Twoja Europa - Praca i Studia za granicą oraz Unia Europejska

Niemcy okiem Polaka

20.08.2014 Autor: Patryk Dzierżawski[ 0 komentarzy ]
Niemcy okiem Polaka

Niemcy okiem Polaka
Źródło: wikipedia.org

Po raz pierwszy do Niemiec wyjechałem w czasie wakacji 2013 r. Pierwsze różnice zauważalne są od razu – brak opłat za autostrady. Niemcy, to nieco inny naród niż nasza rodzima Polska.

Obecnie przebywam w Niemczech drugi raz. Spędzam tu wakacje. Wypoczywam i nabieram sił przed wrześniową obroną pracy licencjackiej. Wprawdzie pierwszy zachwyt nad tym krajem minął, aczkolwiek nadal wiele rzeczy mnie fascynuje i tym chciałbym się z Wami podzielić w swoim artykule.

Oczywiście w artykule opisuję nie tylko własne spostrzeżenia. Swoje opinie skonfrontowałem ze zdaniem innych znajomych Polaków i wybrałem spośród tego informacje, które w rozmowach pojawiały się najczęściej.

Co różni Niemców od Polaków?Niemcy są pozytywnie nastawionym do życia narodem. Często znajomi pytają mnie, jak wygląda podejście do życia naszych zachodnich sąsiadów? Wówczas zgodnie z prawdą przyznaję, iż Niemcy są zawsze uśmiechnięci, otwarci na nowe kontakty oraz, co warto zaznaczyć - zawsze służą pomocą. Wbrew przekonaniom panującym w naszej ojczyźnie oraz stereotypom utartym w naszej kulturze, głównie przez wydarzenia historyczne, niemieccy sąsiedzi mają o Polakach jak najlepsze zdanie!

Bardzo cenię sobie niemiecką kulturę osobista. Niemcy są uprzejmi oraz doceniają ludzi za to, jacy są. Nie oceniają innych nieprzychylnie, starają się zawsze szukać plusów każdej sytuacji! Zupełne przeciwieństwo polskiej mentalności!

Zasady - rzecz świętaNiezwykłe w tym kraju jest przywiązanie do zasad. Niemcy to pracowity naród, dużą wagę przywiązujący do edukacji oraz kariery zawodowej. Przestrzegają oni jednak kilku fundamentalnych zasad – kiedy jest czas na pracę, to pracują, a kiedy mogą sobie pozwolić na odpoczynek - odpoczywają i ani myślą zająć się jakimś innym zajęciem. Rzadko można spotkać osobę, która pracuje podczas czasu wolnego!

Niemcy przestrzegają prawa. Nie do pomyślenia jest poszukiwanie nieuczciwego źródła dodatkowego dochodu, czymś oczywistym jest płacenie wszystkich rachunków, ludzie nie próbują omijać przepisów prawnych, ponieważ za jakiekolwiek wykroczenie obowiązują surowe kary. Warto dodać, iż prawo jest o wiele surowsze niż w Polsce.

Dbałość o własne zdrowie i ciałoOdnoszę wrażenie, że niemiecki naród, z małymi oczywiście wyjątkami, bardzo dba o swoją aparycję. Ludzie starają się ubierać modnie, większość zdrowo się odżywia oraz dba o swoją aktywność fizyczną. O każdej porze dnia można spotkać osoby w sportowych dresach uprawiające jogging.

Przekłada się to również na jakość życia osób starszych, które często nie wyglądają na swoje lata. Sam osobiście odniosłem wrażenie, iż można stwierdzić, że w Niemczech prawdziwe życie zaczyna się po 60-tce. Związane jest to też z wyższymi emeryturami! Typowy niemiecki emeryt jest jednym z najbogatszych emerytów w Europie!
Więcej na ten temat napisałem w artykule: Rekreacja ruchowa w niemieckim wydaniu.

ArchitekturaWzrok przykuwa inna architektura. Niemcy mieszkają w charakterystycznych domach, które dla typowego Polaka wyróżniają się swoim niecodziennym wyglądem. Możemy spotkać pięknie zdobione kamienice, nowoczesne osiedla czy domki jednorodzinne połączone w wielkie sznury mieszkalnych zabudowań!

W Niemczech mamy możliwość zwiedzenia wielu przepięknych zabytków, choć na pierwszy rzut oka większość miast nie wydaje się pod tym względem odpowiednio przygotowanych. Podobnie myślałem o Essen, jednak zagłębiając się w historię miasta oraz jego zabytki stwierdziłem, że jest miejsce godnym uwagi i napisałem o tym oddzielny artykuł pod kątem turystyki, który znajdziecie pod linkiem: Essen – co warto zobaczyć?

Niemcom żyje się lepiejNie sposób nie zauważyć wyższego standardu życia. Niemcy jeżdżą lepszymi autami od Polaków. Najczęściej na ulicach również można spotkać auta niemieckiej produkcji, co świadczy o nutce patriotyzmu przy wyborze samochodu. Widok Porsche, tutaj jest czymś normalnym. Należy dodać, że spłacanie rat za samochód czy choćby, nieco odbiegając od tematu, własne nowe mieszkanie jest o wiele dogodniejsze niż w Polsce.

