Twoja Europa - Praca i Studia za granicą oraz Unia Europejska

Samochodem przez Niemcy – wskazówki dla kierowców

17.08.2014 Autor: Patryk Dzierżawski[ 0 komentarzy ]
Samochodem przez Niemcy

Samochodem przez Niemcy
Źródło: flickr.com

Wybierasz się na wakacje do naszych zachodnich sąsiadów? To idealne miejsce na letni pobyt, ale pamiętaj, że do podróży należy się solidnie przygotować. Poniższy poradnik pomoże Ci zachować uwagę na drodze!

Nie zgub się!Kwestią podstawową jest przygotowanie sprawnie działającej nawigacji GPS, zaopatrz się także w mapę, w razie gdyby nawigacja zaczęła szwankować oraz nie zapomnij zabrać ze sobą wszystkich niezbędnych dokumentów osobistych a także dokumentów dotyczących auta.

O tym trzeba pamiętać!


Na niemieckich drogach obowiązują trochę inne zasady niż na polskich. Przede wszystkim należy podkreślić, iż niemiecka kultura jazdy stoi na wiele wyższym poziomie. Niemieccy kierowcy bez problemu wpuszczają innych kierowców do ruchu, dzięki czemu unikają korków. Szczególnie da się to zauważyć na niemieckich autostradach czy drogach szybkiego ruchu, gdzie auta włączające się do ruchu bądź wyprzedzające mają otwarte pole manewru ze strony innych uczestników ruchu drogowego.

Niesie to jednak za sobą pewne zagrożenie, ponieważ trzeba zachować większą uwagę w czasie jazdy. Wielu niemieckich kierowców zmienia pas ruchu bez dania wcześniejszego znaku kierunkowskazem. Dla Niemców jest to coś normalnego, dla nas Polaków niekoniecznie. Nie jest to bezpieczny manewr i na to należy zwrócić szczególną uwagę.
Zapinaj pasy bezpieczeństwa. Za ich brak w Niemczech grożą surowe kary!
Pamiętaj, że lewy pas, głównie na autostradach, służy tylko i wyłącznie do wyprzedzania. Nie jest wskazana ciągła jazda po lewym pasie, co często można zaobserwować na polskich szosach. Jeśli nie czujesz się pewnie za kółkiem oraz nie spieszy Ci się, ustąp lewy pas osobom, które jadą szybciej a sam skorzystaj z prawego pasa.

Warto dodać, że autostrady są bezpłatne i podczas jazdy natkniemy się na odcinki, na których jazda po lewym pasie nie jest objęta ograniczeniem prędkości!

Uważaj na skrzyżowaniachNa terenie Niemiec jest niezwykle duża liczba skrzyżowań równorzędnych. Oznacza to tyle, iż osoba nadjeżdżająca z prawej strony ma pierwszeństwo manewru na skrzyżowaniu. Trzeba szczególnie uważać zwłaszcza, iż takie przecięcia ulic często nie są oznaczone żadnym znakiem, co dla osoby nieobeznanej z niemieckimi trasami może utrudniać orientację podczas jazdy!

Jazda po miasteczkach bywa niebezpiecznaJeśli poruszasz się po miastach oraz mniejszych miejscowościach, zachowaj szczególną uwagę. Niemcy parkują auta blisko drogi, co może grozić kolizją, niekoniecznie z Twojej winy! Często zdarza się tak, że bez wcześniejszego rozpoznania sytuacji wyjeżdżają oni na drogę bądź po prostu otwierają drzwi! Jest to bardzo niebezpieczne zachowanie, na które trzeba być wyczulonym!

Patrz, gdzie się zatrzymujeszWażne jest to, by parkować tylko w miejscach do tego wyznaczonych. Parkowanie w innych miejscach, często nawet na przysłowiową minutkę może skończyć się mandatem, a w najgorszym przypadku zabraniem samochodu przez lawetę!

Podstawowe zabiegi jeszcze przed wyruszeniem w trasęPamiętaj o tym, aby już na samym początku zatankować odpowiednią ilość paliwa, która pozwoli na szybką oraz sprawną podróż. Dzięki temu zaoszczędzi się m.in. czas, który będzie potrzebny na znalezienie stacji paliw.
Kolejnym elementem jest zrobienie zapasów pożywienia na czas podróży, dopóki nie dotrzesz do miejsca docelowego. Niemieckie produkty spożywcze są często droższe od polskich.

Podstawowe infromacjeNieprawdą jest, iż niemieckie autostrady nie mają ograniczenia prędkości. Jest to częsty mit, z którym możemy się spotkać w Polsce.

Jadąc autostradą trzeba szczególną uwagę zwrócić na znaki. Niekiedy można spotkać się z ograniczeniami, np. do 130 km/h czy 80 km/h, ale bywają też odciniki, na których faktycznie nie obowiązują ograniczenia prędkości.

Wjeżdżając do Niemiec należy mieć dowód osobisty ważny co najmniej 6 miesięcy bądź paszport ważny co najmniej 3 miesiące.

Dopuszczalna ilość promili we krwi jest wyższa w Polsce i wynosi 0,5 promila.

