Twoja Europa - Praca i Studia za granicą oraz Unia Europejska

Ataki we Francji i manifestacja ku pamięci ofiar

12.01.2015 Autor: Paulina Kusz[ 0 komentarzy ]
Charlie Hebdo

Charlie Hebdo
Źródło: foter.com

Donald Tusk uczestniczył w manifestacji w Paryżu

Donald Tusk uczestniczył w manifestacji w Paryżu
Źródło: foter.com

Ewa Kopacz także uczestniczyła w manifestacji paryskiej

Ewa Kopacz także uczestniczyła w manifestacji paryskiej
Źródło: foter.com

"Je suis Charlie" czyli "Jestem Charlie"
Źródło: foter.com

Strona główna redakcji pisma „Charlie Hebdo”

Strona główna redakcji pisma „Charlie Hebdo”
Źródło: foter.com

Atak na redakcję „Charlie Hebdo” w centrum Paryża zaszokował cały świat. Znamy już sprawców zamachu i okoliczności tego zdarzenia. Po całym zajściu zorganizowano mnóstwo manifestacji ku pamięci ofiar zamachu.

Zamach na Charlie Hebdo


7 stycznia to dzień, który wstrząsnął światem. W paryskiej siedzibie redakcji „Charlie Hebdo” pojawiło się trzech terrorystów, uzbrojonych w kamizelki, kałasznikowy i granatnik przeciwpancerny. Napastnicy to bracia pochodzenia algierskiego, Said i Cherif Kouachi, w trakcie ataku krzycząc: „pomścimy proroka” strzelali do ofiar, którymi m.in. okazali się czterej rysownicy tygodnika, Stephane Charbonnier (pseudonim: Charb), Jean Cabut (Cabu), Bernard Verlhac (Tignous) oraz Georges Wolinski, a także wydawca tej gazety. Oprócz pracowników magazynu zginęło również dwóch policjantów oraz cztery osoby zostały ranne.
Trzeci z napastników to 18–letni Hamyd Mourad, który oddał się w ręce policji, twierdząc, że jest niewinny. Ogólnie podczas zamachu zginęło 12 osób.
Po ataku na stronie internetowej pisma zostało opublikowane hasło „To ja jestem Charlie Hebdo”, przetłumaczone na siedem języków, w tym także po arabsku.

Inne ataki w Paryżu


W czwartek 8 stycznia w Montrouge pod Paryżem doszło do strzelaniny, w której zginęła policjantka Clarissa Jean–Philippe. Sprawcą okazał się Amedy Coulibaly, który kolejnego dnia uwięził zakładników w żydowskim sklepie koszernym, we wschodniej części stolicy.
Jak mówi prezydent Francji, François Hollande: „ Francja przechodzi przez moment próby w obliczu największego od pięćdziesięciu lat zamachu. Zagrożenia wewnętrzne nie są czymś nowym. Nasz kraj
w ostatnich dziesięcioleciach był ofiarą różnych zamachów o charakterze terrorystycznym. Od kilku miesięcy wiedzieliśmy, że będą takie próby i wielokrotnie udało nam się ich uniknąć. Teraz musimy zrobić wszystko by zapewnić bezpieczeństwo naszym obywatelom”.

Podwójny szturm


W piątkowe popołudnie o godz. 17.00, 2 dni po zamachu, rozpoczęto szturmy na sprawców obu tych ataków.
Said i Cherif Kouachi ukryli w budynku drukarni oddalonej o 40 km od Paryża miejscowości Dammartin-en-Goele.
Przed rozpoczęciem obławy szef francuskiego MSW Bernard Cazeneuve oznajmił, iż do operacji zmobilizowano wszystkie służby w okolicy. Zamknięto w tym czasie sklepy i ewakuowano szkoły, a mieszkańcom doradzano, by zostali w domach. Zamknięto także dwa pasy na pobliskim lotnisku Charles de Gaulle.
W rozmowie telefonicznej z policyjnymi negocjatorami zamachowcy oznajmili, że chcą „umrzeć jako męczennicy”. Celem szturmu według policji było „zneutralizowanie terrorystów” lecz prowadzone negocjacje nie przyniosły rezultatu, w efekcie obaj bracia zginęli podczas strzelaniny.
Jeden z nich, 34 letni Said podobno przeszedł kilkumiesięczne szkolenie w obozie terrorystycznym Al –Kaidy w Jemenie, która przyznała się do tego zamachu.
Drugi szturm na sprawcę strzelaniny odbył się w sklepie z artykułami koszernymi w jednej z dzielnic Paryża.
W sklepie znajdowała się również kobieta, uznawana za narzeczoną jednego z braci Kouachi, to 26–letnia Hayat Boumeddiene, która wykorzystując zamieszanie podczas obławy zdołała uciec z miejsca zdarzenia. Poszukiwana dziewczyna podobno jest uzbrojona i niebezpieczna.
Po zakończonej akcji ze sklepu wyniesiono czterech martwych zakładników. Reszta, czyli kilkanaście innych osób wyszło z tego żywo. Napastnik Amedy Coulibaly również zginął podczas szturmu.

