Twoja Europa - Praca i Studia za granicą oraz Unia Europejska

Polacy są jednym z narodów, który najlepiej dba o swoją prywatność w sieci

30.10.2014 Autor: Patryk Dzierżawski[ 0 komentarzy ]
Prywatność w sieci

Prywatność w sieci
Źródło: pixabay.com

Polscy internauci są coraz bardziej świadomi kroków, jakie stawiają w wirtualnej rzeczywistości a co za tym idzie - tego, iż każda działalność w Internecie może pozostawić trwały ślad.

Świat wirtualny równie istotny, co świat realnyObecnie dbanie o prywatność w sieci jest równie ważne, jak dbanie o nią w świecie realnym. Wiąże się to z tym, iż każda działalność w społeczności internetowej może pozostawić za sobą niechciane ślady, do których z kolei później może mieć dostęp każdy aktywny internauta.

Często przez przypadek bądź świadomie lecz nie zdając sobie sprawy ze skutków naszej aktywności możemy umieścić w zasobach sieci post, zdjęcie, filmik lub komentarz mogący negatywnie rzutować na naszą osobę. Takie informacje z kolei mogą trafić w ręce osób trzecich, które nie zawahają się użyć ich na naszą niekorzyść.

Całe życie przelane na portale społecznościoweDbanie o to, co umieszcza się na swój temat w sieci między innymi za pomocą portali społecznościowych to bardzo dobre posunięcie.

Należy wziąć przede wszystkim pod uwagę fakt, iż takie dane mogą po pierwsze działać na niekorzyść naszej osoby, o czym już wspomniałem we wcześniejszym akapicie. Nikt przecież nie chciałby znaleźć w Internecie zdjęć z imprezy, o której wolałby jak najszybciej zapomnieć czy wyniku niezdanego egzaminu na prawo jazdy z trywialnego powodu!
Dlatego niewskazane jest zamieszczanie w sieci zbyt osobistych rzeczy.

Cieszy fakt, iż Polacy zdają sobie sprawę z tego, iż miłosne posty, zbyt intymne zdjęcia, setki fotografii z wakacji last-minute czy obraźliwe wpisy pod kątem innych osób nie są konieczne. Edukacja dotycząca wirtualnego świata w naszym kraju stoi na wysokim poziomie. Potwierdza to raport firmy EMC Poland zrealizowany z polecenia Interaktywnego Instytutu Badań Rynkowych.

Jednak to nie wszystkie zagrożenia, jakie czekają na nas w sieci!

Hakerzy, konkurencyjne firmy, osoby trzecieDane teleadresowe, dane dokumentów osobistych, kont bankowych, hasła oraz loginy do poczty e-mail, kont na portalach społecznościowych czy wirtualnych dysków z poufnymi danymi, to wszystko może wpaść w ręce hakerów, firm konkurencyjnych czy najzwyczajniej osób, które życzą nam źle.

Kierując się nierozwagą możemy nie tylko stracić swoje oszczędności, poufne dane z kont mailowych czy wirtualnych dysków, ale również stracić wirtualny wizerunek, na który musieliśmy pracować w pocie czoła. Dotyczy to zwłaszcza osób, które swoją karierę zawodową związały z siecią – publikują artykuły na witrynach i portalach www, blogują, prowadzą własny program w serwisie youtube.com.

Raz, dwa, trzy... Twój szef patrzyCoraz częściej w sieci jesteśmy monitorowani przez własnych pracodawców! Dzięki temu wiele firm bada prawdziwą osobowość pracownika, tj. jego poglądy, sposób spędzania wolnego czasu a nawet opinie o miejscu obecnego zatrudnienia.

Post umieszczony w gniewie na wymagającego szefa na portalu społecznościowym, poza masą lajków, osób w podobnej sytuacji może przysporzyć nam również problemów ze strony wspomnianego szefa. W efekcie może to objawiać się zwolnieniem dyscyplinarnym z posady, która w zasadzie nie wydawała się aż tak zła, a którą straciliśmy ze względu na własną bezmyślność. Umieszczając cokolwiek w sieci nie kierujmy się emocjami, bo te zazwyczaj bywają złym drogowskazem.

Pamiętaj, zanim coś udostępnisz w Internecie dokładnie przemyśl, jaki będzie to niosło za sobą wydźwięk i jakie światło rzuci na Twoją osobę!

Dbanie o prywatność w sieci po europejskuPrzed opublikowaniem raportu EMC Poland, przeprowadzono podobne badanie za sprawą EMC Corporation.

W badaniu ujęto 15 krajów, w tym kraje europejskie jak: Niemcy, Wielka Brytania, Francja czy Rosja.
Listę dopełniały m.in. takie państwa jak: USA, Indie, Chiny, Kanada, Australia i Nowa Zelandia.

Wyniki prezentują się następująco. Bezpieczeństwo w sieci zależy przede wszystkim od regionu geograficznego, rodzaju czynności jakie są wykonywane w wirtualnym świecie, wieku oraz płaci internautów.

