Bezpłatne staże i praktyki - warto czy nie warto?
26.09.2014 | Autor: Jowita Maciągiewicz | [ 1 komentarz ] |
Bezpłatne praktyki mogą się okazać dobrym sposobem na zdobycie doświadczenia.
Źródło: Polimerek
- Wybierasz się do Polski?
- Zarezerwuj hotel w Polsce
- Wynajmij samochód w Polsce
- Podobne tematy:
- Czwarta edycja Konkursu Lingwistycznego „Tłumacze na start”
- Najdroższe kierunki studiów w Polsce
- "Tłumacze na start!" - podsumowanie przebiegu praktyk tłumaczeniowych 2016
- Polska - inne artykuły:
- Zintegrowany System Kwalifikacji – ZSK
- Chcesz pracować w reklamie? Aplikuj do programu Dentsu Innovation Camp
- Tłumaczenia w biznesie – zlecić agencji czy zatrudnić tłumacza?
Dzisiejsza sytuacja na rynku pracy sprawiła, że młodzi ludzie coraz częściej decydują się na bezpłatne praktyki i staże, będące nieraz jedyną możliwością zdobycia doświadczenia, ale czy to dobre rozwiązanie dla każdego?
Po co praktyki i staże?
Obecnie szkolnictwo wyższe święci swoje triumfy, gdyż z roku na rok zwiększa się liczba osób ubiegających się o dyplom co najmniej licencjata. Problem w tym, że miejsc pracy nie przybywa w tempie wprost proporcjonalnym do liczby absolwentów. Oznacza to, że pracodawcy stają się coraz bardziej wybredni i do swoich zespołów wybierają kandydatów, wyróżniających się na tle innych. Da się zaobserwować, że wielu młodych ludzi decyduje się na podjęcie dwóch kierunków studiów, jednak nawet to nie gwarantuje satysfakcjonującego zatrudnienia. Aby zostać zatrudnionym, w większości miejsc pracy wymaga się przede wszystkim doświadczenia, które najlepiej zdobyć w czasie trwania studiów, aby tuż po nich zabrać się za poszukiwania zarobku. Szkopuł w tym, że studentów jest wielu, a funduszy na ich staże czy praktyki wciąż brakuje.
Kiedy najlepiej odbywać bezpłatne praktyki i staże?
Oczywiście zanim zdecydujemy się na takie rozwiązanie,warto poszukać praktyk, za które otrzymamy choć niewielkie wynagrodzenie, zwłaszcza gdy mamy zamiar zdobywać doświadczenie w innym mieście. Nie oszukujmy się jednak- obecnie ciężko się dostać nawet na bezpłatne staże, zwłaszcza gdy nie mamy żadnego doświadczenia. Szczególnie problematycznym okresem są wakacje, gdzie następuje prawdziwy wysyp chętnych. Warto więc zdecydować się na praktyki czy staże podczas roku akademickiego, ponieważ wówczas zainteresowanie w tym obszarze jest znacznie mniejsze. Poza tym jeśli i tak dojeżdżamy na uczelnię, odbywając praktyki i staże w tym samym okresie, można oszczędzić na biletach i na czasie. Przedsiębiorstwa są najczęściej dość elastyczne dla studentów i pozwalają im zdobywać doświadczenie w wybranych przez nich godzinach, a nawet umożliwiają im wykonywanie zadań częściowo zdalnie, więc może się okazać, że praktyki rozpoczęte np. od października nie są aż tak uciążliwe, jak mogłoby się wydawać.
Wady i zalety staży bezpłatnych
Choć o takiej formie zdobywania doświadczenia mówi się jako o wyzysku studentów przez pracodawców, należy zwrócić uwagę na jej zalety. Jedną z nich jest to, że znaczna część firm oferujących bezpłatne staże, daje najlepszym praktykantom możliwość stałego zatrudnienia, a także wystawia zaświadczenia i referencje, które mogą być przydatne w znalezieniu wymarzonej pracy. Poza tym na stażach możemy zdobyć cenne kontakty, potencjalnie przydatne w poszukiwaniach stałego miejsca zatrudnienia, jeśli więc nie mamy ofert płatnego stażu należy poważnie zastanowić się nad podjęciem bezpłatnego.
Wadą odbywania takich praktyk jest często dokładanie do nich z własnej kieszeni, a nie każdego na to stać. Zwłaszcza dojazdy mogą pochłaniać znaczną część naszych funduszy. Trudno także odpowiadać na niepochlebne komentarze naszych znajomych i rodziny, o tym, że dajemy się wykorzystywać itd. Takie opinie mogą być powodem niechęci do pracy za darmo, warto więc przed podjęciem wyzwania zastanowić się nad tym, czego oczekujemy od firmy oferującej nam staż i wyczerpać inne możliwości zdobycia doświadczenia.
Bezpłatne praktyki w innych krajach
Tak jak w Polsce, tak i za granicą pojawia się coraz więcej oponentów pracy za darmo. U nas przejawia się to w organizowaniu kampanii społecznych przeciw wyzyskowi. W USA i Wielkie Brytanii protesty przybrały już formę ruchu społecznego. Jako przykładem można się posłużyć inicjatywą Intern Aware czy Intern Labor Rights, które rosną w siłę i stają się coraz bardziej efektywne.
Jak wynika z artykułu Forbes "60 proc. stażystów w UE pracuje za darmo", w całej Unii Europejskiej blisko 60 % stażystów nie otrzymuje nawet minimalnego wynagrodzenia za pracę wykonaną w czasie praktyk. Co więcej - około 40 % praktykantów nie ma pisemnej umowy.
minys
2016-08-27, 22:08
Tylko budżetówka! Pomyślcie i darujcie sobie kierunki teoretycznie zamawiane i super oblegane, bo po nich za kilka lat bedzie totalne bezrobocie. Polecam studia praktyczne, a takie skonczylem ponad rok temu na wyzszej szkole bezpieczenstwa, kierunek Bezpieczenstwo Narodowe, pół roku później dostałem robote w służbach mundurowych.