Ceny paliw są nieco wyższe niż w Polsce, więc warto zatankować jak największą ilość paliwa jeszcze na terenie RP.

Więcej dokładnych informacji dla kierowców znajdziecie pod linkiem http://www.autocentrum.pl/za-granica/niemcy/dla-kierowcow/

Zapraszam, jest tu ogromna liczba przydatnych wiadomości, które z pewnością przydadzą się w czasie trasy!

...

Odsłon: 2548 | ranking >>


Komentarze Dodaj komentarz

Artykuł Samochodem przez Niemcy – wskazówki dla kierowców nie został jeszcze skomentowany - bądź pierwszy!


Powiadamiaj mnie o nowych wypowiedziach do tego artykułu

Nie chcesz przepisywać tych słów? Zarejestruj się! (lub Zaloguj)


* pole obowiązkowe

-

Autor artykułu:

Patryk Dzierżawski Patryk Dzierżawski Absolwent politologii (s1) oraz
Wyślij wiadomość | Zaproś do znajomych
Więcej artykułów autora >>

- Dziennikarstwo obywatelskie - dołącz do redakcji

Wiadomości z Europy i UERSS Wiadomości z Europy

Inny świat czy popkulturowa wioska? Kultura Nowość Inny świat czy popkulturowa wioska?

Promocja Portugalii na Web Summit 2016 w Lizbonie

Wybory prezydenckie w USA - komentarze ekspertów

Komisja zaleca przedłużenie tymczasowych kontroli na granicach wewnętrznych

Sejm przyjął uchwałę w sprawie CETA

PiS nie poprze Donalda Tuska na drugą kadencję w Radzie Europejskiej

więcej wiadomości z Europy >>

-

Oferty pracy za granicąRSS z ofertami pracy za granicą

Oferty pracy za granicą - przycisk Dodaj ofertę pracy za granicą

Pracownik produkcji (k/m) - bez znajomości języka - Niemcy 09.11.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Bydgoszcz

Produkcja w Südharz (K/M). 10.82€ b/h + 33€ netto diety 26.11.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Südharz

KOMISJONER / PRACOWNIK MAGAZYNU (K/M) - EMSDETTEN / IBBENBUREN - NIEMCY 19.11.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Emsdetten / Ibbenbüren

Wózek widłowy (K/M) w 06536 Südharz. 11.38€ b/h + 33€ diety 26.11.2020 Kraj: Niemcy

zobacz wszystkie oferty pracy >>

-

Szkolenia i kursy unijneRSS wydarzenia w Europie

Szkolenia unijne - banner Dodaj ofertę szkolenia

zobacz wszystkie oferty szkoleń >>

-

Forum europejskie - dyskusje...

Ogłoszenia wszelkiehttp://www.rankinglokat.eu Rankinglokat.eu pisze: Polecam również świetną stronę z ubezpieczeniami OC http://www.tanieoc.net >> 19.07.2018 11:28     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkieMonter rusztowań z uprawieniami IPF Sp. z o.o pisze: IPF Group specjalizuje się w rekrutacji i organizacji zatrudnienia na rynku krajowym >> 30.04.2018 15:26     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkiePolska przychodnia w Londynie pisze: Polecam polską przychodnię w Londynie - Fast Medica, to zespół znanych >> 06.04.2018 09:10     Ogłoszenia wszelkie

Studia i nauka za granicąBezpłatna polska szkoła, dla dzieci przebywających za granicą. Wojtek Kyzik pisze: Ciekawy program! >> 02.03.2018 13:22     Studia i nauka za granicą

Ogłoszenia wszelkieProgram do magazynu Wojtek Kyzik pisze: A wygląda to cenowo? >> 02.03.2018 13:22     Ogłoszenia wszelkie

więcej grup dyskusyjnych >>

-

Ostatnio komentowane

W centrum Polski głośno o biotechnologii W centrum Polski głośno o biotechnologii ThkKjRzByNYwxVS: umCgLZBXrhD

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... DxjQGTthCcf: QpTFuVZatcghCr

Przeżył obóz pracy we Włoszech... Michal: Ja byłem w obozie Orta nova w 2001 roku zostawiłem tam wszystkie swoje rzeczy...

Naukowcy donoszą: dziura ozonowa... fsPNGlUtzTuxQMc: ycbljAQrOMnSU

-

Kalendarz wydarzeń RSS wydarzenia w Europie

więcej wydarzeń >>

-


Wszystkie

Wybierz kraj:

x
Cała Europa Unia Europejska Albania Andora Austria Belgia Białoruś Bośnia i Hercegowina Bułgaria Chorwacja Cypr Czarnogóra Czechy Dania Estonia Finlandia Francja Grecja Gruzja Hiszpania Holandia Irlandia Islandia Kazachstan Liechtenstein Litwa Łotwa Luksemburg Macedonia Malta Mołdawia Niemcy Norwegia Polska Portugalia Rosja Rumunia San Marino Serbia Słowacja Słowenia Szwajcaria Szwecja Turcja Ukraina Watykan Węgry Wielka Brytania Włochy