Twoja Europa - Praca i Studia za granicą oraz Unia Europejska

Porady dla osób pracujących za biurkiem

11.11.2014 Autor: Patryk Dzierżawski[ 0 komentarzy ]
Praca za biurkiem

Praca za biurkiem
Źródło: pixabay.com

Osoby pracujące za biurkiem, spędzające większość czasu w pracy przed ekranem monitora są narażone na przykre konsekwencje płynące z takiej pracy, jak: problemy z postawą ciała, żylaki czy problemy ze wzrokiem.

Problemom tym można zaradzić dzięki kilku prostym zasadom wprowadzanym w codzienny czas pracy. Oto one:

1. Prawidłowa postawaPraca w pozycji siedzącej może prowadzić do wad postawy, dlatego ważne jest, aby przestrzegać kilku zasad:
  • plecy na odcinku kifozy piersiowej opieramy o oparcie krzesła. Zapewni to naturalną podwójnie esowatą krzywiznę kręgosłupa.
  • na blacie stołu spoczywają jedynie dłonie, natomiast reszta ręki zostaje poza powierzchnią blatu. Dzięki temu nasze barki będą w naturalnej pozycji, tj. odciągnięte do tyłu. Pomoże to uniknąć efektu tzw. „okrągłych pleców”.
  • stopy na całej powierzchni spoczywają na ziemi. Niedozwolone jest ich krzyżowanie, odrywanie od ziemi bądź trzymanie w powietrzu bez kontaktu ze stałym gruntem. Prowadzi to do bólów kręgosłupa a także problemów z tym odcinkiem kostnym w ludzkim organizmie.

2. Dobroczynna aktywność fizycznaAktywność fizyczna pomoże nam zachować równowagę pomiędzy ciałem i umysłem a także zapewni zdrowie i lepsze samopoczucie, co równie dobrze może się przełożyć na lepsze wyniki w pracy. Jeśli chodzi o samą aktywność fizyczną, to dla osób nie mających zbyt wiele wolnego czasu idealnym rozwiązaniem będą 2-3 krótkie treningi o podwyższonej intensywności w ciągu tygodnia. Dla tych, którzy nie chcą mieć sylwetki atlety dobrym posunięciem będzie trening funkcjonalny, który ma za zadanie wzmacniać całe ciało a także przygotowywać nas na codzienne sytuacje, typu robienie zakupów, przesuwanie mebli, schylanie się itp.

W ramach aktywności fizycznej wskazane jest także uprawianie innych sportów jak choćby popularne ostatnio w Polsce nordic walking – ten rodzaj aktywności gwarantuje nam sprawność, zdrowie, lepsze samopoczucie, utratę zbędnych kilogramów a także angażuje w tym samym czasie do pracy całe ciało dając nam możliwość jego harmonijnego rozwoju!

Na Zachodzie dbanie o własną sprawność fizyczną jest bardzo popularne. Obecnie podobna tendencja ma miejsce w Polsce, jednak upłynie jeszcze dużo czasu, zanim typowy polski pracownik zacznie dbać o swoją aktywność fizyczną tak jak Niemiec, Francuz czy Anglik. W naszym kraju na razie jest to modą, w państwa europejskich jest to codziennością oraz stylem życia.

3. Zrelaksuj swój wzrokNapięte mięśnie gałki ocznej przez dłuższy okres czasu a przy tym wymęczony wzrok, który cały czas jest skierowany na ekran pracującego monitora mogą prowadzić do wad wzroku. Można jednak tego uniknąć. Jednym z najbardziej znanych a także cenionych sposobów jest rozluźnienie napiętego oka. Wystarczy, że raz na godzinę pracy zapewnisz swoim oczom lekki rozluźniający wysiłek:
  • podnieść wzrok sprzed ekranu monitora,
  • spójrz za okno,
  • postaraj się zlokalizować najbardziej oddalony punkt,
  • patrz na niego bez przerwy przez około 60 sekund.
Taki zabieg powtarzany raz na aktywną godzinę pracy przed ekranem komputera zapewni nam doskonały wzrok na długie lata.

4. Potęga koloru zielonegoKolor zielony działa relaksująco na ludzki umysł oraz organizm, pozwala się wyciszyć oraz koi skołatane nerwy.

Wniosek wynikający z tego jest prosty – warto w miejscu pracy zaopatrzyć się w rzecz, która będzie miała kolor zielony. Najlepszym rozwiązaniem jest przeznaczyć miejsce na biurku na rzecz zielonej rośliny, która może działać jako swoisty naturalny antydepresant.

