Twoja Europa - Praca i Studia za granicą oraz Unia Europejska

Szwedzkie miasto Kiruna w trakcie przenoszenia

09.12.2014 Autor: Paulina Kusz[ 0 komentarzy ]
Kiruna – północne miasto Szwecji jest w trakcie przenoszenia. Wszystko z powodu położenia miasta na terenie kopalni rudy żelaza, która powoduje ogromne szkody.

Kiruna – północne miasto Szwecji jest w trakcie przenoszenia. Wszystko z powodu położenia miasta na terenie kopalni rudy żelaza, która powoduje ogromne szkody.
Źródło: commons.wikimedia.org, autor: Johan Arvelius

Jak przenieść całe miasto? No właśnie.
Kiruna – północne miasto Szwecji jest w trakcie przenoszenia. Wszystko z powodu położenia miasta na terenie kopalni rudy żelaza, która powoduje ogromne szkody.

Proces przebudowy


Proces przenoszenia miasta będzie trwał latami. Kiruna zostanie przeniesiona o kilka kilometrów w bezpieczne miejsce, wolne od złóż kopalni. Ludzie muszą się przeprowadzić, budynki trzeba zburzyć lub przenieść. Takie przedsięwzięcie nie miało jeszcze miejsca w skali światowej.
8 stycznia 2007 roku władze miasta podjęły historyczną decyzję o przeniesieniu centrum miasta na północny-zachód ku stokowi górskiemu Luossavaara, na którym prawie nic się nie znajduje.

Państwowa spółka górnicza LKAB przedstawiła szkic, który ilustruje, w jaki sposób ciało rudy jest nachylone pod kątem 60 stopni w dół, w kierunku miasta. Ziemia zaczyna się poruszać, co powoduje coraz częstsze pęknięcia, które negatywnie wpływają na powierzchnię miasta.
Metoda, którą LKAB stara się wydobyć rudy żelaza to uniknięcie deformacji powierzchni gleby poprzez wypełnianie pustych przestrzeni w skałach, odpadami powstałymi przy wydobywaniu surowca.
Miasto jest usytuowane na wzgórzu, co powoduje większy nakład pracy nad wykopaliskami.
Dziś główny poziom równowagi to ok. 1045 m, który znajduje się 800 m poniżej powierzchni. Spółka górnicza LKAB zadecydowała jednak o głębszych wykopaliskach do nowo ustalonego poziomu 1365 m, co świadczy o rozpoczętych już pracach, które przypuszczalnie mają zakończyć się w 2030 roku.
Do tak ogromnego projektu brakuje pomocnych rąk, dlatego też w rejonie Kiruny istnieje ogromne zapotrzebowanie na podwykonawców i kontrahentów, nie tylko z branży górniczej lecz przede wszystkim budowlanej.

Inwestycje


W ostatnich latach przeprowadzono wiele kosztownych inwestycji w podstawową infrastrukturę, tj. nowe linie kolejowe, sieci energetyczne oraz instalacje hydrotechniczne. W wyniku coraz to nowych umów podejmowanych pomiędzy urzędem miasta a spółką górniczą, którzy skupiają się nad powstaniem i rozwojem nowego centrum, powstają również rozległe dyskusje o sposobie przekształcenia starej części miasta w park przemysłowy.
Faktem jest, iż powstała okazja zbudowania nowego miasta wiążę się z ogromnymi możliwościami dla jego mieszkańców. Wszystkie przyszłe budowle mają nabrać nowoczesnych form, są to szkoły, ratusz oraz inne równie ważne budynki. Nie tylko nowoczesny wygląd miasta staje się ważnym elementem lecz przede wszystkim nowe możliwości energooszczędne, dopasowane do współczesnych potrzeb, przynoszących oszczędności, tym samym zmniejszenie kosztów eksploatacji w celu przeznaczania pozostałych środków na szkolnictwo, służbę zdrowia oraz inne inwestycje lokalne.

Nowe miasto


Główna ulica nowego miasta ma nawiązywać do rudy żelaza, dlatego też będzie nosiła nazwę Malmvägen (ulica rudy). Ratusz oraz dworzec kolejowy, leżące naprzeciwko siebie ma dzielić rynek, a kościół ma znajdować się na cmentarzu.
Zakończono konkurs architektoniczny dla nowego miasta i nowego ratusza, a także plan rozwoju przyszłego centrum jest już opracowany. W czerwcu 2014 Rada Miasta przyjęła nowe umowy dotyczące likwidacji starej części miasta oraz rozwoju nowych jego obszarów. Budowa nowego ratusza ma zakończyć się w czerwcu 2017 r., a centrum i rynek handlowy mają być gotowe w 2018 r. Budowa pozostałych części nowego miasta trwać będzie przez kilkanaście najbliższych lat (10-15 lat).

