Twoja Europa - Praca i Studia za granicą oraz Unia Europejska

Co warto zobaczyć w Lizbonie?

08.09.2014 Autor: Patryk Dzierżawski[ 0 komentarzy ]
Wieża Betlejemska

Wieża Betlejemska
Źródło: pixabay.com

Tramwaj w Lizbonie

Tramwaj w Lizbonie
Źródło: pixabay.com

Widok na rzekę Tag

Widok na rzekę Tag
Źródło: pixabay.com

Kto powiedział, że stolica Portugalii nie może być świetnym przystankiem podczas europejskich wakacji? Oto najciekawsze miejsca, które z całą pewnością warto zobaczyć będąc w Lizbonie!

Chluba PortugaliiLizbona jest miastem, które będąc w Portugalii po prostu trzeba zobaczyć.

Ze względu na swoje zabytki oraz niecodzienny klimat oddający nie tylko kulturę miasta, ale także kulturę wszystkich Portugalczyków przyciąga do siebie każdego roku rzesze ciekawych świata turystów.

Miasto obecnieTrzeba przyznać, iż choć kraj przeżywa obecnie kryzys, który odbił się na ludności oraz poziomie życia, to Lizbona dość nieoczekiwanie stała się miejscem modnym - patrząc przez pryzmat turystów coraz liczniej odwiedzających miasto.

Bez wątpienia ma na to wpływ niecodzienny urok miasta. W staromiejskich tawernach nadal można posłuchać ludowych tradycyjnych pieśni „fado”. W portowych knajpkach, zdaniem znawców, można zamówić najsmaczniejsze ryby na całym świecie.
Miasto słynie również z punktów widokowych, które poza wspaniałymi wspomnieniami uchwyconymi na fotografiach wyróżniają się jeszcze jedną rzeczą – na ich szczyt wiedzie ponad stuletnia winda!

Cechą charakterystyczną miasta jest żółty tramwaj, który przemieszcza się po stromych ulicach Lizbony. Jest to miasto nie tylko stromych ulic, ale również malowniczych wąskich uliczek, które zachęcają do całodniowych spacerów, ale również mogą być pułapką, gdyż turysta nie znający języka oraz nie posiadający mapy może odnieść wrażenie, iż w mieście stosunkowo łatwo jest się zgubić!

Klimat miasta najbardziej oddaje dzielnica Alfama. Jest to najstarsza dzielnica miasta. Spotkamy tutaj wszystko, co wiąże się z Lizboną - wąskie uliczki (znalezienie uliczki szerszej niż 2,5 metra jest niemożliwe!), kręte schody oraz malownicze fasady.
Egzotycznego uroku dodają temu miejscu rosnące drzewka pomarańczowe.

ZabytkiKlasztor Hieronimitów
Klasztor był budowany ponad 100 lat. Jego budowa rozpoczęła się w 1502 roku za panowania króla Manuela I Szczęśliwego. Dziś jest to perełka stylu manuelińskiego, który łączy w sobie gotyk oraz renesans. Jego znak rozpoznawczy to krużganki, które przyciągają oczy swoim niezwykłym pięknem. Można również zauważyć akcenty morskie w architekturze, jak korale, liny kotwiczne itd.
Budynek to symbol wielkich odkryć morskich portugalskich żeglarzy. Od 1984 roku jest na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

Wieża Betlejemska
Wieża Betlejemska jest również wybudowana w stylu manuelińskim, jednak jej styl jest bardziej militarny niż Klasztoru. Stanowi ona symbol potęgi wojsk portugalskich. Jej budowa zajęła jedynie 5 lat, co ciekawe zlecił ją również Manuel I Szczęśliwy. Jest to bez wątpienia postać, dzięki której Lizbona posiada dziś dwa swoje największe zabytki.
W latach swej świetności wieża pełniła rolę strażnicy lizbońskiego portu, była także punktem orientacyjnym dla żeglarzy. Później natomiast przekształcono ją w… więzienie.
Od 1983 roku jest wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Zamek Św. Jerzego.
Budowla ulokowana jest na najwyższym z siedmiu wzgórz miasta. Była to forteca pełniąca rolę obronną. Zamek został wzniesiony w XII wieku przez Maurów. Jego mury nie okazały się jednak niemożliwe do zdobycia, czego dowiódł pierwszy król Portugalii Alfons I Zdobywca. Jego przydomek wziął się stąd, iż w 1147 roku podbił zamek z całym miastem.
Dziś z zamku można podziwiać Lizbonę oraz rzekę Tag.

CiekawostkaTo właśnie w tym mieście nabrała tempa piłkarska kariera Cristiano Ronaldo, który występował w barwach Sportingu odwiecznego rywala Benfici, dwóch zwaśnionych klubów mających siedzibę w tym samym mieście.

