Twoja Europa - Praca i Studia za granicą oraz Unia Europejska

Jakie warunki musi spełnić firma przy przekazywaniu danych do państwa trzeciego?

12.09.2014 Autor: IT Auditor Sp. z o. o. [ 0 komentarzy ]
Jakie warunki musi spełnić firma przy przekazywaniu danych do państwa trzeciego?

Jakie warunki musi spełnić firma przy przekazywaniu danych do państwa trzeciego?
Źródło: pixabay.com

Podmioty, organy lub osoby fizyczne, które pełnią funkcję Administratora Danych Osobowych mogą udostępniać dane osobowe do tzw. państw trzecich, ale tylko pod ściśle określonymi warunkami.

Ustawa o ochronie danych osobowych (Art. 47) wskazuje na zespół warunków, jakie spoczywają na administratorze, który ma zamiar udostępnić tego typu informacje do krajów trzecich.

Kraj trzeci – jak należy interpretować to pojęcie?Kraje trzecie to te państwa, które nie wchodzą w skład tzw. EOG, czyli Europejskiego Obszaru Gospodarczego (dotyczy większości krajów europejskich z pewnymi wyłączeniami, np. Szwajcarii, Chorwacji).

W tej kategorii należałoby zawrzeć także kraje, które z tytułu dyrektywy art. 25 95/46/WE spełniają standardy ochrony danych osobowych, czyli m.in.:
  • Kanada,
  • Argentyna,
  • Szwajcaria (chociaż Szwajcaria nie należy do EOG, to ze względu na tę dyrektywę nie należy do kategorii krajów trzecich)
oraz kilka innych.

Wszystkie pozostałe państwa, które nie wchodzą w skład EOG rozszerzony o przytoczoną przez nas dyrektywę są określane mianem tzw. krajów trzecich.

Uwaga: pewne wyjątki stanowią także te podmioty gospodarcze, które uznają warunki „safe harbour PP” (i dotyczy to części firm np. z obszaru USA).

Te warunki musi spełnić Twoja firma, jeśli zdecydowała się na przekazywanie danych do państwa trzeciego:
  • Administratorzy (w tym przypadku firma), którzy chcą udostępnić dane innym podmiotom do krajów trzecich muszą spełnić szereg warunków formalnych. I tak np. informacje mogą być udostępnione tylko wtedy, jeśli państwo dysponuje podobnym systemem ochrony danych jak w Polsce.
  • Poza tym – podstawowym warunkiem jest tutaj także konieczność wyrażenia bezpośredniej zgody przez osobę prywatną, która użycza swoich danych i zezwala na ich dalsze przekazanie do krajów trzecich.
  • Pełna lista zobowiązań dostępna jest w Art. 47 ustawy o ochronie danych osobowych.
Info: http://www.itauditor.pl/

...

Odsłon: 2500 | ranking >>


Komentarze Dodaj komentarz

Artykuł Jakie warunki musi spełnić firma przy przekazywaniu danych do państwa trzeciego? nie został jeszcze skomentowany - bądź pierwszy!


Powiadamiaj mnie o nowych wypowiedziach do tego artykułu

Nie chcesz przepisywać tych słów? Zarejestruj się! (lub Zaloguj)


* pole obowiązkowe

-

Autor artykułu:

IT Auditor Sp. z o. o. IT Auditor Sp. z o. o. Bezpieczeństwo Informacji
Wyślij wiadomość | Zaproś do znajomych
Więcej artykułów autora >>

- Dziennikarstwo obywatelskie - dołącz do redakcji

Wiadomości z Europy i UERSS Wiadomości z Europy

Inny świat czy popkulturowa wioska? Kultura Nowość Inny świat czy popkulturowa wioska?

Promocja Portugalii na Web Summit 2016 w Lizbonie

Wybory prezydenckie w USA - komentarze ekspertów

Komisja zaleca przedłużenie tymczasowych kontroli na granicach wewnętrznych

Sejm przyjął uchwałę w sprawie CETA

PiS nie poprze Donalda Tuska na drugą kadencję w Radzie Europejskiej

więcej wiadomości z Europy >>

-

Oferty pracy za granicąRSS z ofertami pracy za granicą

Oferty pracy za granicą - przycisk Dodaj ofertę pracy za granicą -

Szkolenia i kursy unijneRSS wydarzenia w Europie

Szkolenia unijne - banner Dodaj ofertę szkolenia

zobacz wszystkie oferty szkoleń >>

-

Forum europejskie - dyskusje...

Ogłoszenia wszelkiehttp://www.rankinglokat.eu Rankinglokat.eu pisze: Polecam również świetną stronę z ubezpieczeniami OC http://www.tanieoc.net >> 19.07.2018 11:28     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkieMonter rusztowań z uprawieniami IPF Sp. z o.o pisze: IPF Group specjalizuje się w rekrutacji i organizacji zatrudnienia na rynku krajowym >> 30.04.2018 15:26     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkiePolska przychodnia w Londynie pisze: Polecam polską przychodnię w Londynie - Fast Medica, to zespół znanych >> 06.04.2018 09:10     Ogłoszenia wszelkie

Studia i nauka za granicąBezpłatna polska szkoła, dla dzieci przebywających za granicą. Wojtek Kyzik pisze: Ciekawy program! >> 02.03.2018 13:22     Studia i nauka za granicą

Ogłoszenia wszelkieProgram do magazynu Wojtek Kyzik pisze: A wygląda to cenowo? >> 02.03.2018 13:22     Ogłoszenia wszelkie

więcej grup dyskusyjnych >>

-

Ostatnio komentowane

Boże Narodzenie w Szwecji Boże Narodzenie w Szwecji ablahabla: xd

Praca w Austrii - umowa, urlop, wynagrodzenie... Teresa Kruczek: Mój mąż pracuje od sierpnia. Czy należy się mu 13i14 w firmie teampool?

Absurdalne przepisy w Unii Europejskiej... mateu: mit dwutlenku węgla obalony lata temu. poczytać o wielkich roślinach, dinozaurach...

Promocja Portugalii na Web Summit... Wojtek Kyzik: swietne!

-

Kalendarz wydarzeń RSS wydarzenia w Europie

więcej wydarzeń >>

-


Wszystkie

Wybierz kraj:

x
Cała Europa Unia Europejska Albania Andora Austria Belgia Białoruś Bośnia i Hercegowina Bułgaria Chorwacja Cypr Czarnogóra Czechy Dania Estonia Finlandia Francja Grecja Gruzja Hiszpania Holandia Irlandia Islandia Kazachstan Liechtenstein Litwa Łotwa Luksemburg Macedonia Malta Mołdawia Niemcy Norwegia Polska Portugalia Rosja Rumunia San Marino Serbia Słowacja Słowenia Szwajcaria Szwecja Turcja Ukraina Watykan Węgry Wielka Brytania Włochy