Twoja Europa - Praca i Studia za granicą oraz Unia Europejska

Wenecja – miasto na wodzie

07.08.2014 Autor: Patryk Dzierżawski[ 0 komentarzy ]
Wenecja Zabytki

Wenecja Zabytki
Źródło: commons.wikipedia.org

Miasto podzielone jest na sześć okręgów, które przecina Canale Grande, co w wolnym tłumaczenie oznacza Wielki Kanał.

Miasto podzielone jest na sześć okręgów, które przecina Canale Grande, co w wolnym tłumaczenie oznacza Wielki Kanał.
Źródło: wikipedia.org,

Ponte Rialto - najstarszy most w mieście

Ponte Rialto - najstarszy most w mieście
Źródło: wikipedia.org, autor: Gvf

Wenecja, miejsce o niecodziennym uroku! Piękne i urzekające. Postanowiłem sprawdzić, czy warto odwiedzić słynne miasto na wodzie? Wyniki swoich dziennikarskich poszukiwań przedstawiam poniżej.

Historia miastaMiasto powstało w 452 roku. Założycielami byli uciekinierzy przed barbarzyńskim plemieniem Hunów. W latach 726-1797 miasto było stolicą niezależnej Republiki Weneckiej będącej wówczas jedną z morskich i handlowych potęg na wodach Morza Śródziemnego. Natomiast z czasu największego rozkwitu Republiki, a więc w okresie od XIII do XVI wieku pochodzą liczne zabytki miasta. Między innymi właśnie im Wenecja zawdzięcza swój turystyczny urok na skalę europejską oraz ogólnoświatową.

Wenecja położona jest aż na 117 wyspach! Miasto podzielone jest na sześć okręgów, które przecina Canale Grande, co w wolnym tłumaczenie oznacza Wielki Kanał. Obecnie jest go główna droga morska miasta. W mieście nie spotkamy ani samochodów, ani autobusów czy tramwajów. Transport, którym poruszają się mieszkańcy, to tramwaje wodne, czyli popularne „vaporetto”. Jest to bodajże jedyne miasto na świecie, gdzie komunikacja jest tylko i wyłącznie przeprowadzana na wodzie!

Atrakcje turystyczne w WenecjiPrzepiękne bogato zdobione budowle ulokowane są między kanałami. Najwięcej turystów można spotkać na Placu Św. Marka, głównym placu miasta, aczkolwiek, aby podziwiać uroki tegoż pięknego miejsca, jednego z najpiękniejszych na Ziemi należy wybrać się w podróż „vaporetto” po Wielkim Kanale. Płynąc kanałem z zewnątrz ujrzymy:
  • Galerię Sztuki, która w swych zasobach mieści imponującą liczbę dzieł sztuki w tym prace samego Leonarda da Vinci. Poza tym znajdziemy tam dzieła Tycjana czy Canaletta. Muzeum dla osób trzecich otwarte jest od 1817 roku.
  • Złoty Dom – nazwa pochodzi od złotych dekoracji, które kiedyś były elementem rozpoznawczym budynku. Jest to prawdopodobnie najpiękniejszy pałac na Wielkim Kanałem. Cechuje go styl gotyku w wersji weneckiej, tak zwanego gotyku weneckiego. Obecnie znajduje się tam muzeum.
  • Kościół Santa Maria Della Salute - jeden z najbardziej charakterystycznych punktów miasta, zlokalizowany na samym wylocie Canale Grande. Wybudowany w ramach wdzięczności dla Maryi Panny za zahamowanie epidemii dżumy, której ofiarą padło ponad 30% mieszkańców miasta. Kościół jest pobudowany w stylu baroku weneckiego.
  • Ponte Rialto - jeden z najsłynniejszych zabytków Wenecji. Najstarszy most w mieście. Pierwszy most pontonowy stworzono w XII wieku, później był most drewniany a obecny kształt zawdzięcza on architektowi Ponte, stąd też nazwa mostu.
  • Plac św. Marka – jest to największy symbol Wenecji. Najsławniejszą budowlą na placu jest Bazylika św. Marka – patrona miasta.
Nie można pominąć rozsławionego Pałacu Dożów, rezydencji władców Wenecji. Zdaniem znawców architektury, jest to największe dzieło gotyku weneckiego. Od pałacu do więzienia przebiega Most Westchnień będący również atrakcyjnym punktem turystycznym.

Wenecja to także miasto kościołów. Szczególnie warte odwiedzenia są San Zaccharia, Santa Maria dei Miracoli, Zanipolo (Santi Giovanni e Paolo) oraz Santa Maria Gloriosa dei Frari.

Wenecja uznawana jest za miasto sztuki. Ze sztuką nierozerwalnie powiązana jest muzyka. Miasto to słynie też z tej dziedziny sztuki. Teatro la Fenice to jeden z najsłynniejszych teatrów operowych świata. Jako ciekawostkę powiem, iż jego historia nie jest kolorowa. Teatr operowy był wielokrotnie trawiony przez ogień.

Ciężko wyobrazić sobie Wenecję bez sławnych gondoli. Przejażdżka gondolą jest jedną z najpopularniejszych atrakcji turystycznych, aczkolwiek nie jest to tania rozrywka. Za darmo jedynie można podziwiać płynące gondole a i na to znajdują się zastępy chętnych.

