Twoja Europa - Praca i Studia za granicą oraz Unia Europejska

Walka o niepodległość Szkocji, Katalonii i Wenecji

09.08.2014 Autor: Patrycja Szyja[ 0 komentarzy ]
Szkocki pierwszy minister Alex Salmond porozumiał się z premierem Wielkiej Brytanii w sprawie odłączenia Szkocji. Niestety w Katalonii sprawa nie przedtsawia się tak dobrze.

Szkocki pierwszy minister Alex Salmond porozumiał się z premierem Wielkiej Brytanii w sprawie odłączenia Szkocji. Niestety w Katalonii sprawa nie przedtsawia się tak dobrze.
Źródło: The Scottish Government

11 września 2013 roku obchodzony był Dzień Katalonii. Ponadmilionowy tłum wykrzykiwał hasła dotyczące wolności i niepodległości.

11 września 2013 roku obchodzony był Dzień Katalonii. Ponadmilionowy tłum wykrzykiwał hasła dotyczące wolności i niepodległości.
Źródło: wikipedia.org, autor: pere prlpz

W Europie szykują się zmiany. Coraz głośniej mówi się o niepodległości Szkocji, Katalonii i Wenecji.

Unia Europejska straciła swoją renomę


Kryzys, który dopadł Unię Europejską znacznie osłabił jej pozycję. Dodatkowo polityka, którą narzuca ona państwom członkowskim spotyka się z ogromnym niezadowoleniem obywateli Unii. Dlatego też niektóre regiony w krajach UE postanowiły walczyć o swoją tożsamość narodową i propagować wśród społeczeństwa hasła niepodległościowe.

Na ten rok zostało zaplanowane referendum w Szkocji i Katalonii, do tych państw postanowiła dołączyć także Wenecja, w której coraz częściej mówi się o niepodległości.
W grudniu 2013 roku na zlecenie Timesa zostało przeprowadzone badanie wśród Szkotów i Katalończyków, dotyczące wystąpienia Szkocji ze Zjednoczonego Królestwa, a Katalonii z Hiszpanii. Jeżeli chodzi o Szkocję, tylko 33% obywateli opowiedziało się za odłączeniem, zdecydowana większość, aż 52% woli aby ich kraj pozostał częścią Zjednoczonego Królestwa. W Katalonii sytuacja jest odwrotna – 52% ludzi chce niepodległości swojego państwa.

O ile w Szkocji referendum zostało zaakceptowane przez premiera Davida Camerona, a jego wynik będzie uszanowany przez władze Londynu, to niestety w Katalonii sytuacja nie przedstawia się tak dobrze.

Madryt nie zgadza się na referendum


Referendum w Katalonii zaplanowane zostało na listopad tego roku, a odpowiedzi udzielić trzeba będzie tylko na jedno pytanie: Czy chcesz, by Katalonia była państwem, a jeśli tak, to czy niezależnym? Niestety tutaj nie ma mowy o rozstrzygnięciu tej kwestii w przyjaznej atmosferze. Zaraz po ogłoszeniu referendum hiszpański minister sprawiedliwości Alberto Ruiz–Gallardon powiedział, że do niego nie dojdzie, gdyż Madryt nie wyraził na nie zgody, a według konstytucji jest ona koniecznością.

Referendum niepodległościowe byłoby przełomem historycznym. Od lat słyszy się o autonomii tego kraju, początkowo partie polityczne Katalonii chciały na tym poprzestać, jednak teraz są gotowe walczyć o secesję. Katalonia posiada rząd, parlament, policję oraz system opieki zdrowotnej, co więcej lekcje prowadzone są po katalońsku, a język hiszpański taktowany jest jak dodatkowy język obcy.

Lider partii Solidarności Alfons Lopez Tena uważa, że: „czas podążyć śladem Słowacji, republik bałtyckich czy Kosowa. Kiedy się uwolnimy od reszty Hiszpanii, będziemy w czwórce najbogatszych krajów Europy”.