Portugalczyk to obecnie jeden z najlepszych piłkarzy na świecie, który z każdym kolejnym sezonem bije oraz śrubuje własne rekordy udowadniając, iż wcale nie jest gorszym zawodnikiem od Argentyńczyka - Lionela Messiego.

...

Odsłon: 1911 | ranking >>


Komentarze Dodaj komentarz

Artykuł Co warto zobaczyć w Lizbonie? nie został jeszcze skomentowany - bądź pierwszy!


Powiadamiaj mnie o nowych wypowiedziach do tego artykułu

Nie chcesz przepisywać tych słów? Zarejestruj się! (lub Zaloguj)


* pole obowiązkowe

-

Autor artykułu:

Patryk Dzierżawski Patryk Dzierżawski Absolwent politologii (s1) oraz
Wyślij wiadomość | Zaproś do znajomych
Więcej artykułów autora >>

- Dziennikarstwo obywatelskie - dołącz do redakcji

Wiadomości z Europy i UERSS Wiadomości z Europy

Inny świat czy popkulturowa wioska? Kultura Nowość Inny świat czy popkulturowa wioska?

Promocja Portugalii na Web Summit 2016 w Lizbonie

Wybory prezydenckie w USA - komentarze ekspertów

Komisja zaleca przedłużenie tymczasowych kontroli na granicach wewnętrznych

Sejm przyjął uchwałę w sprawie CETA

PiS nie poprze Donalda Tuska na drugą kadencję w Radzie Europejskiej

więcej wiadomości z Europy >>

-

Oferty pracy za granicąRSS z ofertami pracy za granicą

Oferty pracy za granicą - przycisk Dodaj ofertę pracy za granicą

Stolarz meblowy- bezpłatne zakwaterowanie 31.05.2020 Kraj: Austria Miasto: Salzburg

Fizjoterapeuta 14.05.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Donauwörth

Pomocnik (k/m) – Praca dla studentów bez znajomości j. niemieckiego 20.05.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Meppen

Ślusarz przemysłowy (k/m) – Niemcy 20.05.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Lipsk

zobacz wszystkie oferty pracy >>

-

Szkolenia i kursy unijneRSS wydarzenia w Europie

Szkolenia unijne - banner Dodaj ofertę szkolenia

zobacz wszystkie oferty szkoleń >>

-

Forum europejskie - dyskusje...

Ogłoszenia wszelkiehttp://www.rankinglokat.eu Rankinglokat.eu pisze: Polecam również świetną stronę z ubezpieczeniami OC http://www.tanieoc.net >> 19.07.2018 11:28     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkieMonter rusztowań z uprawieniami IPF Sp. z o.o pisze: IPF Group specjalizuje się w rekrutacji i organizacji zatrudnienia na rynku krajowym >> 30.04.2018 15:26     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkiePolska przychodnia w Londynie pisze: Polecam polską przychodnię w Londynie - Fast Medica, to zespół znanych >> 06.04.2018 09:10     Ogłoszenia wszelkie

Studia i nauka za granicąBezpłatna polska szkoła, dla dzieci przebywających za granicą. Wojtek Kyzik pisze: Ciekawy program! >> 02.03.2018 13:22     Studia i nauka za granicą

Ogłoszenia wszelkieProgram do magazynu Wojtek Kyzik pisze: A wygląda to cenowo? >> 02.03.2018 13:22     Ogłoszenia wszelkie

więcej grup dyskusyjnych >>

-

Ostatnio komentowane

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi regulacjami... WHO będzie debatować nad dokładniejszymi regulacjami... vBczZwAsebUjyE: oraOPQFWxZgk

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... OUGNsiQZTgWIqb: TFEabRJUklQwP

Naukowcy donoszą: dziura ozonowa... VjJoABdfG: IyJFbokiNCYrHtn

Naukowcy donoszą: dziura ozonowa... vjYAVCfRTXsaglK: mVOqshUtGRW

-

Kalendarz wydarzeń RSS wydarzenia w Europie

więcej wydarzeń >>

-


Wszystkie

Wybierz kraj:

x
Cała Europa Unia Europejska Albania Andora Austria Belgia Białoruś Bośnia i Hercegowina Bułgaria Chorwacja Cypr Czarnogóra Czechy Dania Estonia Finlandia Francja Grecja Gruzja Hiszpania Holandia Irlandia Islandia Kazachstan Liechtenstein Litwa Łotwa Luksemburg Macedonia Malta Mołdawia Niemcy Norwegia Polska Portugalia Rosja Rumunia San Marino Serbia Słowacja Słowenia Szwajcaria Szwecja Turcja Ukraina Watykan Węgry Wielka Brytania Włochy