Nowa Kiruna może zostać wyposażona w kolejkę liniową z lotniska do centrum miasta. W projektowaniu nowego miasta brało udział dziesięć międzynarodowych zespołów projektantów.
Jeżeli ta ekspansja okaże się sukcesem, może stać się ona przykładem dla innych światowych miast, które wymagają zmiany położenia, ugruntowanymi poprzez zmiany geologiczne oraz klimatyczne.


...

Odsłon: 2445 | ranking >>


Komentarze Dodaj komentarz

Artykuł Szwedzkie miasto Kiruna w trakcie przenoszenia nie został jeszcze skomentowany - bądź pierwszy!


Powiadamiaj mnie o nowych wypowiedziach do tego artykułu

Nie chcesz przepisywać tych słów? Zarejestruj się! (lub Zaloguj)


* pole obowiązkowe

-

Autor artykułu:

Paulina Kusz Paulina Kusz Wyślij wiadomość | Zaproś do znajomych
Więcej artykułów autora >>

- Dziennikarstwo obywatelskie - dołącz do redakcji

Wiadomości z Europy i UERSS Wiadomości z Europy

Inny świat czy popkulturowa wioska? Kultura Nowość Inny świat czy popkulturowa wioska?

Promocja Portugalii na Web Summit 2016 w Lizbonie

Wybory prezydenckie w USA - komentarze ekspertów

Komisja zaleca przedłużenie tymczasowych kontroli na granicach wewnętrznych

Sejm przyjął uchwałę w sprawie CETA

PiS nie poprze Donalda Tuska na drugą kadencję w Radzie Europejskiej

więcej wiadomości z Europy >>

-

Oferty pracy za granicąRSS z ofertami pracy za granicą

Oferty pracy za granicą - przycisk Dodaj ofertę pracy za granicą

Brukarz (k/m) - Niemcy 20.05.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Emsland

Fizjoterapeuta 14.05.2020 Kraj: Niemcy Miasto: NÖRDLINGEN

Fizjoterapeuta 07.05.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Wemding,Salach

Fizjoterapeuta 14.05.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Donauwörth

zobacz wszystkie oferty pracy >>

-

Szkolenia i kursy unijneRSS wydarzenia w Europie

Szkolenia unijne - banner Dodaj ofertę szkolenia

zobacz wszystkie oferty szkoleń >>

-

Forum europejskie - dyskusje...

Ogłoszenia wszelkiehttp://www.rankinglokat.eu Rankinglokat.eu pisze: Polecam również świetną stronę z ubezpieczeniami OC http://www.tanieoc.net >> 19.07.2018 11:28     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkieMonter rusztowań z uprawieniami IPF Sp. z o.o pisze: IPF Group specjalizuje się w rekrutacji i organizacji zatrudnienia na rynku krajowym >> 30.04.2018 15:26     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkiePolska przychodnia w Londynie pisze: Polecam polską przychodnię w Londynie - Fast Medica, to zespół znanych >> 06.04.2018 09:10     Ogłoszenia wszelkie

Studia i nauka za granicąBezpłatna polska szkoła, dla dzieci przebywających za granicą. Wojtek Kyzik pisze: Ciekawy program! >> 02.03.2018 13:22     Studia i nauka za granicą

Ogłoszenia wszelkieProgram do magazynu Wojtek Kyzik pisze: A wygląda to cenowo? >> 02.03.2018 13:22     Ogłoszenia wszelkie

więcej grup dyskusyjnych >>

-

Ostatnio komentowane

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi regulacjami... WHO będzie debatować nad dokładniejszymi regulacjami... vBczZwAsebUjyE: oraOPQFWxZgk

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... OUGNsiQZTgWIqb: TFEabRJUklQwP

Naukowcy donoszą: dziura ozonowa... VjJoABdfG: IyJFbokiNCYrHtn

Naukowcy donoszą: dziura ozonowa... vjYAVCfRTXsaglK: mVOqshUtGRW

-

Kalendarz wydarzeń RSS wydarzenia w Europie

więcej wydarzeń >>

-


Wszystkie

Wybierz kraj:

x
Cała Europa Unia Europejska Albania Andora Austria Belgia Białoruś Bośnia i Hercegowina Bułgaria Chorwacja Cypr Czarnogóra Czechy Dania Estonia Finlandia Francja Grecja Gruzja Hiszpania Holandia Irlandia Islandia Kazachstan Liechtenstein Litwa Łotwa Luksemburg Macedonia Malta Mołdawia Niemcy Norwegia Polska Portugalia Rosja Rumunia San Marino Serbia Słowacja Słowenia Szwajcaria Szwecja Turcja Ukraina Watykan Węgry Wielka Brytania Włochy