Twoja Europa - Praca i Studia za granicą oraz Unia Europejska

Film „Ida” otrzymał nagrodę Lux Prize 2014 oraz nominację do Oskara

24.12.2014 Autor: Paulina Kusz[ 0 komentarzy ]

Dzieło reżysera filmu Pawła Pawlikowskiego, docenione i nagrodzone przez Parlament Europejski. Z jakimi filmami konkuruje „Ida” będąc nominowanym do Oskara?

Lux Prize 2014


W Parlamencie Europejskim nagroda Lux Prize przyznawana jest od 2007 r. Corocznie wręczana jest przez przewodniczącego Parlamentu w ręce twórców europejskiej kinematografii.
Laureat tego wyróżnienia wyłaniany jest za pomocą tajnego głosowania, w którym udział biorą wszyscy europarlamentarzyści.
Istotą nagrody przyznawanej podczas grudniowej sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego w Strasburgu jest promowanie europejskiej kultury i wartości. Film, który znalazł się na podium jest także modyfikowany oraz dostosowywany na potrzeby osób niewidomych i niedosłyszących.

W zeszłym roku zaszczyt ten przypadł belgijskiemu reżyserowi Felixowi van Groeningenowi, autorowi filmu pod tytułem „W kręgu miłości” („The Broken Circle Breakdown”). Fabułą filmu jest życie dwóch kochanków, których różni prawie wszystko, ale łączy gorąca miłość od pierwszego wejrzenia.

W finale corocznie znajdują się trzy filmy, które wyświetlane są w całej Europie (podczas festiwali filmowych w 40 miastach europejskich) wraz z napisami, tłumaczone na 24 języki oraz emitowane w 28 krajach Unii Europejskiej.
Jak mówi przewodniczący Parlamentu Europejskiego, Martin Schulz, film ten ukazał nam - widzom otchłań duszy europejskiej w jej najciemniejszych momentach, nadmieniając o przekazie nominowanych do tej nagrody filmów, które uczą nas o naszej wspólnej historii i opowieściach sąsiadów. Filmy te dają nam wgląd w realia innych krajów i pomagają nam poznać samych siebie, a także wzmacniają nasze poczucie przynależności do tych państw europejskich, likwidując tym samym granice między nimi.
Akcja „Idy” toczy się w latach 60–tych. To czarno–biały film bez muzyki, wzbudzający ogromne emocje, pasjonująca opowieść, która niszczy narodowo–religijne stereotypy tożsamości.
Główną bohaterką filmu jest Anna (Agata Trzebuchowska), młoda dziewczyna wychowywana w klasztorze. Zanim przyjmuje ona śluby przyszłej zakonnicy spotyka Wandę (Agata Kulesza) - ciotkę, która jako ostatnia ocalała krewna wyznaje Annie, iż jest ona Żydówką. Obie kobiety wyruszają w podróż, aby odkryć nie tylko tragiczną historię ich rodziny, ale też w celu poznania prawdy o nich samych.

Nominacja do Oskara


Film „Ida” został nominowany przez Komisję Oskarową przy Ministerstwie Kultury do nagrody Oskara w kategorii „Najlepszy Film Nieanglojęzyczny”.
„To wspaniały film, który nie bez przyczyny zyskał takie uznanie i znakomite recenzje na całym świecie. Jest też nie tylko świetną wizytówką wszystkich twórców, którzy brali udział w jego powstaniu, ale i całej naszej kinematografii. Film zyskał znakomite recenzje w najpoważniejszych tytułach amerykańskich. We wszystkich rankingach potencjalnych kandydatów do nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej "Ida" plasuje się bardzo wysoko. To tytuł, który budzi emocje i jest o nim głośno” – komentuje osiągnięcia filmu, jedna z członków Komisji Oskarowej, Agnieszka Odorowicz.

Oprócz „Idy” nominowane w tej samej kategorii zostały również inne filmy, tj. estoński film „Mandarynki”, rosyjski „Lewiatan”, szwedzki „Turysta”, a także „Dzikie historie” z Argentyny, „Wyspa kukurydzy” z Gruzji, mauretański „Timbaktu”, reprezentujący Holandię film „Lucia de B.”oraz wenezuelski „Libertador” w reżyserii Alberta Arvelo.
...

