Twoja Europa - Praca i Studia za granicą oraz Unia Europejska

Horyzont 2020: Niska skuteczność polskich firm w walce o europejskie granty

27.01.2015 Autor: Ateknea Solutions Poland Sp. Z o. o. [ 0 komentarzy ]

We wrześniowo-październikowej edycji Instrumentu europejskie firmy złożyły 2542 wnioski. 277 przedsiębiorstw pozyskało granty. Liderami w pozyskiwaniu dotacji na innowacje są Hiszpania, Włochy i Wielka Brytania.

Wyniki kolejnych konkursów w ramach Instrumentu dla MŚPWe wrześniowo-październikowej edycji Instrumentu europejskie firmy złożyły 2542 wnioski o dofinansowanie. 277 przedsiębiorstw pozyskało granty. Doświadczenie z poprzednich programów europejskich pomaga osiągnąć sukces - liderami w pozyskiwaniu dotacji na innowacje są Hiszpania, Włochy i Wielka Brytania.
Do tej pory opublikowane zostały wyniki 3 rozdań Instrumentu dla MŚP w ramach programu Horyzont 2020. W każdym z konkursów konsekwentnie najwięcej wniosków o dofinansowanie pochodziło z przedsiębiorstw z największych krajów członkowskich. Najbardziej aktywnym krajem we wszystkich rozdaniach okazały się Włochy a tuż za nimi Hiszpania, Wielka Brytania, Francja i Niemcy.

Granty z europejskiego programu wspierającego innowacje Instrument dla MŚP przyznawane są dla projektów w dwóch fazach rozwojowych. Pomysły w Fazie 1 mogą pozyskać dotację w wysokości 50 tysięcy euro. Projekty bardziej rozwinięte, wpisujące się w wymagania Fazy 2 mogą liczyć na większe wsparcie: do 5 milionów euro w sektorze zdrowie oraz do 2,5 miliona euro w pozostałych sektorach.

W Fazie 1 liderami wciąż Hiszpania, Włochy i Wielka Brytania.


W rozdaniu wrześniowo-październikowym złożono 1944 wnioski, z czego tylko 237 spełniało wszystkie wymagane kryteria. Prawie 9 milionów euro zostało rozdzielone między 178 najlepszych projektów, które będą realizowane przez 199 firm z 25 krajów. Najwięcej grantów pozyskały firmy z Włoch - 36, Hiszpanii - 31 oraz Wielkiej Brytanii - 19. Żadne z polskich przedsiębiorstw nie otrzymało dotacji.
W obu dotychczasowych rozdaniach Fazy 1 najlepiej wypada Hiszpania, gdzie dofinansowania pozyskały łącznie aż 72 firmy. Bardzo dobrze wyglądają również Włochy z 59 firmami nagrodzonymi i Wielka Brytania z 46. Te trzy kraje mają imponujące wyniki - zdobyły łącznie prawie 50% budżetu Fazy 1. Druga połowa budżetu została rozdzielona między pozostałe 22 kraje.
"Od lat współpracujemy z firmami hiszpańskimi przy programach finansowanych bezpośrednio z Komisji Europejskiej. Bardzo ważny jest mocny pomysł, ale bez dobrego zaprezentowania się, wręcz zareklamowania we wniosku, nie ma co liczyć na dotację." - mówi Alicja Grzegorzek z Ateknea Solutions, międzynarodowej firmy pomagającej pozyskać dotacje z Instrumentu. - "Hiszpanie najpierw przeprowadzają dokładny research, żeby upewnić się, że pomysł jest innowacyjny w skali europejskiej. Przygotowują solidny biznesplan i mają jasny pomysł na komercjalizację. Bardzo często korzystają ze wsparcia firm, które specjalizują się w pisaniu wniosków - żeby wniosek formalnie i merytorycznie był na wysokim poziomie. Wyniki mają najlepsze w Europie."

