek – ludzki, z wadami i zaletami. W obrazie tym widać dawno porzucony i długo poszukiwany humor, ten całkiem nasz lokalny, polski. Widać także wzruszenie i nadzieję. Obraz, zdaniem wielu, jest po prostu wyważony. Prawdziwy film biograficzny.

Carte Blanche


Chyba najbardziej pozytywnym przykładem natomiast, spośród trzech wyróżnionych w tytule, będzie Carte Blanche ze scenariuszem i w reżyserii Jacka Lusińskiego ( Piksele, Wrzesień 1939 ). Opowieść oparta na faktach i widziana z bardzo bliskiej perspektywy ślepnącego nauczyciela, jest po prostu ciepła. Tutaj nie brakuje potknięć. Niektóre fragmenty i sceny aż tryskają rozpaczą. Bohater sam, dowiedziawszy się o swojej przypadłości, ma przecież najgorsze myśli. Nie jest w stanie ułożyć sobie życia w taki sposób, jaki mógłby być mu przeznaczony. Kacper, nauczyciel, jednak nie poddaje się, a nawet dzięki pozytywnemu nastawieniu i ogromnej pomocy przyjaciela (świetny Arkadiusz Jakubik ) akceptuje swoją sytuację. Przejmujący film obyczajowy.

Zatrzymać się tu można i zastanowić. Czy to historie (wszędzie prawdziwe) inspirują twórców do takich a nie innych rozwiązań, czy „odświeżeni” filmowcy tworzą nową, inną jakość?

Ta kwestia pozostanie nierozstrzygnięta, chodź hollywoodzkie wychowanie z pewnością ciągle i intensywnie do Europy i Polski napływa.

Polska w EuropiePolskie kino, rzec można z całą odpowiedzialnością jaką niesie ze sobą to stwierdzenie, staje się coraz bardziej nie tylko europejskie, ale także światowe. Wzruszeń, poruszeń, skupienia i napięcia nie brakuje i pewnie brakować nigdy nie będzie, niemniej jednak coraz swobodniej się takie finały wydarzeń przeżywa. Nie da się ukryć faktu, iż w ubiegłym - 2014 roku, polskie kina na polskich filmach odwiedziło 11 milionów widzów, co stanowi o 3 miliony więcej, niż w roku poprzednim. Tym samym lokalna kinematografia odniosła niebywały sukces. Powiedziałoby się, że przez to zeuropeizowanie i zamerykanizowanie kina właśnie, rasowe, polskie blednie i staje się miałkie, byle jakie. Nie, nie do końca. Poprzez tak, a nie inaczej opowiedziane historie, większość społeczeństwa chce się w ich istotę zagłębić. I nie dotyczy to tylko, jakby się mogło wydawać, filmów z natury rzeczy dość trudnych. Coraz częściej, pojawiają się w polskiej kinematografii produkcje lekkie, a przy tym ciepłe, sensowne i z przesłaniem. Nie da się na tę okoliczność nie zauważyć wielkiego sukcesu sprzed dwóch lat Mitji Okorna, Listy do M. Oczywiście, schemat amerykański lub brytyjski. Jednak reżyser z ryzykiem przyszycia łatki plagiatu musiał się liczyć. Zaryzykował swoje imię, poszczęściło się i jest hit.

W kinach kolejny doceniony przez krytyków hit – groteska Między nami dobrze jest Grzegorza Jarzyny na podstawie sztuki Doroty Masłowskiej ( Wojna polsko–ruska, Paw Królowej) z 2008 roku.

Ja niemniej serdecznie wszystkie opisane i nieposiane nowe polskie pozycje polecam. Zachęcam też do wiary w mniej znanych i może mniej docenianych znakomitych rodzimych twórców!


http://filmweb.pl

...

Odsłon: 2655 | ranking >>


Komentarze Dodaj komentarz

Artykuł Ziarno Prawdy, Bogowie, Carte Blanche – świeży oddech w polskim kinie? nie został jeszcze skomentowany - bądź pierwszy!


