Twoja Europa - Praca i Studia za granicą oraz Unia Europejska

Wszystko o pewności siebie - cz. 3

30.10.2014 Autor: Patryk Dzierżawski[ 0 komentarzy ]
Pewność siebie otwiera ci drogę do sukcesu w życiu zawodowym i prywatnym

Pewność siebie otwiera ci drogę do sukcesu w życiu zawodowym i prywatnym
Źródło: pixabay.com

Trzecia i ostatnia część rozważań na temat dotyczący pewności siebie. Z pewnością seria 3 artykułów powiązanych z tym zagadnieniem pomoże Tobie Czytelniku spojrzeć na poczucie własnej wartości z innej perspektywy.

7. Bądź jednostką społecznąJest to sposób na nowe wartościowe znajomości a także podniesie własnych umiejętności interpersonalnych. Człowiek czynnie działający w społeczności ma większe mniemanie o sobie, gdyż czuje się spełniony i otacza się ludźmi mającymi te same cele i przekonania.

Oczywiście mam na myśli udzielanie się przede wszystkim w realnym świecie, nie zaś w społeczności wirtualnej, gdzie każdy może stworzyć swoje „wirtualne ja”, które niekoniecznie odzwierciedla jego prawdziwą osobowość. Taki zabieg może tylko prowadzić do patologii oraz naginania rzeczywistości, co w żadnym razie nie przeniesie się pozytywnie na nasze prawdziwe życie.

Idealną formą działalności z innymi ludźmi może być przykładowo wstąpienie w szeregi Ochotniczej Straży Pożarnej, drużyny koszykówki czy Stowarzyszenia Historyków. Dzięki temu nie tylko rozwiniemy swoje zainteresowania, umiejętności społeczne a także otrzymamy szansę nauki nowych rzeczy.

Społecznością lokalną jest również partia polityczna, która zrzesza osoby o podobnych poglądach na społeczeństwo, prawo i państwo. Być może nie jest to popularne w Polsce lecz na Zachodzie czy choćby w USA obywatele o wiele chętniej identyfikują się z ugrupowaniami politycznymi spójnymi z ich własnymi poglądami.

8. Spełniać można się nie tylko zawodowo - rodzinaSpełnienie życiowe, to wbrew temu, co wiele osób uważa – nie tylko spełnienie pod względem zawodowym bądź finansowym. Na życiowe szczęście składa się również spełnienie społeczne, rodzinne oraz realizacja własnych pasji lub hobby.

O spełnieniu społecznym napisałem wyżej. Na kompletne szczęście a także zastrzyk pewności siebie składają się: spełnienie rodzinne oraz realizowanie się we własnej pasji.

Człowiek jest istotą społeczną, to też podstawową a przy tym naturalną grupą społeczną jest rodzina. Do jej założenia dąży zdecydowana większość osób. Zapewnia to ustatkowanie emocjonalne, poczucie więzi, bezpieczeństwa, spełnienia, zrozumienia oraz miłości. Rodzina o zdrowych relacjach zapewnia to wszystko. Pomaga także człowiekowi przejść przez gorsze okresy w życiu.

Rodzina jest ważna również ze względu na funkcję prokreacyjną – poza czerpaniem przyjemności z intymnych doznań ważne jest zaspokojenie instynktu, a więc wydanie na świat zdrowego potomstwa. Człowiek jest również zwierzęciem i prokreacja jest jednym z elementów jego życia. Wspomnę tutaj, iż w obecnych czasach coraz więcej osób decyduje się na życie singla. Jest to związane z wygodą - w końcu nie niesie za sobą większej odpowiedzialności i większą autonomią dzisiejszych osób, które są w stanie poradzić sobie same w każdej praktycznie sytuacji. Poza tym pięcie się po drabinie kariery zawodowej często niesie za sobą wyrzeczenia, do których również może należeć ograniczenie się tylko do luźnych relacji z innymi ludźmi i nie wchodzenie w związki partnerskie.

Większa pewność siebie i niezależność dzisiejszych ludzi niekoniecznie idzie w parze, jeśli chodzi o spełnienie w rodzinie czy założenie własnej rodziny. Pozostaje jednak pytanie: czy takie osoby są naprawdę szczęśliwe, spełnione i czy naprawdę nikogo im w życiu nie brakuje do pełni szczęścia?

