Twoja Europa - Praca i Studia za granicą oraz Unia Europejska

Ludzkie oblicze zła – o pewnym zakładzie karnym dla kobiet w Nowosybirsku

18.09.2014 Autor: Aleksandra Klasa[ 0 komentarzy ]
Nowosybirsk - trzecie co do wielkości miasto Rosji

Nowosybirsk - trzecie co do wielkości miasto Rosji
Źródło: commons.wikimedia.org Autor: WarXboT

Traktujący o rosyjskim więzieniu, dokument „Miss Gułagu” pokazuje, że cela może być miejscem autorefleksji oraz, że skuteczna resocjalizacja wymaga przede wszystkim odruchów człowieczeństwa.

Czasem już wydaje się, że definicja „zła” znajduje się w zasięgu ręki, że potrafimy jasno postawić granicę, że trafnie wartościujemy zjawiska oraz uczynki. Jak często takie wygodne poczucie wynika jedynie z braku dostatecznej wiedzy na temat złożoności ludzkich losów oraz wpływających na nie czynników? Zdarzają się sytuacje, w których nieadekwatność standardowej oceny moralnej uderza z niezwykła siłą i zmusza do zadawania trudnych pytań o niejasną naturę mitycznego niemal pojęcia „zło”.

Nowosybirsk – zakład karny dla kobiet


Film dokumentalny obrazujący losy trzech skazanych - Yulii, Tatiany i Natashy rozgrywa się w trzecim co do wielkości mieście Rosji – Nowosybirsku. Tam przynajmniej mieści się wspomniane więzienie, choć kamera wraz z rozwojem historii oddala się od epicentrum wydarzeń, by spojrzeć na pobliskie wsie i peryferia pozbawione kolorów oraz perspektyw, jak mówią o nich sami mieszkańcy. Po rozpadzie ZSRR w 1991 roku Rosję zalała fala rosnącej przemocy, zwiększył się odsetek osadzonych kobiet, zapanował chaos, wyraźnie słyszalny w słowach padających przed kamerami.

„Kobiety nie powinny przebywać w więzieniu”


Powyższe zdanie wypowiada strażniczka zakładu nr 919 a z całej jej wypowiedzi przebija nieudawana troska o los swoich podopiecznych, bo tak zdaje się ona traktować więźniarki. Jako że sporą część skazanych stanowią młode dziewczyny, mające przed sobą jeszcze wiele lat na wolności, widać ewidentne próby ochrony kobiet przed dalszą demoralizacją, tak by wracając do domów miały siły i nadzieję na walkę o szczęśliwsze życie. W tym celu pracownicy zakładu zapewniają pracę, troszczą się o niezbędną dyscyplinę oraz namawiają dziewczyny do ubiegania się o przedwczesne zwolnienia. Wszystkie te działania nacechowane są trudną do opisania mądrością, cechującą się głębokim zrozumieniem, że zagubienie oraz postępki wbrew prawu bardzo często nie stanowią wyniku trwałego zwichnięcia charakteru, ale były onegdaj przedziwnym krzykiem bezsilności, odpowiedzią na bezradność wywołaną indywidualnymi problemami, jak i kłopotami samego, rozpadającego się imperium. W tak niejednoznacznym środowisku trudno o klarowne i proste wartościowania i to właśnie najdobitniej wyraża się w podejściu strażniczek do osadzonych.

