Twoja Europa - Praca i Studia za granicą oraz Unia Europejska

Czy warto kupić auto za granicą?

31.08.2014 Autor: Patryk Dzierżawski[ 0 komentarzy ]
Zakup auta za granicą

Zakup auta za granicą
Źródło: wikipedia.org, autor: Cezary Piwowarski

Wiele osób uważa, że warto szukać i sprowadzać auta zza granicy. Czy jednak jest to tak dobry zakup, jak może wydawać się na pierwszy rzut oka? Sprawdźmy!

Popularne „angliki”Coraz częściej można się spotkać z opiniami, iż nie warto inwestować w sprowadzenie samochodów angielskich. Uwagę przyciąga przede wszystkim cena takiego auta, która ze względu na inne ustawienie układu kierowniczego, rozstawienie świateł oraz lusterek bocznych jest niższa niż auta europejskiego. Klient po zakupie musi jednak ponieść koszty związane z przystosowaniem auta do ruchu prawostronnego, które decydują o tym, iż auta angielskie po zakupie i modernizacji ceną nie różnią się od odpowiedników z układem kierowniczym po prawej stronie.

Najlepiej w tym przypadku sprowadzać Volkswageny oraz Skody, ponieważ są to auta tanie w eksploatacji, a także przystosowanie ich do polskich dróg jest nie tylko proste, ale również tańsze niż w przypadku innych marek.

Koszty związane ze sprowadzeniem autaZalecałbym koniecznie zapoznać się kosztami akcyzy, którą należy zapłacić po sprowadzaniu auta. Kompletną dokumentację należy złożyć do Urzędu Celnego maksimum 5 dni od daty zakupu i po około 2 tygodniach znamy cenę akcyzy sprowadzenia auta zza granicy.

Wspomniana kwota zależy od pojemności silnika oraz kwoty, jaką zapłaciliśmy za auto. Jego historia, a w tym możliwość wypadku czy wiek naszego nabytku, nie są w ogóle brane pod uwagę.

Do tego trzeba oczywiście doliczyć koszty, jakie niesie za sobą przygotowanie auta do jazdy po polskich drogach. Należy liczyć się z kosztami za przerejestrowanie tablic w Wydziale Komunikacji, przetłumaczenie dokumentów na język rodzimy, sprawdzenie auta w Stacji Kontroli Pojazdów, a tym samym dopuszczenie go do ruchu, dodatkowo płacimy również podatek VAT w Urzędzie Skarbowym oraz opłatę recyklingową. Niezbędne jest także wykupienie ubezpieczenia OC.

Do tego oczywiście dochodzą koszty sprowadzenia pojazdu. Można to uczynić lawetą bądź zjechać samochodem samemu, ale wówczas należy wykupić ubezpieczenia na czas zjazdu do momentu wypełnienia wszelkich pozostałych formalności.

Możliwość kupienia auta wadliwego lub powypadkowegoNiestety należy uważać na nieuczciwych sprzedających, którzy często próbują z zyskiem odstąpić auta z ukrytą wadą lub powypadkowe.

Jeśli nie znasz się na samochodach bardzo łatwo paść łupem oszusta, dlatego warto skorzystać z usług renomowanego mechanika, który ocenia faktyczny stan przedmiotu transakcji zanim jeszcze dokonamy zakupu.

Rynki zagraniczne vs rynek polski – różnica cenBiorąc pod uwagę wszystkie koszty, jakie ponosimy przy zakupie zagranicznego samochodu różnica nie jest aż tak duża i warto szukać samochodów na polskim rynku. Wprawdzie za granicą można znaleźć samochody określane przez dealerów, mechaników oraz znawców aut mianem „perełki”, a więc dobre jakościowo za stosunkowo niską cenę. Należy jednak działać szybko, gdyż takie auta rozchodzą się jak przysłowiowe ciepłe bułeczki.

Zakup auta za granicą niesie za sobą koszty wymienione w akapicie powyżej aczkolwiek należy się liczyć z dodatkowymi opłatami serwisowania auta oraz napraw, których nigdy nie można wykluczyć, nawet jeśli auto początkowo sprawuje się bez zarzutu!

...

Odsłon: 2351 | ranking >>


Komentarze Dodaj komentarz

Artykuł Czy warto kupić auto za granicą? nie został jeszcze skomentowany - bądź pierwszy!


