Twoja Europa - Praca i Studia za granicą oraz Unia Europejska

Klimatyczny szczyt G8

09.07.2009 Autor: Mariusz Kosakowski[ 1 komentarz ]
Na szczycie we włośkiej L'Aquili przedstawiciele państw G8 rozmawiali m.in o klimacie.

Na szczycie we włośkiej L'Aquili przedstawiciele państw G8 rozmawiali m.in o klimacie.
Źródło: www.sxc.hu

Od przemówienia włoskiego premiera, Silvio Berlusconiego i trzęsienia ziemi rozpoczął się szczyt państwa G8 we włoskiej L'Aquili. Szefowie państw wchodzących do Wielkiej Ósemki, obradowali m.in. o nowym pakiecie klimatycznym.

Wstrząsający początek


Szczyt państw G8 rozpoczął się w środę 8 lipca o 13:30 od przemówienia włoskiego premiera Silvio Berlusconiego, podczas którego zadrżała ziemia. Wstrząs miał siłę 2 stopni w skali Richtera. Od początku trwania szczytu sejsmolodzy zanotowali około 15 wstrząsów w całej L'Aquili mieście, które w kwietniu bieżącego roku nawiedziło trzęsienie ziemi o sile dochodzącej do 6,3 stopni w skali Richtera.

Z uwagi na bezpieczeństwo obradujących, na miejsce dyskusji i noclegi wybrano koszary, które ponoć są całkowicie odporne na trzęsienia ziemi. W dyskusjach wezmą udział: prezydenci: USA Barack Obama, Rosji Dmitrij Miedwiediew, Francji Nicolas Sarkozy, kanclerz Niemiec Angela Merkel, premierzy: Wielkiej Brytanii Gordon Brown, Japonii Taro Aso, Kanady Stephen Harper.

Ameryka przewodniczy


Przewodnictwo podczas szczytu objął prezydent USA, Barack Obama. Obrady dotyczyły między innymi przyjęciu nowych dyrektyw w sprawie globalnego ocieplenia i emisji dwutlenku węgla do atmosfery.

W środę, liderzy państw G8 powiadomili o przyjętych ustaleniach, mających na celu powstrzymanie globalnego ocieplenia poprzez redukcję temperatury o 2 st. C, czyli przywrócenie stanu sprzed przemysłowego boomu. Jak alarmuje Organizacja Narodów Zjednoczonych, zwiększenie globalnego ocieplenia, czyni klimat niebezpiecznie rozchwianym.
Liderzy państw G8, mówili też o konieczności obniżenia emisji do atmosfery gazów cieplarniach o 80% do 2050 roku. Również do 2050 roku emisja CO2 na całym świecie powinna zostać zredukowana do 50%.

Jak podkreślają analitycy w całej sprawie z emisją gazów cieplarnianych jest więcej pytań niż odpowiedzi. Podkreślają, że głównym problemem jest brak tymczasowych, uzgodnionych celów. Dodatkowo krajom rozwijającym się, nie podobają się cięcia emitowanych przez nich gazów do atmosfery i żądają od państw rozwiniętych finansowego zabezpieczenia.

Drugi dzień szczytu


Czwartek, 9 lipca drugi dzień szczytu rozpoczął się od dyskusji państw należących do grupy G5: Brazylii, Indii, Chin, Meksyku i południowej Afryki. Egipt dostał specjalne zaproszenie do rozmów.

Tego samego dnia Sekretarz Generalny ONZ, Ban Ki-moon powiedział, że podjęte przez państwa G8 decyzje są „niewystarczające”. – To polityczny i moralny nakaz, a także historyczna odpowiedzialność przed przyszłymi pokoleniami – mówi w wywiadzie dla BBC. Ban Ki-moon wyraził też nadzieję, że państwa wchodzące w skład G8 wzniosą się ponad własne ambicje, dla dobra klimatu.

Szczyt trudności


Jak donosi korespondent BBC z L'Aquili, James Robbins, Chiny i Indie nie były łatwym partnerem w rozmowach.

Prezydent Chin nie pojawił się na szczycie. Powodem jego nieobecności były zamieszki na tle etnicznym w Xinjiang. Na szczycie pojawiła się delegacja, w stronę której kierowano głosy krytyki, o zbyt wygórowane żądania.
Z kolei przedstawiciele Indii uznali termin 2050 roku, do którego emisja gazów cieplarnianych ma zostać ograniczona o 80%, jako zbyt odległy. Przedstawiciele G8 nie zgodzili się, aby był to proponowany rok 2020. Gospodarz szczytu, premier Włoch, Silvio Berlusconi, zapewnił, że podejmowane decyzję będą w oparciu o postulany obradujących.

Główny szczyt dotyczący troski o klimat odbył się w grudniu ubiegłego roku w Kopenhadze. Wówczas Organizacja Narodów Zjednoczonych domagała się nowych decyzji w sprawie dbałości o klimat.

Uczestniczący w szczycie liderzy państw grupy G8 wydali oświadczenie w którym potwierdzili, że są „głęboko zaniepokojeni” programem nuklearnym Iranu i wystrzeleniem pocisków nuklearnych przez Koreę Północną.
W piątek, w ostatni dzień szczytu, mają dołączyć przedstawiciele Afryki. Mają dyskutować na temat nowych metod upraw roli i zwalczania głodu.

