Twoja Europa - Praca i Studia za granicą oraz Unia Europejska

Julmarknad, czyli jarmark bożonarodzeniowy w Szwecji

11.12.2014 Autor: Paulina Kusz[ 0 komentarzy ]
Największy jarmark ma miejsce w stolicy Szwecji – Sztokholmie

Największy jarmark ma miejsce w stolicy Szwecji – Sztokholmie
Źródło: commons.wikimedia.org, autor: Michael Caven from Stockholm, Sweden

Wśród klasycznych produktów świątecznych znajdziemy m.in. tradycyjne potrawy, świeczki, tkaniny, wieńce i zwierzęta wykonane ze słomy

Wśród klasycznych produktów świątecznych znajdziemy m.in. tradycyjne potrawy, świeczki, tkaniny, wieńce i zwierzęta wykonane ze słomy
Źródło: commons.wikimedia.org, autor: Marie Andersson Skansen

Chcesz kupić czy sprzedać? Obydwie opcje są dostępne, ponieważ na jarmarku bożonarodzeniowym sprzedawcami są nie tylko przedsiębiorcy, ale przede wszystkim osoby prywatne.

Tradycje i obyczaje


Julmarknad w Szwecji to bardzo popularne słowo, które nabiera największego znaczenia w okresie przedświątecznym. Tuż przed adwentem, czasami nawet aż do Wigilii na terenie całego kraju organizowane są targi, których tematyką są Święta Bożego Narodzenia.
To trwająca od wieków tradycja, która jest nieodzownym elementem obyczajów świątecznych, co roku cieszy się ogromnym zainteresowaniem mieszkańców, chętnie uczestniczących w tych wydarzeniach.

Jarmarki odbywają się najczęściej w centrum miasta, na jego placu głównym bądź rynku.
Atmosfera na jarmarkach jest bardzo świąteczna, a w powietrzu unosi się prawdziwy duch bożonarodzeniowy. Asortyment jarmarków to przede wszystkim, typowo szwedzkie ozdoby i kartki świąteczne, tradycyjne potrawy (julkorvar – paróweczki) oraz napoje (glögg – wino grzane), w powietrzu czuć woń szafranu i cynamonu, a w tle rozbrzmiewają świąteczne melodie.

Jarmarki to nie tylko kupowanie bibelotów i spożywanie posiłków, ale również inne ciekawe atrakcje. Ze względu na różnorodność planu wydarzeń poszczególnych jarmarków, każdy z nich ma swoje tradycje i obyczaje lokalne.
Na północy kraju organizowane są przejażdżki konne, kuligi saniami św. Mikołaja, skuterami śnieżnymi a także odwiedziny w domku św. Mikołaja, gdzie można zostawić swoją listę prezentów oraz ustawić się wśród innych w kolejce oczekujących, a przy okazji pogłaskać mikołajowe renifery.

Popularne jarmarki bożonarodzeniowe


Największy jarmark ma miejsce w stolicy Szwecji – Sztokholmie, tzw. Stortorgets julmarkad.
To najpopularniejszy jarmark w tym kraju, który usytuowany jest w centralnej części miasta pomiędzy Zamkiem Królewskim a Muzeum Nobla.
Znajduje się tutaj wiele różnorodnych straganów m.in. rzemieślniczych zaopatrzonych w unikalne rękodzieła w postaci szkła, ceramiki i biżuterii, co jest atrybutem tego miejsca. Produkty sprzedają się świetnie ze względu na ich niższą cenę, a o wynajem straganu dla sprzedających, którzy przybywają z całego kraju jest bardzo trudno.
Ponieważ okres Świąt Bożego Narodzenia jest nie tylko ważny dla dorosłych, ale największa frajdę sprawia wszystkim dzieciom, dlatego też najwięcej atrakcji jest organizowanych z myślą o najmłodszych jego uczestnikach. Są to robótki ręczne pod okiem profesjonalnych rzemieślników, przejazdy konne, kuligi i wiele innych.
Każdego roku strojona jest choinka, usytuowana na środku rynku, dookoła której odbywają się tańce przy muzyce o tematyce świątecznej dla wszystkich.
Stortogets julmarknad został uznany za jeden z najlepszych i najpopularniejszych jarmarków wśród innych krajów europejskich.