9. Spełniać można się nie tylko zawodowo - hobbyElement szczęścia a także pewności siebie może tknąć w nas pasja, rozszerzanie własnych zainteresowań. Bez względu na to, co jest Twoją pasją rozwijaj się w tym kierunku i nigdy nie rezygnuj z tego na rzecz pracy, rodziny itp. Uważam, iż hobby można pogodzić dosłownie ze wszystkim, również z obowiązkami zawodowymi czy rodzinnymi.

Hobby to odskocznia od stresów dnia codziennego. Własny świat, w którym każdy może pogrążyć się bez pamięci i zapomnieć o problemach. Dzięki temu możliwe jest zachowanie wewnętrznej równowagi.

Pamiętaj o swojej pasji i nie zaniedbuj jej, bo bez znaczenia jest to czy lubisz grać w szachy, pływać czy skakać na spadochronie. Skoro to lubisz, to zagospodaruj czas, który będzie tylko dla Ciebie i Twojej pasji.
Gwarantuję, że skorzystasz na tym Ty oraz osoby z Twojego otoczenia.

10. Przejmij kontrolę nad własnymi emocjamiOsoby pewne siebie są również pewne swoich emocji. Oznacza to, że radzą one sobie lepiej w sytuacjach kryzysowych niż osoby, które nie posiadają tej umiejętności. Wiele razy słyszałem o tym, że warto być sobą i uzewnętrzniać swoje emocje. Nie do końca się z tym zgadzam, bowiem osoba świadoma siebie jest w stanie umiejętnie kontrolować własne emocje, a aby to uczynić musi poznać źródło ich pochodzenia oraz sposób zaradzenia im, zwłaszcza, jeśli są to emocje negatywne, jak: złość, gniew, zawiść, zazdrość itp.

Osoby takie są często uważane przez innych za liderów i podświadomie wiele osób chce za nimi podążać widząc w nich wzór. Faktem jest, iż takie osoby lepiej radzą sobie w społeczeństwie, szybciej odnajdują się w nowych sytuacjach, lepiej radzą sobie ze stresem, potrafią być konsekwentne i skupiać się na realizacji celów.

Jedno jest pewne – emocji się nie pozbędziemy, zawsze będą nam towarzyszyć. Możemy za to poznać ich źródło, co pozwoli nam im zaradzać albo je kontrolować trzymając nerwy na wodzy.

Polska vs EuropaPolacy na tle Europejczyków, jeśli chodzi o pracowitość wypadają najlepiej, natomiast cechą, której nam zdecydowanie brakuje jest opisana w artykule pewność siebie.

Jesteśmy narodem zakompleksionym, buńczucznym, lubimy nawzajem obrzucać się błotem i tym, choć w małym stopniu podreperować swojego ego - widać to doskonale po komentarzach internautów na portalach społecznościowych bądź serwisach informacyjnych. Często stawiamy się w roli "eksperta od wszystkiego" i zawzięcie bronimy własnej opinii, nawet gdy nie jest trafna.

Wewnętrzne poczucie "bycia gorszym od innych" sprawia, że trudniej od pozostałych mieszkańców Europy cieszyć się nam w pełni możliwościami, jakie niesie za sobą życie.
Popularna "polska mentalność" pozbawiona jest przebojowości, błyskotliwości oraz kreatywności, choć jak widać po sukcesach wielu polskich przedsiębiorców na krajowym i zagranicznym rynku - trzeciej cechy wielu Polakom nie brakuje.

Mam nadzieję, że ten artykuł pomoże nam otworzyć oczy i nieco z dystansem spojrzeć na siebie i własne życie. Liczę, że dzięki tym wskazówkom wprowadzonym w codzienność każdy z nas odnajdzie w sobie pełnię możliwości i zacznie je wykorzystywać w walce o własne szczęście.

...

Odsłon: 3069 | ranking >>


Komentarze Dodaj komentarz

Artykuł Wszystko o pewności siebie - cz. 3 nie został jeszcze skomentowany - bądź pierwszy!