Źródło: news.bcc.co.uk

...

Odsłon: 2694 | ranking >>


Komentarze: 1 Dodaj komentarz

Komentarze do artykułu Klimatyczny szczyt G8:

Komentarz

arek

2009-07-12, 00:08

To ograniczenie emisji CO2 to mogli by trochę przyszybszyć. 41 lat - ogrom czasu, nie dało by się w 10-20? Szkoda, no ale lepiej później niż wcale.

UE odbywając ten szczyt we włoskiej L'Aquili oddali hołd poległym tam osobom i pokazali że nie zapomnieli o tym, +.Powiadamiaj mnie o nowych wypowiedziach do tego artykułu

Nie chcesz przepisywać tych słów? Zarejestruj się! (lub Zaloguj)


* pole obowiązkowe

-

Autor artykułu:

Mariusz Kosakowski Mariusz Kosakowski Hybryda nawróconego humanisty
Wyślij wiadomość | Zaproś do znajomych
Więcej artykułów autora >>

- Dziennikarstwo obywatelskie - dołącz do redakcji

Wiadomości z Europy i UERSS Wiadomości z Europy

Inny świat czy popkulturowa wioska? Kultura Nowość Inny świat czy popkulturowa wioska?

Promocja Portugalii na Web Summit 2016 w Lizbonie

Wybory prezydenckie w USA - komentarze ekspertów

Komisja zaleca przedłużenie tymczasowych kontroli na granicach wewnętrznych

Sejm przyjął uchwałę w sprawie CETA

PiS nie poprze Donalda Tuska na drugą kadencję w Radzie Europejskiej

więcej wiadomości z Europy >>

-

Oferty pracy za granicąRSS z ofertami pracy za granicą

Oferty pracy za granicą - przycisk Dodaj ofertę pracy za granicą

Tynkarz - praca w Austrii - Maishofen 15.03.2018 Kraj: Austria Miasto: Czerwieńsk

Pomocnik produkcji - 9,49 €/h brutto + 15 € netto 14.03.2018 Kraj: Niemcy

Operator wózka widłowego - Praca w Niemczech (okolice Augsburga) 02.03.2018 Kraj: Niemcy

Komisjoner Lipsk 13.03.2018 Kraj: Niemcy Miasto: Lipsk

zobacz wszystkie oferty pracy >>

-

Szkolenia i kursy unijneRSS wydarzenia w Europie

Szkolenia unijne - banner Dodaj ofertę szkolenia

zobacz wszystkie oferty szkoleń >>

-

Forum europejskie - dyskusje...

Studia i nauka za granicąBezpłatna polska szkoła, dla dzieci przebywających za granicą. Wojtek Kyzik pisze: Ciekawy program! >> 02.03.2018 13:22     Studia i nauka za granicą

Ogłoszenia wszelkieProgram do magazynu Wojtek Kyzik pisze: A wygląda to cenowo? >> 02.03.2018 13:22     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkieSexi randki pisze: Szukasz ciekawych portali randkowych lub kamerek online? Porad jak optymalnie ustawić >> 10.11.2017 16:50     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkieNajlepsza konferencja controllingowa w Polsce już 22 listopada w Warszawie! Akademia Controllingu Sp. z o.o. pisze: Już 22 listopada zapraszamy na 45 edycję bezpłatnej konferencji „Jak prawidłowo >> 09.10.2017 11:42     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkiewww.ubezpieczeniaoc.org.pl Bodix Perlo pisze: Kończy się wam ubezpieczenie oc, ac i nie chcecie przepłacać. Zapraszam na >> 17.08.2017 10:13     Ogłoszenia wszelkie

więcej grup dyskusyjnych >>

-

Ostatnio komentowane

Nie zdałeś prawa jazdy w Polsce? Jedź na Ukrainę... Nie zdałeś prawa jazdy w Polsce? Jedź na Ukrainę... Waldek: Mam prawo jazdy kategorii od 42 lat. Codziennie jeżdżę samochodem od 28 lat....

7 cudów Portugalii Wojtek Kyzik: Dlaczego aż tak dużo Portugalii?

Tłumaczenia w biznesie – zlecić... Wojtek Kyzik: A poszukuje ktoś tłumacza greckiego?

Wybory prezydenckie w USA - komentarze... Wojtek Kyzik: Zobaczymy jak to będzie przez kolejne lata :D

-

Kalendarz wydarzeń RSS wydarzenia w Europie

więcej wydarzeń >>

-


Wszystkie

Wybierz kraj:

x
Cała Europa Unia Europejska Albania Andora Austria Belgia Białoruś Bośnia i Hercegowina Bułgaria Chorwacja Cypr Czarnogóra Czechy Dania Estonia Finlandia Francja Grecja Gruzja Hiszpania Holandia Irlandia Islandia Kazachstan Liechtenstein Litwa Łotwa Luksemburg Macedonia Malta Mołdawia Niemcy Norwegia Polska Portugalia Rosja Rumunia San Marino Serbia Słowacja Słowenia Szwajcaria Szwecja Turcja Ukraina Watykan Węgry Wielka Brytania Włochy