Twoja Europa - Praca i Studia za granicą oraz Unia Europejska

Jak zostać "premierką" i niczego nie skopać?

08.10.2014 Autor: Patrycja Szyja[ 0 komentarzy ]
Nowa pani premier zobowiązała się do wiernej służby Polsce i Polakom. Czy uda jej się dołączyć do grona

Nowa pani premier zobowiązała się do wiernej służby Polsce i Polakom. Czy uda jej się dołączyć do grona "Żelaznych Dam" XXI wieku? Na udowodnienie, że jej deklaracje to nie tylko puste słowa, ma cały rok.
Źródło: Platforma Obywatelska RP from Polska

Czy Ewa Kopacz będzie polską Margaret Thatcher? Czy tak jak Golda Meir, Indira Gandhi czy Benazir Brutto zasłuży na miano „Żelaznej Damy”?

Miejmy nadzieje, że wszystkie wypowiedziane przez panią premier deklaracje, nie są jedynie pustymi słowami, które mają poprawić wizerunek Platformy Obywatelskiej.

„Żelazna Dama”Określenie „Żelazna Dama” stworzone zostało przez radzieckich dziennikarzy, jest ono synonimem pragmatyzmu, skuteczności i bezkompromisowości. W ubiegłym wieku niepodważalną „Iron Lady” była Margaret Thatcher, dziś tego sformułowania używa się w odniesieniu do Julii Tymoszenko i kanclerz Angeli Merkel. Są one silnymi, stanowczymi kobietami, podejmującymi zdecydowane działania polityczne. Czy Ewa Kopacz jest w stanie dołączyć do tegoż grona? Na razie pani premier składa deklaracje, wprowadza zmiany, gdy słowa zamienią się w czyny, będziemy mogli stwierdzić, na ile jej rządy są prowadzone „żelazną ręką”.

Polska premier okiem zagranicznych mediówWłochy

Włoski dziennik Corriere Della Sera uważa Ewę Kopacz za „Żelazną Damę i doskonałą przedstawicielkę klasy średniej”, stwierdza także, że w końcu „wyszła ona z cienia Donalda Tuska”. W artykule zatytułowanym Dzień Ewy, kobieta na czele Polski, przypomniane zostały wydarzenia, które według gazety zasługują na ogromne uznanie. Pierwsze z nich miało miejsce w roku 2008 i jest związane z gwałtem czternastolatki. Ewa Kopacz jako minister zdrowia „rzuciła wyzwanie działaczom i instytucjom kościelnym wskazując szpital, w którym ów dziewczyna mogła dokonać aborcji po odmowie jej przeprowadzenia w innych placówkach”. Drugie przytoczone zdarzenie dotyczyło „międzynarodowego alarmu w związku z pojawieniem się wirusa H1N1, ówczesna minister zdrowia sprzeciwiała się masowemu zakupowi szczepionek przeciwko grypie. Uznała je za zbędne, a czas przyznał jej rację”.

Najistotniejsza jest jednak konkluzja, którą wysuwa gazeta: „Rosnąca w siłę opozycja pod wodzą Jarosława Kaczyńskiego będzie od tej pory musiała stawić czoła damie z żelaza”.

Niemcy

Niemieckie media opisują nowy skład rządu Ewy Kopacz oraz nie ukrywają zdziwienia, jakie wywołało zwolnienie Radosława Sikorskiego ze stanowiska ministra spraw zagranicznych.

Sueddeutsche Zeitung, jedna z największych niemieckich gazet, dokonuje wnikliwej analizy nowego rządu. Na przykład sporo miejsca poświęca nowemu ministrowi spraw zagranicznych Grzegorzowi Schetynie. W artykule „SZ” Schetyna zostaje zaprezentowany jako osoba, która ze sceną międzynarodową ma niewiele wspólnego, a jego nominacja była podyktowana obawami pani premier – „Za nominacją dla Schetyny kryje się chęć zniechęcenia go od kandydowania na szefa PO po 1 grudnia, gdy Donald Tusk wyjedzie do Brukseli”.

Inny niemiecki dziennik „Frankfurter Allgemeine Zeitung” pisze, że czasy Tuska i Sikorskiego właśnie dobiegły końca, a na scenę polityczną wkracza „kobieta – pediatra i matka”. „FAZ” nie ukrywa, że zmiany na stanowisku szefa MSZ nie są niespodzianką, a także podkreśla, że zmiana ta nie ma nic wspólnego z konfliktem pomiędzy Kopacz a Sikorskim lecz jest to decyzja samego prezydenta Komorowskiego, który nie chciał Sikorskiego w rządzie – „Jako stojący twardo na ziemi katolik Komorowski nie przepadał za skłonnością Sikorskiego do puent ani też do jego błyskotliwych występów”. Ponadto „FAZ” uważa, że w przyszłości polityką zagraniczną w Polsce będzie zajmować się prezydent.