Manifestacja w Paryżu


W niedzielę 11 stycznia ulicami stolicy Francji przeszły tłumy ludzi wraz z przywódcami państw europejskich, m.in. kanclerz Niemiec Angela Merkel, premier Wielkiej Brytanii David Cameron oraz reprezentujący Polskę – Ewa Kopacz i Donald Tusk.
W manifestacji na ulicach Paryża uczestniczyło około 1,2 miliona osób. Łącznie udział w pochodach na terenie całego kraju wzięło około 3,7 miliona ludzi, którzy zebrali się by upamiętnić ofiary ostatnich zamachów terrorystycznych.
To największy „marsz republiki” w historii Francji. Symbolami marszu stały się narodowe flagi a przede wszystkim czarne tabliczki z białym napisem „Je suis Charlie” („Jestem Charlie”) oraz ołówek, charakteryzujące wolność słowa oraz solidarność z rysownikami kontrowersyjnych karykatur, którzy zginęli podczas ataku na redakcję pisma „Charlie Hebdo”.
Nie tylko w Paryżu, ale także w innych miastach na całym świecie odbyły się manifestacje, na które przyszło wiele więcej ludzi, niż przewidywano.
...

Odsłon: 2105 | ranking >>


Komentarze Dodaj komentarz

Artykuł Ataki we Francji i manifestacja ku pamięci ofiar nie został jeszcze skomentowany - bądź pierwszy!


Powiadamiaj mnie o nowych wypowiedziach do tego artykułu

Nie chcesz przepisywać tych słów? Zarejestruj się! (lub Zaloguj)


* pole obowiązkowe

-

Autor artykułu:

Paulina Kusz Paulina Kusz Wyślij wiadomość | Zaproś do znajomych
Więcej artykułów autora >>

- Dziennikarstwo obywatelskie - dołącz do redakcji

Wiadomości z Europy i UERSS Wiadomości z Europy

Inny świat czy popkulturowa wioska? Kultura Nowość Inny świat czy popkulturowa wioska?

Promocja Portugalii na Web Summit 2016 w Lizbonie

Wybory prezydenckie w USA - komentarze ekspertów

Komisja zaleca przedłużenie tymczasowych kontroli na granicach wewnętrznych

Sejm przyjął uchwałę w sprawie CETA

PiS nie poprze Donalda Tuska na drugą kadencję w Radzie Europejskiej

więcej wiadomości z Europy >>

-

Oferty pracy za granicąRSS z ofertami pracy za granicą

Oferty pracy za granicą - przycisk Dodaj ofertę pracy za granicą

Pracownik produkcji (k/m) bez znajomości języka – również dla par! Zapewniony pewny dojazd! 20.05.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Haren(Ems)/Wietze

Operator wózka widłowego wysokiego składu (k/m) - Niemcy 20.05.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Lehrte

Brukarz (k/m) - Niemcy 20.05.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Emsland

Praca dla studentów i uczniów – Niemcy 20.05.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Haren(Ems)/Wietze

zobacz wszystkie oferty pracy >>

-

Szkolenia i kursy unijneRSS wydarzenia w Europie

Szkolenia unijne - banner Dodaj ofertę szkolenia

zobacz wszystkie oferty szkoleń >>

-

Forum europejskie - dyskusje...

Ogłoszenia wszelkiehttp://www.rankinglokat.eu Rankinglokat.eu pisze: Polecam również świetną stronę z ubezpieczeniami OC http://www.tanieoc.net >> 19.07.2018 11:28     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkieMonter rusztowań z uprawieniami IPF Sp. z o.o pisze: IPF Group specjalizuje się w rekrutacji i organizacji zatrudnienia na rynku krajowym >> 30.04.2018 15:26     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkiePolska przychodnia w Londynie pisze: Polecam polską przychodnię w Londynie - Fast Medica, to zespół znanych >> 06.04.2018 09:10     Ogłoszenia wszelkie

Studia i nauka za granicąBezpłatna polska szkoła, dla dzieci przebywających za granicą. Wojtek Kyzik pisze: Ciekawy program! >> 02.03.2018 13:22     Studia i nauka za granicą

Ogłoszenia wszelkieProgram do magazynu Wojtek Kyzik pisze: A wygląda to cenowo? >> 02.03.2018 13:22     Ogłoszenia wszelkie

więcej grup dyskusyjnych >>

-

Ostatnio komentowane

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi regulacjami... WHO będzie debatować nad dokładniejszymi regulacjami... vBczZwAsebUjyE: oraOPQFWxZgk

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... OUGNsiQZTgWIqb: TFEabRJUklQwP

Naukowcy donoszą: dziura ozonowa... VjJoABdfG: IyJFbokiNCYrHtn

Naukowcy donoszą: dziura ozonowa... vjYAVCfRTXsaglK: mVOqshUtGRW

-

Kalendarz wydarzeń RSS wydarzenia w Europie

więcej wydarzeń >>

-


Wszystkie

Wybierz kraj:

x
Cała Europa Unia Europejska Albania Andora Austria Belgia Białoruś Bośnia i Hercegowina Bułgaria Chorwacja Cypr Czarnogóra Czechy Dania Estonia Finlandia Francja Grecja Gruzja Hiszpania Holandia Irlandia Islandia Kazachstan Liechtenstein Litwa Łotwa Luksemburg Macedonia Malta Mołdawia Niemcy Norwegia Polska Portugalia Rosja Rumunia San Marino Serbia Słowacja Słowenia Szwajcaria Szwecja Turcja Ukraina Watykan Węgry Wielka Brytania Włochy