Jako ciekawostkę dodam, że wśród gondolierów jest tylko jedna jest kobieta. Miejsce dla siebie pośród sławnych w świecie weneckich gondoli znalazł również Polak! Jest to pierwsza osoba, która sprawuje tę funkcję nie będąc rodowitym Wenecjaninem. Istnieje bowiem niepisana zasada, iż gondolierem może zostać tylko i wyłącznie osoba urodzona oraz wychowana w Wenecji.

Sławne osoby historyczne związane z WenecjąGiovanni Casanova

W Wenecji urodził się najsławniejszy podróżnik, pisarz a przy okazji uwodziciel w dziejach świata – Giovanni Casanova. Przyszedł on na świat w 1725 roku w rodzinie aktorów. Miał sześcioro rodzeństwa. Jego dzieje a także historia rozsławione w wielu zakątkach globu są zasługą pozostawionych oraz zebranych w całość „Pamiętników”, na łamach których synonim uwodziciela doskonałego opisuje swoje frywolne życie, podróże oraz miłości, jakie napotkał w czasie swych podróży. Niestety dzieło nie zachowało się w pełni, jednak nie przeszkadza to w rozsławieniu imienia Casanovy.


...

Odsłon: 4447 | ranking >>


Komentarze Dodaj komentarz

Artykuł Wenecja – miasto na wodzie nie został jeszcze skomentowany - bądź pierwszy!


Powiadamiaj mnie o nowych wypowiedziach do tego artykułu

Nie chcesz przepisywać tych słów? Zarejestruj się! (lub Zaloguj)


* pole obowiązkowe

-

Autor artykułu:

Patryk Dzierżawski Patryk Dzierżawski Absolwent politologii (s1) oraz
Wyślij wiadomość | Zaproś do znajomych
Więcej artykułów autora >>

- Dziennikarstwo obywatelskie - dołącz do redakcji

Wiadomości z Europy i UERSS Wiadomości z Europy

Inny świat czy popkulturowa wioska? Kultura Nowość Inny świat czy popkulturowa wioska?

Promocja Portugalii na Web Summit 2016 w Lizbonie

Wybory prezydenckie w USA - komentarze ekspertów

Komisja zaleca przedłużenie tymczasowych kontroli na granicach wewnętrznych

Sejm przyjął uchwałę w sprawie CETA

PiS nie poprze Donalda Tuska na drugą kadencję w Radzie Europejskiej

więcej wiadomości z Europy >>

-

Oferty pracy za granicąRSS z ofertami pracy za granicą

Oferty pracy za granicą - przycisk Dodaj ofertę pracy za granicą

Sprzątanie (k/m) - Praca od zaraz! 01.10.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Lingen/Meppen/Haren

Pracownik produkcji (k/m) - Niemcy - Praca dla studentów 08.10.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Haren(Ems)/Wietze

Pracownik ogólnobudowlany (k/m) - Niemcy 01.10.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Lingen

Pracownik produkcji (k/m) - Dla par i singli! 08.10.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Haren(Ems)/Wietze

zobacz wszystkie oferty pracy >>

-

Szkolenia i kursy unijneRSS wydarzenia w Europie

Szkolenia unijne - banner Dodaj ofertę szkolenia

zobacz wszystkie oferty szkoleń >>

-

Forum europejskie - dyskusje...

Ogłoszenia wszelkiehttp://www.rankinglokat.eu Rankinglokat.eu pisze: Polecam również świetną stronę z ubezpieczeniami OC http://www.tanieoc.net >> 19.07.2018 11:28     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkieMonter rusztowań z uprawieniami IPF Sp. z o.o pisze: IPF Group specjalizuje się w rekrutacji i organizacji zatrudnienia na rynku krajowym >> 30.04.2018 15:26     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkiePolska przychodnia w Londynie pisze: Polecam polską przychodnię w Londynie - Fast Medica, to zespół znanych >> 06.04.2018 09:10     Ogłoszenia wszelkie

Studia i nauka za granicąBezpłatna polska szkoła, dla dzieci przebywających za granicą. Wojtek Kyzik pisze: Ciekawy program! >> 02.03.2018 13:22     Studia i nauka za granicą

Ogłoszenia wszelkieProgram do magazynu Wojtek Kyzik pisze: A wygląda to cenowo? >> 02.03.2018 13:22     Ogłoszenia wszelkie

więcej grup dyskusyjnych >>

-

Ostatnio komentowane

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi regulacjami... WHO będzie debatować nad dokładniejszymi regulacjami... ArQGjvFP: EakJyUcLgqeBSz

Naukowcy donoszą: dziura ozonowa... QBRfkwdbHMyDOim: NTamhvjGzIQdZ

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... dUClvtXuJyf: yLGHwPZk

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... xaTXMZgRFBdnkY: lfKGDypV

-

Kalendarz wydarzeń RSS wydarzenia w Europie

więcej wydarzeń >>

-


Wszystkie

Wybierz kraj:

x
Cała Europa Unia Europejska Albania Andora Austria Belgia Białoruś Bośnia i Hercegowina Bułgaria Chorwacja Cypr Czarnogóra Czechy Dania Estonia Finlandia Francja Grecja Gruzja Hiszpania Holandia Irlandia Islandia Kazachstan Liechtenstein Litwa Łotwa Luksemburg Macedonia Malta Mołdawia Niemcy Norwegia Polska Portugalia Rosja Rumunia San Marino Serbia Słowacja Słowenia Szwajcaria Szwecja Turcja Ukraina Watykan Węgry Wielka Brytania Włochy