Austria, Wielka Brytania, AmerykaAustriacka, londyńska i amerykańska prasa także sporo uwagi poświęcają zmianom w rządze, ze szczególnym naciskiem na zmianę w MSZ.

Austriacka APA wybór Grzegorza Schetyny komentuje następująco – „Zręczne posunięcie, ale z elementem ryzyka” oraz dodaje, że jest to „największa niespodzianka”. APA powołując się na opinie politologów i opozycji uważa, że Schetyna nie posiada doświadczenia i odpowiednich kompetencji do piastowania tego stanowiska.

Brytyjski „Reuters” napisał wprost, że Ewa Kopacz „wprowadziła partyjnego rywala Schetynę do swojego rządu (…) próbując zneutralizować potencjalne wyzwanie dla swojej władzy”.

Również amerykańska „Associated Press” nie kryje zdziwienia związanego ze zwolnieniem Sikorskiego oraz zarzuca pani premier, nie podanie konkretnego powodu, dla którego Sikorski nie znalazł się w rządzie.

Jak Polacy oceniają nowy rząd?Według sondaży CBOS – Polacy dobrze oceniają nową panią premier. 46 procent respondentów jest przychylnych Ewie Kopacz, natomiast 31 procent badanych nie zgadza się z wyborem Kopacz na premiera. Jeżeli zestawimy obecny sondaż z tym sprzed 7 lat, kiedy to Donald Tusk obejmował rządy, zauważymy jednak, że pani Kopacz wypada znacznie gorzej niż poprzednik. W listopadzie 2007 roku poparcie dla Tuska sięgało 62 procent.

CBOS zbadało również stosunek Polaków do poszczególnych ministrów. Najlepiej wypadł Radosław Sikorski, którego wynik wyniósł 33 procent, trzeba w tym miejscu zaznaczyć, że ankieta była przeprowadzona przed ogłoszeniem składu nowego rządu. Pozytywnie została także oceniona praca Donalda Tuska i Marka Sawickiego (20%) oraz Elżbiety Bieńkowskiej (24%).

Najgorzej oceniono ministra zdrowia Bartosza Arłukowicza, aż 41 procent badanych uważa, że źle wykonuje on swoje obowiązki, kiepsko wypadli także Bartłomiej Sienkiewicz (8%) i Joanna Kluzik-Rostkowska (14%).

Jest wiele do zrobieniaKilka dni temu pani premier wygłosiła swoje expose, w którym zobowiązała się do wiernej służby Polsce i jej obywatelom. Ewa Kopacz zapowiedziała zmiany w PO – partii, która „oddaliła się od ludzi”. Pogratulowała Donaldowi Tuskowi nowego stanowiska, a także zaapelowała do Jarosława Kaczyńskiego o „zdjęcie z polski klątwy nienawiści”. Po tym krótkim wstępie pani premier przedstawiła prawie 30 zobowiązań, zaczynając od bezpieczeństwa rodzin, przez prowadzenie pragmatycznej polityki zagranicznej, która opierać się będzie na współpracy z UE i NATO, budowanie żłobków przy zakładach pracy, wyeliminowanie ze szkół tzw. „śmieciowego jedzenia”, powstaniu 1770 kilometrów autostrad i dróg ekspresowych po wsparcie polskich portów.

Pani premier obiecuje Polakom naprawdę bardzo dużo, dlatego też opinie na ten temat są podzielone nie tylko wśród polityków, ale także między internautami. Wielu obywateli uważa, że deklaracje pani premier to tylko puste słowa, a nawet jeżeli zacznie coś robić to i tak nie zdąży wszystkiego zrealizować. Właśnie dlatego też wielu ludzi oświadcza, że nie pójdzie na wybory. Przed panią premier bardzo trudne zadanie, gdyż same słowa nie przekonają Polaków do wzięcia udziału w głosowaniu.

Jednak już wkrótce pani Ewa Kopacz będzie miała szansę się wykazać i zachęcić ludzi do wywiązania się z obywatelskiego obowiązku. Otóż pod koniec października czeka panią premier unijny szczyt dotyczący problemu klimatyczno-energetycznego. Będzie to pewnego rodzaju test dyplomatyczny i miejmy nadzieję, że pani Kopacz zda go celująco....