11 września 2013 roku obchodzony był Dzień Katalonii. Ponadmilionowy tłum wykrzykiwał hasła dotyczące wolności i niepodległości. Jednak ten nagły wzrost patriotyzmu nie był przypadkowy, a wiązał się bezpośrednio z kryzysem, jaki dopadł Katalonię. Kiedyś zaliczana do jednego z trzech najbogatszych regionów Hiszpanii, w którym PKB na jednego mieszkańca wynosiło 31 tys. euro, obecnie jest to miejsce ubogie i tonące w długach. Niegdysiejsza klasa średnia musi jadać w stołówkach Caritasu, ponieważ brakuje pieniędzy na podstawowe produkty. Według ekonomistów to Madryt jest winny tej katastrofie. Rocznie zabiera Katalonii 22 mln. euro, a oddaje zaledwie połowę. Aby poprawić ten stan próbowano wprowadzić kataloński urząd skarbowy, jednak rząd nie zgodził się na takie rozwiązanie, gdyż długi jakie zaciągną są większe niż katalońskie i nie może sobie pozwolić na utratę wpływów. Do tego wszystkiego dochodzi jeszcze antypatia ze strony obywateli Hiszpanii, gdyby secesja Katalonii zależała od nich, już dawno byłoby to niepodległe państwo. Co więcej Hiszpanie oskarżają Katalończyków o kryzys gospodarczy, który wynika z ich skąpstwa oraz o egoizm. Ponadto media hiszpańskie na każdym kroku wypominają Katalończykom ich obsesję na punkcie języka, np. za wywieszenie szyldów wyłącznie po hiszpańsku grozi kara nawet do 10 tys. euro.

Nic nie dzieje się jednak za darmo, Katalonia walcząc o niepodległość otrzyma wolność, ale jednocześnie może sporo na tym stracić. Po pierwsze nie będzie ona automatycznie państwem Unii Europejskiej, a na jej przyjęcie do zgromadzenia będą musiały wyrazić zgodę pozostałe państwa członkowskie. Według wyliczeń Madrytu, po uzyskaniu secesji przeciętny Katalończyk będzie biedniejszy o 20 %. Dodatkowo Katalonia może stracić bardzo ważny rynek zbytu, czyli pozostałe prowincje Hiszpanii. I problem, który martwi największą część Katalończyków, czyli co stanie się z ukochaną Barcą? Katalończycy mają nadzieję, że Barca zostanie w Primera Division, gdyż prezes kluby całkowicie popiera dążenia niepodległościowe, także wśród piłkarzy są tacy, którzy chcą grać w barwach Katalonii.

Rozwód Szkocji z Wielką BrytaniąDecyzja Szkocji o wystąpieniu ze Zjednoczonego Królestwa została przyjęta spokojnie. Premier David Cameron i szkocki pierwszy minister Alex Salmond porozumieli się w sprawie referendum, które zaplanowano na wrzesień 2014 roku.

Długoletnie starania nacjonalistycznej Szkockiej Partii Narodowej (SNP), w końcu przyniosły pożądany efekt. Jednak większość Brytyjczyków nie wierzy w odłączenie Szkocji, na dodatek spory procent Szkotów uważa, że ich kraj powinien pozostać częścią Zjednoczonego Królestwa. Dlatego aby zachęcić Szkotów do głosowania za niepodległością, referendum odbędzie się w 700. rocznicę bitwy pod Bannockburn, w której to Szkoci pokonali Anglików, zapewniając swojemu państwu wolność.