Powiadamiaj mnie o nowych wypowiedziach do tego artykułu

Nie chcesz przepisywać tych słów? Zarejestruj się! (lub Zaloguj)


* pole obowiązkowe

-

Autor artykułu:

Patryk Dzierżawski Patryk Dzierżawski Absolwent politologii (s1) oraz
Wyślij wiadomość | Zaproś do znajomych
Więcej artykułów autora >>

- Dziennikarstwo obywatelskie - dołącz do redakcji

Wiadomości z Europy i UERSS Wiadomości z Europy

Inny świat czy popkulturowa wioska? Kultura Nowość Inny świat czy popkulturowa wioska?

Promocja Portugalii na Web Summit 2016 w Lizbonie

Wybory prezydenckie w USA - komentarze ekspertów

Komisja zaleca przedłużenie tymczasowych kontroli na granicach wewnętrznych

Sejm przyjął uchwałę w sprawie CETA

PiS nie poprze Donalda Tuska na drugą kadencję w Radzie Europejskiej

więcej wiadomości z Europy >>

-

Oferty pracy za granicąRSS z ofertami pracy za granicą

Oferty pracy za granicą - przycisk Dodaj ofertę pracy za granicą

Blacharz budowlany – Szwajcaria 12.05.2021 Kraj: Szwajcaria Miasto: Wybierz miasto

Dekarz 10.05.2021 Kraj: Szwajcaria

Mechanik ciężarówek – Belgia 10.05.2021 Kraj: Belgia

Praca WAKACYJNA dla MATURZYSTÓW i STUDENTÓW - zgłoś się już dzisiaj! 27.04.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Haren(Ems) / Wietze

zobacz wszystkie oferty pracy >>

-

Szkolenia i kursy unijneRSS wydarzenia w Europie

Szkolenia unijne - banner Dodaj ofertę szkolenia

zobacz wszystkie oferty szkoleń >>

-

Forum europejskie - dyskusje...

Ogłoszenia wszelkiehttp://www.rankinglokat.eu Rankinglokat.eu pisze: Polecam również świetną stronę z ubezpieczeniami OC http://www.tanieoc.net >> 19.07.2018 11:28     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkieMonter rusztowań z uprawieniami IPF Sp. z o.o pisze: IPF Group specjalizuje się w rekrutacji i organizacji zatrudnienia na rynku krajowym >> 30.04.2018 15:26     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkiePolska przychodnia w Londynie pisze: Polecam polską przychodnię w Londynie - Fast Medica, to zespół znanych >> 06.04.2018 09:10     Ogłoszenia wszelkie

Studia i nauka za granicąBezpłatna polska szkoła, dla dzieci przebywających za granicą. Wojtek Kyzik pisze: Ciekawy program! >> 02.03.2018 13:22     Studia i nauka za granicą

Ogłoszenia wszelkieProgram do magazynu Wojtek Kyzik pisze: A wygląda to cenowo? >> 02.03.2018 13:22     Ogłoszenia wszelkie

więcej grup dyskusyjnych >>

-

Ostatnio komentowane

W centrum Polski głośno o biotechnologii W centrum Polski głośno o biotechnologii EsqmXvzgrjT: bxzmFVijZqC

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... yWlLDXIEqGfQi: eZCUBwiSOF

Naukowcy donoszą: dziura ozonowa... wsfiHRQgOYLlB: xCuZWyjOQscUE

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... qGbfvAUnIirpBey: xJszuBLAkHXhm

-

Kalendarz wydarzeń RSS wydarzenia w Europie

więcej wydarzeń >>

-


Wszystkie

Wybierz kraj:

x
Cała Europa Unia Europejska Albania Andora Austria Belgia Białoruś Bośnia i Hercegowina Bułgaria Chorwacja Cypr Czarnogóra Czechy Dania Estonia Finlandia Francja Grecja Gruzja Hiszpania Holandia Irlandia Islandia Kazachstan Liechtenstein Litwa Łotwa Luksemburg Macedonia Malta Mołdawia Niemcy Norwegia Polska Portugalia Rosja Rumunia San Marino Serbia Słowacja Słowenia Szwajcaria Szwecja Turcja Ukraina Watykan Węgry Wielka Brytania Włochy