Naukowcy donoszą: dziura ozonowa się zasklepia!
16.09.2014 | Autor: Aleksandra Klasa | [ 19 komentarzy ] |
Naukowcy obserwują zanikanie dziury ozonowej
Źródło: Autor:NASA
- Podobne tematy:
- Islandia: poważne konsekwencje wybuchu wulkanu
- Polacy martwią się o skutki zmian klimatycznych
- Klimatyczny sceptycyzm wciąż powszechny wśród brytyjskich Torysów
- Cała Europa - inne artykuły:
- W walce ze współczesnym niewolnictwem
- Inny świat czy popkulturowa wioska?
- Dopuszczalna ilość alkoholu - jak bezpiecznie podróżować po Europie
Ostatnie pomiary członków Światowej Organizacji Meteorologicznej oraz Programu Środowiskowego ONZ wykazały, że uszkodzona warstwa ozonowa otaczająca Ziemię, dzięki globalnym wysiłkom, ulega regeneracji.
Pozytywów ciąg dalszy
Poprawa stanu warstwy ozonowej pociąga za sobą prawdopodobnie kolejne korzyści dla planety. Opublikowane niedawno w prestiżowym magazynie Science, badania dotyczące atmosfery mówią, iż zasklepianie się dziury ozonowej będzie pomocne w zażegnaniu równie istotnego globalnego problemu: zmian klimatycznych. Dlaczego?
Rola wiatrów
Zamknięcie się dziury ozonowej może wpłynąć na bieg wiatrów wokół Arktyki, które to determinują takie kwestie jak zlodowacenie mórz, czy lokalizację pustyni w obrębie półkuli południowej. Według Międzynarodowego Zespołu ds. Zmian Klimatu (IPCC) globalne ocieplenie przesunęło wspomniane wiatry w kierunku biegunów, zmieniając tym samym wzorce klimatyczne w rejonie półkuli południowej. Według badań, odnowienie się warstwy ozonu jest w stanie powstrzymać ocieplanie się Arktyki oraz potencjalnie również całej kuli ziemskiej.
Bez skrajnego optymizmu
Mimo że przedstawione powyżej rezultaty badań zapowiadają się obiecująco, to nie można wyłącznie na podstawie obserwacji wiatrów pewnie orzekać o kierunku dalszych transformacji klimatycznych, jak zauważa Judith Perlwitz z Uniwersytetu Colorado. Według niej, żaden z rozważanych obecnie modeli klimatu nie jest w stanie skoordynować oraz przewidzieć działania choćby większości, czynników odpowiedzialnych za kształt klimatu. Jako przykład naukowiec podaje wpływ oceanów, który ponoć nie został wciąż właściwie rozpatrzony. Do pełnej wiedzy zatem jeszcze daleko, niemniej według prognoz dzięki globalnym staraniom, widać już pewne sukcesy.
cre
2016-07-01, 10:15
No to gitara. Czy w takim razie mamy dopuścić do całkowitej degradacji Białowieży bo oszołomy chcą żeby było tak jak było tzn niech schną,gniją niech zmniejsza się potencjał produkcji tlenu do atmosfery przez zielone drzewa. Aby było tak jak z Doliną Rozpudy
która gninie bo tak sobie wydumali psełdoekolodzy razem z napuszczonom przez nich komisją ue. Brawo ekolodzy szkodnicy. Lewactwo to choroba umysłowa