Polska po zestawieniu wyników plasuje się zarówno w europejskiej jak i światowej czołówce krajów, w których społeczność dba najbardziej o swoją prywatność w sieci.

Przykładowo:
  • 90% Polaków nie pozwala innych osobom logować się na swoim sprzęcie i nie udostępnia własnych haseł
  • 71% pytanych używa silnych haseł do zabezpieczenia swojej wirtualnej własności
Dla porównania w pozostałych badanych państwach aż 62% ankietowanych nie zmienia regularnie haseł, co zdecydowanie ułatwia zadanie hakerom.

...

Odsłon: 3161 | ranking >>


Komentarze Dodaj komentarz

Artykuł Polacy są jednym z narodów, który najlepiej dba o swoją prywatność w sieci nie został jeszcze skomentowany - bądź pierwszy!


Powiadamiaj mnie o nowych wypowiedziach do tego artykułu

Nie chcesz przepisywać tych słów? Zarejestruj się! (lub Zaloguj)


* pole obowiązkowe

-

Autor artykułu:

Patryk Dzierżawski Patryk Dzierżawski Absolwent politologii (s1) oraz
Wyślij wiadomość | Zaproś do znajomych
Więcej artykułów autora >>

- Dziennikarstwo obywatelskie - dołącz do redakcji

Wiadomości z Europy i UERSS Wiadomości z Europy

Inny świat czy popkulturowa wioska? Kultura Nowość Inny świat czy popkulturowa wioska?

Promocja Portugalii na Web Summit 2016 w Lizbonie

Wybory prezydenckie w USA - komentarze ekspertów

Komisja zaleca przedłużenie tymczasowych kontroli na granicach wewnętrznych

Sejm przyjął uchwałę w sprawie CETA

PiS nie poprze Donalda Tuska na drugą kadencję w Radzie Europejskiej

więcej wiadomości z Europy >>

-

Oferty pracy za granicąRSS z ofertami pracy za granicą

Oferty pracy za granicą - przycisk Dodaj ofertę pracy za granicą

Praca na ferie dla studentów i uczniów - Niemcy 13.01.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Haren(Ems)/Wietze

Komisjoner/Pracownik magazynu (k/m) - okolice Berlina - bez znajomości języka! 13.01.2021 Kraj: Niemcy Miasto: okolice Berlina

Pracownik produkcji (k/m) - bez znajomości języka - Niemcy 07.01.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Rostock

Pracownik działu wysyłki (k/m) - Niemcy 13.01.2021 Kraj: Niemcy Miasto: okolice Halle an der Salle

zobacz wszystkie oferty pracy >>

-

Szkolenia i kursy unijneRSS wydarzenia w Europie

Szkolenia unijne - banner Dodaj ofertę szkolenia

zobacz wszystkie oferty szkoleń >>

-

Forum europejskie - dyskusje...

Ogłoszenia wszelkiehttp://www.rankinglokat.eu Rankinglokat.eu pisze: Polecam również świetną stronę z ubezpieczeniami OC http://www.tanieoc.net >> 19.07.2018 11:28     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkieMonter rusztowań z uprawieniami IPF Sp. z o.o pisze: IPF Group specjalizuje się w rekrutacji i organizacji zatrudnienia na rynku krajowym >> 30.04.2018 15:26     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkiePolska przychodnia w Londynie pisze: Polecam polską przychodnię w Londynie - Fast Medica, to zespół znanych >> 06.04.2018 09:10     Ogłoszenia wszelkie

Studia i nauka za granicąBezpłatna polska szkoła, dla dzieci przebywających za granicą. Wojtek Kyzik pisze: Ciekawy program! >> 02.03.2018 13:22     Studia i nauka za granicą

Ogłoszenia wszelkieProgram do magazynu Wojtek Kyzik pisze: A wygląda to cenowo? >> 02.03.2018 13:22     Ogłoszenia wszelkie

więcej grup dyskusyjnych >>

-

Ostatnio komentowane

W centrum Polski głośno o biotechnologii W centrum Polski głośno o biotechnologii ruoSTnEFQ: SjmXYRoW

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... TsyvDknmHOf: bVoyTUsFv

Naukowcy donoszą: dziura ozonowa... RpWHFEimB: QSOUPuRb

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... zcKEJrTxj: bKJcnlhaSUryxME

-

Kalendarz wydarzeń RSS wydarzenia w Europie

więcej wydarzeń >>

-


Wszystkie

Wybierz kraj:

x
Cała Europa Unia Europejska Albania Andora Austria Belgia Białoruś Bośnia i Hercegowina Bułgaria Chorwacja Cypr Czarnogóra Czechy Dania Estonia Finlandia Francja Grecja Gruzja Hiszpania Holandia Irlandia Islandia Kazachstan Liechtenstein Litwa Łotwa Luksemburg Macedonia Malta Mołdawia Niemcy Norwegia Polska Portugalia Rosja Rumunia San Marino Serbia Słowacja Słowenia Szwajcaria Szwecja Turcja Ukraina Watykan Węgry Wielka Brytania Włochy