Odsłon: 3502 | ranking >>


Komentarze Dodaj komentarz

Artykuł Film „Ida” otrzymał nagrodę Lux Prize 2014 oraz nominację do Oskara nie został jeszcze skomentowany - bądź pierwszy!


Powiadamiaj mnie o nowych wypowiedziach do tego artykułu

Nie chcesz przepisywać tych słów? Zarejestruj się! (lub Zaloguj)


* pole obowiązkowe

-

Autor artykułu:

Paulina Kusz Paulina Kusz Wyślij wiadomość | Zaproś do znajomych
Więcej artykułów autora >>

- Dziennikarstwo obywatelskie - dołącz do redakcji

Wiadomości z Europy i UERSS Wiadomości z Europy

Inny świat czy popkulturowa wioska? Kultura Nowość Inny świat czy popkulturowa wioska?

Promocja Portugalii na Web Summit 2016 w Lizbonie

Wybory prezydenckie w USA - komentarze ekspertów

Komisja zaleca przedłużenie tymczasowych kontroli na granicach wewnętrznych

Sejm przyjął uchwałę w sprawie CETA

PiS nie poprze Donalda Tuska na drugą kadencję w Radzie Europejskiej

więcej wiadomości z Europy >>

-

Oferty pracy za granicąRSS z ofertami pracy za granicą

Oferty pracy za granicą - przycisk Dodaj ofertę pracy za granicą

Sprzątanie (k/m) - Praca od zaraz! 16.07.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Bydgoszcz

Monter okien 20.07.2020 Kraj: Holandia

Pracownik produkcji (k/m) - Wieszanie kur - Niemcy 31.07.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Haren(Ems)

Fizjoterapeuta 16.07.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Dortmund

zobacz wszystkie oferty pracy >>

-

Szkolenia i kursy unijneRSS wydarzenia w Europie

Szkolenia unijne - banner Dodaj ofertę szkolenia

zobacz wszystkie oferty szkoleń >>

-

Forum europejskie - dyskusje...

Ogłoszenia wszelkiehttp://www.rankinglokat.eu Rankinglokat.eu pisze: Polecam również świetną stronę z ubezpieczeniami OC http://www.tanieoc.net >> 19.07.2018 11:28     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkieMonter rusztowań z uprawieniami IPF Sp. z o.o pisze: IPF Group specjalizuje się w rekrutacji i organizacji zatrudnienia na rynku krajowym >> 30.04.2018 15:26     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkiePolska przychodnia w Londynie pisze: Polecam polską przychodnię w Londynie - Fast Medica, to zespół znanych >> 06.04.2018 09:10     Ogłoszenia wszelkie

Studia i nauka za granicąBezpłatna polska szkoła, dla dzieci przebywających za granicą. Wojtek Kyzik pisze: Ciekawy program! >> 02.03.2018 13:22     Studia i nauka za granicą

Ogłoszenia wszelkieProgram do magazynu Wojtek Kyzik pisze: A wygląda to cenowo? >> 02.03.2018 13:22     Ogłoszenia wszelkie

więcej grup dyskusyjnych >>

-

Ostatnio komentowane

W centrum Polski głośno o biotechnologii W centrum Polski głośno o biotechnologii gnGKeuElhI: nqOJGjBtK

Naukowcy donoszą: dziura ozonowa... XpDakwEfUB: PJDdRqBAbfixTl

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... qwexmjWoTvsDHN: iHnAkLygU

Praca w Szwecji - zapotrzebowanie... Skwierczyński Maciej: Witam serdecznie nazywam się Maciej Skwierczyński Jeśli oferta pracy w Szwecji...

-

Kalendarz wydarzeń RSS wydarzenia w Europie

więcej wydarzeń >>

-


Wszystkie

Wybierz kraj:

x
Cała Europa Unia Europejska Albania Andora Austria Belgia Białoruś Bośnia i Hercegowina Bułgaria Chorwacja Cypr Czarnogóra Czechy Dania Estonia Finlandia Francja Grecja Gruzja Hiszpania Holandia Irlandia Islandia Kazachstan Liechtenstein Litwa Łotwa Luksemburg Macedonia Malta Mołdawia Niemcy Norwegia Polska Portugalia Rosja Rumunia San Marino Serbia Słowacja Słowenia Szwajcaria Szwecja Turcja Ukraina Watykan Węgry Wielka Brytania Włochy