Obecnie Szkocja korzysta z dość dużej autonomii, ma własny parlament, a tamtejszy rząd jest odpowiedzialny m.in. za sprawy związane z rolnictwem, służbą zdrowia czy za wymiar sprawiedliwości. Poza tym eksperci twierdzą, że odłączenie Szkocji w żaden sposób nie polepszy jej sytuacji. Mathew Ashton – politolog z Nottingham Trent University – uważa, że: „Wydatki publiczne w Szkocji są bardzo duże i nie wiemy, czy byłyby do utrzymania po ogłoszeniu niepodległości. Oczywiście Szkoci wciąż mają złoża ropy na Morzu Północnym, ale one szybko się wyczerpują. A jeśli ceny ropy nagle zaczęłyby spadać, byliby w tarapatach”. Poza tym nawet jeżeli Szkotom uda się wywalczyć niepodległość, to i tak wszelkiego rodzaju podziały zajmą dużo czasu. „Jednym z problemów ze szkocką niepodległością jest to, że Szkocja tak wiele lat była częścią Zjednoczonego Królestwa, iż odłączenie się od niej będzie niezwykle trudne. Weźmy np. kwestię granic – czy miałby na niej odbywać się kontrola paszportów? Byłoby to chyba trudne do zrealizowania” – dodaje Ashton.

Włoski rząd nie bierze na poważnie roszczeń WenecjiWenecja jako jeden z najbogatszych regionów Włoch ma dość utrzymywania biednego Południa. Jeżeli o niepodległość może walczyć Szkocja, Katalonia, a nawet Krym, to dlaczego nie Wenecja?

Wenecki ruch separatystyczny ma dwa miliony zwolenników. Tutaj, podobnie jak w Katalonii, chodzi o pieniądze. Co roku Wenecja przekazuje Rzymowi 20 mln euro, jeżeli dokładnie prześledzimy włoską księgowość, to zrozumiemy dlaczego Wenecja straciła cierpliwość, gdyż wychodzi na to, że trzy północne regiony, Veneto, Lombardia i Emilia Romagna, finansują cały półwysep.

Sebastiano Georgia, redaktor naczelny włoskiego miesięcznika Gazetta Italia i rodowity wenecjanin mówi, że „Region Veneto sam zapewnia 10% włoskiego PKB. To bogaty region, który wysyła do państwa o wiele więcej pieniędzy niż otrzymuje w inwestycjach”.

Wenecja poradzi sobie bez wsparcia Rzymu, poza tym potrzeba odcięcia się Wenecjan nie jest niczym nowym. Wśród argumentów „za niepodległością” pojawiają się te historyczne i te współczesne. Po pierwsze Republika Wenecka istniejąca od VIII do 1797 roku nigdy nie otrzymała należnego miejsca w historii Włoch, a po drugie Wenecja ma już dość utrzymywania reszty państwa.

I co dalej?


Jeżeli uda się wygrać separatystom w Szkocji i Katalonii to funkcjonowanie jako osobne państwa nie będzie łatwe. Oba te kraje deklarują chęć pozostania w UE, ale deklaracje nie mają znaczenia. Uzyskując niepodległość Szkocja i Katalonia stają się w Europie nowymi państwami, które aby przystąpić do grona członków UE muszą złożyć wniosek akcesyjny, a także liczyć się z tym, że Madryt i Londyn mogą być temu przeciwni. Poza tym trzeba będzie rozwiązać również problem waluty, jest niemożliwym by Szkocja po uzyskaniu secesji dalej posługiwała się funtem szterlingiem, Katalonia natomiast euro.

O ile referendum w Szkocji i Katalonii traktowane jest poważnie przez tamtejsze władze, o tyle w Wenecji uważa się to za chwilowy kaprys. Przeprowadzony tam plebiscyt nie miał żadnej mocy prawnej, pokazał jedynie, że większość Wenecjan chce niepodległości. Weneccy separatyści zaczęli działać intensywnie w roku 1979 wtedy też powstała Liga Veneta. Jedna z głośniejszych demonstracji odbyła się w roku 1997 kiedy to separatyści wjechali na Plac św. Marka tekturowym czołgiem, po czym zawiesili na dzwonnicy flagę Republiki Wenecji. Niestety za tę akcję separatyści zostali surowo ukarani. Tak jak w 1997 roku działania nacjonalistyczne nie zostały wzięte pod uwagę, tak i tym razem włoski rząd nie przejmuje się sondażami.


...

Odsłon: 2711 | ranking >>


Komentarze Dodaj komentarz

Artykuł Walka o niepodległość Szkocji, Katalonii i Wenecji nie został jeszcze skomentowany - bądź pierwszy!