Pierwsze wyniki dla projektów w Fazie 2


Było to pierwsze ogłoszenie wyników dla projektów w Fazie 2, w której złożono 580 wniosków. Ponad 108 milionów euro trafi do 78 przedsiębiorstw z 18 krajów. Poza grantem każda z firm będzie mogła skorzystać z 12 dni bussines coachingu.
Najskuteczniejsze, podobnie jak w Fazie 1, okazały się tzw. stare kraje Unii Europejskiej - aż 70% budżetu trafiło do: Wielkiej Brytanii, Francji, Holandii, Hiszpanii, Szwecji i Niemiec. Pozostałymi 30 milionami euro podzieliły się przedsiębiorstwa z 12 krajów, w tym Polski. Wielka Brytania, pomimo eurosceptycznego wizerunku, jest największym beneficjentem tej fazy z grantami o łącznej wartości 17 milionów euro. Polskie konsorcjum firm OptiNav i SKA pozyskało dotację w wysokości 0,6 miliona euro.

Polska na tle innych krajów


Polskie MŚP z każdym konkursem są coraz aktywniejsze w staraniach o dofinansowanie z Instrumentu dla MŚP. W trzech konkursach Fazy 1 polskie MŚP złożyły ponad 260 wniosków, a w ramach Fazy 2 były to 32 wnioski. Na 333 projekty Fazy 1 sfinansowane w całej Europie tylko 1 wniosek pochodzi z Polski. W przypadku Fazy 2, w której beneficjentami zostało 78 MŚP z różnych krajów europejskich, tylko 2 są polskimi firmami, które wspólnie będą realizować jeden projekt.
"Wielu ekspertów załamuje ręce nad słabymi wynikami polskich firm w Instrumencie. W dużej mierze wynikają one to z braku doświadczenia - polscy przedsiębiorcy przygotowują wnioski do Instrumentu analogicznie, jak na poziomie krajowym. A to niestety nie wystarcza, bo konkurują z dużo bardziej doświadczonymi graczami z całej Europy. - mówi Grzegorzek. - Trudno tu kogokolwiek winić, nasi przedsiębiorcy nie mieli okazji przejść przez programy europejskie i poznać ich specyfiki. Brakuje również wsparcia firm doradczych mających realne doświadczenie w poprzednich programach Komisji Europejskiej, nie tylko przy pisaniu wniosków. Doświadczenie z poziomu krajowego to zbyt mało."

Nabór wniosków do obu faz Instrumentu jest ciągły, daty graniczne rozdzielają poszczególne konkursy. W 2015 roku przewidziane są 4 daty: 18.03, 17.06, 17.09, 16.12.

Opracowano na podstawie materiałów Komisji Europejskiej: http://ec.europa.eu/research/index.cfm?pg=newsalert&year=2015&na=na-090115-2

Informacje o Ateknea Solutions:
Ateknea Solutions jest grupą czterech firm badawczo-innowacyjnych, która od ponad 15 lat wspiera przedsiębiorstwa z Europy Zachodniej przy pozyskiwaniu unijnych dofinansowań oraz realizacji projektów. Zespół Ateknea to ponad 130 doświadczonych ekspertów: inżynierów, menedżerów projektu, deweloperów i naukowców. Firma ma biura regionalne w Barcelonie, Brukseli, Budapeszcie, Krakowie i Valettcie. W 2014 roku Ateknea Solutions rozpoczęła aktywną działalność na polskim rynku.
Naszym priorytetem jest profesjonalna pomoc małym i średnim przedsiębiorstwom w kompleksowej realizacji projektów R+D+I (Badania, Rozwój, Innowacje) od startu projektu do jego zakończenia. Nasi eksperci udzielają pełnego wsparcia technicznego niezbędnego do wprowadzenia innowacyjnych rozwiązań na rynek. Pomożemy również w napisaniu i złożeniu wniosku o dofinansowanie i zapewnimy obsługę administracyjną całego procesu.

Więcej informacji:

www.ateknea.com
Kontakt:
Alicja Grzegorzek
alicja.GRZEGORZEK@ateknea.com


...

Odsłon: 1975 | ranking >>


Komentarze Dodaj komentarz

Artykuł Horyzont 2020: Niska skuteczność polskich firm w walce o europejskie granty nie został jeszcze skomentowany - bądź pierwszy!


