Wspólny organ nadzorczy Eurojust
02.12.2014 | Autor: Dominika Rutkowska | [ 0 komentarzy ] |
Eurojust, właśc. Europejska Jednostka Współpracy Sądowej - agencja Unii Europejskiej o charakterze prokuratorskim
Źródło: commons.wikimedia.org, autor: Xavier Häpe
- Chcesz pozyskać fundusze unijne?
- Złóż zapytanie ofertowe! >>
- Podobne tematy:
- OLAF i zwalczanie nadużyć finansowych w UE
- Eurojust - czym jest i jak działa?
- Unia Europejska - inne artykuły:
- Wydatki na reklamę w Polsce i w innych krajach europejskich
- Komisja zaleca przedłużenie tymczasowych kontroli na granicach wewnętrznych
- Czwarta edycja Konkursu Lingwistycznego „Tłumacze na start”
Niezależny Wspólny organ nadzorczy ma na celu zbiorowe kontrolowanie działań Eurojust, czyli agencji powołanej przez Unię Europejską w 2002 roku. Jak to wygląda w praktyce ?
Jak działa wspólny organ nadzorczy?
Wspólny organ nadzorczy, czyli z angielskiego JSB ma dostęp do wszystkich akt w czasie przetwarzania danych osobowych. Eurojust ma za zadanie dostarczać wspólnemu organowi nadzorczemu wszelakich potrzebnych informacji. JSB działa zgodnie z przepisami. Prowadzi inspekcje, które służą kontrolowaniu tego czy zalecenia są wykonywane prawidłowo. Przy Eurojust działa funkcjonariusz do spraw ochrony danych (FOD), z którym JSB omawia doroczne wyniki badań poziomu zgodności z obowiązującymi przepisami. Dla FOD jest to instancja odwoławcza w przypadku wykrytych nieprawidłowości, kiedy Kolegium Eurojust nie poczyniło prób rozwiązania problemu w określonym czasie.
W skład wspólnego organu nadzorczego wchodzą sędziowie oraz ludzie, którzy mają taki sam poziom niezawisłości. W praktyce są to komisarze ochrony danych mający odpowiednie przygotowanie. Posiadają wiedzę merytoryczną, jeśli chodzi o ochronę danych oraz współpracują z wymiarem sprawiedliwości.
JSB jest niezależnym organem nadzoru, dlatego też podczas 32 konferencji zorganizowanej w Izraelu w 2010 roku otrzymał akredytację Międzynarodowej Konferencji Komisarzy Ochrony Danych i Prywatności. Wspólny organ nadzorczy utworzył własną stronę, aby zapoznać obywateli Unii Europejskiej z ich prawami oraz pracą JSB. Strona ta mieści się pod adresem internetowym http://www.eurojust.europa.eu/about/structure/jsb/Pages/independent-joint-supervisory-body.aspx.