Powiadamiaj mnie o nowych wypowiedziach do tego artykułu

Nie chcesz przepisywać tych słów? Zarejestruj się! (lub Zaloguj)


* pole obowiązkowe

-

Autor artykułu:

Patrycja Szyja Patrycja Szyja Wyślij wiadomość | Zaproś do znajomych
Więcej artykułów autora >>

- Dziennikarstwo obywatelskie - dołącz do redakcji

Wiadomości z Europy i UERSS Wiadomości z Europy

Inny świat czy popkulturowa wioska? Kultura Nowość Inny świat czy popkulturowa wioska?

Promocja Portugalii na Web Summit 2016 w Lizbonie

Wybory prezydenckie w USA - komentarze ekspertów

Komisja zaleca przedłużenie tymczasowych kontroli na granicach wewnętrznych

Sejm przyjął uchwałę w sprawie CETA

PiS nie poprze Donalda Tuska na drugą kadencję w Radzie Europejskiej

więcej wiadomości z Europy >>

-

Oferty pracy za granicąRSS z ofertami pracy za granicą

Oferty pracy za granicą - przycisk Dodaj ofertę pracy za granicą

Pracownik (k/m) ds. wprowadzania danych - wsparcie działu HR 15.07.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Lingen (Ems)

Fizjoterapeuta 23.07.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Sontheim

Fizjoterapeuta 06.07.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Norymberga

Koordynator (k/m) z j. niemieckim 22.07.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Wietze

zobacz wszystkie oferty pracy >>

-

Szkolenia i kursy unijneRSS wydarzenia w Europie

Szkolenia unijne - banner Dodaj ofertę szkolenia

zobacz wszystkie oferty szkoleń >>

-

Forum europejskie - dyskusje...

Ogłoszenia wszelkiehttp://www.rankinglokat.eu Rankinglokat.eu pisze: Polecam również świetną stronę z ubezpieczeniami OC http://www.tanieoc.net >> 19.07.2018 11:28     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkieMonter rusztowań z uprawieniami IPF Sp. z o.o pisze: IPF Group specjalizuje się w rekrutacji i organizacji zatrudnienia na rynku krajowym >> 30.04.2018 15:26     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkiePolska przychodnia w Londynie pisze: Polecam polską przychodnię w Londynie - Fast Medica, to zespół znanych >> 06.04.2018 09:10     Ogłoszenia wszelkie

Studia i nauka za granicąBezpłatna polska szkoła, dla dzieci przebywających za granicą. Wojtek Kyzik pisze: Ciekawy program! >> 02.03.2018 13:22     Studia i nauka za granicą

Ogłoszenia wszelkieProgram do magazynu Wojtek Kyzik pisze: A wygląda to cenowo? >> 02.03.2018 13:22     Ogłoszenia wszelkie

więcej grup dyskusyjnych >>

-

Ostatnio komentowane

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi regulacjami... WHO będzie debatować nad dokładniejszymi regulacjami... JiVoNUyCjvLABIhl: glVJjwTtpmbGnkcS

Naukowcy donoszą: dziura ozonowa... aAufpnJFmsVxWZX: hAlSnGKktWqbTJ

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... vbQNazOX: zfoKWTJE

W centrum Polski głośno o biotechnologii... coxSUeHCL: KfGNFYVqMX

-

Kalendarz wydarzeń RSS wydarzenia w Europie

więcej wydarzeń >>

-


Wszystkie

Wybierz kraj:

x
Cała Europa Unia Europejska Albania Andora Austria Belgia Białoruś Bośnia i Hercegowina Bułgaria Chorwacja Cypr Czarnogóra Czechy Dania Estonia Finlandia Francja Grecja Gruzja Hiszpania Holandia Irlandia Islandia Kazachstan Liechtenstein Litwa Łotwa Luksemburg Macedonia Malta Mołdawia Niemcy Norwegia Polska Portugalia Rosja Rumunia San Marino Serbia Słowacja Słowenia Szwajcaria Szwecja Turcja Ukraina Watykan Węgry Wielka Brytania Włochy