Powiadamiaj mnie o nowych wypowiedziach do tego artykułu

Nie chcesz przepisywać tych słów? Zarejestruj się! (lub Zaloguj)


* pole obowiązkowe

-

Autor artykułu:

Ateknea Solutions Poland Sp. Z o. o. Ateknea Solutions Poland Sp. Z o. o. Wyślij wiadomość | Zaproś do znajomych
Więcej artykułów autora >>

- Dziennikarstwo obywatelskie - dołącz do redakcji

Wiadomości z Europy i UERSS Wiadomości z Europy

Inny świat czy popkulturowa wioska? Kultura Nowość Inny świat czy popkulturowa wioska?

Promocja Portugalii na Web Summit 2016 w Lizbonie

Wybory prezydenckie w USA - komentarze ekspertów

Komisja zaleca przedłużenie tymczasowych kontroli na granicach wewnętrznych

Sejm przyjął uchwałę w sprawie CETA

PiS nie poprze Donalda Tuska na drugą kadencję w Radzie Europejskiej

więcej wiadomości z Europy >>

-

Oferty pracy za granicąRSS z ofertami pracy za granicą

Oferty pracy za granicą - przycisk Dodaj ofertę pracy za granicą

Komisjoner (k/m) - Ibbenbüren - Niemcy 02.11.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Ibbenbüren

KOMISJONER / PRACOWNIK MAGAZYNU (K/M) - EMSDETTEN / IBBENBUREN - NIEMCY 19.11.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Emsdetten / Ibbenbüren

Pracownik produkcji (k/m) - Rostock 02.11.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Rostock

Fizjoterapeuta 13.11.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Drezno

zobacz wszystkie oferty pracy >>

-

Szkolenia i kursy unijneRSS wydarzenia w Europie

Szkolenia unijne - banner Dodaj ofertę szkolenia

zobacz wszystkie oferty szkoleń >>

-

Forum europejskie - dyskusje...

Ogłoszenia wszelkiehttp://www.rankinglokat.eu Rankinglokat.eu pisze: Polecam również świetną stronę z ubezpieczeniami OC http://www.tanieoc.net >> 19.07.2018 11:28     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkieMonter rusztowań z uprawieniami IPF Sp. z o.o pisze: IPF Group specjalizuje się w rekrutacji i organizacji zatrudnienia na rynku krajowym >> 30.04.2018 15:26     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkiePolska przychodnia w Londynie pisze: Polecam polską przychodnię w Londynie - Fast Medica, to zespół znanych >> 06.04.2018 09:10     Ogłoszenia wszelkie

Studia i nauka za granicąBezpłatna polska szkoła, dla dzieci przebywających za granicą. Wojtek Kyzik pisze: Ciekawy program! >> 02.03.2018 13:22     Studia i nauka za granicą

Ogłoszenia wszelkieProgram do magazynu Wojtek Kyzik pisze: A wygląda to cenowo? >> 02.03.2018 13:22     Ogłoszenia wszelkie

więcej grup dyskusyjnych >>

-

Ostatnio komentowane

W centrum Polski głośno o biotechnologii W centrum Polski głośno o biotechnologii ThkKjRzByNYwxVS: umCgLZBXrhD

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... DxjQGTthCcf: QpTFuVZatcghCr

Przeżył obóz pracy we Włoszech... Michal: Ja byłem w obozie Orta nova w 2001 roku zostawiłem tam wszystkie swoje rzeczy...

Naukowcy donoszą: dziura ozonowa... fsPNGlUtzTuxQMc: ycbljAQrOMnSU

-

Kalendarz wydarzeń RSS wydarzenia w Europie

więcej wydarzeń >>

-


Wszystkie

Wybierz kraj:

x
Cała Europa Unia Europejska Albania Andora Austria Belgia Białoruś Bośnia i Hercegowina Bułgaria Chorwacja Cypr Czarnogóra Czechy Dania Estonia Finlandia Francja Grecja Gruzja Hiszpania Holandia Irlandia Islandia Kazachstan Liechtenstein Litwa Łotwa Luksemburg Macedonia Malta Mołdawia Niemcy Norwegia Polska Portugalia Rosja Rumunia San Marino Serbia Słowacja Słowenia Szwajcaria Szwecja Turcja Ukraina Watykan Węgry Wielka Brytania Włochy