Motywy


Zresztą one same wykazują się niezwykłym stopniem introspekcji. Tak jakby istotnie przebywając w izolacji czas ten poświęciły na kompleksową analizę siebie, swojego losu. Akceptują to, co je spotkało i mówią o odbywanej karze jako o ważnym dla ich rozwoju wydarzeniu.
Z bliska poznajemy trzy skazane. Yulia odsiaduje wyrok czterech lat pozbawienia wolności za handel narkotykami. Na studiach poznała chłopaka, który brał narkotyki, potem sama zaczęła, a kiedy skończyły jej się pieniądze zaproponowano, aby sprzedawała towar. Szybko została złapana. Wstydzi się tego, ale jednocześnie akceptuje. Ma kochającą matkę, która wierzy w Yulię i odwiedza ją, przynosząc jedzenie, herbatę, papierosy oraz rady spowite w metafory. Obie wierzą, że po wyjściu z więzienia Yulia odnajdzie się w świecie, bo zrozumiała swój błąd.
Tatiana trafiła do zakładu za napad z rozbojem. Na stację benzynową. Pracujący tam jej brat popadł w złe towarzystwo i również zaczął brać narkotyki. Właścicielka stacji nie chciała pomóc siostrze w odciągnięciu go od nałogu. Ta ostatnia postanowiła się zemścić. Odbywa ośmioletni wyrok.
Natasha zaś po ośmiu latach wyszła z więzienia. Usiłowała pomścić zmarłego od przedawkowania chłopaka, atakując dilera, który sprzedał mu śmiertelną dawkę narkotyków. Działała w furii, nie zabiła, choć nie zważała na to, chciała by mężczyzna przestał istnieć. Wciąż wspomina zakład karny z lekką nostalgią. Poznała tam przyjaciółkę, zobaczyła, że każda kobieta ma tam swój indywidualny świat, każda zatem powinna realizować swoją własną drogę, którą najpierw musi rozpoznać. Natasha pochodzi z artystycznej rodziny. Śpiewa i uczy dzieci tańca, choć nielegalnie, bo długo nie mogła otrzymać dokumentów i pozyskać pracy. Cieszy się, że przy muzyce, wiejskie dzieci pozbawione kontaktów z kulturą, rozkwitają. W jej mniemaniu, wolność nie różni się specjalnie od więzienia. Młodzież, z którą obcuje nie posiada perspektyw, widoków na ciekawszą przyszłość. Dzieci nie marzą, bo wiedzą, że nie wolno im oczekiwać zbyt wiele...

Miss Gułagu


Cały film spina klamra konkursu piękności. Pomysł z lat 90-tych XX w. ma na celu podtrzymanie kobiecości osadzonych, przypomnienie im, że nie należą do świata przemocy, winy oraz zamknięcia. Dziewczyny malują się, szyją swoje stroje, mają okazję szlifować zasady zachowania, dobre maniery. Cieszą się i rozmawiają. Obserwatorom z Zachodu może wydać się to nieco infantylne, niezgodne z surowym obliczem sprawiedliwości. Tylko, że właśnie wspomniane człowieczeństwo systemu, niejako zapomnianego przez system sprawia, że kobiety te zrozumiały coś ze swojej lekcji życia i nie czują się przegrane już na zawsze.
Dziewczyny podkreślają potrzebę wybaczania błędów, zetknąwszy się z życzliwością pragną nie zawieść swoich rodzin, trzeźwo patrzą też na sytuację swojego kraju, niektóre widząc wszędobylskie przygnębienie, chcą ofiarować coś od siebie. Co ciekawe, pogorszenia sytuacji upatrują w obecnym kapitalizmie, uznając, że młodzi ludzie współczesnej Rosji interesują się wyłącznie zarabianiem pieniędzy a brakuje im patriotyzmu. Tak jakby wciąż idea wolnego rynku nie przystawała do społeczeństwa rosyjskiego i zabierała mu coś na kształt indywidualnej duszy, która nie odnajduje się w realiach samodzielnej rywalizacji. Być może w takich oto nieformalnie wypowiadanych zdaniach, oddalonych od polityki ludzi znajdują się odpowiedzi na dzisiejsze pytania o fenomen niesłabnącego poparcia dla imperialistycznych zapędów Vladimira Putina.
Relacje więźniarek wyrażają bowiem tęsknotę i nostalgię za minionymi czasami, są odzwierciedleniem niezaprzeczalnego zagubienia oraz przypominają o niejednoznaczności wszelkich problemów, jakie nurtują tę planetę.

...

Odsłon: 2598 | ranking >>


Komentarze Dodaj komentarz

Artykuł Ludzkie oblicze zła – o pewnym zakładzie karnym dla kobiet w Nowosybirsku nie został jeszcze skomentowany - bądź pierwszy!