Powiadamiaj mnie o nowych wypowiedziach do tego artykułu

Nie chcesz przepisywać tych słów? Zarejestruj się! (lub Zaloguj)


* pole obowiązkowe

-

Autor artykułu:

Katarzyna Sawicka Katarzyna Sawicka Wyślij wiadomość | Zaproś do znajomych
Więcej artykułów autora >>

- Dziennikarstwo obywatelskie - dołącz do redakcji

Wiadomości z Europy i UERSS Wiadomości z Europy

Inny świat czy popkulturowa wioska? Kultura Nowość Inny świat czy popkulturowa wioska?

Promocja Portugalii na Web Summit 2016 w Lizbonie

Wybory prezydenckie w USA - komentarze ekspertów

Komisja zaleca przedłużenie tymczasowych kontroli na granicach wewnętrznych

Sejm przyjął uchwałę w sprawie CETA

PiS nie poprze Donalda Tuska na drugą kadencję w Radzie Europejskiej

więcej wiadomości z Europy >>

-

Oferty pracy za granicąRSS z ofertami pracy za granicą

Oferty pracy za granicą - przycisk Dodaj ofertę pracy za granicą

Pracownik (k/m) – mycie skrzynek pod ciśnieniem 20.05.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Dohren

Ślusarz przemysłowy (k/m) – Niemcy 20.05.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Lipsk

Brukarz (k/m) - Niemcy 20.05.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Emsland

Operator wózka widłowego wysokiego składu (k/m) - Niemcy 20.05.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Lehrte

zobacz wszystkie oferty pracy >>

-

Szkolenia i kursy unijneRSS wydarzenia w Europie

Szkolenia unijne - banner Dodaj ofertę szkolenia

zobacz wszystkie oferty szkoleń >>

-

Forum europejskie - dyskusje...

Ogłoszenia wszelkiehttp://www.rankinglokat.eu Rankinglokat.eu pisze: Polecam również świetną stronę z ubezpieczeniami OC http://www.tanieoc.net >> 19.07.2018 11:28     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkieMonter rusztowań z uprawieniami IPF Sp. z o.o pisze: IPF Group specjalizuje się w rekrutacji i organizacji zatrudnienia na rynku krajowym >> 30.04.2018 15:26     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkiePolska przychodnia w Londynie pisze: Polecam polską przychodnię w Londynie - Fast Medica, to zespół znanych >> 06.04.2018 09:10     Ogłoszenia wszelkie

Studia i nauka za granicąBezpłatna polska szkoła, dla dzieci przebywających za granicą. Wojtek Kyzik pisze: Ciekawy program! >> 02.03.2018 13:22     Studia i nauka za granicą

Ogłoszenia wszelkieProgram do magazynu Wojtek Kyzik pisze: A wygląda to cenowo? >> 02.03.2018 13:22     Ogłoszenia wszelkie

więcej grup dyskusyjnych >>

-

Ostatnio komentowane

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi regulacjami... WHO będzie debatować nad dokładniejszymi regulacjami... vBczZwAsebUjyE: oraOPQFWxZgk

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... OUGNsiQZTgWIqb: TFEabRJUklQwP

Naukowcy donoszą: dziura ozonowa... VjJoABdfG: IyJFbokiNCYrHtn

Naukowcy donoszą: dziura ozonowa... vjYAVCfRTXsaglK: mVOqshUtGRW

-

Kalendarz wydarzeń RSS wydarzenia w Europie

więcej wydarzeń >>

-


Wszystkie

Wybierz kraj:

x
Cała Europa Unia Europejska Albania Andora Austria Belgia Białoruś Bośnia i Hercegowina Bułgaria Chorwacja Cypr Czarnogóra Czechy Dania Estonia Finlandia Francja Grecja Gruzja Hiszpania Holandia Irlandia Islandia Kazachstan Liechtenstein Litwa Łotwa Luksemburg Macedonia Malta Mołdawia Niemcy Norwegia Polska Portugalia Rosja Rumunia San Marino Serbia Słowacja Słowenia Szwajcaria Szwecja Turcja Ukraina Watykan Węgry Wielka Brytania Włochy