Powiadamiaj mnie o nowych wypowiedziach do tego artykułu

Nie chcesz przepisywać tych słów? Zarejestruj się! (lub Zaloguj)


* pole obowiązkowe

-

Autor artykułu:

Patryk Dzierżawski Patryk Dzierżawski Absolwent politologii (s1) oraz
Wyślij wiadomość | Zaproś do znajomych
Więcej artykułów autora >>

- Dziennikarstwo obywatelskie - dołącz do redakcji

Wiadomości z Europy i UERSS Wiadomości z Europy

Inny świat czy popkulturowa wioska? Kultura Nowość Inny świat czy popkulturowa wioska?

Promocja Portugalii na Web Summit 2016 w Lizbonie

Wybory prezydenckie w USA - komentarze ekspertów

Komisja zaleca przedłużenie tymczasowych kontroli na granicach wewnętrznych

Sejm przyjął uchwałę w sprawie CETA

PiS nie poprze Donalda Tuska na drugą kadencję w Radzie Europejskiej

więcej wiadomości z Europy >>

-

Oferty pracy za granicąRSS z ofertami pracy za granicą

Oferty pracy za granicą - przycisk Dodaj ofertę pracy za granicą

Praca na wakacje dla studentów i uczniów - Niemcy 31.07.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Haren(Ems)/Wietze

Brukarz (k/m) - Niemcy 15.07.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Emsland

Monter okien 20.07.2020 Kraj: Holandia

Fizjoterapeuta 23.07.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Berlin

zobacz wszystkie oferty pracy >>

-

Szkolenia i kursy unijneRSS wydarzenia w Europie

Szkolenia unijne - banner Dodaj ofertę szkolenia

zobacz wszystkie oferty szkoleń >>

-

Forum europejskie - dyskusje...

Ogłoszenia wszelkiehttp://www.rankinglokat.eu Rankinglokat.eu pisze: Polecam również świetną stronę z ubezpieczeniami OC http://www.tanieoc.net >> 19.07.2018 11:28     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkieMonter rusztowań z uprawieniami IPF Sp. z o.o pisze: IPF Group specjalizuje się w rekrutacji i organizacji zatrudnienia na rynku krajowym >> 30.04.2018 15:26     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkiePolska przychodnia w Londynie pisze: Polecam polską przychodnię w Londynie - Fast Medica, to zespół znanych >> 06.04.2018 09:10     Ogłoszenia wszelkie

Studia i nauka za granicąBezpłatna polska szkoła, dla dzieci przebywających za granicą. Wojtek Kyzik pisze: Ciekawy program! >> 02.03.2018 13:22     Studia i nauka za granicą

Ogłoszenia wszelkieProgram do magazynu Wojtek Kyzik pisze: A wygląda to cenowo? >> 02.03.2018 13:22     Ogłoszenia wszelkie

więcej grup dyskusyjnych >>

-

Ostatnio komentowane

W centrum Polski głośno o biotechnologii W centrum Polski głośno o biotechnologii gnGKeuElhI: nqOJGjBtK

Naukowcy donoszą: dziura ozonowa... XpDakwEfUB: PJDdRqBAbfixTl

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... qwexmjWoTvsDHN: iHnAkLygU

Praca w Szwecji - zapotrzebowanie... Skwierczyński Maciej: Witam serdecznie nazywam się Maciej Skwierczyński Jeśli oferta pracy w Szwecji...

-

Kalendarz wydarzeń RSS wydarzenia w Europie

więcej wydarzeń >>

-


Wszystkie

Wybierz kraj:

x
Cała Europa Unia Europejska Albania Andora Austria Belgia Białoruś Bośnia i Hercegowina Bułgaria Chorwacja Cypr Czarnogóra Czechy Dania Estonia Finlandia Francja Grecja Gruzja Hiszpania Holandia Irlandia Islandia Kazachstan Liechtenstein Litwa Łotwa Luksemburg Macedonia Malta Mołdawia Niemcy Norwegia Polska Portugalia Rosja Rumunia San Marino Serbia Słowacja Słowenia Szwajcaria Szwecja Turcja Ukraina Watykan Węgry Wielka Brytania Włochy