Wystarczy, że w natłoku pracy spojrzymy przez kilka chwila na roślinę a nasze nerwy wrócą do równowagi. Dzięki temu zapewnimy sobie nie tylko spokój, ale również efektywniejszą pracę.


...

Odsłon: 3875 | ranking >>


Komentarze Dodaj komentarz

Artykuł Porady dla osób pracujących za biurkiem nie został jeszcze skomentowany - bądź pierwszy!


Powiadamiaj mnie o nowych wypowiedziach do tego artykułu

Nie chcesz przepisywać tych słów? Zarejestruj się! (lub Zaloguj)


* pole obowiązkowe

-

Autor artykułu:

Patryk Dzierżawski Patryk Dzierżawski Absolwent politologii (s1) oraz
Wyślij wiadomość | Zaproś do znajomych
Więcej artykułów autora >>

- Dziennikarstwo obywatelskie - dołącz do redakcji

Wiadomości z Europy i UERSS Wiadomości z Europy

Inny świat czy popkulturowa wioska? Kultura Nowość Inny świat czy popkulturowa wioska?

Promocja Portugalii na Web Summit 2016 w Lizbonie

Wybory prezydenckie w USA - komentarze ekspertów

Komisja zaleca przedłużenie tymczasowych kontroli na granicach wewnętrznych

Sejm przyjął uchwałę w sprawie CETA

PiS nie poprze Donalda Tuska na drugą kadencję w Radzie Europejskiej

więcej wiadomości z Europy >>

-

Oferty pracy za granicąRSS z ofertami pracy za granicą

Oferty pracy za granicą - przycisk Dodaj ofertę pracy za granicą

Stolarz budowlany (k/m) - montaż okien i drzwi 20.05.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Północno-zachodnie Niemcy

Pracownik (k/m) – mycie skrzynek pod ciśnieniem 20.05.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Dohren

Elektryk przemysłowy (k/m) – Niemcy 20.05.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Garrel

Brukarz (k/m) - Niemcy 20.05.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Emsland

zobacz wszystkie oferty pracy >>

-

Szkolenia i kursy unijneRSS wydarzenia w Europie

Szkolenia unijne - banner Dodaj ofertę szkolenia

zobacz wszystkie oferty szkoleń >>

-

Forum europejskie - dyskusje...

Ogłoszenia wszelkiehttp://www.rankinglokat.eu Rankinglokat.eu pisze: Polecam również świetną stronę z ubezpieczeniami OC http://www.tanieoc.net >> 19.07.2018 11:28     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkieMonter rusztowań z uprawieniami IPF Sp. z o.o pisze: IPF Group specjalizuje się w rekrutacji i organizacji zatrudnienia na rynku krajowym >> 30.04.2018 15:26     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkiePolska przychodnia w Londynie pisze: Polecam polską przychodnię w Londynie - Fast Medica, to zespół znanych >> 06.04.2018 09:10     Ogłoszenia wszelkie

Studia i nauka za granicąBezpłatna polska szkoła, dla dzieci przebywających za granicą. Wojtek Kyzik pisze: Ciekawy program! >> 02.03.2018 13:22     Studia i nauka za granicą

Ogłoszenia wszelkieProgram do magazynu Wojtek Kyzik pisze: A wygląda to cenowo? >> 02.03.2018 13:22     Ogłoszenia wszelkie

więcej grup dyskusyjnych >>

-

Ostatnio komentowane

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi regulacjami... WHO będzie debatować nad dokładniejszymi regulacjami... vBczZwAsebUjyE: oraOPQFWxZgk

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... OUGNsiQZTgWIqb: TFEabRJUklQwP

Naukowcy donoszą: dziura ozonowa... VjJoABdfG: IyJFbokiNCYrHtn

Naukowcy donoszą: dziura ozonowa... vjYAVCfRTXsaglK: mVOqshUtGRW

-

Kalendarz wydarzeń RSS wydarzenia w Europie

więcej wydarzeń >>

-


Wszystkie

Wybierz kraj:

x
Cała Europa Unia Europejska Albania Andora Austria Belgia Białoruś Bośnia i Hercegowina Bułgaria Chorwacja Cypr Czarnogóra Czechy Dania Estonia Finlandia Francja Grecja Gruzja Hiszpania Holandia Irlandia Islandia Kazachstan Liechtenstein Litwa Łotwa Luksemburg Macedonia Malta Mołdawia Niemcy Norwegia Polska Portugalia Rosja Rumunia San Marino Serbia Słowacja Słowenia Szwajcaria Szwecja Turcja Ukraina Watykan Węgry Wielka Brytania Włochy