Odsłon: 2225 | ranking >>


Komentarze Dodaj komentarz

Artykuł Jak zostać "premierką" i niczego nie skopać? nie został jeszcze skomentowany - bądź pierwszy!


Powiadamiaj mnie o nowych wypowiedziach do tego artykułu

Nie chcesz przepisywać tych słów? Zarejestruj się! (lub Zaloguj)


* pole obowiązkowe

-

Autor artykułu:

Patrycja Szyja Patrycja Szyja Wyślij wiadomość | Zaproś do znajomych
Więcej artykułów autora >>

- Dziennikarstwo obywatelskie - dołącz do redakcji

Wiadomości z Europy i UERSS Wiadomości z Europy

Inny świat czy popkulturowa wioska? Kultura Nowość Inny świat czy popkulturowa wioska?

Promocja Portugalii na Web Summit 2016 w Lizbonie

Wybory prezydenckie w USA - komentarze ekspertów

Komisja zaleca przedłużenie tymczasowych kontroli na granicach wewnętrznych

Sejm przyjął uchwałę w sprawie CETA

PiS nie poprze Donalda Tuska na drugą kadencję w Radzie Europejskiej

więcej wiadomości z Europy >>

-

Oferty pracy za granicąRSS z ofertami pracy za granicą

Oferty pracy za granicą - przycisk Dodaj ofertę pracy za granicą

Pracownik działu wysyłki (k/m) - Niemcy 22.01.2021 Kraj: Niemcy Miasto: okolice Halle an der Salle

Pracownik (k/m) - mycie skrzynek pod ciśnieniem 07.01.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Bydgoszcz

Pracownik produkcji (k/m) - blisko granicy - Bautzen 22.01.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Bautzen

Pracownik wylęgarni (k/m) - Niemcy 22.01.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Dohren

zobacz wszystkie oferty pracy >>

-

Szkolenia i kursy unijneRSS wydarzenia w Europie

Szkolenia unijne - banner Dodaj ofertę szkolenia

zobacz wszystkie oferty szkoleń >>

-

Forum europejskie - dyskusje...

Ogłoszenia wszelkiehttp://www.rankinglokat.eu Rankinglokat.eu pisze: Polecam również świetną stronę z ubezpieczeniami OC http://www.tanieoc.net >> 19.07.2018 11:28     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkieMonter rusztowań z uprawieniami IPF Sp. z o.o pisze: IPF Group specjalizuje się w rekrutacji i organizacji zatrudnienia na rynku krajowym >> 30.04.2018 15:26     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkiePolska przychodnia w Londynie pisze: Polecam polską przychodnię w Londynie - Fast Medica, to zespół znanych >> 06.04.2018 09:10     Ogłoszenia wszelkie

Studia i nauka za granicąBezpłatna polska szkoła, dla dzieci przebywających za granicą. Wojtek Kyzik pisze: Ciekawy program! >> 02.03.2018 13:22     Studia i nauka za granicą

Ogłoszenia wszelkieProgram do magazynu Wojtek Kyzik pisze: A wygląda to cenowo? >> 02.03.2018 13:22     Ogłoszenia wszelkie

więcej grup dyskusyjnych >>

-

Ostatnio komentowane

W centrum Polski głośno o biotechnologii W centrum Polski głośno o biotechnologii ruoSTnEFQ: SjmXYRoW

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... TsyvDknmHOf: bVoyTUsFv

Naukowcy donoszą: dziura ozonowa... RpWHFEimB: QSOUPuRb

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... zcKEJrTxj: bKJcnlhaSUryxME

-

Kalendarz wydarzeń RSS wydarzenia w Europie

więcej wydarzeń >>

-


Wszystkie

Wybierz kraj:

x
Cała Europa Unia Europejska Albania Andora Austria Belgia Białoruś Bośnia i Hercegowina Bułgaria Chorwacja Cypr Czarnogóra Czechy Dania Estonia Finlandia Francja Grecja Gruzja Hiszpania Holandia Irlandia Islandia Kazachstan Liechtenstein Litwa Łotwa Luksemburg Macedonia Malta Mołdawia Niemcy Norwegia Polska Portugalia Rosja Rumunia San Marino Serbia Słowacja Słowenia Szwajcaria Szwecja Turcja Ukraina Watykan Węgry Wielka Brytania Włochy