Powiadamiaj mnie o nowych wypowiedziach do tego artykułu

Nie chcesz przepisywać tych słów? Zarejestruj się! (lub Zaloguj)


* pole obowiązkowe

-

Autor artykułu:

Aleksandra Klasa Aleksandra Klasa Wyślij wiadomość | Zaproś do znajomych
Więcej artykułów autora >>

- Dziennikarstwo obywatelskie - dołącz do redakcji

Wiadomości z Europy i UERSS Wiadomości z Europy

Inny świat czy popkulturowa wioska? Kultura Nowość Inny świat czy popkulturowa wioska?

Promocja Portugalii na Web Summit 2016 w Lizbonie

Wybory prezydenckie w USA - komentarze ekspertów

Komisja zaleca przedłużenie tymczasowych kontroli na granicach wewnętrznych

Sejm przyjął uchwałę w sprawie CETA

PiS nie poprze Donalda Tuska na drugą kadencję w Radzie Europejskiej

więcej wiadomości z Europy >>

-

Oferty pracy za granicąRSS z ofertami pracy za granicą

Oferty pracy za granicą - przycisk Dodaj ofertę pracy za granicą

Pracownik (k/m) - mycie skrzynek pod ciśnieniem 07.01.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Bydgoszcz

Pracownik działu wysyłki (k/m) - Niemcy 13.01.2021 Kraj: Niemcy Miasto: okolice Halle an der Salle

Praca na ferie dla studentów i uczniów - Niemcy 21.12.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Haren(Ems)/Wietze

Operator wózka widłowego (k/m) – Niemcy 07.01.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Bydgoszcz

zobacz wszystkie oferty pracy >>

-

Szkolenia i kursy unijneRSS wydarzenia w Europie

Szkolenia unijne - banner Dodaj ofertę szkolenia

zobacz wszystkie oferty szkoleń >>

-

Forum europejskie - dyskusje...

Ogłoszenia wszelkiehttp://www.rankinglokat.eu Rankinglokat.eu pisze: Polecam również świetną stronę z ubezpieczeniami OC http://www.tanieoc.net >> 19.07.2018 11:28     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkieMonter rusztowań z uprawieniami IPF Sp. z o.o pisze: IPF Group specjalizuje się w rekrutacji i organizacji zatrudnienia na rynku krajowym >> 30.04.2018 15:26     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkiePolska przychodnia w Londynie pisze: Polecam polską przychodnię w Londynie - Fast Medica, to zespół znanych >> 06.04.2018 09:10     Ogłoszenia wszelkie

Studia i nauka za granicąBezpłatna polska szkoła, dla dzieci przebywających za granicą. Wojtek Kyzik pisze: Ciekawy program! >> 02.03.2018 13:22     Studia i nauka za granicą

Ogłoszenia wszelkieProgram do magazynu Wojtek Kyzik pisze: A wygląda to cenowo? >> 02.03.2018 13:22     Ogłoszenia wszelkie

więcej grup dyskusyjnych >>

-

Ostatnio komentowane

Naukowcy donoszą: dziura ozonowa się zasklepia! Naukowcy donoszą: dziura ozonowa się zasklepia! RpWHFEimB: QSOUPuRb

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... zcKEJrTxj: bKJcnlhaSUryxME

W centrum Polski głośno o biotechnologii... fbeSQKgnDsy: qeQZTcruCgAPRGH

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... wQqegFXKPzdf: hVybWjsNLzOSGJ

-

Kalendarz wydarzeń RSS wydarzenia w Europie

więcej wydarzeń >>

-


Wszystkie

Wybierz kraj:

x
Cała Europa Unia Europejska Albania Andora Austria Belgia Białoruś Bośnia i Hercegowina Bułgaria Chorwacja Cypr Czarnogóra Czechy Dania Estonia Finlandia Francja Grecja Gruzja Hiszpania Holandia Irlandia Islandia Kazachstan Liechtenstein Litwa Łotwa Luksemburg Macedonia Malta Mołdawia Niemcy Norwegia Polska Portugalia Rosja Rumunia San Marino Serbia Słowacja Słowenia Szwajcaria Szwecja Turcja Ukraina Watykan Węgry Wielka Brytania Włochy