Zlepek narodowości i kulturRóżnorodność kulturowa – na niemieckich ulicach możemy spotkać ludzi różnych narodowości oraz kultur. Jest to czymś, czego aż na taką skalę nie spotkamy w Polsce. Z pewnością wiele osób przybyło tu w poszukiwaniu lepszego życia i Niemcy są również bardziej tolerancyjni dla przybyszów zza granicy od Polaków.

...

Odsłon: 2130 | ranking >>


Komentarze Dodaj komentarz

Artykuł Niemcy okiem Polaka nie został jeszcze skomentowany - bądź pierwszy!


Powiadamiaj mnie o nowych wypowiedziach do tego artykułu

Nie chcesz przepisywać tych słów? Zarejestruj się! (lub Zaloguj)


* pole obowiązkowe

-

Autor artykułu:

Patryk Dzierżawski Patryk Dzierżawski Absolwent politologii (s1) oraz
Wyślij wiadomość | Zaproś do znajomych
Więcej artykułów autora >>

- Dziennikarstwo obywatelskie - dołącz do redakcji

Wiadomości z Europy i UERSS Wiadomości z Europy

Inny świat czy popkulturowa wioska? Kultura Nowość Inny świat czy popkulturowa wioska?

Promocja Portugalii na Web Summit 2016 w Lizbonie

Wybory prezydenckie w USA - komentarze ekspertów

Komisja zaleca przedłużenie tymczasowych kontroli na granicach wewnętrznych

Sejm przyjął uchwałę w sprawie CETA

PiS nie poprze Donalda Tuska na drugą kadencję w Radzie Europejskiej

więcej wiadomości z Europy >>

-

Oferty pracy za granicąRSS z ofertami pracy za granicą

Oferty pracy za granicą - przycisk Dodaj ofertę pracy za granicą

Ślusarz przemysłowy (k/m) – Niemcy 08.06.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Lipsk

Komisjonowanie (k/m) - Niemcy 26.06.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Północno-zachodnie Niemcy

Fizjoterapeuta 10.06.2020 Kraj: Szwajcaria Miasto: Meisterschwanden

Pracownik (k/m) - mycie okien - Niemcy 26.06.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Lingen/Meppen/Haren

zobacz wszystkie oferty pracy >>

-

Szkolenia i kursy unijneRSS wydarzenia w Europie

Szkolenia unijne - banner Dodaj ofertę szkolenia

zobacz wszystkie oferty szkoleń >>

-

Forum europejskie - dyskusje...

Ogłoszenia wszelkiehttp://www.rankinglokat.eu Rankinglokat.eu pisze: Polecam również świetną stronę z ubezpieczeniami OC http://www.tanieoc.net >> 19.07.2018 11:28     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkieMonter rusztowań z uprawieniami IPF Sp. z o.o pisze: IPF Group specjalizuje się w rekrutacji i organizacji zatrudnienia na rynku krajowym >> 30.04.2018 15:26     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkiePolska przychodnia w Londynie pisze: Polecam polską przychodnię w Londynie - Fast Medica, to zespół znanych >> 06.04.2018 09:10     Ogłoszenia wszelkie

Studia i nauka za granicąBezpłatna polska szkoła, dla dzieci przebywających za granicą. Wojtek Kyzik pisze: Ciekawy program! >> 02.03.2018 13:22     Studia i nauka za granicą

Ogłoszenia wszelkieProgram do magazynu Wojtek Kyzik pisze: A wygląda to cenowo? >> 02.03.2018 13:22     Ogłoszenia wszelkie

więcej grup dyskusyjnych >>

-

Ostatnio komentowane

W centrum Polski głośno o biotechnologii W centrum Polski głośno o biotechnologii gnGKeuElhI: nqOJGjBtK

Naukowcy donoszą: dziura ozonowa... XpDakwEfUB: PJDdRqBAbfixTl

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... qwexmjWoTvsDHN: iHnAkLygU

Praca w Szwecji - zapotrzebowanie... Skwierczyński Maciej: Witam serdecznie nazywam się Maciej Skwierczyński Jeśli oferta pracy w Szwecji...

-

Kalendarz wydarzeń RSS wydarzenia w Europie

więcej wydarzeń >>

-


Wszystkie

Wybierz kraj:

x
Cała Europa Unia Europejska Albania Andora Austria Belgia Białoruś Bośnia i Hercegowina Bułgaria Chorwacja Cypr Czarnogóra Czechy Dania Estonia Finlandia Francja Grecja Gruzja Hiszpania Holandia Irlandia Islandia Kazachstan Liechtenstein Litwa Łotwa Luksemburg Macedonia Malta Mołdawia Niemcy Norwegia Polska Portugalia Rosja Rumunia San Marino Serbia Słowacja Słowenia Szwajcaria Szwecja Turcja Ukraina Watykan Węgry Wielka Brytania Włochy