Ogromną popularnością cieszy się również jarmark znajdujący się na terenie skansenu w Sztokholmie, to tzw. Skansens julmarknad.
Istniejący od 1903 roku, dziś obchodzi 111 urodziny. Wśród klasycznych produktów świątecznych takich jak tradycyjne potrawy, świeczki, tkaniny, wieńce i zwierzęta wykonane ze słomy, w sprzedaży również dostępne są karty świąteczne wykonane starodawnymi metodami, drewniane rękodzieła, a także wyroby z łosiej skóry oraz jedwabiu.
Od powstania pierwszego jarmarku, 111 lat temu, przetrwała jedna z najstarszych tradycji, której głównym bohaterem jest wędrujący po jarmarku Żyd prowadzący kozę, który wita się i rozmawia ze wszystkimi obecnymi w skansenie.
Najbardziej ekscytującą atrakcją dla dzieci jest wesołe miasteczko oraz zwiedzanie tamtejszego zoo, w którym żyją zwierzęta występujące w Skandynawii.
Wokół skansenu rozbrzmiewają świąteczne melodie, wyśpiewywane przez tamtejszy chór, wprowadzające wszystkich w prawdziwa atmosferę Bożego Narodzenia.
Poza tym organizowane jest tam także zakończenie adwentu, podczas którego można skosztować watę cukrową, prażone migdały, a także ogrzać się przy płonącym ognisku.

Podobne jarmarki bożonarodzeniowe organizowane są również w innych krajach europejskich, tj. Dania, Łotwa, Estonia, Niemcy, Francja, Wielka Brytania, Czechy i Austria.

...

Odsłon: 3573 | ranking >>


Komentarze Dodaj komentarz

Artykuł Julmarknad, czyli jarmark bożonarodzeniowy w Szwecji nie został jeszcze skomentowany - bądź pierwszy!


Powiadamiaj mnie o nowych wypowiedziach do tego artykułu

Nie chcesz przepisywać tych słów? Zarejestruj się! (lub Zaloguj)


* pole obowiązkowe

-

Autor artykułu:

Paulina Kusz Paulina Kusz Wyślij wiadomość | Zaproś do znajomych
Więcej artykułów autora >>

- Dziennikarstwo obywatelskie - dołącz do redakcji

Wiadomości z Europy i UERSS Wiadomości z Europy

Inny świat czy popkulturowa wioska? Kultura Nowość Inny świat czy popkulturowa wioska?

Promocja Portugalii na Web Summit 2016 w Lizbonie

Wybory prezydenckie w USA - komentarze ekspertów

Komisja zaleca przedłużenie tymczasowych kontroli na granicach wewnętrznych

Sejm przyjął uchwałę w sprawie CETA

PiS nie poprze Donalda Tuska na drugą kadencję w Radzie Europejskiej

więcej wiadomości z Europy >>

-

Oferty pracy za granicąRSS z ofertami pracy za granicą

Oferty pracy za granicą - przycisk Dodaj ofertę pracy za granicą -

Szkolenia i kursy unijneRSS wydarzenia w Europie

Szkolenia unijne - banner Dodaj ofertę szkolenia

zobacz wszystkie oferty szkoleń >>

-

Forum europejskie - dyskusje...

Ogłoszenia wszelkiehttp://www.rankinglokat.eu Rankinglokat.eu pisze: Polecam również świetną stronę z ubezpieczeniami OC http://www.tanieoc.net >> 19.07.2018 11:28     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkieMonter rusztowań z uprawieniami IPF Sp. z o.o pisze: IPF Group specjalizuje się w rekrutacji i organizacji zatrudnienia na rynku krajowym >> 30.04.2018 15:26     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkiePolska przychodnia w Londynie pisze: Polecam polską przychodnię w Londynie - Fast Medica, to zespół znanych >> 06.04.2018 09:10     Ogłoszenia wszelkie

Studia i nauka za granicąBezpłatna polska szkoła, dla dzieci przebywających za granicą. Wojtek Kyzik pisze: Ciekawy program! >> 02.03.2018 13:22     Studia i nauka za granicą

Ogłoszenia wszelkieProgram do magazynu Wojtek Kyzik pisze: A wygląda to cenowo? >> 02.03.2018 13:22     Ogłoszenia wszelkie

więcej grup dyskusyjnych >>

-

Ostatnio komentowane

Boże Narodzenie w Szwecji Boże Narodzenie w Szwecji ablahabla: xd

Praca w Austrii - umowa, urlop, wynagrodzenie... Teresa Kruczek: Mój mąż pracuje od sierpnia. Czy należy się mu 13i14 w firmie teampool?

Absurdalne przepisy w Unii Europejskiej... mateu: mit dwutlenku węgla obalony lata temu. poczytać o wielkich roślinach, dinozaurach...

Promocja Portugalii na Web Summit... Wojtek Kyzik: swietne!

-

Kalendarz wydarzeń RSS wydarzenia w Europie

więcej wydarzeń >>

-


Wszystkie

Wybierz kraj:

x
Cała Europa Unia Europejska Albania Andora Austria Belgia Białoruś Bośnia i Hercegowina Bułgaria Chorwacja Cypr Czarnogóra Czechy Dania Estonia Finlandia Francja Grecja Gruzja Hiszpania Holandia Irlandia Islandia Kazachstan Liechtenstein Litwa Łotwa Luksemburg Macedonia Malta Mołdawia Niemcy Norwegia Polska Portugalia Rosja Rumunia San Marino Serbia Słowacja Słowenia Szwajcaria Szwecja Turcja Ukraina Watykan Węgry Wielka Brytania Włochy